Jant tel boylarıyla ilgili soru

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Mustafa Berkem tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa Berkem

  Mustafa Berkem Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Samsun
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Arkadaşlar ustalar merhaba. Uzun zamandır aklımı karıştıran bir konu bu. Görselde gördüğünüz gibi arka göbek rubleden dolayı daha uzun. dizim yaptığımızda çember göbeğin tam ortasına gelmeli çizdiğim gibi. o zaman sağ ve sol delikler arasındaki mesafe farkını görüyorsunuz. Demek istediğimi bilenler kolaylıkla cevaplayabilir :rolleyes:
  yani tel boyları neye göre seçilecek nasıl olacak. Bu durumda 36 delikli bir arka göbeğin telleri aynı boyda olamaz değil mi?
  [​IMG]

  Cevaplar için şimdiden teşekkürler
   
 2. phrygian

  phrygian Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Nisan 2012
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  Ankara/Eskişehir
  Adı:
  Burak
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  şu an bu konuyla ilgili ben de sıkıntı yaşıyorum, arka tekerlekteki bütün tellerim aynı boyda ve rublenin ters tarafından gelen tellerin sadece ucundan küçük bir kısmı tel başları tarafından tutuluyor. bunu da aynı taraftan ard arda iki telin tel başından çıkmasıyla fark ettim, ruble tarafındakilerin uçları tamamen tel başına gömülü. ne yapmalıyım telleri mi değiştireyim yoksa örümle mi alakalıdır?
   
 3. Semih_ÇELİK

  Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  627
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  arka taraf hiç bir zaman aynı ölçüde tellerle örülmez. bunun bir hesabının oldugunu sanmıyorum. yapmanız gereken bir bisiklet marketine danışarak çemberinize ve göbeğinize göre teller almak. yada üzerinden çıkan tellerden yola çıkmak lazım. teller cok farklı boylarda mevcut az bi fark çok sorun yaratırmı bilemiyorum. ali burak sizin jantda da birşeyler düzgün gitmemiş. sert kullanımda sorun yapabilir. dışardan görünen kısımlardan 2 tarafın tellerinide ölçün iki tarafında görünen yerlerinden baz alarak. farkedilir bi uzunluk yoksa tel seçimi yanlıştır uzunluk 1 cm kadar farklıysa muhtemelen yanlış örülmüş olabilir. yada tel uzunlugu gene yetersiz olabilir.
   
 4. Taner Rona

  Taner Rona Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  689
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Burçak Erbil ve Semih_ÇELİK bunu beğendi.
 5. #5
  Mustafa Berkem

  Mustafa Berkem Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Samsun
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Evet Taner Rona konuyu görmüştüm fakat tel boylarının farklı seçilmesinden bahsedilmediği için dikkate almamıştım. şimdi daha iyi anladım. dış teller dizilirken bir sıra atlanıyor diyelim. buda çemberi ruble tarafına çekiyor. ama bu işlem özel örüm mesela salcanonun 24 telli jantlarında işlemiyor malesef. Arka gönek sorunum olmuştu, ben bulaşmak istemedim bisikletçi halletti. tellerin boylarının farklı olduğunu o zaman söylemişti. onunda kafası karışmış :) aklımdaki soruları giderdim. teşekkürler millet :)
   
 6. Burçak Erbil

  Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

  Kayıt:
  30 Eylül 2006
  Mesajlar:
  892
  Beğeniler:
  2.585
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Bu daha çok göbek tasarımıyla alakalı; fotoğraftaki gibi eşit çaplı flanşlarla sağ/sol aynı boyda teller kullanılamaz tabi, ama bazı göbek modellerinde farklı çaplarda flanşlar sayesinde eşit uzunluklarda tel kullanılabilmesi mümkün.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...
image.jpg
Arkadaşlar yaptığımız turlarda güzel yerleri resmetmek, yeni yerler keşfetmek istiyor insan ama gerekli tedbirler alınmadığı taktirde zor durumlara düşebiliyor insan. Son turum çiseli şelalesi...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...