Kadro Boyu Yanlış :( Acil

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Dun bildiniz uzere lapieer aldım almaz olsaydım kadroyu bi ölçtüm 56 çıktı adamın dediği 54 du halbuki ben anladım buyuk geleceğini mağazdan çıkıyordum dedi yok gidonu kısaltırız yok zart yok bilmem ne iyi bende tamam dedim demez olsaydım tamam hazırla dedik bisikleti hazırladı baktım olmuş dedim sıcağı sıcana neyse eve geldim direk lapierre sitesini açtım geometry bölümüne geldim butun hepsini aldım elime mezura tek tek ölçtüm sonuç ne olsun XL 56 kadro birden yıkıldım babama nasıl söyleyeceğim bunu bilmiyorum çok kızacak muhtemelende daha bisiklet filan almaz yani başlamadan bitti maceram şuan çok üzgünüm hani olur ya dünyanın en mutlu insanıydım ama şuan :(
Daha bisikleti alalı 1 gün olmadı cumartesi gunu yada bugun hatta gidip geri versem babam gelince direk arabaya koyup götürsek çünkü 1 km bile surmedim hatayı anladım hani o kadarda acemi değiliz kadronun buyuk oldunu anlamayacak kadar,kredi kartına çekti bide onu iptal edebiliriz dimi pek anlamıyorum kusura bakmayın neyse artık geri verelim bari cebimizde kalsın para bende artık sonra alırım bisiklet artık yaza mı yoksa 1-2 sene mi babamın insafına kalmış ben biriktirmiştim para gerçe 1.5 milyar babama vermiştim alsın diye olmadı tekrar o aprayı alıp üzerine koyup ben alırım :confused:

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İade edebilirsin, ki hata onlardan kaynaklanıyor, seni yanlış yönlendirmişler; arıza bile çıkartabilirsin.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
teşekürler abi özellikle sordum kadro kaç diye 54 dedi buyuk olur dedim yok dedi gidon keseriz seleyi kaydırırız yaptıkalrı terpiyesizlik 54 olsa zaten kadro olur bunlar 56 vermişler işlerini doğru düzgün yapmıyorlar butun şimdi ölçü kağıdının çıktısını alıyorum telefonlanda çekicem ölçüleri 56 oldunu gözüne sokucam bakalım ne cevap verecek babamda inşallah anlayışla karşılar ama pek zanetmiyorum :(

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL
Tepki
39
Bisiklet
Dahon
Bisikletinizin marka modelini bilmiyorum ama aldığın yer sorunu çözmez ise , ana bayi - distrübütör olayı çözecektir.
hemen içinizi karatmayın . bence gidile bilecek yerde ise gidip ( hatta bir büyünüz ile gitmek daha etkili olur ) yüz yüze konuşun , daha etkili olur .
yaptırım gücünüz daha fazla olur.

saygılar .

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Sizin bir kabahatiniz yok, babanız size neden kızsın. Sıkılmayın hemen.
Babanızla birlikte gidin, verin çoşkuyu hıyar herife. Babanız yanınızda olduğu müddetçe artislik filan yapamazlar.
Eğer alacağınız bisiklet orada değilse öncekini iade edin. Kredi kartınıza geri ödeme yapsınlar.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Tahir Keskin

babam gelsin direk söyleceğim geri verelim fotoları mevcut zaten hepsini tek tek çektim alsın kanıt istiyorsa he olmadı yok almıyorum artık ordan polis gelmeden çıkarmıyız onu bilemem

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

(link)[/URL]

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Panik yapmayın..

(link)

şuradaki Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunu basıp yanınızda götürün.

Madde 8; 2.fıkraya göre size ayıplı mal satmış durumdalar.

(2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

Buna göre; 11.madde uyarınca zaten iade hakkına sahipsiniz;

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
(5) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir.

Eğer ki sattıkları malın ayıplı olduğunu kabul etmezlerse, ki "biz demiştik" diye madde 10, fıkra 2'ye istinaden etmeyebilirler;

(2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

Bu durumda, yapacağınız şey konuyu tüketici mahkemesine götüreceğiniz ve karşılaştığınız muameleyi bu foruma daha detaylı olarak yazacağınız. Belki geri adım atarlar.

(Kanunda sorgusuz sualsiz 7 veya 14 gün içinde ürün iadesi ile ilgili birşey vardı diye hatırlıyorum ama şimdi baktım mağazadan alışverişlerde öyle birşey yok sanırım; firmanın takdirine bırakılıyor. Ama bana sorarsanız net bir şekilde yanlış yönlendirme var ve söz konusu bisiklet ayıplı mal sınıfına giriyor)

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Ben hikayeyi takip ettiğim için satıcıya pek kızamıyorum açıkcası. Elinizde bol seçenek vardı ve uyarılara rağmen gidip yanlış bisikleti aldınız. Testi kırıldıktan sonra akıl veren çok olur ama ben önceden uyaranlardan olduğum için rahatlıkla size sitem edebilirim.

Öncelikle doğru ölçtüğünüzü nereden biliyorsunuz? Bahsettiğiniz modelin XL 56 diye bir modeli yok ki? Üzerinde yazması lazım boyu. Bisikletin her yerine baktınız mı? Kadro üçgeninin arka iç kısmında yazar kadro boyu genelde.

ikinci olarak : Hatırlarsanız sizi uyarmıştım almadan önce. O bisikletlerin her biri ayrı boyda, sizin boyunuz kaç? Doğru boyda olan bisikleti alın diyerek. Müşteri çok hevesli olunca satıcı malını satar. Bu ülkede böyle maalesef, çoğu işletme yapar bunu. Mesajlarınızda halen boyunuzu yazmıyorsunuz. Sahi, boyunuz kaç sizin? Bütün bisikletlerin 54 boyunu mu önerdiler?
Son olarak tüm sorularıma cevap verecekseniz yazın lütfen. İçinden bir cümle seçip ona takılıyorsunuz bir faydası dokunmuyor, sonuç böyle oluyor sonra...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaş boyu 1 71 yazmıştı kadro 54 deyince ben şaşırmıştım 54 bile fazla gelir diye fakat kadro 56 çıkmış, arkadaş bisikleti binerek almalıydı ve de kadro da kadro boyu yazar her markada

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@rahmi kocaman

doğru doğru söylüyorsunuz sonuna kadar uyardınız boyumuda şimdi ölçtüm bu mesajı okuduktan sonra 170.5 çıktı çok haklısınız sadece o adama kadroyu sormamıştım unutmuşum gidince sordum 54 dedi yok dedim olmaz dedim yok öyle yaparız yok böyle yaparız dedi biliyodum olmayacanı ama sıcağı sıcağına anlamadım bana ya 53 yada 52 olacağını zaten biliyordum

(link)

bu 2013 geometrysi sanırım

@M.Ersun

hepsini bi kağıda basalım o zaman götürelim öneüne koyalım bakalım ne diyecek özelliklede sordum kadro kaç dedim 54 dedi olmaz dedim yok olur yok olur resmen yanlış yönlendirme

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dur daha 17 yaşındasın.
bugün yarın uzarsın.
üstelik " kadro boyuna " çok takılma , bindiğinde rahatsan bin gitsin.
bende 2 bisiklet var biri 42 biri 50 kadro , boyumda 170.
her 2sindede illaki bi şekillde rahat posizyonu (sele gidon vs ayarı ile) bulabiliyorum.

bana sorarsan bindiğinde orta demire otur,iki ayağında yere tam basıyorsa problem yoktur.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@kivilcimb

ortaya oturdumda 2 ayayğımda tam yere basıyorda orda sorun yokda olmaz böyle buyuk kadro 54 olsa hadi neysede 56 çok buyuk gidicem fotorafları önüne koyacağım bak sen böyle böyle dedin olmadı sakin sakin anlatcam anlamazsa artık sonrasını düşünürüz

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her bisiklette kadro boyu yazar bir ara bisikleti genelde sele 'nin altındaki boruda yazar

ST25i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Onur yanlış anlama da sen 54 istemişsin adam 56 vermiş
iyi de o kadro 55 santim
adamda da fazla hata yok aslında
sakin ol ve değiştirtme yoluna git. ellerinde olmadığı için distribütörden getirtirler

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@MehmetAli07

abi ben almıyodum biskleti biliyodum bana ya 53 yada 52 olcanı adam yok gionu kıslatırım yok seleyi kaydırım dedi öyle düşün dedi daha 1 gün olmadı alalı zaten 2.eldi abi herşeyini verdi bana her halde elinde kaldı işte kime satarsam kar hesabında ama bu böyle olmaz ki bari yanlış söyleme kadroyu 54 te yok lapieerde yani resmen beni kandırdı bu açık ça ortada bendede şuç var onuda kabul ediyorum gidicem bayiye parayı iade etsin daha da zaten o bayiye gitmem ne alışveriş yaparım ne önünden geçerim bişeyde diyemez adamın temizlediği gibi şuan evde 1 km bile sürmedim almam filan derse gerçekten ben orda o adamı ben ne yaaprım bilmem aşırı sinirliyim şuanda

@Berke1903

her yere baktım bulamadım çıkarmış mı ne yapmış anlamadım ki resmen sahtekarın tekiymiş

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Eğer sizde de kusur varsa direk adamı suçlayıcı ifade kullanmayın. İlk etapta "bu işte bir yanlışlık olduğunu, dükkanda satıcının uyar demesiyle aldığınız bisikletin uymadığını ve mağduriyetinizin giderilmesini istediğinizi" belirtin. Genelde suçlayıcı tavırla konuşmaya başlayınca bizim insanımız değiştireceği varsa da inat ediyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yanlız bişe söylicem eğerki bu bisiklet 55 kadro ve alacağanız 52 kadro olucaksa bence hiç gidip muhabbeti açmaya bile gerek yok.
tabloya göre aralarında farklar milimetrik.
sadece piskolojik rahatlarsınız.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Tahir Keskin

hayır özellikle dedim ki yok bu kadro bana buyuk geldi olmaz dedim bahaneler üretti orda anlamam alzımdı aslında dedim diğer mağazaya gidelim sonra geliriz dedim hatta dedi hangi mağaza focus dedim yok bilmem ne bilmem ne demeye başladı ben nereden bileyim böyle birşey yapıcağını aynen öyle abi diyeceğim abi sen bu biisklet bana tam gelir dedin olmuyor bi ölçelim dedim baktım 56 çıktı abi sen yönlendirdin diye aldım yoksa almıyodum biliyosun mağdur duruma düştüm şimdi ne yapabiliriz filan derim dertdimi anlatırım sıkıntı olmaz da eğer yok israr ederse o zaman o biiskleti kafasında kırarım o kadar sinirliyim şu duruma düştüğüm için

@kivilcimb

abi nasıl minimetrik 18 cm e yakın fark var gidon boyu deseniz 20 cm fark var bariz buyuk

BF Okuru

Üye
Tepki
2
sorun sende değil eğitim sisteminde.
orda yazan herşey milimtre.

medium kadroda TT yazan kısmı 547mm yani 54.7 cm.
largeın (senin sahib oldun bisikletin) TT ' ise 565 mm yani 56.5
aradaki fark 1.8 cm

daha sonra en önemli yere gelirsek "reach" kısmına ;

medium kadroda bu rakam 376mm yani 37.6 cm
senin sahip olduğunda ise 382 mm yani 38.2 cm
fark : 0.6 cm yani 6mm.

yani kısaca L kadrodan M ye geçersen bişey anlamassın.

geri çoğu değerleri aynı zaten.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@kivilcimb

evet sinirden onları bile unutmuşum pardon kafam yine karıştı,durma noktasına geldim ne yapıcam şimdi bayiye gidip geri mi iade ediyim dursun öyle mi biniyim
ilerde o 2 cmler sıkıntı çıkarabilir bilmiyorum valla 2-3 cm uzar mıyım ilerde