Kadro boyama

bizimhakan

Üye
Tepki
1
Şimdiye kadar biraz bilgi topladım fakat elimindeki BULLS marka bisikletin kadrosunu kolay ve güvenilir yoldan nasıl boyatacağımı bilmiyorum. Tecrübesi olan var mı?

Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
valla bilmiyorum ama sen en iyisi gürsel abi'ye sor. bizim burada ( eyüp sultan'da ) bi bisiklet atölyesi var.üretim yapıyorlar.kadronu kazınmış getirirsen astarlı 15 YTL boyuyorlar.ama boyanın kalitesi hakkında hiç bir bilgim yok

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Selam bizimhakan
Biz genelde kadro boyatma işinden uzak durmaya çalışırız.
Nedenleri:
1- Hiç bir zaman olmaz orjinal boyası gibi olmaz.. Bu yüzden çizikleri vs.fazla kafaya takmayız..
2-Eski boya kazınırken kumlama vb. bir işlem yapılırsa özellikle alüminyum kadrolar zarar görebilir.
3-Bu işi amatör ruhla severek yapacak bir boyacı bulursanız düşünülebilir.Doğru astar, fırınlama vs..
4- Fırınlama işin içine girerse alüminyumlar için tehlikeli olabilir.

Ama kadro boyası söküldüyse artık boyatmaktan başka çare yoktur.. Çağatay'ın dediği 15 YTL çok ucuz bence.. Ama 15 YTL lik bir boyanın iyi olacağını sanmıyorum. Adam eline kutu spreyi alıp boyayacaksa hiç yapmasın..

Selamlar..
Gürsel

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
gürsel abi dediklerin doğru olabilir.özellikle fırınlamada... ama bu işi yapan adamları yakından gidip bakma fırsatım oldu. kutu spreyle yapmıyorlar.onu iyi biliyorum.ve astar atmadan boyamıyorlar.ama kadroyu kazıyıp sonra getir dediler.ben de bunun üzerinde adama bi teklifte bulundum.kazıması kaç paraysa vereyim.her şeyi sen yap dedim.adam bana şu cevabı verdi.. " bir seri üretim yapan bir atölyeyiz.bu gibi işlerle uğraşırsam.kendi işlerimiz aksar. dedi...tabi 15 YTL çok az bir para ama kazınıpta sonradan boyanan bir bisiklet gürsel abinin dediği gibi orjinaline benzemiyor.en azında işçilik iyi olsa bile parlaklık yok..!

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

bizimhakan

Üye
Tepki
1
Elektro statik boyama yöntemiyle boya yapan bir işyeri buldum oraylada konuşup forma aktarıcam.
Başlangıçta basit birişmi gibi geldi bu boya konusu fakat işin içine girdikçe dallandı. Özellikle aliminyum malzemelerin boyanması galiba biraz zor

• Beğen
T

Tuğrul

Misafir
Elektrostatik toz boyama yöntemi fırınlarda yapılır .Önce malzemenin üzerine toz boya püskürtülür ve fırına sokulur orada 1 ile 5 saat arasında kalır .Malzeme kalınlığına göre .Bildiğim kadarı ile 300 derece gibi(sıcaklıktan emindeğilim) Bu kadar ısı kadronun malzeme sertliğini düşürebilir.
Dikkat etmemiz lazım.

Selamlar

serbes

Üye
Tepki
5
Çağlayan daki Aluminyumculara sorabilirsiniz. Sizleri aksesuarlarını yaptırdıkları imalatçılara yönlendirirler.
Fırın boya gerekmektedir.
Fırın ısısının kadroya zarar verme olayını bilemiyorum.
Ancak bir noktayı belirteyim. Aksesuar profilleri genelde talaş ve 3. kalite malzemeden yapılır. Bu nedenle Çağlayanda Çuhadaroğlu vb. büyük firmalara sorarsanız doğru boyatma koşullarına ulaşma şansınız artar.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
kutu sprey boya ile evde neşeli bir hafta sonu geçirip grafiti işlenmiş bir bisiklete sahip olmanın görsellik dışında bir sakıncası var mıdır?

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Yoktur.. Hem yeni boyanmış bisiklet kişiyi motive eder..Bir de üzerinde kimsede olmayan bir graffiti varsa!!
Gürsel

• Beğen

bizimhakan

Üye
Tepki
1
Gürsel abi yada murat cahilliğime verime verin grafit nedir? Bir nevi grafik yada semboller mi anlatmak istediğiniz?

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
hani şu duvarlara, viyadüklere, köprülere sprey boyalarla kocaman ve rengarenk yazılar yazar muzur arkadaşlar.

bi örnek bulursam koyarım fotoyu. görünce tanırsın ;)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
benim bulabildiğim esas kastettiğim graffiti kavramına örnek aşağıdaki adreste var.fotoğrafı siteye eklemek kolay olmaycaktı...

(link)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
(link)
(link)

sitelerinde de sanatçıların eserlerini görmek mümkün ki takdire şayanlar...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ama muzur filan bi yana gerçekten yetenek isteyen bir şey...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
kesinlikle..hele ki iyi örnekleri yukarıda verdiğim linklerde gördükten sonra sanatçı yönleri ben idaha bi etkiledi...

kaangun

Aktif Üye
Tepki
4
iyi de benim anlamadığım bi nokta var,
bisiklet kadrosunun grafiti boyamaya uygun alanı ne kadardır ki? :rolleyes:
neresine ne çizmeyi düşünüyorsun?
bir de grafiti tarzı boyanmış bisiklet fotoğrafı var mı hiç karşılaştığın, link verebilir misin varsa?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ben bu graffiti işini yapan arkadaşlar muhattap heriflerle konuştum.bisiklete çizin kaç para ise veririm dedim.sonuç=biz duvar gibi yüzeyi geniş alanlarda çalışıyoruz.bisikletin o küçük borusuna nasıl çizip yapacaz.çok özel spreyler olacak.ve malzeme olsa bile çook uğraştırır kendin yaparsan yaparsın dediler.

kaangun

Aktif Üye
Tepki
4
işte ben de bunu kastetmiştim, bisiklet kadrosuna graffiti olmaz bana göre..
olsa da onun adı graffiti olmaz herhalde..
hani araba olsa bi derece, ki graffiti boyalı vosvos gördüm sanırım ben bi ara..

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
eh o zaman şöyle diyebiliriz.

"bisiklete boya ile işlenmiş renkli dövme"