kac kilo oldugumuz degil kac kg kasa sahip oldugumuz onemlidir. Sizde kac kg kas var

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
Bir kilo kas mi bir kilo yag mi?

Bizim icin kriter kas yogunlugu olmali. Ayni hacme sahip iki insandan kasli olan her zaman daha agirdir ve bazal metabolizmasi daha hizlidir. Ayni agirliga sahip iki insanda ise kasli olan her zaman daha zayif gosterir.

Bu da bize sunu ispatlar: kas dokusu yag dokusundan daha agirdir ayni agirliktaki kas ise hacim olarak yaga nazaran daha kucuktur.

Kilo mu verdin sen dediklerinde hayir ayniyim dersiniz ama herkes sizin kilo verdiginizi dusunmektedir. Spor yapiyorum ya sikilastim herhalde diye dusunursunuz. Hayir efendim aksine kaslariniz sporla daha da sisti. Hem agirligi hem de kapasitesi artti. Amma ve lakin yagin ozkutlesi daha kucuk oldugu icin yaglarin kapladigi o koca hacimden kurtulup daha fit bir gorunume kavustunuz. Toplamda vucut agirliginizin degismemis olmamasi sizi aldatmasin, sevkinizi kirmasin.

Bu yuzden kac kilo oldugumuz degil kac kg kasa sahip oldugumuz onemlidir. Sizde kac kg kas var?

https://i.hizliresim.com/AYOBrp.jpg

Scudo

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de merak ediyorum, acaba bende ne kadar yağ ve ne kadar kas var :)

• Beğen
Tepkiler: nazmi bilmez

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
% olarak kesin sonuçlar çıkmasada, ayna karşısında bunu öğrenebilirsiniz. göbek bacak kol gibi bölgeleri hafif sallayarak ortaya çıkan sarsıntıdan hesaplayın :) sallanmıyorsa yağ oranınız minimumlardadır heralde

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Net rakam isteyenler için özel tartılar var. Hastanelerde diyetisyenlerde vs oluyor bu tartılar. Vücudun yağ-kas-su vb gibi unsurlarının oranlarını detaylı şekilde veriyor.

Bunun dışında kabaca ölçen ev tartıları da var. Manuel girilen yaş cinsiyet ve boy bilgilerine göre kilonuzu ölçüp değeri veriyor. Ama herkesin vücut yapısı (endomorf, ektomorf,mezomorf) farklı olduğu için yanılma payları yüksek.

Kendi kendimize kabaca hesaplamak için de referans fotoğraflar var.

Örneğin:

http://www.fitnessbeslenme.com/wp-content/uploads/2014/04/vucut-yag-orani-onemi.png

(Fotoğraf (link) sitesinden alıntıdır.)

Bu fotoğrafta da, evdeki tartımızda da %15 gibi bir rakam çıkıyor bende. Yani doğru olduğu kanaatindeyim. Her ikisi birden yanlış değilse tabii.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
%6 dan yukarı çıkamadım henüz

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen gün bel-boyun-kalça-boy-kilo isteyerek yağ oranı aşağı yukarı ölçen bir sitede %10.4 çıkmıştım.Ama vücudum 13-15% dilimlik fotoğraftaki gibi :D Hangisi doğru, hangisi yanlış şimdi ? Bir ihtimal, yaşım küçük diye oranlar birbirini tutmuyor olabilir.

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Geçenlerde diyetisyene gitmiştim. Kilom 117 kas 70-80 arası bir şey çıkmıştı.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@Hakan Genç

70-80 arası dediğiniz kas mı? Kg olarak?

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
@Onur Kuzik

Yani diyetisyen öyle demişti. Fotosunu ekliyim http://img.tapatalk.com/d/14/10/18/nejavabe.jpg

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Yanlız yukarıdaki fotolar bence sadece vücut geliştirme yapan kişiler için bir kıstas olabilir. Neticede bisiklet için yağ oranı düşük vücada sahip prolarda fotolardaki gibi kaslı bir fizik görmek nerdeyse imkansızdır. Onun için burdaki konu bisiklete uygun vücut yapısı ise o fotoğraflar tam açıklayıcı değil benim fikrime göre.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@Hakan Genç

Eklemiş olduğunuz fotoda yer alan L.B.M alanında 80,7 hemen sağında Body Fat alanında 37.1 yazılı bu iki değerin toplamı 117.8 yani sizin kilonuzu veriyor.

LBM yani lean body mass vücüdunuzun yağdan arındırılmış ağırlığıdır. Yani yağ+diğer herşey'dir (kas+su+kemik+organlar+deri).
SLM yani soft lean mass alanında yazan kısım ise LBM'nin kemik minerallerinden ayrılmış kısmıdır. Başta kalsiyum gelir. Dolayısıyla, SLM+mineral+yağ =74 + 6,7 + 37,1=117,8 kg etmektedir.

Fotoğrafta da göründüğü gibi diyetisyeniniz SLM alanının yanında kas yazmıştır. Kilo vermeniz ve takip edilmesi açısından diyetisyenler için bu oranlar yeterlidir.
Ama bu alan sadece kas ağırlığınızı göstermez.

İnsan vücudunda kaç kg kas olduğunun birebir ölçülmesi imkansıza yakındır. Vücut yağ yüzdesinin hesaplanması ve takip edilmesi yeterlidir. :in:

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
@Onur Kuzik

Bilgilendirme için teşekkürler.