Jant Teli Yamulması

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Selman Sert tarafından paylaşıldı.

 1. Selman Sert

  Selman Sert Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Merhabalar,
  Bugün bisiklet sürmeye çıkmadan önce kontrol ederken arka jant tellerinden birisinin yamulduğunu farkettim. Janta takıldığı yere 2 cm yakınlıkta.
  Biiskleti bu halde kullanabilir miyim? Güveli olur mu? Kullanamazsam tel değiştirmem mi gerekir, yoksa tamir olur mu... Bu arada bisikletim Trek 4300 V. Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. Mustafa Volkan Koca

  Mustafa Volkan Koca Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.055
  Beğeniler:
  558
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bu şekilde kullanmasan daha iyi olur janta zarar verip daha büyük sorunlar açabilir bir bisikletçiye göster bence sorun varsa sadece o tel değişir daha fazla sorun çıkarmdan halletmiş olursun
   
 3. Burçak Erbil

  Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

  Kayıt:
  30 Eylül 2006
  Mesajlar:
  892
  Beğeniler:
  2.585
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Telin kopma riski artar. Bir bisikletçiye götürürsen teli değiştirmek çok zor bir olay değil.
  Jantın marka/modeli ne bu arada? Teller normal yuvarlak kesitli tel mi? Mavic vs jantların özel tellerinden bulmak biraz daha zor olabilir ama bulursun sonuçta.
   
 4. #4
  Selman Sert

  Selman Sert Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Teşekkürler, kusura bakmayın derslerimden dolayı sadece akşam girebiliyorum.
  Zaten ben teli farketmemiştim, fren pabucunu janta yaklaştırıp çevirdim tekeri, döndü döndü birden durdu. Akordu istiyor heralde dedim, sonra bakarken teli farkettim. Jantım Bontrager Camino. Geçen patikada lastiği jant kesip patlatmıştı belkide o zaman olmuştur.. Bende aynı şekilde düşündüm jantı yamultur belki diye ama birşey olmaz bir telden diyorlar o yüzden danışayım dedim çok teşekkürler.. Bu arada sorayım; jantla alakalı bu tür tel değiştirme akord vs gibi şeyleri yapabilmek için ne gibi ekipmanlara ihtiyacım olur, ne kadara patlar ve mantıklı olur mu kendim yapmam? Çünkü çevredeki bisikletçiler gerçekten iş ahlakına sahip olmayan insanlar, başakşehirden ta fatihe tanıdığım iyi bir abime tekeri götürmem gerekecek her seferinde(Bu sık sık olacaktır tahminimce çünkü kullandığım yol oldukça bozuk.)..
   
 5. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  İyi bir bisikletçide telin değiştirilip (uygun tel bulunduğu taktirde, set jantlar için bu biraz zor) jantın akord yapılması 2 çay süresini geçmez sanıyorum. Böylesi çok daha sağlıklı olur.
   
 6. #6
  Selman Sert

  Selman Sert Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Problem akord süresi değil işte :) Başakşehir'den Fatih'e gidip gelmek benim bir günümü yer. Neyse götüreceğiz artık.. Ayrıca tel bulunma mevzuu da kafamı karıştıdı, benim jantlar bisikletle gelen bontrager camino. Değişik de değil normal jantlardan. İnşallah sorun olmaz.
   
 7. Emin Zeki Tok

  Emin Zeki Tok Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  Bodrum-İstanbul
  Seviye:
  Bisiklete biniyorsanız akord ayarını bilmeniz şart.
  Bir akord anahtarı alacaksınız (En son geçen yıl aldım delta bisikletten 5 TL idi ufacık birşey olduğu için ikidebir kayboluyor)
  Bir de şu yazıyı okuyacaksınız.http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=348

  Kolay gelsin
   
  Selman Sert bunu beğendi.
 8. #8
  Selman Sert

  Selman Sert Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Emin Bey, mesaj sayım yeterli olmadığından özel mesaj atamadım. Teşekkürler haklısınız.
  Bu arada ben jantımı yaptırdım(3-4 gün oldu).

  Ayrıca bir sorunum daha var şu anda. Dün çıktığımız tur dönüşünde ön tekerimin oynamaya başladığını farkettim, mandal gevşedi heralde diye düşündüm, gevşemiş de, onu sıktım fakat düzelmedi. Teker göbekten 0.5 cm kadar sağa sola yatıyordu. Bilye dağıtmıştır dediler, eve geldiğimde söktüm ve bilyelerde sorun olmadığını gördüm, göbeği tutan somunları daha sıkı bir şekilde sıktım, bu sefer düzeldi fakat; teker sanki akıcılığını kaybetti. Arka lastiğe göre ve önceki haline göre sanki fren pabucu sürtüyormuşçasına yavaşlıyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_11-7-53.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2017-7-17_11-24-19.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
upload_2016-12-15_15-15-20.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...