Jantlar Hakkında Soru

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Emre Akcan tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Akcan

  Emre Akcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Ocak 2012
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Antalya / Arapsuyu
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  TT bisikletlerinde arka jant kapalı ön ise normal jant şeklinde oluyor arkanın kapalı olması ne kazandırıyor çok merak ediyorum.. örneğin zipp jantlarında jant kapandıkça fiyat artıyor bunu da anlayabilmiş değilim. kapalı jantlar çok iyiyse neden çift kullanmıyorlar hem ön hem arka ?


  [​IMG]
  bu şekilde.
  [​IMG]
   
 2. Emre Yıldız

  Emre Yıldız Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.338
  Beğeniler:
  579
  Şehir:
  Denizli-Isparta
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Yönlendırme tekerı ön teker olduğu için olabilir.
   
 3. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.766
  Beğeniler:
  1.138
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Ağırlık arkada olduğundan arka tekerin akort ayarı daha çabuk bozulur. Bu yüzden olmasın?
   
 4. Semih_ÇELİK

  Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  627
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  sürat kazandırdıgı kesin ama bunu ruzgarı nasıl avantajına sagladıgını bilmiorum. fakat zamana karşı yarıslarda normal yolda. sadece arkaya takılmasının sebebi. ikisine takıldıgı zaman rüzgar düşürüyormus hatda bi yarışda adamın teki uçmuş caner eler bu şekilde sunmuştu. veledrom yarısında ruzgar olmadıgı için ön arka kapalı jant kullanıyolar demekki hıza faydası varki salonda ikisinede takıyolar. akortla en ufak ilgisinin olmadıgını dusunuyorum. bu jantlar zaten normal kullanmayla akort bozlcak jantlar değildir.
   
 5. mfurkanates

  mfurkanates Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  nevşehir-konya
  Bisiklet:
  Felt
  Seviye:
  kapalı jantlar daha aerodinamik bir yapıdadır önde olmamasının sebebi yönlendirmeden kaynaklı acık havada rüzgar etmeni olduğu için dönüşlerde dengeyi kaybetme gibi bir ihtimal olusacağı için önde kullanmazlar ama bahsedildiği gibi salon(pist) bisikletlerinde her ikiside kapalı kullanılabilir çünkü rüzgar yok :D
   
 6. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Katı tekerler,aerodinamik sürüklenmeyi azaltmak içindir.Karşıdan gelen hava akımında daha düzgün bir yüzey olduklarından sürüklenmeleri düşüktür.Bu tekerlerin bir kötü yanları var.Yan rüzgarlarda,yan yüzleri geniş olduğundan(622 mm çap ve dik duran disk gibi) yan rüzgarlarda sürüklenmeleri çok yüksektir.Ön tekerin kapalı olması durumunda yan rüzgarlarda ön tekerin dengesi bozulacaktır.Bu yüzden ön tekerde yandan gelen havanın akabilmesi için telli örüm sistemi kullanılır,sadece daha az sürüklenme için yüksek profilli jantlar kullanılır.

  Hava sürtünmesi yüzey alanına bağlıdır(Katılardakilerin aksine).Havanın basıncının(basınç:birim alana uygulanan kuvvet) büyük yüzey alanlarıyla birlikte büyük kuvvet oluşturulduğu basit mantıkla açıklanabilir.Yelkenler,uçurtmalar,kanatlar bu mantıkla çalışırlar.Yani hava basıncı sakin ortamda 1kg/cm^2 'dir.1 Cm^2 ye hava 1 kg kuvvet uygular.Hız arttıkça bu kuvvette artar.

  Örneğin:30 km/s hızdaki hava basıncını 2 kg/cm^2 kabul edersek.Yandan 30 km/s hızda gelen hava arka tekere yandan uyguladığı kuvveti hesaplayalım:

  Teker alanımız(çemberin alanından pixr^2): pix31,1 cm^2=3038,5 cm^2 alanımız var.

  F=AxP(P=F/A'dan)=>F=3038,5x2=>F=6077 kg.

  (Bu çözüm en basit çözümdür,normalde bileşke kuvvetlerle hesaplanır.Önden gelen hava akımı yan hava akımının etkisini azaltır.Normalde aerodinamik hesaplar sürüklenme katsayıları ile yapılır,doğal olarak gerçeğe en yakın değer yukarıdaki değerden düşük olacaktır)
   
 7. #7
  Emre Akcan

  Emre Akcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Ocak 2012
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Antalya / Arapsuyu
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  yanıtlayan herkese teşekkürler özellikle Sertaç EKİCİ ye :)
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 8. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.523
  Beğeniler:
  7.655
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Önde disk kullanmak UCI tarafından yasaklandığı için kullanmıyorlar. Yasak sebebi de yanal rüzgarlarda kazaya neden olabilecek kadar sürüşü etkilemesi.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 9. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.554
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Eskiden böyle desenli falan jant kapakları vardı. Kardeşim bir hevesle taktırmıştı bisikletine. Her iki tekerde de vardı. Bir kere deneyeyim dedim, yan rüzgarlarda ciddi anlamla savuruyordu. Yüksek hızlarda daha da etkili savurma yapıyordu. Ön tekerdekini tamir sebebiyle sökünce bir süre o şekilde sürdüm. Sökülmüş olduğunu fazlasıyla hissettirdi. Kontrol kolaylaştı. Sonra napacaksın dedim bunları, hem tangır tungur ses yapıyor hem de savuruyor... İkisini de söktük.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-12-15_15-15-20.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...
tp.JPG
Merhaba bir hatırlatma yapayım: Bu forumda tanıdığım ve performansı benden çok yukarılarda olan bisikletçi arkadaşlarım var. Burada yazacağım şeyler, bu işin doğrusu budur diye tecrübeli...
upload_2016-8-24_11-10-30.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...