Kadro büyük değişim mümkün mü?

Tepki
55
Arkadaslar iki gun once yeni bisiklet aldim. Boyum kisa olmasina aldirmadan gaza gelip buyuk kadro aldim. Boyum173 cm 19' kadro aldigim bisiklet. Niye boyle cahillik yaptim bilmiyorum. Acele ettim heralde. Neytse yarin gotursem aldigim yere degisim icin ne der acaba adam. İcabinda tekerler vs bende kalacak sekilde ayni modelin 17' kadrosunu verir mi? Sacma bir istek mi olur? Yasal olarak degisim iade hakkimiz var mi? Bisiklet 2 gunluk ama sonucta kullanilmis

Aylardir para zaman ayarlamasi yaptim. Gittim aldim bi koşu.. tamamen hayal kirikligi. Hevesim kusagimda kaldi ya. Ne guzel foruma da uye oldum foto falan atacaktim bende

Scudo

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkanbisiklet Tüketici olarak 15 gün hiçbir neden belirtmeden değiştirme hakkınız var. Satıcının da 2 gün sonra böyle bir durumda alması gerekir. Umarım elinde aynı modelin küçüğü vardır tek derdiniz bu olsun.

• Beğen
Tepkiler: Tasogare
Tepki
55
@Groims varsa bile satici adamin yanasacagini hic sanmiyorum. Fatih bisikletciler carsisindan aldim. Oradaki esnaf agresif biraz. Yinede yarin sansimi deniycem

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
Internetten, yani gormeden aldigin urunlerde iade hakki var. Dukkanda gorup aldigin urunlerde iade hakki yok. Sadece kullanilmamis urunleri degistirme hakki var.
Bazi yerler, musteri memnuniyeti icin kullanilmamis urunlerin iadesini kabul eder. Senin is saticinin insafina kalmis gorunuyor.

Aldigin bisikletin marka ve modelini soyler misin? Kadro olculerinden senin boyuna gore ne kadar buyuk oldugu anlasilsin. Bisikleti degistiremezsen belki gidon bogazini kisaltmak gibi
duzenlemelerle rahat kullanilir hale getirilebilir.

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Nasıl bisikletçi bu sana 19'' kadro veriyor ya?

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@celikkadro bu açıklama da 7 gün içerisinde taksitli satın almada da hizmet ve satış aynı yerde ifa ediliyorsa 7 gün diye süre verilmiş. Arkadaşın taksitli aldığını ümit ediyorum :)

"Bu yazı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirtilen Cayma Hakkı ile ilgili hükümlerin bir arada toplanması amacıyla yazılmıştır.
Kanunda,
  • Taksitle Satış Sözleşmelerinde,
  • Tüketici Kredisi Sözleşmelerinde,
  • Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmelerinde,
  • İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmelerde,
  • Mesafeli Sözleşmelerde,
  • Finansal Hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmelerde,
  • Devre Tatil Ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmelerinde,
Cayma hakkı kabul edilmiştir. Bu şekilde tüketici düşünmeden, baskı altında veya malı görmeden akdettiği sözleşmeden kurtulma imkânına sahip olacaktır.
1.Taksitle Satış Sözleşmelerinde Tüketicinin Cayma Hakkı;
Taksitle satış sözleşmeleri ile ilgili hükümler Kanunun 17. maddesinde, cayma hakkı ise 18. madde ile düzenlenmiştir.
14.01.2015 tarihli Resmi Gazete’de Taksitle Satış Sözleşmeleri Hakkında Yönetmelik yayımlanmıştır.
Buna göre;
Cayma hakkı
(1) Tüketici, yedi gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin taksitle satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.
(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.
(3) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.
(4) Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi içinde satıcı veya sağlayıcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür.
(5) Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Olağan gözden geçirme malın ilk incelemesini kapsar. Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici cayma hakkını kullanamaz.
(6) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde de tüketici cayma hakkını kullanamaz.
(7) Tüketicinin satıcıyı bulduğu finansal kiralama işlemlerinde cayma hakkı kullanılamaz.
(8) Kanunda düzenlenen diğer sözleşmelere ilişkin tüketici lehine olan cayma hakkı hükümleri saklıdır.
Cayma hakkının kullanılmasının sonuçları
(1) Tüketicinin cayma hakkını kullanması durumunda, satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren yedi gün içinde almış olduğu bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi, tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmekle yükümlüdür.
(2) Cayma hakkını kullanan tüketici, sözleşme konusu malı, cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren yedi gün içinde satıcıya iade etmekle yükümlüdür. Aksi halde tüketici cayma hakkını kullanmamış sayılır.
(3) Cayma hakkının kullanılması durumunda tüketici, malın iade masraflarını yüklenmek zorundadır."

Kaynak: (link)
Ek Maddeler: (link)

Ayıplı Mal
Ayıplı maldan da belki gidebilir.

"...Bununla beraber bir malın ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımaması da malı ayıplı kılan bir durumdur. Burada satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan, muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan mal için de kanun koyucu, ayıplı, tanımlamasını yapmıştır. Satılan malın, tüketicinin o malı satın almaktan makul olarak beklediği faydaları azaltan ya da ortadan kaldıran eksiklikler içermesi halinde de söz konusu mal, ayıplı olarak nitelendirilmektedir. Bu eksiklikler maddi anlamda olabileceği gibi, hukuki ya da ekonomik de olabilir..."

Tabi ki son söz hukukçularındır.

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA ŞEKER

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle geçmiş olsun.
Satıcının umurunda olan elindeki ürünü satmak istemesinden dolayı bu hatayı yapmış olabilir. Kadro boylarını bilmiyorsa bu işi yapmasın.

Ürünü Internet ortamında almadıysanız yani direk siz mağazadan almışsanız, iadeniz söz konusu değildir. Tamamen mağazanın inisiyatifine kalmış.

En güzeli satıcıya durumu güzelce izah edip, orta yol bulmak.

Bazı çözüm yolları:
1. Küçük kadro boyunu satıcıdan talep etmek, satıcı çok sorun ederse yeni küçük kadrolu bisikletin tekerleri ile yer değiştirebilir.
2. Küçük kadro boyunu satıcıdan üzerine biraz para ile talep etmek.
3. Bisikleti satıcıya bırakıp satmasını belli bir süre beklemek. Sattıktan sonra yeni kadro sipariş edilebilir (bu süreç sıkıntılı olabilir)

Satıcı ile ilgili olmayan çözüm: (zorda kalınırsa)
Ürünü biraz zarar ile ilan verip satmak (varsa eş dost arkadaş onlara satmak daha mantıklı)
(Bu sürecin belirsiz olması sıkıntı yapabilir)

Bu arada hangi marka ve model bisiklet? kadro boyları markaya göre birazda olsa değişkenlik gösterebiliyor.

Tepki
55
Arkadaslar oncelikle cevaplariniz icin tesekkur ederim. Bugun aldigim yere gittim durumu izah ettim. Adam ayni model kucuk kadro yok dedi olsa da zaten degistiremem dedi. Ben de bu sekilde kullanamayacagim icin bir model alti vardi o da 29 jant. Ama kadrosu 17'. Onu dedim aliyim tekerleri degiselim. Adam ön tekerleri degisti arka tekeri degismedi. Benimki 24 bu 21 vites diye. 50 tl lastik parasi istedi bende verdim. Bir model alt bisikleti uzerind 50 tl vererek degismis oldum. Sonuc olarak iyi arastirmadan yaptigim alisveris sonucunda baya maddi zarara ugradim ama saglik olsun. Simdiki boy olarak cok daha iyi. Bugun baya tur attim memnun kaldim. . Hepinize iyi pedallamalar. Buarada ilk aldigim salcano ng555 idi. . Simdi salcano ng 650 modeli i aldim.