juicy seven & xt 2008

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
arkadaşlar tıkandım kaldım.bu ürünleri kullanan ve bilgi sahibi olan arkadaşlar izlenimlerini, ürünlerle alakalı detayları ve kullanımdaki detayları burada paylaşırlarsa seviinirim.şimdiden teşekkürler.

bu arada setlerin rotor kombinasyonu ön 180mm arka 160mm olarak düzenlenecek ;)

• Beğen
Tepkiler: msd_57
Scudo

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
elman tesekkurler,

iki sistem arasinda bende bi arastirma icindeyim ve gelecek yorumlari bende bekliyorum

benim ogrenmek istediklerim

1 - gramlari
2 - avid in kullanilacak gobekleri ? ( tabiki XT ayarinda )
3 - performanslari

simdiden tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: Elman TEMEL

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Ben A şıkkı diyorum. 2008 Avid 7 imden çok memnunum. Orjinal rotorları takılı olsa performansı daha da iyi olacak. XT den ayrılan en önemli özelliği ped mesafesinin kolayca ayarlanabilmesi. Ayrıca XT den daha şık bence..

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
baki senden bi ricam olacak.
avidleri yakından inceleme fırsatım hiç olmadı desem yeridir,sen fotoğrafçı olduuna göre :) bana avidin kollardaki,kaliperlerdeki tüm detayları fotoğraflayıp burada paylaşırmısın.sana zahmet lütfen:)

• Beğen

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
eleman benim avidin kalitesinden suphem yok ama kullanilacak gobeklere takmis durumdayim.

6 yuvali sadece deore nin bi gobegi var onu bulabildim piyasadan

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Arkadaşlar XT 2008 Frenlerin en önemli değişikliği kollardaki değişiklikler.

Avid'in gerisine düştüğünü gören Shimano ismen ve teori olarak eski sistemlere atfen Servo-Wave fikrini kollarda kullanarak farklı bir fren dozaj hissiyatı yaratmak istemiş. Yani freni sıktığınızda iletilen güç giderek artıyor; ifadem yanlışsa düzeltin, iletilen güç lineer değil analitik olarak çoğalıyor.

Ayrıca XT 2008'de Free-Stroke ayarı var; yani balataları hareket ettirmeden önce fren kolununun ne kadar boşlukla çalışacağını bir küçük vida ile ayarlayarak özellikle teknik inişlerde fren kolu sıkılı ama frenleme yapmadan ani hareketlere hazır bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Pad aralığı ayarı "açık" fren sistemleri için gerekli değil. Bu arada böyle bir seçimi yapmak gerçekten zor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@baymineral

gerçekten süper görüntüler var. bende yakında avid 7 sahibi olacağım eminin görünüşü kadar iidir.

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@msd_57

abi xt olarakta var 2006 model göbekler 6 vidalı.sadece biraz ağır olmaları söz konusu.
onun haricinde deore göbekler kötü değil;)

• Beğen

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İki frende oldukça başarılı frenler fakar 2008 XT ler hem piyasada bol bulunan ve kaliteleri oldukça yüksek ve hafif olan Shimano göbeklerle sorunsuz uyumlular ve performanslarıda eskisine göre oldukça artmış ve juicy7 seviyesine gelmiş bulunmaktadır. Ayrıca yeni sistemdeki pad kontrol ve daha yüksek kaliteli kol kontrol ayarı sayesinde Avid in önde olduğu bir konudada kendilerini geliştirmiş ve eksiklerini kapamış durumdalar.

Simdi ayrıca Shimano nun Türkiyedeki yaygın yedek parça ve bakım olanağıda bir artıdır. Her ne kadar Marintek gibi büyük bir firmanın avidin distribütörü olup her türlü yedek parçasını temin ediyor olsada bakım ve servisi avidlerde daha zor ve karmaşıkktır. Bunu bizzat Avid Ultimate kullanırken kendim yaşamış bulunmaktayım.

Son olarak fiyat olarakta tam bilmesemde birbirlerine yakın fiyatta iki ürün bunlar ama Simano hafifliktede biraz daha önde Juicy 7 a göre. Bu durumda benim tercihim Shimanodan yana olacaktır diye söyleyebilirim ve zatende öyle olacak yeni frenlerimde...

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@H.Çağrı
çağrı paylaşımın için teşekkürler.fakat şöyle bi durum var.avid bildiğiniz üzre fren alanında uzmanlaşmış bi marka.ürünleri gayet başarılı,bir diğer ayıran unsur ise,avidin dot5,1 yağını shimanonun ise halen mineral yağ kulanıyor olmasıdır.
dot 5,1 uygulanan gücü daha yüksek oranlarla iletiyor pedlere.mineral yağ ise biraz daha zayıf kalıyor.o nedenle frenleme konusunda avid daha önde gibi görünüyor.
kafamı kurcalayan bi dğer unsur TASARIM.
shimano yeni bi tasarı fakat çok karmaşık.
avid 3 yıldan beri aynı tasarımı kullanıyor fakat halen şık ve sade.
yani kısacası her işin uzmanı vardır ve bu uzmanlara başvurmak en iisi.

mehmet abi ben galiba avide yöneleceğim:eek:

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
elman o mehmet ben isem :)

avid dogrudur bende gozum onda ama

kullanacagim gobekler ne olacak

ve agirlik cidden onemli bir konu bu arada

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@msd_57

şöyle bi çözüm sunabilirim.
rotorlar xtr 2007 göbekler xt 2008 veya lx CENTERLOCK
fren sisteminde avid j7 olur;)
yani:
1.göbeklerin en iilerden
2.rotorların daha hafif ve göze hitap eder türden
3.avidlere sahip olacaksın :)

ben gözümü karartıp avidleri sipariş ettim hayırlı olsun ;)

mehmet abi bi de şöle bi teklifim var:
elimde 2005 model 6 vidalı siyah xt göbekler var.DH dahi yapabilirsin onlarla çok sağlamlar.
sadece ağırlık olarak biraz farklılar.

dilersen yardımcı olurum :)

edi_e

Üye
Tepki
75
@elman_temel

ne kadar doğru bilmiyorum ama, hidrolik freni kendi rotoru dışında kullandığında performans kaybı olduğunu duymuştum..

elman bu kadar pimpirikli olma :)
crossmax sl jant setiyle avid juicy seven kullandım, şuan xt jant setiyle 2007 xt hidrolik kullanıyorum, performans acısından ' vayy beee !! ' dedirtcek bi fark göremedim..hidrolik frenlerin çoğu xc yapan bisikletçi arkadaşlarımızın frenleme gücüne yetiyo =)
shimano su yağı kullanıyo, avid su yağı kullanıyo diye, avid daha iyi tutuyo die düşünürsen işin zor =)
ikiside hidrolik elman, avid 3 bile gayet iyibi hidrolik fren, deore'da =)
bu benim dediklerimin üstüne kararsızlık yaşanırsa, Çağrı abinin dedikleri devreye giriyo, ben ;
2008 xt diorum =)

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
Yazılanların hepsini okumadım ama bence 2008 XT al dizaynı herşeyi çok güzel yakından gördüm inceledim ve test ettim.Tabi avidde alabilirsin tercih sana kalmış.Görünüm önemli dersen XT

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@elman_temel

Tasarım vs gibi durumlar tabiki size kalmış bir konu yanlız şunu söylemem gerekliki dot yada mineral yağların sıkıştırılabilmesi için çok çok büyük kuvvetler gerekir yani ikisininde aynı piston çapları kullanıldığında ilettikleri güçler fark etmez. Mesela Magurada kendi mineral yağını kullanmasına rağmen ve 4 mevsim sadece organik pad kullanılmasına rağmen Marta serisiyle performans ve tutuş gücü olarak ağırlığına rağmen oldukça yüksektir. Ayrıca çok uzun zamandırda Gustav serisiyle DH FR dalında en yüksek frenleme ivmesine sahip frenleri üretmektedir .

Şunuda söylemem gerekir ki Shimano 1999 yılından beri hidrolik disk fren sistemi üretirken Avid 2002 yada 2003 olması lazım Juicy serisiyle hidrolik fren üretmeye başlamıştır yani Shimanonun bu alandaki tecrübesi daha fazladır diyebilirim. Ayrıca bu tecrübe farkını 2007 xtr diklerle avid juicy Ultimate ler arasındaki sadece 40 gr farktan anlayabiliriz. Shimano hiç karbon malzeme kullanmazken Aviddeki bol karbon ve magnezyum parçalara rağmen sadece 40 ve fren performansı (ikisinide kullandım) hiç fark yok Fiyat olarakta XTR daha ucuzdu.

Tasarım olarakta Avidlerdeki tasarım ne kadar basit görünsede yağ basma sırasında Shimanoya göre biraz daha sıkıntılı olduğunu söylemeliyim. Avid Juicy3 ile 7 arasında içine bakıldığında yapılarının farklı olduğu pad ayar mekanizmasının karmaşıklığı arttırdığı görülür. Ayrıca Avid kollarda Shimano kollara göre sallantıların başlaması kullanıma göre değişsede daha önce görülmeye başlanmaktadır. Burada Shimano savunmuyorum ikisinide kullanmış biri olarak aralarında gördüğüm farkları sayıyorum sadece.

Rotor olarak kalınlıkları aynı olduğu sürece rotorlar arasında kesinlikle bir tutuş farkı yaşamassınız ki shimano ile Avid rotorları arasında kalınlık farkı yoktur. Zaten kalınlık fark etmediği sürece perofrmansta fark yatarmadığı için bir çok yan firma piyasaya rotor sürebilmektedir. O konuda içiniz rahat olabilir. ;stediğiniz rotorla istediğiniz freni kullanırsınız rotor kalınları uyduğu sürece.

Dediğim gibi ikisi arasında sizin göz zevkinize bütçenize uygunluk dışında size negatif sonuç doğuracak bir fark bulunmamakadır. Karar gözünüzde ve bütçenizdedir yani.

edi_e

Üye
Tepki
75
@H.Çağrı

çağrı abi aklımdaki soru işarelerini bi kez daha yokettin =)
süper bi yazı olmuş abi, yine harika bi iş çıkardın, saol =)

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
cidden tesekkuler bilgi icin

bende XT dusunuyodum ama niye avid 7 olmasin diyordum

bakalim simdi XT gobek ve XT disk alma yolundayim

ama tabiki kafami celecek orjinal fikirlere acigim :)

herheze tesekkurler

cazgır

Forum Demirbaşı
Tepki
83
avid rotorlar xtr rotordan 96gr daha hafif. ama hangisi kaç gr onu unuttum:D