Jant tellerİ gevŞedİĞİnde ses yapar mi...

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
HERKESE SELAMLAR...MERAK ETTİĞİM GEÇENLERDE (ÖNCEKİ KONUDA BAHSETTİĞİM SÜREKLİ LASTİĞİ PATLAYAN JANT) JANTIMDAN SESLER GELMEYE BAŞLADI. BİRÇOĞUMUZ BİLİR TELLERE PARMAĞIMIZLA VURDUĞUMUZDA ÇIKAN SES...İŞTE O SES HAREKET ANINDA DA GELMEYE BAŞLADI. İNİP BAKTIĞIMDA BAZI TELLERİN GEVŞEDİĞİNİ GÖRDÜM. AKORD AYARININ BOZULACAĞINI BİLE BİLE AYAR ANAHTARIYLA SIKMAYA BAŞLADIM. ŞİMDİ SES ÇIKMIYOR HALİYLE AKORD BİRAZ BOZULDU. GERÇEKTEN DE GEVŞEME SES YAPAR MI...:eek:

Scudo

İsmailÇağrı

Aktif Üye
Tepki
37
Cevabı bulmuşsun kardeş ama ses bunun dışında şu an sayabildiğim şu tür durumlarda çıkıyor. eğer orta göbek gevşekse ya da içine toz toprak vs.kaçmış ise, aynakolun vidaları gevşemiş ise, pedalların vidası gevşek ise, kadro kulağı ya da arka aktarıcıda yamulma var ise, vites 1 de iken aktarıcının bacağı jant teline dokunuyor ise, furş boşluğu var ise ve son olarak qr lerin kavraması zayıfsa yayları takılıyorsa... Ve her bir olası durum için ayrı ayrı müdahaleler sözkonusu çoğunlukla temizleme, yağlama ve sıkma işlemleriyle gerçekleşen..

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Eyvallah İsmaİl kardeŞ...ses dİĞer yerlerden gelmİyor. DİĞerlerİ İle İlgİlİ sehpaya ÇektİĞİmde bİsİkletİ herhangİ bİ aksİyon yok ama ÜstÜne bİndİĞİmde hanİ bÖyle bazen tellere dokunduĞumuzda ses gelİr hah aynen Öyle ses gelİyor...demek kİ ses yapabİlİyormuŞ gevŞemede...dÜŞÜncelerİn İÇİn Çok teŞekkÜrler

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ses yaptığına bizzat tanık oldum. Ama eski bir janttı. Tabi telleri de. Ön teker ses yapıyordu, arkadan ses gelmiyordu. Arkadan ses gelmemesinin nedeni muhtemelen tellere sıçrayan zincir yağıydı. Ön teker kupkuru olduğu için ses geliyordu. Telleri sıkınca veya tellerin üstüste geldiği yere hafif yağ sürünce (yalnız bu şekilde çok toz topluyor) ses kesiliyordu. Bir kaç ay sonra tekrar başlıyordu.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Aynen öyle...ben de uzun yıllar kullanıyorum o kadar akord olayı yaptırdım bir sürü jant değiştirdim eski bisikletlerimde, ama ses yapması ilk defa başıma geldi. Bakırköy Turkuaz bisiklet-Tilmen bisiklette Hüseyin Usta'da ses yapabileceğini söyledi

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
yapar . hemde seni deli edecek periyodık aralıklarla cıkan bir ses yapar :D