Kadro boyu yardım, M,L,S terimleri

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
Arkadaşlar boyum 1,67. Bike and Outdoor'un sitesinden Corratec X Vert Motion Black almayı planlıyorum. Kadro olarak 44(M) ve 49(L) demiş, bizim foruma baktım ama bu harflerle ilişkilendirilmiş bir boy tablosu göremedim. Bilen birisi varsa izah eder mi lütfen? Bisikleti almak istiyorum artık. Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: adilnumanç.
Scudo

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
cetvelin tayin edeceği beden ölçüsü small e denk düşecektir, ama sen müsabık olarak ya da yol halini almamış güzergahlarda sürmeyecek, çoğumuz gibi üzerinden dört tekerli araçların geçebildiği ortamlarda kullanacaksan, medium kadro almalısın çünkü bisikleti süreceğin tüm zamanlar boyunca altından akan yolun yüzde seksenbeşi zannımca asfalttan olacaktır, asfaltta medium un konforu seni memnun edecektir, small alırsan skills denilen yani engebelerde akıcılık , kıvraklık, dik rampalarda dengeyi muhafaza etme kaabiliyetini işevurma imkanın artacaktır ama beğendiğin bisiklet ekstremlerde test ettiğinde haşat olabilir. ( fiyat- performans ilişkisi) dahası medium boyu ileride eliden çıkarman (ikinci el satış)daha kolay olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Arınç Tulgar

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
kadroyu, hele ki arazi sürüşüne de çıkarım diyorsanız small almanız iyi olur. corratec'in sitesinden kadro ölçülerine bir bakmak lazim üzerine oturmadan bisikletleri gormeden tercih yapmak sonra sizi üzebilir ama. imkanınız varsa mutlaka bir bakın görün oturun derim.

bisikleti bacaklarınızın arasına alıp ayakta durduğunuzda, apış arası ile üst boru arasındaki mesafe sadece yolda kullanilacak bir bisiklette 5cm, hafif arazi icin en az 7,5cm arazi sürüşü için ise en az 10cm olmalidir (diyor cannondale manuali elimdeki).

ben 1,76m kadar boyum ile arazide 18" kadro ile neredeyse hiç rahat edemiyorum. bu sebeple kadromu değiştirmek durumunda kaldim. ileride aynı sorunla karşilaşmamak adına biraz daha düşünmenizi öneririm. kaldı ki sanıyorum M boy 44cm yani, 17,5" e tekabül edecektir ve sizin boyunuzu da göz önüne alirsak, arazide kontrolü zor ve tehlike yaratabilecek bir boy bisiklet edinmiş olma ihtimaliniz olur.

Tamer Çetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
433
Bisiklet
Giant
Üstad boyum 1,74 ve Small kadro bir Giant XTC 2 kullanıyorum .
Binişimin tümü asfalt üzerinde ve daha önce tavsiyeler üzerine alıp kullandığım iki tane Medium kadro Trek'im oldu .
(2006 model 3900 V ve 2007 model 6500 V).
Tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum boyuna uygun seçim S olacaktır .
Hem arazide hem de asfalt üzerinde kontrol ve hakimiyetin çok daha efektif olur .
Yollarımız malum ; kaymak asfalt tabirine uygun zemin çok fazla yok .
Yani her an basit veya dikkate değer bir engelle karşılaşmak yüksek ihtimal .
Karşılaştığında , gereken kaçış tepkini çok net olarak yola yansıtabilirsin small kadro ile .
Yine Medium kadroda öne eğilme açın daha fazla olacağından konforsuzluk yaşayabilirsin .
Kısacası 1.74'lük bir kullanıcı olarak ve her iki seçeneği de test etmiş biri olarak boyuna uygun seçimin 'S' kadro olacağını düşünüyorum . . .
Yeni bisikletin şimdiden hayırlı olsun .
Bu arada Çanakkale'de sana pedal arkadaşlığı yapabilecek bir arkadaşım var , eğer uygundur dersen , özelden görüşürüz ve birbirinize ulaşmanızı sağlarım .

• Beğen

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
afaki yorumlarda bulunulmaması için eklemede bulunacağım, öneri dileyen arkadaşla boy ölçüm tamtamına aynı; arkadaşın almak istediği kadro x-vert ve bende de birisi small birisi medium olmak üzere iki adet 2007 x-vert s 01 mevcut. İkisini de dönüşümlü olarak kullanıyorum. Yorumda bulunan arkadaşlar çevrelerinin telkinlerinden etkilenmektedirler. Bisiklette tek bir fit yoktur mtb-hybrid-road beden ölçüleri aralarında farkettiği gibi aynı boy ölçüsü için comp fit, eddy fit ve french fit olmak üzere dünyada üç sürüş konforu derecelendirmesine gidilmiştir. Ben araştırdım bu neticeye vardım çevremin telkinleriyle yetinseydim görüşlerim diğerleri gibi olacaktı.

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
Arkadaşlar sağolun destek için, ben fikrimi değiştirip corratec super bow trial aldım, small kadro boyu. Şu an kargoda. Sanırım hem model hem de beden olarak doğru seçim yaptım.

Bu arada Tamer Çanakkale'deki arkadaşla müsait bir zamanımda tanışmak isterim. Özelden mesaj atabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Çetiner

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Size en uygun kadro boyunu öğrenmek için ölçme yöntemi şöyledir:
İlk önce çok da kalın olmayan bir kitabı apış aranıza koyun.Sonra yerden kitabın üstüne kadar ölçün.Çıkacak ölçü size hangi kadro boyunun uygun olduğunu belirtir.Gezi amaçlı kullanacaksanız bir beden büyük almak daha mantıklıdır.

• Beğen