''Jant düzelttirme'' işlemi ne kadar etkili sonuç verir?

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Jantlarımda eğrilikler var.Bunları düzelttirmek için bisikletçiye versem,bu işlem ne kadar etkili bir sonuç verir?Yani jantlarım ilk aldığım gibi;dümdüz olur mu?Jantalarımın üstünde ''rodi'' ve ''free way'' yazıyor hangisi markası bilmiyorum.Eğer ''bu jantlar düzelttirmeye değmez'' diyorsanız,hangi jantı önerirsiniz?Bir de jantlarımın yanlarında papuç izleri var bunları nasıl temizleyebilirim?
Arka dış lastiğimi de değiştireceğim.Bisikletçide ön lastiğimin aynısını buldum.Markası cheng shin tire'dı galiba.Bu lastiğe 15 lira dedi bisikletçi.Bi'kaç lira da işçilik alacakmış.Bu fiyat uygun mu?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Cheng Shin Tire'ın normal lastikleri (Pro serisi değil) 10-15 YTL civarında zaten. O nedenle o fiyat normal.
Pabuç izlerini temizlerken dikkatli olun, mazot, yağ sökücü vs kullanmamaya özen gösterin. Fren performansınızı etkileyebilir. Ben sıvı krem bulaşık deterjanları ve şu çift taraflı bulaşık süngerlerinden kullanırdım. Ama çok verimli olmuyor.
Jant düzelltirme işlemine akord denir. Ustası tarafından yapılıyorsa çok iyi sonuç verir. Doğal bir işlemdir, belirli periyodlarda yapılması gerekebilir.
Ancak darbe alıp da aşırı eğilmiş bir jantı da düzeltmek için akorda sokmak gereksiz ve de tehlikelidir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
peki akort çok az gerektiren akort bakımından en salam jant seti hangisidir acaba öneriler nelerdir

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Rodi markası freeway modeli oluyor.Bende de vardı sert sürüşe gelmiyor. Dayanıklı bir jant olduğunu söyleyemeyeceğim.:(

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@aylin-bisiklet

Kaliteli teller, kaliteli çember (Rigida, Mavic, Alex ve benzeri ülkemizde kolay bulunabilen bir çember), kaliteli işçilik ile özenli örülen ve kullanım alanı dahilinde kullanılan jantlar az akord isterler.

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
bendeki jant ambrosio ama türkiyede yok sanırım bu kalite olarak nasıl acaba mavic kadar iyi değil sanırım tabi direk marka diyorum model model ayrıldıklarının farkındayım ama genel olaraka soruyorum

teşekkürler

güray

Daimi Üye
Tepki
84
o jantlar gerçekten uğraşmaya değmez gibi duruyor,bende yani jantlar almanı öneririm.tavsiyem de rigida zac 19,fiyatı ve ağırlığı uygun kullanan arkadaşlardan da şikayet duymadım.büyük bisikletçilerde olması lazım.iyi sürüşler...

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Bu jant düzellttirme,ön-arka kaç liraya yapılır?Jantlarım aşırı eğri değil.Sadece hızlı giderken dikkatlice bakınca jantlarımda,birazcık eğrilik olduğunu farkedebiliyorum ve fren yaptığım zaman,özellikle ön freni sıktığım zaman sarsıntılı duruyorum.Yani jantlar pabuca bazı yerlerde daha yakın oluyor.Bu işlemi daha önce yaptıran arkadaşlar varsa onlar da lütfen görüşlerini bildirsin.Özellikle onların tavsiyelerini merak ediyorum.Memnunlar mı,yoksa bi' değişiklik olmadığını mı düşünüyorlar?Bu işlem nasıl yapılıyor?Bunu da bilen varsa yazsın lütfen.Nasıl yapıldığını bilirsem yararlı olup-olmayacağı konusunda da bir düşüncem olabilir.

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
değişiklik olmazmı dostum eğer iyi bir usta yaparsa eskisi gibi dümdüz olur vuruk yok ise muhtemelen seninkindede vuruk yok akordu kaçmış tanesini 5 ytl ye ayarlıyorlar bursada ankarada ne kadardır bilmem