Kadro büyük değişim mümkün mü?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında furkanbisiklet tarafından paylaşıldı.

 1. furkanbisiklet

  furkanbisiklet Yeni Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Haziran 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Arkadaslar iki gun once yeni bisiklet aldim. Boyum kisa olmasina aldirmadan gaza gelip buyuk kadro aldim. Boyum173 cm 19' kadro aldigim bisiklet. Niye boyle cahillik yaptim bilmiyorum. Acele ettim heralde. Neytse yarin gotursem aldigim yere degisim icin ne der acaba adam. İcabinda tekerler vs bende kalacak sekilde ayni modelin 17' kadrosunu verir mi? Sacma bir istek mi olur? Yasal olarak degisim iade hakkimiz var mi? Bisiklet 2 gunluk ama sonucta kullanilmis

  Aylardir para zaman ayarlamasi yaptim. Gittim aldim bi koşu.. tamamen hayal kirikligi. Hevesim kusagimda kaldi ya. Ne guzel foruma da uye oldum foto falan atacaktim bende
   
  lampsakos ve Tasogare bunu beğendi.
 2. Groims

  Groims Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  1.490
  Beğeniler:
  2.391
  Şehir:
  Ohrid
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  @furkanbisiklet Tüketici olarak 15 gün hiçbir neden belirtmeden değiştirme hakkınız var. Satıcının da 2 gün sonra böyle bir durumda alması gerekir. Umarım elinde aynı modelin küçüğü vardır tek derdiniz bu olsun.
   
  Tasogare bunu beğendi.
 3. #3
  furkanbisiklet

  furkanbisiklet Yeni Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Haziran 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  @Groims varsa bile satici adamin yanasacagini hic sanmiyorum. Fatih bisikletciler carsisindan aldim. Oradaki esnaf agresif biraz. Yinede yarin sansimi deniycem
   
 4. celikkadro

  celikkadro Too old to downhill, too young to die

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  4 Haziran 2016
  Mesajlar:
  325
  Beğeniler:
  373
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Tayfun
  Seviye:
  Internetten, yani gormeden aldigin urunlerde iade hakki var. Dukkanda gorup aldigin urunlerde iade hakki yok. Sadece kullanilmamis urunleri degistirme hakki var.
  Bazi yerler, musteri memnuniyeti icin kullanilmamis urunlerin iadesini kabul eder. Senin is saticinin insafina kalmis gorunuyor.

  Aldigin bisikletin marka ve modelini soyler misin? Kadro olculerinden senin boyuna gore ne kadar buyuk oldugu anlasilsin. Bisikleti degistiremezsen belki gidon bogazini kisaltmak gibi
  duzenlemelerle rahat kullanilir hale getirilebilir.
   
  MUSTAFA ŞEKER ve Groims bunu beğendi.
 5. VolkanÖzcan

  VolkanÖzcan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  31 Aralık 2008
  Mesajlar:
  556
  Beğeniler:
  408
  Şehir:
  Göktürk
  Seviye:
  Nasıl bisikletçi bu sana 19'' kadro veriyor ya?
   
 6. Groims

  Groims Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  1.490
  Beğeniler:
  2.391
  Şehir:
  Ohrid
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  @celikkadro bu açıklama da 7 gün içerisinde taksitli satın almada da hizmet ve satış aynı yerde ifa ediliyorsa 7 gün diye süre verilmiş. Arkadaşın taksitli aldığını ümit ediyorum :)

  "Bu yazı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirtilen Cayma Hakkı ile ilgili hükümlerin bir arada toplanması amacıyla yazılmıştır.
  Kanunda,
  • Taksitle Satış Sözleşmelerinde,
  • Tüketici Kredisi Sözleşmelerinde,
  • Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmelerinde,
  • İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmelerde,
  • Mesafeli Sözleşmelerde,
  • Finansal Hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmelerde,
  • Devre Tatil Ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmelerinde,
  Cayma hakkı kabul edilmiştir. Bu şekilde tüketici düşünmeden, baskı altında veya malı görmeden akdettiği sözleşmeden kurtulma imkânına sahip olacaktır.
  1.Taksitle Satış Sözleşmelerinde Tüketicinin Cayma Hakkı;
  Taksitle satış sözleşmeleri ile ilgili hükümler Kanunun 17. maddesinde, cayma hakkı ise 18. madde ile düzenlenmiştir.
  14.01.2015 tarihli Resmi Gazete’de Taksitle Satış Sözleşmeleri Hakkında Yönetmelik yayımlanmıştır.
  Buna göre;
  Cayma hakkı
  (1) Tüketici, yedi gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin taksitle satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.
  (2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.
  (3) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.
  (4) Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi içinde satıcı veya sağlayıcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür.
  (5) Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Olağan gözden geçirme malın ilk incelemesini kapsar. Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici cayma hakkını kullanamaz.
  (6) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde de tüketici cayma hakkını kullanamaz.
  (7) Tüketicinin satıcıyı bulduğu finansal kiralama işlemlerinde cayma hakkı kullanılamaz.
  (8) Kanunda düzenlenen diğer sözleşmelere ilişkin tüketici lehine olan cayma hakkı hükümleri saklıdır.
  Cayma hakkının kullanılmasının sonuçları
  (1) Tüketicinin cayma hakkını kullanması durumunda, satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren yedi gün içinde almış olduğu bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi, tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmekle yükümlüdür.
  (2) Cayma hakkını kullanan tüketici, sözleşme konusu malı, cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren yedi gün içinde satıcıya iade etmekle yükümlüdür. Aksi halde tüketici cayma hakkını kullanmamış sayılır.
  (3) Cayma hakkının kullanılması durumunda tüketici, malın iade masraflarını yüklenmek zorundadır."

  Kaynak: Tüketicinin Cayma Hakkı
  Ek Maddeler: Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (6502 Sayılı Kanun)

  Ayıplı Mal
  Ayıplı maldan da belki gidebilir.

  "...Bununla beraber bir malın ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımaması da malı ayıplı kılan bir durumdur. Burada satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan, muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan mal için de kanun koyucu, ayıplı, tanımlamasını yapmıştır. Satılan malın, tüketicinin o malı satın almaktan makul olarak beklediği faydaları azaltan ya da ortadan kaldıran eksiklikler içermesi halinde de söz konusu mal, ayıplı olarak nitelendirilmektedir. Bu eksiklikler maddi anlamda olabileceği gibi, hukuki ya da ekonomik de olabilir..."

  Tabi ki son söz hukukçularındır.
   
  MUSTAFA ŞEKER bunu beğendi.
 7. Taner James

  Taner James Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  433
  Beğeniler:
  379
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Öncelikle geçmiş olsun.
  Satıcının umurunda olan elindeki ürünü satmak istemesinden dolayı bu hatayı yapmış olabilir. Kadro boylarını bilmiyorsa bu işi yapmasın.

  Ürünü Internet ortamında almadıysanız yani direk siz mağazadan almışsanız, iadeniz söz konusu değildir. Tamamen mağazanın inisiyatifine kalmış.

  En güzeli satıcıya durumu güzelce izah edip, orta yol bulmak.

  Bazı çözüm yolları:
  1. Küçük kadro boyunu satıcıdan talep etmek, satıcı çok sorun ederse yeni küçük kadrolu bisikletin tekerleri ile yer değiştirebilir.
  2. Küçük kadro boyunu satıcıdan üzerine biraz para ile talep etmek.
  3. Bisikleti satıcıya bırakıp satmasını belli bir süre beklemek. Sattıktan sonra yeni kadro sipariş edilebilir (bu süreç sıkıntılı olabilir)

  Satıcı ile ilgili olmayan çözüm: (zorda kalınırsa)
  Ürünü biraz zarar ile ilan verip satmak (varsa eş dost arkadaş onlara satmak daha mantıklı)
  (Bu sürecin belirsiz olması sıkıntı yapabilir)

  Bu arada hangi marka ve model bisiklet? kadro boyları markaya göre birazda olsa değişkenlik gösterebiliyor.
   
 8. #8
  furkanbisiklet

  furkanbisiklet Yeni Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Haziran 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Arkadaslar oncelikle cevaplariniz icin tesekkur ederim. Bugun aldigim yere gittim durumu izah ettim. Adam ayni model kucuk kadro yok dedi olsa da zaten degistiremem dedi. Ben de bu sekilde kullanamayacagim icin bir model alti vardi o da 29 jant. Ama kadrosu 17'. Onu dedim aliyim tekerleri degiselim. Adam ön tekerleri degisti arka tekeri degismedi. Benimki 24 bu 21 vites diye. 50 tl lastik parasi istedi bende verdim. Bir model alt bisikleti uzerind 50 tl vererek degismis oldum. Sonuc olarak iyi arastirmadan yaptigim alisveris sonucunda baya maddi zarara ugradim ama saglik olsun. Simdiki boy olarak cok daha iyi. Bugun baya tur attim memnun kaldim. . Hepinize iyi pedallamalar. Buarada ilk aldigim salcano ng555 idi. . Simdi salcano ng 650 modeli i aldim.
   

İlginizi Çekebilir

50tlg0R.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...
upload_2017-2-1_9-5-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
pic3-normal-ride-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...