Jant Göbeği Hakkında Yardım

Cengizhan Terzi

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bende Salcano impetus var benden onceki sahibi arka göbeği deiştirmiş. göbek dediğim icindeki yeri :S. yani normalde mandallıyken o deiştirmiş ucuz bişey takmıs vidalı olmus. ben bunu mandallı yapmak istiyorum nasıl olur. resimleri yarın yükleyeceğim inş . yardım edin lütfen :)

Scudo

geotechme

Aktif Üye
Tepki
54
ya göbeği değiştirecen yada onun adaptörmü diyim çeviricimi diyim ondan bulman lazım

Ahmet Ersöz

Forum Demirbaşı
Tepki
903
Bisiklet
Specialized
@maqxien

Mandallı sistemler görsellik ve kullanım kolaylığı açısından cazip olsalar da, hırsızlar için de bir o kadar işlerini kolaylaştırıcı oluyorlar. Şayet bisikletini dışarıya kilitleyip bırakıyorsan mandallı sisteme geri dönmeden önce bir kez daha düşün derim :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Hangi modellerin var bilmiyorum ancak göbeğin içinden geçen milin QR uyumlu olanları var. Milin içi boş oluyor QR milinin geçebilmesi için. Bunlardan temin etmeniz gerekli. Ancak göbekten ayrı olarak tek parça halinde bu mili ve bilyeleri tutan somunları satıyorlar mı onu bilmiyorum. Eğer sadece takım halinde satılıyorsa komple göbek almanız gerekiyor.

Tepki
5
sana acıklayım bende sedona borla 2009 var mandallı mil çok kolay kırlıyor dıe duz mil taktım göbek falanda degiştirmedim kaset göbek degilse değiştirisn göbek değişmesi fln gerekmez :)

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese keyifli sürüşler ve keyifli forumlar dilerim..

Bisikletimin ön ve arka jantlarından, sürüş esnasında ara ara "kat, kut, çıt, tak" gibi sesler gelmeye başladı.. Krank göbeği, dişliler ve jant göbeği mandallarını temizleyip gresledim, disk frenlerin de pabuçlarını yeniledim.. Ancak sesler kesilmedi.. Büyük ihtimalle artık geriye jant göbeği kalıyor. Bisikletim disk fren, x7 sram göbek ve 2x10 apex e sahip.. Lastik ölçüleri 700x35c.. Temizlemek için hafta sonu açmayı düşünüyorum ancak sizce bu teknik özelliklere göre yeni bir göbek alacak olsam ne önerirsiniz? Göbek tercihleri hub rulman vs teknik özellik olarak bisikletime hangi ürünü neye göre tercih etmeliyim..? 11x2 22 vitesli vites grubu ve karbon janta geçmeyi de düşünüyorum ama bunun için kısa vadede bütçe ayıramayacağım.. Yeni göbekleri doğal olarak bu set için de kullanmak isterim.. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Keyifli forumlar..

dgny.berke

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Berke Doğanay
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aliexpress'ten Novatec göbek alabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aliexpress'ten Novatec göbek alabilirsin.
Teşekkürler ancak 100 mm 130 mm? 24H 32H? Bunlar nasıl hangi ölçüyü gözetmek lazım? Koozer marka daha iyi deniyor 1 - 2 tık..

dgny.berke

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Berke Doğanay
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@undefined Abi 100 ve 130 milimetreye dikkat etmenize gerek yok o standart. Ön göbek 100, arka 130 oluyor. Önemli olan Jantınızın kaç delikli olduğu, 24H 28H falan delik sayısını ifade ediyor. Teker teker jantınızdaki telleri sayıp ona göre seçim yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@undefined Abi 100 ve 130 milimetreye dikkat etmenize gerek yok o standart. Ön göbek 100, arka 130 oluyor. Önemli olan Jantınızın kaç delikli olduğu, 24H 28H falan delik sayısını ifade ediyor. Teker teker jantınızdaki telleri sayıp ona göre seçim yapabilirsiniz.
Tekrar teşekkür ederim kardeşim 👍 arkalar biraz daha fazla ama 48 olup da 36 tel olarak kullansam ya da 32 sorun olur mu balansta? Neyse o mu almalı?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@SerdarCYCoo2Bursa Bir göbek 2 sorundan dolayı çöpe çıkabilir. Zamanla deforme olup dönerken rublenin anormal yalpalamasına sebep olursa, ya da tellerin takıldığı yuvalardan biri koparsa. Sizde ikisi de yok. Yani sorun göbekte değil.

Bisikletiniz vidalı rubleli değildir diye varsayıyorum. Freehub'ın (yani cırcırın) içindeki tırnaklardan biri kopmuş ve teker dönerken arada bir, bir yerlere sıkışıp ses çıkartıyor olabilir. Ya da, Göbeğiniz rulmanlı mı bilyalı mı bilmiyorum ama, kırılmış bir bilya varsa, o bu tip bir sese sebep olabilir.

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@undefined Koozer modüler yapısıyla çok daha önde bence. İstediğin güncellemeye göre göbeği de güncelleyebiliyorsun. Önerim 36 delik göbek seç. Tabii ki yanında da 36 delik jant çemberi lazım. Ama jant telini ve tel başlarını da kaliteli seçmek lazım. İyi bir usta seçmek gerekiyor, kapı kapıyı açıyor...
Tekrar teşekkür ederim kardeşim 👍 arkalar biraz daha fazla ama 48 olup da 36 tel olarak kullansam ya da 32 sorun olur mu balansta? Neyse o mu almalı?
jantlarda ve göbeklerde 36 delik ve üzerisi çok çok nadirdir. 36 delik ve üzerisi de abartı bence uçağa takmıyoruz sonuçta. 36 delik göbek yanında da 36 delik jant çemberi almak zorunludur. Karma bir şekilde uymaz.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SerdarCYCoo2Bursa Abi hayatımda 36 telden fazlasını görmedim bir yanlışın olmasın?
Aliexpress'ten biraz baktım ne var ne yok diye de, orada gördüm.. Çok olması bazen balans kaçırmada avantaj olabilir
@SerdarCYCoo2Bursa Bir göbek 2 sorundan dolayı çöpe çıkabilir. Zamanla deforme olup dönerken rublenin anormal yalpalamasına sebep olursa, ya da tellerin takıldığı yuvalardan biri koparsa. Sizde ikisi de yok. Yani sorun göbekte değil.

Bisikletiniz vidalı rubleli değildir diye varsayıyorum. Freehub'ın (yani cırcırın) içindeki tırnaklardan biri kopmuş ve teker dönerken arada bir, bir yerlere sıkışıp ses çıkartıyor olabilir. Ya da, Göbeğiniz rulmanlı mı bilyalı mı bilmiyorum ama, kırılmış bir bilya varsa, o bu tip bir sese sebep olabilir.
Çok teşekkür ederim Can bey, aslında tam da tespitlerinizi yaşamaya başladığımı söyleyebilirim.. Hem yalpalama az az hem de arka jant telinden biri göbekten kopmuş.. Bisikleti boşta, hatta ters çevirip yüke maruz kalmadan döndürdüğümde bile bu sesler çıkıyor.. 🤪 X7 rulmanlı.. Hafta sonu açıp göreceğim.. Duruma göre çözülür diye düşünüyorum ama inş bu kadar kısa zamanda başıma iş açmaz 😅
@undefined Koozer modüler yapısıyla çok daha önde bence. İstediğin güncellemeye göre göbeği de güncelleyebiliyorsun. Önerim 36 delik göbek seç. Tabii ki yanında da 36 delik jant çemberi lazım. Ama jant telini ve tel başlarını da kaliteli seçmek lazım. İyi bir usta seçmek gerekiyor, kapı kapıyı açıyor...

jantlarda ve göbeklerde 36 delik ve üzerisi çok çok nadirdir. 36 delik ve üzerisi de abartı bence uçağa takmıyoruz sonuçta. 36 delik göbek yanında da 36 delik jant çemberi almak zorunludur. Karma bir şekilde uymaz.
Çok teşekkür ederim Emre Bey.. Gelecekte jant ve vites grubu yükseltmesine de uygun olması için kullanılır olması işime gelir.. Peki mm ler neye göre seçilir? Benim bisikletim için 100 ve 130 mm uyumlu mu? Bir de disk fren var.. Onun içinde aparat aramadan direk al tak bir ürün varsa bu kombinasyonlara uygun, öneriniz ne olur? Arc, Novatec, koozer vs pek çok ürün var standart bisiklet ürünlerine karşı
Şu ürünün niyetine girdim.. 9x100 /10x135 mi yoksa 100x15 / 142x12 mi? 😵

TRY 635.54 26%OFF | Koozer XM490 Hub 4 rulman MTB dağ bisikleti Hub arka 10*135mm QR100 * 15 12*142mm Thru 28/32/36 delikli disk fren bisiklet Hub
(link)

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@SerdarCYCoo2Bursa
Bisikletiniz alüminyum ise arka aks açıklığını ölçüp ona göre göbek almalısınız. Yeni bisikletlerde genelde 100-130 yol için 100-135 mtb için oluyor, ama arka 142 gibi ölçüler de olabiliyor. Çelik kadro değilse 135lik kadroya esnetip 142 göbek takamazsınız.

Delik sayısı da çemberle uyumlu olmalı. Arada boşluk bırakıp örmek için aynı jant teli setini kullanamazsınız, farklı farklı jant teli uzunlukları gerekir ve herkes de yapamaz. Astarı yüzünden pahalıya gelir.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SerdarCYCoo2Bursa
Bisikletiniz alüminyum ise arka aks açıklığını ölçüp ona göre göbek almalısınız. Yeni bisikletlerde genelde 100-130 yol için 100-135 mtb için oluyor, ama arka 142 gibi ölçüler de olabiliyor. Çelik kadro değilse 135lik kadroya esnetip 142 göbek takamazsınız.

Delik sayısı da çemberle uyumlu olmalı. Arada boşluk bırakıp örmek için aynı jant teli setini kullanamazsınız, farklı farklı jant teli uzunlukları gerekir ve herkes de yapamaz. Astarı yüzünden pahalıya gelir.
Çok teşekkürler bilgi için.. Evet, 6061 aliminyum.. O halde doğru Jant teli sayısı ve ara boşluk ölçülerini tespit edip. 32h(32telli), 10x135 arka 9x100 ön göbek boşlukları olarak, disk fren uyumlu olması gerekliliği ni göz önünde bulundurmam lazım.. Son tahlilde demek istediğiniz komple jant mı alın diyorsunuz? Tel, çember ve göbek olarak?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@SerdarCYCoo2Bursa
Jant örmeyi, jant teli seçmeyi ve akort yapmayı bilmiyorsanız, gerekli alet edevat da yoksa -mesajlarınızdan bunu anlıyorum- komple jant almak hem daha ucuza mal olacak hem de daha az uğraştıracaktır.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@SerdarCYCoo2Bursa mil kırılmış olabilir benim başıma gelmişti ve ya bilya dağılmıştır
Mil kırılmış olsa ortada üstüne binip sürülebilecek bir bisiklet olmazdı sanırım.

@SerdarCYCoo2Bursa
Anlatılana bakılırsa yeni göbeğe gerek yok. Olsa bile, bisikleti yeni olduğu için maşa açıklığı müsaade edecektir diye düşünüyorum.