İznik-Gemlik-Orhangazi-İznik

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Tüm dostlara merhaba,
23 Nisan günü, bisikletimle İznik-Gemlik-Orhangazi-İznik turu yaptım. Km saati olmadan, google earth programı yardımı ile hesapladığım kadarı ile 130 km kadar yol yaptım. 23 nisan da çocuklar gibi şendim anlayacağınız.

Yolculuktan notlar verecek olursam.
- Yaklaşık 5 saat kadar bisiklet üzerinde kaldım.
- 4 ayrı yerde köpekler tarafından kovalandım.
- 4 litre sıvı tükettim ( birazını köpeklerden birine fışkırttım, işe yarıyor ), 2 sandviç, 3 çikolata ( birisinin yarısını ısrarla takip eden köpeğe fırlattım ama tutturamadım ) öğlen yemeğinde de kiremitte köfte yedim :)
- Gemlik Orhangazi arasında kuzeyden orta şiddette rüzgar vardı.
-Yalovaya doğru tırmanmaktan rüzgar sebebi ile vazgeçtim. Bir de tek başımaydım.
-mp3 çalarımdaki 40 şarkı 3 defa başa döndü, 2 kalem pil bitirdim.
-sabah 7 de yola çıktım molalar ile beraber 14: 30 da yeniden İznik e dönmüştüm.

sonuçta oldukça keyifli bir yolculuk oldu.

Soner Sarıhan

( Fotoğrafları başka bir site üzerinden yollayacakmışız artık. Yakında becerebilirim sanırım :) )

Scudo

speedy

Üye
Tepki
26
Merhaba Soner ,
O yolu biliyorum, fabrikanın ordan , devekuşu çiftliğinden geçen yol sanırım.
Mesafe de güzel, asfalt ın yüzeyi de bozuk gibidir. Neyse ama yalnız geçmişsin be kardeşim, bir dahakine beraber geçelim, seni Armutlu'ya götüreyim. O yol çok virajlı ve zor ama bir o kadar da harika...
Ayağına sağlık...

Yalova'dan Ergün:)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Çok sevinirim Ergün. Ancak ben aslında İstanbul da yaşıyorum. Yılda 5-6 kes iznik e gidiyorum. Yazında 1 ay kadar İznik te kalıyorum. Yıllardır da tayin isterim Bursa ya ama bir türlü olmuyor.
Bir gün Bursa da yaşamaya başlarsam Armutluyu da her yere gideceğim ( gideriz ) Şu istanbul dan bir kurtulsaydık.
Temmuz un birinden sonra yine iznik de olacağım. bir şeyelr planlayabiliriz o zaman.

soner

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Göl ve karşı yakanın uzaktan görünüşü

http://img431.imageshack.us/img431/1576/5126un0yw.jpg

Düzenleyen...............Tuğrul

speedy

Üye
Tepki
26
Ne zaman istersen !
Ne mutlu ki, istediğim zaman, iş ve yaşadığım bölge dolayısıyla her türlü faaliyete katılabiliyorum. Yani kendime fazlasıyla zaman ayırabiliyorum. Eğer sen de kaçabilirsen, bir feribota bakar buraya gelmen. İlla da temmuzu bekleme be kardeş, ayır kendine bir hafta sonunu:)
Ben bu sene de Rally Of Turkey dahil, 2 -3 ralli de yapacağım, sen ortamı muhabbetleri seyret. Aramızda olmanı isterim. "Bize, bizim gibiler lazım !"

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Google Earth programından kat ettiğim güzergah.

(link)

yolculuk öncesi bakım, yıkama yağlama işlemleri ( araba taşıma aparatı üzerinde gayet rahat yapılıyor )

(link)

bisikletim ile arabamdan daha fazla ilgileniyorum açıkcası

(link)

sabah yola çıkışım. çok fazla eşya taşımama rağmen sırt çantası sevmediğim için bagaj taktım. ileride sopayı taşımak için de işime yaradı.

(link)

İznik çıkışı arka da Yenişehir kapı ( iznik surlarının 4 ayrı kapısı var. Şehrin surları yıkılmadan kalabilmiş dünyada ki en uzun 5. sur. )

(link)

güneş bulutların arkasından yüzünü gösteriyor. hava raporlarının aksine yağmur yağmadı.

(link)

gölün güney yakasını takip ediyorum. güzel manzaralar eşliğinde. durup tırmanmak istiyor insan.

(link)

karar anı. Orhangazi'ye mi Gemlik'e mi diye düşünüyorum. ??? Ve Gemlik e doğru devam ediyorum.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Süleyman Şatır

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
forum geçici bi süre iptal olunca :( senin tur da yarım kaldı sanırım :)
eee.. tekrar kavuştuğumuza göre :) gerisini bekliyoruz

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sitemize kavuşmamızdan sonra ilk resimleri ben göndereyim :))
Tam bir ay önce yaptığım bir tur. Bunlar diğer bazı fotoğraflar.

çok çok yaşlı bir çınar ağacı. iznik çevresinde bunun gibi pek çok koruma altına alınmış asırlık ağaç var.

(link)

gemlik e geliyorum ve şairin dediği gibi denizi görüyorum, elbette şaşırmıyorum.

(link)

arka planda uzakta orhangazi görünüyor gölün kuzey tarafından iznik e dönüyorum

(link)

sabah karşı kıyısından ( güney ) geçtiğim gölün şimdi kuzey yakasından dönüyorum. sabah bulutlu havada görünmeyen karşı kıyı , öğleden sonra havanın açılmasıyla görünmeye başlıyor. katettiğiniz yolu başka bir açıdan görmek sabah orada olduğunuzu düşünmek çok zevkli.

(link)

iznik e yaklaşırken kaplıcaları ile ünlü keramet köyünden geçiyorum . şu an suyun sıcak olduğu belli olmuyor ancak kışın buradan geçerken çıkan buharların içine girip aniden sis basmış görüntüsü ile karşılaşmak çok ilginç oluyor.

(link)

İznik'e ulaşıorum ve yola çıktığım noktada turu bitiriyorum. Kesinlikle bu şehirde yaşamalıyım !!! Bir şekilde ama nasıl. Bisikletin yanına bir de kano alıp her hafta sonu uygun havalarda mesela cumartesi bisikletle , pazar kano ile orhangaziye gidip gelirim. Ömrüme ömür katarım ama. İstanbul cehenneminden bir kurtulabilsek. :))) :))) :)))

(link)

Resimleri üzerine tıklayınca büyüyecek şekilde kaydetmişim sanırım. bu benim kendi beceriksizliğim olabilir gerçi ama, resim upload bölümüde geri gelse ne iyi olur değil mi ?

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
selamlar bizde aynı turu 19 mayısGençlik ve spor baramında yaptık. Gerçekten çok hoş bir parkur ama biz senden daha çok eğlenmişiz.:D

http://img141.imageshack.us/img141/4997/pict00130bz1mj.jpg

Düzenleyen .............Tuğrul

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
kesinlikle benden daha çok eğlenmişsiniz :) :) :) bende en azından ayaklarımı sokmuştum. tamamen giremezdim gerçi çünkü hava benim son fotoğraftan anlaşılacağı üzere serin sayılabilecek durumdaydı.
harikasınız ya. başka "eğlenceli" fotoğraflar varsa isteriz ama devamını.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Gerçekten fotoğraf çekmekten pek anlamadığımızdan fotolar çok iyi olmaya bilir kusura bakmayın.Bizler İznikte yaşıyoruz yalnız Zeki bey İznikli olmakla beraber Gölcükte çalışıyor izin nedeniyle aramıza katıldı, uzunyol konusunda en (tek:) ) tecrübelimizde kendisidir.
Tuğrul beye düzenlemeleri için teşekkürlerimi sunarım.

Boyalıca tepesinde

http://img349.imageshack.us/img349/3976/pict00105rm.jpg

Keramet mevkiinde

http://img58.imageshack.us/img58/6150/pict00181yr.jpg

Müşküle altında

http://img58.imageshack.us/img58/5471/pict00146zx.jpg

Zeki bey'in kız arkadaşına yol boyunca topladığı çiçekler ve kendi imal etmeyi planladığı masaya bulduğu bacaklar ile

http://img58.imageshack.us/img58/541/pict00218oa.jpg

http://img58.imageshack.us/img58/9191/pict00209of.jpg

Düzenleyen.........Tuğrul

(Umarım resimlerle yazılar tutmuştur :))

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bende edi55 diye seslenmek zorundayım. kusura bakmayın.
ben maalesef istanbulda yaşıyorum. ancak eşim iznik li ve yazın 1 ay kadar iznikte oluyoruz. bisiklet sürüyorsanız mhakkak karşılaşmışızdır. yazın Abdullah dedeye ter içinde çıkmaya çalışan biri görürseniz o benim :) Yıllardır iznik e yerleşmeye çalışıyoruz ama devlet memurluğu işte ha deyince olmuyor. bence kıymetini bilin güzel iznik in.
ben haftada 2-3 kere okmeydanından , kemerburgaz gidiyorum, bisiklet keyfi için. iznikte olsam abartmıyorum her hafta bitr göl turu atarım. selamlar
görüşmek üzere.

Turhan Evci

Forum Bağımlısı
Tepki
313

Selam iznik güzergahının hakkında bilgi verebilirmisiz, yol yapısı, yokuş durumları, oto trafiği ne durumdadır?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
merhaba turhan bey,
İznik - orhangazi - iznik yaparak gölün çevresini turlayacağınızı düşünecek olursak;
Ortalamanın altındaki birisi için bile parkurda zor bir yer var sayılmaz. Ben önce güney sonra kuzey yakadan geçtim. Edi bey ve arkadaşları resimlerden anladığım kadarı ile tersi bir rota izlemişler. Güney yakadan iznik -orhangazi yapacağınızı düşünürsek sadece sölöz köyünde belki 200 er metrelik falan 2-3 çıkış var. orhangaziye giden yolda gölyaka köyünden dönerseniz orhangazi gemlik arasındaki rampalardan da ( bunlarda hafif eğimli ve çok zorlayıcı değil ) kurtarmış olursunuz. orhangaziyi geçip kuzey taraftan iznik e devam ettiğinizi düşünüyorum burada ise bir tane belki 400 metreyi bulabilecek çok az zorlayacak bir rampa daha var.boyalıca köyüne çıkarken. yolun diğer kısımlarında büyük bir bölüm hep göl kıyısını takip ediyor ve rakım hep aynı kalıyor. tam tur atarsanız 85-90 km kadar tutar sanırım. bir yanda arada bir rengi değişen göl ( mavi - yeşil ) sürekli yeşillikler içinde harika vakit geçirebilirsiniz.
güney kuzey dolaşırsınız sabah güneş arkanızdan vurur, öğlen sıcağını orhangazide geçirip öğleden sonra güneşi arkanıza alarak devam edersiniz.
güney yolu biraz daha dardır, hafifte virajlıdır.
kuzey yolu yeni yapıldı bir şeridin 4/3 ü kadar bir emniyet şeridi orhangaziden iznik e kadar kesintisiz devam ediyor. bence çok rahat ve emniyetli.
kuzey yolu daha düz , burada araçlarbiraz daha hızlı gidebiliyorlar. ama asıl bursa trafiği güney taraftan olduğundan belki biraz daha fazla araç geçer. kuzey yolundan ise kamyon ve tırlar daha çok yararlanıyor, hatta güneyde yenişehir ayrımından sonra tır geçişi yasak, sölöz gibi köylerin içinden geçemiyorlar çünkü.

yukarıda eklediğim ilk resimde googledaki görüntü var,
bu linktede göl çevresindeki yerleşimleri görebilirsiniz.
(link)

Fahri hemşehri olarak İznik e bekleriz diyeyim. Orhangazili varsa alınmasın ama, dışarıdan gelecekseniz tura Orhangaziden başlayıp İznik te öğle molası vererek burada sayamayacağım kadar tarihi doğal güzelliği olan iznik gezebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Süleyman Şatır