Jant örerken tel uzunluğu sorunsalı

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
Forumda bu konu hakkında açılmış birçok konu var. Hepsini teker teker inceledim fakat konuların tarihleri eski olduğu için atılan linklerin çoğu kırık. Bu yüzden yeni bir konu açmaya karar verdim. Belki benim gibi sorusuna cevap arayan arkadaşlar da yararlanır.
Şimdi gelelim benim soruma;

Shimano DEORE FH-M615 CENTERLOCK 32 Delik Arka ve Ön Göbek

DT SWİSS 545-D 28/29 JANT ÇEMBERİ DİSK UYUMLU 32 DELİK

bu göbek ve çemberlerle bir jant seti ördürmeyi planlıyorum fakat tel uzunluğunun nasıl seçildiğini hiç bir yerde bulamadım. Sanırım arka jantı örerken sol ve sağ tarafın uzunlukları da farklı oluyormuş. Son olarak tel başlarında da uzunluklar değişik oluyor. Tel gibi bunda da nasıl seçim yapacağımı bilmiyorum. Yazılarımın altına göbeğin teknik özelliklerinin yazılı olduğu fotoğrafı da bırakıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler :)

Samsung Galaxy S7 Edge cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Merhaba, jant tel uzunluğu hesaplama programları var.Değerleri girince sol ve sağ tel uzunlukları yaklaşık çıkıyor. Örme şekli de önemli olduğu için seçeneklerde verilmesi gerekiyor.3 cross çapraz örme şekli standart.Tel kırılmasına karşı dirençli yazısı var. Sizin modele sol 292.7 sağ 291.8 buldum:) 3 cross örüm şekline göre çıkan değerdir.Hesaplamaya girdiğim değerler rear,dt swiss 545 700c disk brake 622,hub shimano,hub model m525 disk hub rear, spoke 32,3 cross.Hesaplamalarda hata olabilir, teknik konu olduğu için sadece yardımcı olmaya çalıştım.Forumda faydalandığım konu başlıkları jant tel uzunluğu hesabı, jant örgüsü .Hesaplama programı prowheelbuilder.Ayrıyeten dt swiss,edd spoke lenght vb. programları da var.

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bartu Bilgi Dt Swiss'ın sitesinde tel uzunluğu hesaplama ile ilgili bir sayfa var. Oradan değerleri girerek tel uzunluklarını bulabilirsiniz:harika:

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
@S.ÇalHocam link atar mısınız bulamadım ?

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
295mm sipraiş verdim uyup uymama durumunu aktarırım

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
Disk frenli bisiklete sağ sol tellerin uzunluğu farklı olması gerekiyor ama bisikletçim iki tarafı da aynı uzunlukta tel ile örünce akort tutturmakta zorlandı ve teller gevşek kaldı öyle kullanıyorum ben de

klawizell

Üye
Tepki
56
İsim
Emre
@Bartu Bilgi

Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz gevşek kısımlar içe doğru esneyip zamanla çember yamulup tekerlek yalpalamaya/zıplamaya başlayabilir.Tavsiyem bu şekilde kullanmamak.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.285
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sağ arka taraftaki (ruble tarafındaki) tellerin diğerlerine oranla kısa olması gerekiyor. Tüm taraflara aynı uzunlukta sipariş vermeniz kötü olmuş. Örüm ve akord işinden anlayan adam gibi bir bisikletçiye gidin bence