Kadıköy'e Mavi Bisiklet Yolu

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Kadıköy'e mavi bisiklet yolu

Kadıköy Belediyesi, bisikletçilerin güvenli sürüşleri için maviye boyalı özel bisiklet yolu açıyor. Kadıköy, 7.5 km'lik bisiklet parkuruyla İstanbul'un en uzun bisiklet yoluna sahip...

http://i.radikal.com.tr/480x325/2013/10/25/fft64_mf1722263.Jpeg

7.5 km'lik bisiklet parkuruyla İstanbul'un en uzun bisiklet yoluna sahip olan Kadıköy'de, bisikletçilerin güvenli sürüşleri için özel olarak Kadıköy Belediyesi tarafından maviye boyanan bisiklet yolu açılıyor. Bisiklet yolunun tüm sürücüler tarafından görünürlülüğünü sağlamak için Filli Boya'nın katkılarıyla çeşitli şekillerdeki şablonlarla renklenen parkurun Yoğurtçu Parkı – Fenerbahçe bölümü, 26 Ekim Cumartesi günü saat 13.00'de renkli bir etkinlikle açılıyor.

Tüm bisiklet kullanıcılarının davetli olduğu açılış töreninde, mavi boyalı bisiklet yolunu, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, Süslü Kadınlar grubu, Bisiklet Yoluna Sahip Çık grupları ve bisikletçiler açıyor.

Kadıköy Belediyesi ve Filli Boya'nın ortaklaşa düzenlediği proje kapsamında İstanbul'un en uzun bisiklet parkurlarından biri olan Yoğurtçu Parkı – Fenerbahçe bisiklet yolu hem yeni renklerine hem de daha güvenli sürüş özelliğine kavuşmuş oldu. Mavi renkle yenilenen bisiklet yolunun açılışı da çeşitli bisiklet gruplarının katılımıyla gerçekleşecek. Bisikletin kullanımının sadece spor olmadığını hayatın her alanında olması gerektiğini vurgulamak için süslü kıyafetleriyle bisiklet kullanan Süslü Kadınlar Grubu'nun da katılacağı açılışta bisikletçiler, bisiklet yolunun bir bölümünü de hep birlikte boyayacaklar. Sosyal medyada #BisikletHayataRenkKatar hashtagiyle bisiklet kullanmanın önemine vurgu yapılan mavi bisiklet yolunun açılışına, tüm bisiklet sevdalıları davetli.

(link)

Scudo

Akın Killik

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Mosso
yanlız yolu kurumadan açmışlardı. lastiklerim masmavi oldu. umarım kurumuştur bi denemek lazım.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Şu mavi boyalar bana hiç güven vermiyor. En ufak bir su birikintisinde bile kayganlaşmaya başlıyor zemin, bunu yağışlı havalarda düşünmek bile istemiyorum. Caddebostan-Orduevi arasındaki trafiğe kapalı Dalyan Parkı'nda sırf bu yüzden sürmeyi göze alamıyorum çimlerin sulanmasın yüzünden. Kaldı ki yeni yapılan yolun trafikle iç içe olduğu noktalarda bulunuyor ve bu ciddi bir sıkıntı olacaktır.

Caddebostan-Pendik arasındaki kahverengi zemin (sanırım boya değil, püskürtme malzeme kullanımı söz konusu burada) gibi bir çalışma yapılmış olsa çok daha sağlıklı olurdu.

Gerçi hiç yoktan buna da şükür, en azından "bisiklet yolu" diyebileceğimiz bir şey var. Bu da bir başlangıç sayılır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Nasıl bir boya kullanılıyor bilmiyorum ama boyanmamış zemine göre kullandığım lastiklerin yol tutuşu bu tarz boyalı yollarda iyi değil. 700x23c lastiklerin dönüşlerde kaydığını hissediyorum.

Caddebostan sonrasında ki yolda boyalı ama burası gibi kaymıyor. :/

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
İyi de o yolu 6 aydır kullanıyorum zaten mavi olunca ne olacak ki neyin açılışı yapılıyor, mavi boyanın mı ??

• Beğen
Tepkiler: Çetin Güzel

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
mavi boyayı hiç beğenmedim. sizde de oluyor mu bilmiyorum ama fenerbahçe tarafında logar kapakları ve girinti çıkıntılar hiç belli olmuyor. kırmızıda belli oluyor daha fazla. logar veya elektrik kapaklarını hiç farkedemiyorum. ama temizlik ve tertip bakımından güzel oldu tabiiki

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Maviyi renk körleri için yapıyorlar. kırmızı, renk körleri için "gri" gözüküyormuş. Mavi dünya standardı oluyor bu durumda.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@sedat_slave
Renk körlüğü mevzusuna bir şey diyemem, eğer gerçekten bunu düşünerek mavi rengi seçmişler ise ayakta alkışlarım buna ön ayak olanları.

Ama sorun renk değil, asıl sorun kullanılan malzeme. Kadıköy'den başlayıp Caddebostan'a kadar uzanan bu bisiklet yolunda boyamaya gidilmiş ve bu boya en ufak bir ıslaklıkta cam gibi oluyor. Caddebostan'dan başlayıp Pendik'e kadar uzanan bisiklet yolunda ise püskürtme malzeme ile zeminin pütürlü bir hal alması sağlanarak yağışlı havalarda daha güvenli bir zemin oluşturacak yöntem kullanılmış. Her iki yolda da bisikletten inip, elinizi zemine sürerseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. :)

• Beğen
Tepkiler: sinan d.

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
ya arkadaşlar mavi boyayı beğenmedim felan yanlış oluyor ama hem bisiklet yolu istiyorsunuz hem beğenmedim diyorsunuz.biraz düşünün taşının öyle yazın .he ayrıca orada zaten bisiklet yolu vardı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bu gün saat 13.00 de yoğurtçu parkına gittiğimde sayın selami beye bi soru soracağım o da şu olacak sayın başkanım bağdat caddesi bisiklet projeleri ne olacak ve yapılacakmı,,,,,,

bu konu büyük şehir ile kadıköy belediyesi arasında ortak düşünülmesi ve birlikte hareket edilmesi gereken projedir ana karteller büyük şehire aittir,,
ayrıca projede sağda bisiklet yolu neden sola yapıldı bunun açıklamasını istiyoruz,sağa bisiklet yolu yapılsada o taksiciler babasının malı gibi kullanıyor ışıkları arka arkaya duruyor ve polis bu konuda hiç bi şey yapmıyor valiliye kadar çıkacak stk ,bisikletliler derneğidirde tabi laf geçirebilirse,ayrıca okul var araçlar minibüsler duracak sağdan bisiklet yolu üzerinde durmaları aşikar, alt yapı nasıl olacak, balık baştan kokar, baştan doğru dürüst alt yapı yapmaz iseniz, sondan toplayamazsınız ,sözde bağdat caddesi adı var ismi ve de cismi yok dünya şampiyonu burada mazgala girdi siz burada bisiklet yarışı yapacak iseniz önce o mazgallara çare bulacak idiniz ve yol tam allahlık,,

bağdata emniyetli bisiklet yolu istemek hakkımız ,,

dün bu bisiklet yolunun acınacak halini gördüm işaretler silinmiş üzerinden araçlar geçiyor,kadıköy belediyesi ile büyük şehir arasında çekişmemi varda bunlar bizim başımıza geliyor birileri konuşunda anlayalım,,solda bisiklet yolu olacak ise tam emniyetli olacak idi koyacaktınız koca koca taşları,,burası avrupa değil türkiye bu ülkede bisiklet kültürü yoktur,,

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Yolu görmedim; fakat yapılan yorumlara bakılırsa Filli boya sırf reklâm olsun diye orayı boyamış gibi görünüyor. Amaç bisiklet dünyasına değil kendi dünyalarına katkı sağlamak sanırım. Yoksa ciddi bir işe kalkışan ciddi bir firmanın kullanım şartlarını araştırmadan böyle bir işe girişip yüzüne gözüne bulaştırmasının başka bir açıklaması olamaz herhalde. İstersen 7500km boya. Kayan yolu kim ne yapsın...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
evet açılışa gittim ,sedat ve ozan dostum ve eşide orada idi.evet muhabbet ettik,ama başkan gelmedi ,orada görevliler ile konuştum ,yukarıdaki bağdat caddesi bisiklet projesi hakkında ama iç açıcı şeyler söylemediler ,alt yapının uygun olmadığını yinelediler,açılışta çok kalabalık bi kitle yok idi,

vahapaydin

Daimi Üye
Tepki
175
İsim
Vahap
Bisiklet
Merida
@Kudret Kurtcebe

dönüşte de yanımızdan yıldırım gibi geçtin be abi :)

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Hayatımda gördüğüm en berbat etkinlikti. Selamı ÖZTÜRK gelmedi, boyalı olan bisiklet yolunu kalıpla boyadılar (haberi okuyunca boyama şekli serbest olacak anladım)
Boyadıktan 5 dakka sonra grup bisiklet yolu nasıl olmuş diye turlamaya başladığı sırada belediye görevlileri boyanan yerin üzerini yeniden maviye boyadı.
Anlam veremedim...

En azından Kudret abi ile tanışmış oldum. Etkinliğin tek iyi yanı bu oldu benim için.

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
mavi boya tam bir rezalettir mantar yolu kaldırıp asfalt döktüler, çok güzeldi sora bir düşüncesiz yetersiz çıktı maviye boyayalım dedi ve ıslak yerleri inanılmaz kayıyor böyle birşey olamaz, yeri neden boyarsın şeridini çek bisiklet yolu diye yaz boyaya ne gerek var

Tepki
3
Bisiklet
Trek
Ülkemizde bisiklet yolu genelde yayalar tarafından kullanıldığı için zaten süratlenme ve kayma riski gibi bir durumla karşılaşmıyorum. Benim hoşuma gitti. En azından bazı insanların, ulan burası niye mavi diye merak edip bisiklet yolu olduğunu öğrenmeleri bile yeterli şu aşamada.

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
kış geldi bisiklet yolu açıyorlar. yaz başında yapsalar ya bunu.

neyse en azından bu da büyük bir adım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu gün bahsi geçen "sözüm ona" bisiklet yolunu başından sonuna kadar gezdim. Gezdim ve gördüğüm bir kaç fotoğrafı kadıköy belediyesine twitter üzerinden yolladım. Siz değerli dostlarla da paylaşmak istedim.

Bisiklet yolu'nun bir kısmı beni Paris Roubaix'e götürmüş kadar oldu. Yol o derece yani! Bunu da eklemeden geçmemiş olayım.

Kadıköy Belediye'sine teşekkür etmiyorum. Nasıl olsa bizim yerimize filli boya fazlasıyla teşekkür etmiştir!

Buyrunuz;

http://i1109.photobucket.com/albums/h428/BeyazBuyu1/IMG_1474_zps4864f8cb.jpg

http://i1109.photobucket.com/albums/h428/BeyazBuyu1/IMG_1475_zpsf6318b50.jpg

http://i1109.photobucket.com/albums/h428/BeyazBuyu1/IMG_1476_zpscf96cddd.jpg

http://i1109.photobucket.com/albums/h428/BeyazBuyu1/IMG_1477_zpsaa0c65cd.jpg