kadro açıları

Konu, 'Kadrolar' kısmında Fırat Ayanyan tarafından paylaşıldı.

 1. Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  herkse mrb
  bana kadro açılarının önemini anlatırmısınız bi kadronun bana uygun olup olmadığının tek anlama yolu kadro bıyuna bakmakmıdır ??

  cevar weren herkese teşekürler
   
 2. hakkoy

  hakkoy Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  186
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  kadro açıları kullanım tarzına göre değişken olan . kadronun maruz kaldığı kuvvete oranla en iyi ve en sağlam direnci gösterebileceği açılırdır .

  yani ( maşa takılan kısmın eğimi (takılacak amortisörün referans mesafesine göre olan eğimi) ,sele borusunun eğimi,arka üçgenin kullanım alanına göre eğimleridir) umarım anlatabilmişimdir .

  teşekkürler
   
  BEfe ve Fırat Ayanyan bunu beğendi.
 3. #3
  Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  hmmmm biraz daha açıklarmısnız konunun xc olduğunu ele alırsak yani ortada ideal açı yok mu ?
  cevaplarınız için tekrar teşekür ederim.
  saygılar
   
 4. hakkoy

  hakkoy Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  186
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  ideal açı var tabiki dedim ya kullanım alanına göre en ideal açı kullanılır .

  xc kadroya 80-100 mm arası amortisör kullanılabileceğini düşünürsen açınıda buna göre olması gerekir . yani kadro ön maşa yeri ile yere olan mesafesi daha kısa olmalı -
  yüksek amortisör kullanılan kadrolarda ise tersine mesafenin daha yüksek olması gerekmektedir .

  teşekkürler
   
  Fırat Ayanyan bunu beğendi.
 5. hakkoy

  hakkoy Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  186
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  mesafe daha kısaldıkça açınında buna oranla değişim göstermesi gerekmektedir .
   
  Fırat Ayanyan bunu beğendi.
 6. laciverti

  laciverti Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  535
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ben araştırmıştım: Elde ettiklerimi sana da yazayım:
  [​IMG]
  A: Oturma borusu uzunluğu
  B: Üst boru uzunluğu
  C: Çeki borusu ya da zincir borusu uzunluğu
  D: Kadro uzunluğu
  E: Arka boru açısı
  F: Alın borusu açısı
  G: Kadronun (orta milin) yerden yüksekliği
  A: Oturma borusu
  Oturma borusunun uzunluğu kadro büyüklüğü ile kastettiğimiz ölçüdür. Bu ölçü orta mil merkezinden borunun üst kenarına kadar olan mesafedir. Ya inç ya da cm olarak verilir (1 inç = 2,54 cm). Bugün yetişkinler için 13 inçten 24 ince kadar kadrolar mevcut.
  B:Üst boru uzunluğu
  Üst boru uzunluğu (gidon boğazının uzunluğuyla da birlikte) bisiklet üzerindeki duruşu belirler. Uzun bir üst boru ileri uzanmış sportif bir duruş sağlarken kısa bir üst boru daha dik, rahat, konforlu bir duruş sağlar. Örneğin vücutlarının üst kısmı erkeklere göre daha kısa olan kadınlar için üretilen bisikletlerde aynı kadro boyunda üst boru daha kısadır. Açıların sabit kaldığı kabul edilerek uzun bir üst boru kadro boyunu uzatır. Bunun etkisini de kadro boyunda anlatacağız zaten.
  C: Çeki borusu ya da zincir borusu
  Çeki borusunun uzunluğu arka lastiğin yol tutuşunu ve konforu etkiler. Çeki borusu kısaldıkça bisikletçinin ağırlığından arka tekerleğin üzerine etki eden oran artar, dolayısıyla lastiğin yola basışı ve yol tutuşu iyileşir. Bir yokuşta ayağa kalkıldığında kısa bir çeki borusuyla arka tekerleğe binen güç elbette daha fazla olacaktır. Öte yandan uzun bir çeki borusu konforu arttırır, çünkü uzun çeki borusuyla beraber kadro uzunluğu da artar (bkz. D). Çeki borusunun uzunluğu son 10 yıl içinde giderek kısalmıştır. Bugün dağ bisikletlerinde
  420-425mm’lik bir ölçü yol tutuş ve konfor açısından iyi bir orta yol sayılmaktadır. Bu ölçü ağırlığın arkada olmasının önem kazandığı „dirt“, „trial“ gibi akrobasi bisikletlerinde 390-400mm’ye kadar düşebilirken yüksek hızda dengenin önemli olduğu tepe inişinde 430-450mm’ye kadar çıkar.
  D: Kadro uzunluğu
  Kadro uzunluğu iki tekerleğin orta mili arasındaki mesafe veya bu orta millerden yere çekilen izdüşümün uzunluğudur. Başka bir deyişle iki tekerleğin de yere temas ettiği noktalar arasındaki mesafedir. Bu mesafe uzadıkça bisikletin konforu artar, dengesi daha sağlam olur, kısaldıkça bisiklet çevikleşir, ataklaşır, gidona verilen emirlere daha çabuk ve kolay tepki verir, yani köşelerden kolay ve hızlı döner, ama yüksek hızlarda asabileşir. Bu mesafe arazi binişi bisikletlerinde 1060-1085mm civarındayken yüksek hızda dengenin önemli olduğu tepe inişi bisikletlerinde 1140-1150mm’yi geçer.
  E: Oturma borusu açısı
  Geldik açılara. Oturma borusu açısı bisikletçinin ağırlığının bisiklet üzerinde ne şekilde dağılacağını belirler. Düşük bir oturma borusu açısı bisikletçinin ağırlığını arkaya vererek özellikle ağırlığın arkada olmasının çok önemli olduğu tepe inişinde güven sağlarken bisikletin tırmanma kabiliyetini (zaten tepe inişi bisikletiyle tırmanma olmaz denebilir) ağırlık arkaya verilmişken yokuş yukarı ön tekerlek havalanacağından olumsuz etkiler. Öte yandan tırmanma etaplarının da yaygın olduğu arazi binişi sahasında bisikletçinin ağırlığının hem inişlerde hem çıkışlarda soruna yol açmayacak şekilde dağılması gerekmektedir. Bu nedenle tepe inişi bisikletlerinde oturma borusu açısı ağırlığın arkada yoğunlaşması için yerine göre 60° civarı ve altına düşebilirken, arazi binişi bisikletlerinde dengeli dağılım için 71,5-73° arasında değişir.
  F: Alın borusu açısı
  Bisiklet kullanımında en önemli ölçülerden biridir. Bisikletin çevikliğini, dönüş ve manevra kabiliyetin, düz gidişte konfor ile dengesini etkiler. Şöyle ki, düşük bir gidon borusu açısı ön tekerleği öne iterek bisikletin dengesini iyileştirir, kadro boyunun uzamasını sağlar, bunun yanında bisikletin fren tepkisini de iyileştirir. Bu nedenle yine yüksek hızda dengenin çok önemli olduğu tepe inişinde bu açı çok düşüktür, 66° civarı üst sınıftaki tepe inişi bisikletlerinde sıkça rastlanan bir ölçüdür. Yüksek alın açısı ise bisikletin manevra yeteneğini iyileştirir, kısalan kadro boyunun da etkisiyle bisiklet gidona verilen emirlere çok daha rahat ve çabuk tepki verir, çevikleşir, atikleşir. Bu özelliklerin yüksek hızda denge kadar, kısmen daha da fazla önem kazandığı arazi binişi bisikletlerinde bu açı bu nedenle 70-72°’dir.
  Açıların değişik bisikletlerdeki farkını aşağıda görebilirsiniz, üstteki bisiklet yarış hedef alınarak tasarlanmış arazi binisi bisikleti, Trek Elite 9.8, alttaki bisiklet ise tepe inişinde önde gelen modellerden, bir Kona Stab Primo.
  G: Kadronun (orta milin) yerden yüksekliği
  Getirisi bariz: Orta mil yuvası yerden ne kadar yüksekteyse arazide bisikletin bir engeli geçerken oturma tehlikesi o kadar azalır. Öte yandan bu mesafe arttıkça bisikletin ağırlık merkezi de yükseldiği için manevra kabiliyeti olumsuz etkilenir.
  Kadronun sabit bir parçası olmamasına ve bu nedenle kadro geometrisinde pek yeri olmamasına karşın bisikletçinin duruşuna oldukça önemli bir etkisi olması nedeniyle burada gidon boğazını da kısaca inceleyelim. Gidon boğazları dağ bisikletlerinde kullanım sahalarına göre 25mm’den 130mm’ye kadar ve eksili derecelerden 40°’ye kadar olan açılarla üretilirler. Bunların da etkileri aşikâr: Uzun bir gidon boğazı öncelikle daha ileriye doğru yatık, daha sportif bir duruş sağlarken ön tekerleğe binen ağırlık oranını da artırır. Öte yandan kısa bir gidon boğazı bisikletin gidona verilen güce daha çabuk yanıt vermesini, gidonun daha kolay dönebilmesini sağlar. Bunun yanında tepe inişi bisikletlerinde sağlamlık çok önemli olduğu için çok kısa gidon boğazları kullanılır. Gidon boğazının açısı arttıkça bisikletçinin duruşu dikleşir, konfor artar, açısı azaldıkça, hatta eksili bölümlere indikçe bisikletçinin duruşu sportifleşir
   
 7. laciverti

  laciverti Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  535
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Kadro boyu, kadro uzunluğudur.Buna bakarak bir bisikletin sana ya da amaca uygunluğu anlaşılmaz( kadro boyu uzadıkça bisikletin konforu artar, dengesi daha sağlam olur, kısaldıkça bisiklet çevikleşir, ataklaşır, gidona verilen emirlere daha çabuk ve kolay tepki verir vb) Dolayısıyla açılar önemlidir. Oturma borusu uzunluğu duruş pozisyonun için önemlidir.Alın borusu açısı keza önemlidir.
  Kadrolar kullanımdan beklenen amaca uygun yapılr.
  Kişiye uygunluk kadro numaralandırmalaryla bulunur.En doğrusu üzerine çıkıp denemek olmalıdır.
  Sele yüksekliği, kolların gidona uaznması, amaçlanan sürüşe uygun duruş şekli...
  Bir tepe iniş bisiklette gidon seleden yukardayken yarış biskletinde çok aşağıda olacaktır.
  Dostlukla.
   
  Fırat Ayanyan bunu beğendi.
 8. #8
  Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  bana vakit ayırdığınız için hepinize teşekür ederim aklımdaki tüm soruları sildiniz

  saygılar
   
 9. omurkadir

  omurkadir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  256
  Beğeniler:
  154
  Şehir:
  Sinop&Konya&SAPANCA
  Seviye:
  faydalı bilgiler için teşekkürler.
   
 10. b0rnt

  b0rnt Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  27
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  -
  Seviye:
  hakkoy hocama katılıorm teşekkürler...
   

İlginizi Çekebilir

wide_tire.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
0001.jpg
İstanbul Avrupa yakasında yol bisikletinizle antrenman yapıyorsanız alternatifiniz maalesef çok fazla değil. Şehrin kalabalık yapısı,araç popülasyonu,trafikte bisikletliye duyulmayan saygı...
pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...