Jant 1 cm yanda duruyor...

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Herkese selamar. Gecen gün bisikletimi temizlerken garip birşey fark ettim. Gidonum gayet düz duruyor, ön jantimin akort problemi yok ve düzgün duruyor. Ancak lastiğin yaklasik 1 cm solda (disk tarafina daha yakın) durduğunu gördüm. Jant maşaya tam olarak oturmuş durumda, diskte bir surtme vs yok, jantta 8 cizme gibi bir durum yok. Nasıl oluyor da tekerlek/çember vs 1 cm kayik durur? Nasil düzeltilir?

• Beğen
Tepkiler: hogutmen
Scudo

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
bende 1 cm sağ sol oynama vardı sıkıştırınca düzeldi acaba öyle bir şey olabilir mi?

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Tekeri QRdan çıkarıp birkez daha takın düzelebilir. Bende farketmiştim kendi bisikletimde (hemde yokuş inerken!!)

Evet diske değmiyor ama göbekten oturmasındaki en ufak çarpıklık dediğiniz sonucu veriyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Jant telleriyle oynanip jant saga sola kaydirilabiliyor, bu durum v fren kullananlar icin onemli , cnku onda tekerin frenlerin tam ortasinda durmasi gerekiyor. Disk fren kayda deger bir fark olusturmaz sanirim , belki biraz aero dinamik belki virajlarda , yan yatmalarda denge kaybi . hepsi yuzde 1 bile etkilemez surusunuzu orasi ayri :)

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
Aynı sorun bende de var. Hala çözemedim aldım alalı sorun var. Geçici bir çözüm yapıldı ama tekrarladı

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Eger jantiniz kesin masaya tam oturmussa ve hic bir sorun yoksa ozaman hata örülürken yapilmis. Akort vidalarini cok cok iyi anlayan bir bisikletci gevsetecek ve jemberi saga dogru cektirerek ayar yapacak hepsi bu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başka bir konuda da yazmıştım. Burada da paylaşayın :)

Arkadaşlar teker sola yakınsa ve fren ayarı için sorun oluyorsa, sol tarafa bir veya iki adet pul atıp tekeri ortalayabilirsiniz. Ya da tersi şekilde. Geçici çözüm olarak başarılı sonuç veriyor ;)

http://img908.imageshack.us/img908/4702/GNW7Wk.jpg

Tepki
7
İsim
Enes isikgoz
Bisiklet
Sedona
@Murat Cömez 'nda dediği gibi örülme kısmında sıkıntı yaşanmış bende de aynı durum var ön tekerlek maşanın sol bacağına daha yakın disk olduğu için problem olmuyor. lakin sizde benim gibi simetri hastası iseniz çooook çok iyi akort ve teker örümünden anlayan bir ustaya götürmenizi tavsiye ederim;) benim bulunduğum yerde öyle bir babayiğit usta olmadığı için 1cm sola yakın şekilde kullanmaktayım:acpsnr: eğer malzemem olsa kendim tamamen gevşetip yapacam.

• Beğen
Tepkiler: Koray Yılmaz
Tepki
7
İsim
Enes isikgoz
Bisiklet
Sedona
@Murat Cömez 'nde dediği gibi örülme kısmında sıkıntı yaşanmış bende de aynı durum var ön tekerlek maşanın sol bacağına daha yakın disk olduğu için problem olmuyor. lakin sizde benim gibi simetri hastası iseniz çooook çok iyi akort ve teker örümünden anlayan bir ustaya götürmenizi tavsiye ederim;) benim bulunduğum yerde öyle bir babayiğit usta olmadığı için 1cm sola yakın şekilde kullanmaktayım:acpsnr: eğer malzemem olsa kendim tamamen gevşetip yapacam.

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Yorumlara teşekkürler... Qr da problem yok, jant yerine oturmuş durumda, demek ki neymiş? Akort problemi... Sağ ve sol teller arasında gözle görülür bir fark var, disk tarafındaki teller açık ara farkla daha dik duruyor :) Servis yolları taştan... :)

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
benim jant tellerinin yarısı,diğer yarısından daha sert durumda.tel kırılmasının önüne geçemiyorum.forumda araştırdım,tüm telleri değiştirmenin çözüm olacağını öğrendim.fakat bu bahsedilen durumlar bende mi oluştu acaba,(arka teker olmasından dolayı,göbeğin ortalı olup olmadığını bilemiyorum)bu yüzden mi teller kırılıyor.yalnız son değiştirmemde,bir telin ters takıldığını gördüm ve düzelttim,tel kırma durdu gibi,çukurlara girip deneyeceğim.