jantta dikey sapma ( yardım lütfen )

esmer

Üye
Tepki
8
merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 hafta önce aldığım kron xc 250 bisikletimin arka jantında benim anladığım kadarıyla dikey sapma var yani tekerleği cevirdiğimde aşağı yukarı yapıyor bisikletin üzerindeyken bu rahatsız edici bir şekilde hoplatmıyor ama gözle kontrol ettiğimde lastiğin aşağı yukarı yaptıgını görüyorum . bugun yakınımdaki bir bisikletciye gösterdim jantta üretim hatası oldugunu söyledi içime kurt düşürdü aldığım yere gidip durumu anlattım ordakilerde baktı bu kadar küçük bir sapma olur dediler ilk servis bakımında akord ayarı yapılınca düzelir diyip gönderdiler şimdi siz tecrübeli arkadaşlardan bir cevap bekliyorum bu aşağı yukarı sapma yapan jant akord ayarı ile düzelirmi ? yada ilk bisikletcinin söylediği gibi üretim hatası var ise ne yapmam gerekiyor ( aldıgım yere götürüp bu jant yamuk dersem sen yamultmussun diceklerinden adım gibi eminim ) yardımlarınızı bekliyorum arkadaslar

Scudo

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
Görmeden kesin bir şey söylemek pek doğru olmaz ama üretim hatası olduğunu sanmıyorum. Sıfır bisikletlerde ilk 1 aylık süreç ayarların oturması için gereken zamandır(bu 1 ay, bisiklet kullandığınızı düşünerek 1 ay denir. ) Bu süreç içinde jantınız hafif s çizebilir. Kaldırımdan vs. iniş yaptıysanız dikey esneme olabilir. Sorun olarak görmeyin akord ayarı ile giderilir.

esmer

Üye
Tepki
8
@Koray06

bisikleti aldıgım yerdeki görevliler akord ayarı ile düzeltilir dediklerinde bu kadar rahatlamamıştım. mesajınız bugun yakınımdaki bisikletcinin ürerim hatası var demesi üzerine içime düşen kurdu öldürdü çok çok teşekkürler ilgili cevaplarınız için açıkcası bisikletten çok anlamadığımı söylemek istiyorum ama zamanla siz tecrübeli arkadaşların sayesinde böyle ufak tefek şeyleri sorun haline getirmemeyi öğreneceğim inşallah tekrar teşekkürler.

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
Estgf. çok bilgili sayılmam. Bisiklet üzeri'nde yaklaşık 20 yıl geçince zaman içinde tecrübe ediyor insan.Önceki bisikletlerim demir yığını da olsalar donanım yerleri ve donanımlar değişmedi. Bildiğim bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

• Beğen
Tepkiler: esmer

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Lastiğiniz janta tam oturmadıysa da böyle problemler oluşturabilirler.Ona da bir bakın derim.

esmer

Üye
Tepki
8
@M.Burak KARADAĞ

onu kontrol ettim lastiği indirip iyice oturttum ama şişirince aynı sorun devam ediyor bugun bir bisikletciye daha gösterdim jantlarda üretim hatası olması imkansız gibi birşeyler söyledi ve akord ayarı yapılması lazım dedi ( 10 tl ) sanırım koray arkadaşımızında söylediği gibi basit bi akord ayarı istiyor. artık ilk servis bakımına götürdüğümde özellikle iyi bir akord ayarı yapmalarını isteyeceğim tabi ilk bakımda akord ayarıda yapıyorlarmı pek bilmiyorum ama ben sadece sagını solunu yaglayıp sıktıklarını duymustum sizlerin bir bilgisi varmıdır bu konuda nelere bakıyorlar ilk bakımda ?

masmex

Üye
Tepki
4
merhaba. bende bianchi speed 1000 aldım. aynı sorun bendede var bisikleti ters çevirip son hız çevirdiğimde sapma belli oluyor. 6 ağustosta ilk bakımını yaptıracağım. ben ilk aldığım gibi direk servisisine götürdüm süslerini taktırlar vites ayarı gibi basit işlemler yaptılar. garantinin geçerli olması için 30 gün sonra tekrar gitmem gerek benimde duyduğuma göre ilk bakımında gerekli bölgeleri yağlayıp akord çektiklerini duydum. bence basit bir akord işlemiyle düzeleceğini umuyorum İYİ PEDALLAR :)