Kadro boyu büyük geldi ama sorun olur mu?

Ozan Akdal

Üye
Tepki
0
Merhaba konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama bi sorum olacak. Ben kron tourer aldım 2 gün önce. 22" kadro boyu büyük geldi bana 2 ayağımı birden yere koyamıyorum 1 ayağımın parmak uçlarına basmam gerekiyor 2 ayağımı koymak için. Bu bana çok büyük bi sorun yaratır mı? Şimdiye kadar 75 km'ye yakın sürdüm pek sorun olmadı. Değiştirmek istedim fakat adam değiştirmedi haklı olarak ufak çizikler vardı kadroda. Sizce ne yapmalıyım? Kadroyu satıp 20" kadro mu alayım? Bu benim bütçemi çok çok zorlar. Yoksa böyle devam mı etmeliyim sağlık açısından sorun olur mu?

Scudo

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
(link) bu link ölçümleri dogrudur.velespit tarafından hazirlanmis.22'' kadro boyu 190-195 boyundan olman lazim.birde su yazıyı dikkat edersen.Bu tablodaki bir istisna ise şudur: Örnek olarak 185 cm boyunda olan biri 19” kadroya binebileceği gibi bir boy düşük kadroya da binebilir. Yani aynı kişi için 17” kadroda uygun olabilir. Buradaki asıl mantık şudur. Bisiklette ağarlık merkezi yere yakın oldukça , sizin bisikleti kontrol etmeniz daha kolay olur. Özellikle bu tarz boy seçimini yarışçılar daha çok yapar. Çünkü arazi şartlarında , dağ bisikleti kullanan biri için bisikleti kontrol edebilmek her şeyden daha önemlidir.boyun 185 falansa sorun olcagini sanmiyorum.eger 170-180 arasındasorun olcagini dusnuyorum.boyun kac? eger seleyi sonuna kadar kısaltıp oylece parmak ucların degiyorsa kadro boy sana cok abartili.cunku bacak uzunlugu önemli.bacaklarınla pedal cevirdigin zaman karın tarafına dogru cok baski yapiyorsa saglık acısından sorun yapabilir.kalbe baskı falan.yani selenin yuksek olarak bacak boyuna gore hizalanmasi lazim.Benim anlamadigim su var bisiklet alinca mutlaka boy kac diye sorarlar ona gore kadro boyuna gore sana bisiklet veriyorlar bu nasıl bayi pes dogrusu.şikayette bulunabilirsin.zorla güzellik olmaz yani.eger sormadan boyle bir sey yaptıysa cok ayıp.Bu tamamen cahilliktir.ana bayiden şikayette bulanabilirsin.Garanti belgesi duruyorsa,garanti belgesi kimin adına düzenlenip verildiyse o kişinin şikayette bulunması lazim.özellikle belge düzenlenen kişinin boyunun kac olduguda önemli.aradan ne zaman süre geçti bilmiyorum ama tüketici haklarından da şikayetde bulunabilirsin.zaman araligida önemli.acıklardan faydalanıp azman gecirmeden faaliyete gecmen lazim.çevrende iyi bilen birisinden hukukçu olabilir vs fikir görüşü alarak harekete geçmen daha mantıklı.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Ozan Akdal

Üye
Tepki
0
merhaba boyum 183-184 civarı bişey. seleyi tamamen kısaltınca bir ayağım tamamen yere değiyor diğer ayağım parmak uçlarıyla yanlış anlaşılmasın 2 ayağımda parmak uçlarıyla değil. city sport hocam benim bisikletim. bayide aslında boyuma göre gibi gelmişti bana öyle aldım ama kullandıkça büyük geldiğini anladım. aslında 2 veya 3 cm daha kısa olsa hiçbir sorun yok ama bu boyda biraz tehlikeli gibi geldi bana. bunu kısaltmamın herhangi bir yolu yok mudur yoksa yeni kadro alıp bunu ikinci el olarak satmam mı lazım. tabi bu da büyük zarar demek benim için öğrenciyim sonuçta

Ömer Soykan

Daimi Üye
Tepki
70
Seleye otururken ayaklarını yere değdirmeye çalışıyorsan zaten olmaz. Seleden indiğinde Kadronun üst kısma, bacak arana değiyorsa büyüktür. Arada 2 parmak boşluk olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Mevlüt Engin

Ozan Akdal

Üye
Tepki
0
seleye otururken değil hocam bahsettiğim durum ayaktayken. kadronun üst kısmı bacak arama değiyor işte 2 ayağımı basınca sıkıştırıyor basamıyorum bu yüzden. oldu ki aniden fren sıkmam gerekti ve ben 2 ayağıma bastım işte o zaman sıkıntı çok büyük olur o yüzden korkuyorum ben. bunu küçültmenin yolu sadece yeni kadro almaktan mı geçer acaba?

Tepki
28
Aynı sorun bendede var.
174 boyundayım. Bisikletim KTM Life serisi.. Yani amortisörlü melez (hybrid). Kadro ölçüsü 54cm.
Ayakta durunca kadro bacak arama değiyor. Yani olması gereken 2 parmaklık boşluk yok.

Bu çok büyük bir sorun yaratır mı?

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
kadronun büyük olması düz yol kullanırken avantajlı ve sele ayarı düzgün yapılırsa saglıgada bi problemi yok. bende 20.5 inch mtb kullanıyorum 1 yıldır. hiç bi sorun yasamadım. sadece mtb gibi kullanmaya calısınca olmuyor ama düz yolda mis mis :)

• Beğen
Tepkiler: Erkin Karagoz
Tepki
28
Yalnız benim bisikletin kadro boyu 54cm.. 22 inch'e tekabul ediyor.

Sizin boyunuz kaç?

Bu arada sanki forumda büyük kadro boyunun uzun turlarda avantaj sağladığını okumuştum.

Bu konuda tecrübeli arkadaşların & ağabeylerin yorumlarını merak ediyorum

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Küçük kadro boyunun atiklik açısından avantaj sağladığını duymuştum. Fakat büyük kadro boyu konusunda böyle birşey duymadım açıkçası arkadaşlar. (Belki de vardır, araştırmak lazım) Hoş sizin şuan bu şekilde çekinceleriniz varken bir avantaj sağlıyo dememiz sadece içinizi rahatlatmak olur sanırım. Eğer ki üst boru bacak aranıza değiyorsa bu ani dur-kalk anlarında sizin için büyük risk olacaktır. 8-10 yaşındaki çocukların büyük bisikletlere binerken devamlı yaşadığı sorunlardan biridir hatta bu durum, eminim zamanında herkeste yaşamıştır :) Ayrıca kadro boyunu değiştirmenin yolu kadroyu değiştirmekten geçer evet.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@semih çelik

Yukarıdaki yoruma aynen katılıyorum.
Bisikleti ilk alırken insan heyecandan bisikletin boya uygun olup olmadığını bile anlayamıyor, dikkat etmiyor.
Bende keşke bir inç ufak alsaymışım diyorum.Ama iş işten geçti.Bu sorun ilk senin başına gelmedi,almışsın bi kere,geçmiş olsun ama bacak arana değmesi büyük sıkıntı.Biraz daha kullan alışırsın bence.

• Beğen
Tepkiler: Çakırcalı

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
bende de öyle hiç sorun yok bilerek yapıyorum hatta zaten iki ayağınız yere değerse sele çok aşağıdadır demek

• Beğen
Tepki
28
Ben sele ayarından bahsetmiyorum ama kadrodan bahsediyorum. Ayakta dururken kadro ile vucud arasında olması gereken 2 parmaklık boşluk yok.
Bu arada bisikletin üzerinde jokey gibi göründüğümü fark ettim bugün. =))

Yaklaşık 4 yıldır bisiklete binmiyordum. Kilo fazlamda var. İlk gün (yani bugün) 52km yaptım düz yolda. Şuanda bitik durumdayım..

• Beğen
Tepki
1
bende bir mtb bisiklet bakıyorum 21 inch kadrosu var stoklarda. Boyum 1.82 ama 16 yaşımda olduğum için uzayabileceğimi düşünüyorum
eğer ayakta duruyorken kadro sıkıntı çıkarmıyorsa bisikleti almalı mıyım ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaslar;

Bundan 2 hafta önce bisiklet almak için çardi-pazar dolanmaya baslamistim.

O sirada bir tane bisiklet gördüm kadrosu çok hosuma gitmisti hemen saticinin yanina gittim bisikleti satin almak için. Önce bir deneyeyim dedim bindim ama bisiklet bana göre büyüktü birazda olsa.

Bana büyük dedim içimden ama kadrosunu çok begendigim için ufak bir pazarlik yapip satin aldim.

Eve geldim ve internetten arastirma yapmaya basladim bana uygun kadro boyunu ögrenebilmek için. Boyuma uygun kadro boyu 43CM idi ve benim bisikletimin kadro boyu 48CM idi.

Boyum:1,74
Kilom:76

Suan el bebek-gül bebek kullaniyorum ama bu uzun vadede benim için "en ufak" bir saglik riski olustururmu?

Saglik bambaska birsey, ileride sikinti çekmek kesinlikle istemiyorum.

Kadroyu daha ufak baska bir kadroyla degistirmelimiyim?

Saygilar...

• Beğen

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@Ozan Akdal

Seleye otumuyorken, ayaktayken bisiklet kadro üst borusu senin oğlanı sıkıştırıyorsa (ki anladığım kadarıyla bırak sıkıştırmayı, eziyor herhalde) büyük sıkıntı. Yanlış kadro seçimi.

Bisikleti yeni almışsın. Iyice değer kaybetmeden bisikletini satıp uygun boyda bir bisiklet almanı tavsiye ederim.

Ognisher

Üye
Tepki
0
İsim
Oğuzhan
Merhaba benim boyum 1.70 ve istediğim bisikletlerin hep kadro boyları büyük çift amortisör kullanmak istemiyorum dağ bisikleti alacağım ama sorun olurmu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ognisher Büyük alma. Kadro boyu seçimi video ve konularını araştır. Forumda mevcut. Youtube , google vs. aratsanda bulabilirsin. Büyük kadroya hakim olman zorlaşır. Durduğun zamanda ayakların yere değmez veya alt takımları kadroya vurup canını acıtabilirsin. Detayları araştırınca görecceksin zaten.

Ognisher

Üye
Tepki
0
İsim
Oğuzhan
Bacak boyumu falan her şeyimi ölçtüm araştırıyorum zaten 1 haftadır da büyük kadro seçmemem gerektiğinide biliyorum beğendiğim bisikletin kadro boyu benim boyumdan 4 cm uzun sorun çıkarmı acaba yani çok büyük bir şeyde seçmedim istediğim bisikletler salcano ng 750 , kron Xc 150 V , bianchi rcx 229 ya da 110

Bisiklet şoförü

Yoğurdun tikveşli si bisikletin 105 lisi
Tepki
380
İsim
Berk G.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ömer Soykan
2 parmak 3 parmak muhabbeti hurafedir 2 bisiklet düşünün ikiside ayni kadro boyu birinde bacak aranizda 5 parmak fark kaliyorken digerinde 1 parmak kalabilir bunun nedeni her bisiklet markasi her bisiklette kendi geometrik sekillerini uyguluyir kimisi ust borusu sekillli egik megik yan man yaparken bur digeri düm düz yapiyor buda bilginize