Jantlar hakkında...

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
merhaba arkadaşlar,

1 senedir bisiklet sürüyorum , genelde bisiklet yollarında osmanbey-tuzla yapıyorum. bisikletler hakkında bilgim gayet yeterli ama jant konusunda biraz cahilim..

scott yol bisikletimde Alex Race 28 Aero Profile, 28 front/ 32 rear jantlar var. biraz araştırma yaptım sanırsam bu jantlar çok değerli jantlar değil?

hafiflik dışında jantlarda önemli olan şey nedir acaba? akıcılığı etkileyen faktörler nedir? duyduğum gördüğüm kadar ile arada baya fark oluyormuş. bu jant profilleri var o ne oluyor mesela?
şuan kullandığım bu jant ile 1500-2000 arası km yaptım. akordu düzgün gözüküyor halen bir sıkıntı yaşamadım..

beni biraz aydınlatırsanız sevinirim..

cevaplar için şimdiden teşekkürler..

Scudo

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
yardımcı olabilecek?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Jant seçimi kullanım alanına göre değişir.
Eğer düz yollarda sürecekseniz ağırlıktan ziyade aero olması öne çıkmalı. Hem hafif hem aero olması idealdir ama onların fiyatları genelde 1500£'dan başladığından (ör. (link)) kendim için o kadar da "ihtiyaç" olarak görmedim :).

Jant derinliği arttıkça, aero olma ve yüksek hızlarda hızı koruma özelliği artar ama ağırlık da bir yandan artar.

Ağırlığın artması da yokuş çıkarken zorlar. Ne kadar ağırlık o kadar güç demektir.

Bu nedenle ikisinin ortası jantlar iyidir. Mesela Fulcrum Quattro. Hem fiyatı çok yüksek değil, hem hafiften aero, hem de aeroya göre çok çok ağır değil.

Bir diğer şey de göbekler.
Rulmanlı göbekler daha rahat döner ama rulman gitti mi rulmanın yenisini alıp değiştirmeniz gerekir. Bakım yapma gibi bir durum olmuyor.

Bilyeli (Cup and cone) sistemlerde ise bakımını yaptığınız sürece yıllar boyu kullanırsınız, ama onların akıcılığı da rulmana göre bir nebze düşüktür.

• Beğen
Tepkiler: Berke

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon