Kaçkar Bisiklet ve Giant garanti kapsamı

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
Merhaba, bisikletimi alalı daha 3 gün oldu. Bisikleti bir internet sitesinden, Konya'dan aldım. Gidonu ve ön tekeri taktıktan sonra kontrol amaçlı Kaçkar Bisiklet'e (Giant Ortaköy bayii) gittim. Gidon ve maşa, komple ikisi istemsizce yolda giderken dar açılarla sağa ve sola yalpalıyordu. Buna bakar mısınız dediğimde, orada çalışan genç çocuk yalandan iki vida sıktı. Ben "bitti mi şimdi?" diye sorduğumda, "Buyrun" cevabını alarak sorunu hallettiğini ima etti. E diğer frenler, pedallar vs her şey yerli yerinde mi? Bozuldu diye de değil. Kontrol etmeyecek misiniz? Dediğimde "O, tam bakıma girer. Ücreti de 50 TL" dedi. Hayır bunun garantisi zaten var? Neyin tantanasını yapıyorlar?
Şimdi ben bu durumu kime şikayet edeyim? Giant'a mı, aldığım yere mi, Kaçkar'a mı, Şikayetvar.com'a mı, Tüketici Hakları'na mı? Kime? Çok sinirliyim. Sıfır bisiklet alıyorsun (ki ben normalde ikinci elden yanayım ama çok uygun fiyatla bir yerde buldum, burasını geçelim.) garanti var ama yok? :) Gel de dellenme şimdi.

Scudo

Doruk.

Daimi Üye
Tepki
40
Resul bey garanti kullanıcı hatası olmayan fabrikasyon kaynaklı hatalarda devreye girer genelde parça değişimi yapılır. Bu genellikle böyledir Türkiye genelinde. Sıfır alınan arabayı servise götürdüğünüzde kimse garanti kapsamından bakım yapmaz, aynı hesap yani

• Beğen
Tepkiler: Resul Yılmaz

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
Hayır, sıfır bisikletin kontrolünü yaptıracaktım? Aldığım Giant bisiklete tam bakım istemedim ki... Kontrol istedim sadece. Bunun da en iyi yeri markanın bayiisi olacağını düşündüm. Otomobilim yok, prosedürü bilmiyorum gerçekten.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sıfır alınmış bisiklette bir problem varsa satıcı bunu düzeltmekle yükümlüdür, çok basit. ayrıca bildiğim kadarıyla bisikletin frenleri de ötüyor.
geçen yaz bir arkadaşım hepsiburada'dan sıfır claud-butler aldı, -sanırım salcano bakıyordu- götürdü ve bisikleti baştan aşağı kontrolden geçirdiler, tertemiz teslim ettiler.
bu bisiklet konya'dan geldi, göndermeden önce gidonu sağlam mı, frenleri ötüyor mu vs. kontrolleri yapılmıyor mu? koskoca giant'ın ürettiği bir bisiklet bu, dünya kadar para verilmiş.
bence gündüz merkezi arayıp sorunu anlat, çözülmezse şikayetvar'a yaz.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
@Resul Yılmaz

Durumu Kaçkar bisiklet firmasına anlatın,sorunu onların çözmesi gerekir..

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Siz bisikleti Giant Ortaköy bayiiden almamissiniz, böylece de ücretsiz bakim yapma mecburiyet yok. Bakim garantiye dahil degildir, garanti sadece parcalara ve kadroya gecerlidir. Eger oradan alsaydiniz ve ilk bakimi ücretsiz yapariz diye size yazili olarak veselerdi ozaman hakliydiniz. Mafesef internet üzeri aldiginiz icin ilk hic bir yer ücretsiz bakim yapmaz. Garati üzeri bozulan parca yada kadroya birsey olursa ilgilenmesi gerekiyor itirazda edemez, bunuda bilin diye yaziyorum.

Doruk.

Daimi Üye
Tepki
40
yanlış anladım sanırım fakat size teslim etmeden önce yapmamışlar ise yapmaları gerekiyor tabi, fakat kontrolleri yapıldıktan sonra bakıma girer demiştir ordaki arkadaş ama gözle görülür basit işlemler varsa ordaki elemana bağlı hızlı bir şekilde yapılabilir tabiki

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Bisikletle birlikte garanti belgesi ve ücretsiz bakım kuponları gelir (2 adet)

ilk kupon; ilk bakım (bisiklet toplandıktan hemen sonraki bakım, zincirin yağlanması, vites ve fren ayarlarını içerir)
ikinci kupon ise bisikletin vites ve frenleri yerine oturduğunda, yani siz bisikleti bi 100 200 km kullandığınızda yapılan bakım, bu bakımda 2 ay sonra falan yapılır.
2 bakım da ücretsizdir.
2 bakımın da kuponları vardır. kuponların üzerinde her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. ücretsiz olduğu yazar zaten. ve tarih-kaşe gibi detayları vardır üzerinde. bakım yapan yer bunları doldurur. kaşeler, tarih atar. hatta ve hatta, bu kopunlar çift nüshadır. aynı faturaların sarı nüshaları gibi. bir nüsha size kalır, diğer nüshayı bakım yapan yer alır. ve aldığı o nüshayı daha sonra şirkete (giant'a) göndererek belli bir miktar para alır oradan o bakımı yaptığı için.

bu yazdıklarımın hepsi, sizin en doğal hakkınız. alacaksınız kuponunuzu, gideceksiniz, "ben bu bisikleti yeni aldım, ve siz de giant bayisisininiz. giant bayilerinde ücretsiz ilk bakımımı yapabileceğimi söylediler, buyrun bu da kuponum" dediğinizde olay zaten kapanacaktır.

siz "bilinçli bir kullanıcı" olarak burada yorum ve şikayet yazmışsınız. fakat ben ne ücretsiz bakım kuponunuzdan bahsettiğinizi duydum, ne de oradaki elemana bundan bahsettiğinizi duydum. "buna bakarmısın?" derseniz elemana, o da haklı olarak 50 liraya bakar.

siz şimdi kime, niye kızdınız, amacınız ne, hiçbişey anlamış değilim.
bana da kızmayın sakın ha, ilk ve son yorumumdur, saygılar

dipnot: giant bayilerinin garanti süresi boyunca ücretsiz bakım yaptığını yazmışsınız yukarda. eğer doğruysa bundan sonraki bisikletim kesinlikle giant.

@Ufuk Bal

bahsettiğim olay bu işte

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
ilk bakım benim bildiğim kadarıyla ücretsiz. hatta "bi ay sür sonra gel vidaları sıkalım/bakım yapalım" derler. çok eleştirilen salcano teknik servis ağında bile bu hiç ses edilmeden yapılır.

• Beğen

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
Serkan Bey, şimdi size neden kızayım? Çok teşekkür ediyorum hatta. Ben bunu sadece bir tek Sedona'da biliyordum. Bana sadece bir makbuz gönderdiler. Bu makbuzu da yanımda götürdüm. Makbuz gerekmiyor mu? Üzerinde işlem yapılmayacak mı dediğimde gerek yok demişti. Bunu söylemeyi unuttum.

Uzun uzun yazdığınız ve anlattığınız için teşekkür ederim.

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ben simdiye kadar bir cok bisiklet aldim ama öyle bakim kuponlari hic görmedim. Ben yine diyorum, ilk bakimi aldiginiz yer yapar ve size bisikleti ayarlanmis, yaglanmis sekilde teslim ederler. Yoksa baska bir bayinin bakim yapma mecburiyeti yoktur. Bakim garatiye girmez.

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
@murat cömez

garantiyi bayi vermez murat bey. bisikleti bayi üretmez çünkü. cube alırsanız cube verir garantisini, cannondale alırsanız cannondale verir. sedona alırsanız sedona verir. bunlar da teknik servislerini, ağlarını kurarlar biz de bu garantiyi orda kullanırız. bayiyle alakalı değil. kaçkar bisiklet eğer giant'ın yetkili servisiyse öyle veya böyle yapacak bu tamiri. sonuçta bisikletin montajıyla ilgili bi kusur var. aynısı benim başıma geldi. haşim işcan pasajından salcano aldım, gidonunda sorun vardı, pendik'teki servis de hiç ücret almadan halletti.

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
@murat cömez

Murat Bey, lütfen okuyunuz:

"Bisikletimi istediğim servisinizde montaj ettirebilir miyim?
Sedona bisikletlerinde garanti belgesi içinde 2 adet kupon bulunmaktadır. İlk kupon koli içindeki bisikletinizi bir Yetkili Servise monte ettirebilmeniz içindir. Bu kupon montajı gerçekleştiren serviste kalacaktır. İkinci kupon ise bisikletinize bir süre bindikten sonra herhangi bir yetkili servise götürüp ücretsiz bakımınızı yaptırabilmeniz içindir. Bu kuponda bakımı yapan yetkili serviste kalacaktır. Bisikletinizi kendiniz monte etmeyi tercih ettiğinizde garanti kapsamına girmemektedir."

(link)

Bu Sedona'nın kendi sitesinde kendi markası için yaptığı uygulama. Belki Giant'ta da böyle bir durum vardır bilemem ama bu "kupon" olayının aslı bu lakin bana kupon falan gelmedi orası ayrı. Neyse, konu dallanıp budaklandı. Yarın Kaçkar'ı arayacağım.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Resul, Volkanın yegenine carraro almıştık. Bisikleti arabayla götürdüğümüz için montaj yaptırmadık ama montaj kağıdı varmış almayı unuttuk. Volkan bisikleti bizim burdaki Salcano bayine götürdü. Bisikletçi montaj fişi istedi. fiş olmadığı için 5 tl aldı. Daha sonra fişi satın aldığımız firmadan almış bisikletçiye vermiş. Bisikletçi 5 TL'yi iade etmiş. Durum bu...

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ufuk Bal

Ufuk bey, ben hic bir yerde bisikleti bayi üretiyor veya garantisini veriyor diye bir sey yazdigimi hatirlamiyorum. Ayrica sandiginiz kadarda bilgisiz birisi deyilim, garantiyi kim verir, garatiye ne girer, bayinin görevleri nedir bunlari iyi bilen birisiyim. Sedona, Salcano Carraro gibi sirketler belki öyle kuponlar verebilir reklam olsun diye ama benim kullandigim markalarda simdiye kadar hic öyle kuponlar cikmadi. Ben bisikletin bakimi, fabrikasinin verdigi garatiye girmiyor ve bayinin de bakim yapmaya mecburiyeti yok diyorum.

@Resul Yılmaz

Biz burada sedonan konusmuyoruz, sizin bisikletin yaninda öyle kuponlar geldimi, dediginize göre gelmedi ve ben de bunu söylemeye calisiyorum. Ben de simdiye kadar öyle bir sey hic görmedim.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Murat bey haklı ben Trek'i aldığımda kupon mupon vermediler pedalları taktı gidonu düzeltti bir iki tur iki vites ayarı yalla :)) 3 yıl oldu bir kere uğramadım. Eve geldiğimde güvenlik kontrollerini ben yapmıştım.
Her firmada uygulama farklı sanırım.

• Beğen

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
yetkili servisinde montaj yaptırmamışsanız kendiniz bisikleti monte edip servis-bayiiye götürürseniz garanti kapsamına alınmaz bisikletiniz.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Arkadaşlar olayın gidişatına istinaden benden de 2 hatırlatma;

@İslam Gölge

Elinize sağlık İslam Bey. İthalatçının açıklanmış servis listesi hariç bir yerde bisikletin ilk kurulumu yapılırsa bu garanti kapsamı dışındadır.

İkinci bir husus ta; Giant bisikletlerin online satışı üretici tarafından yasaktır. Diğer birçok büyük markada da durum aynı. Daha önceki ithalatçı ve bayiler bu kurala uymuyorlar. Diğer büyük markaların da ülkemizde durumu aynı...

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu bisiklet kaçkar bisikletten monte edilmiş halde geldi. resul sadece ön tekerleği yerine taktı. değil mi?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.