İzmir'in bisiklet yolları, projeleri, izban, metro ve zorlu tırmanışları

kdrkrk

Üye
Tepki
1
Menemen'de 10 km'lik Çukurköy yokuşu (Asfalt) ve Emiralem tarafında da Karagöl'e çıkan 14 km'lik bir yokuş (Daha çok toprak+birazda asfalt) var...

Scudo

Mert KURT

Daimi Üye
Tepki
34
Bisiklet
Scott
@kdrkrk

BU yolun parkur tadında oldugunu duydum. Tabi karagöle örnekköyden çıkıp emiralem tarafına iniş yapan arkadaşların söylediği şey bu.

Mert KURT

Daimi Üye
Tepki
34
Bisiklet
Scott
Belki klasik olacak ama balçova termal otelin arkasından çıktığımız bir dağ var. Ben ilk arazi deneyimi mi burada yapmıştım bir araba genişliğindeki yoldan tırmanıp aynı yoldan inerek. Daha sonra araba yolundan tırmanıp dh ve mtb parkuru olarak adlandırılan parkurlardan inmeye başladım. 3-4 arkadaş gidiyoruz genelde ve hepimiz acemiyiz. Ben değil ama arkadaşlarım çok tatlı düşüşler yaşadı. :D (takla atıp çalılara gömülmek gibi, yüksek bir engelden geçerken aynakolu vurup takla atmak gibi, yüksek bir yerden biranda indikten sonra aldığı ivmenin üzerine dağın normal yokuşu eklenince duramayıp kendini yere atmak gibi) Neyseki düşüşlerden dolayı ciddi bir sorun yaşamadık. Ufak tefek sıyrıklar oldu arkadaşlarımda.

Kısaca güzergahı şöyle anlatabilirim;

Bolçava termal otelin arkasından toprak yola giriyoruz ve hemen oldukça dik ''manastır 1'' olarak tabir edilen noktaya kadar 3.5-4,5 km kadar ciddi bir tırmanış var. Sonra kestirme kullanarak (ilk girişinde bisikleti omzumuza alıp biraz zor da olsa çıkıyoruz.) Daha sonra bisiklet elimizde 30-40 metre kadar daha tırmanıyoruz. Manastır 1 e varıyoruz. Burası düz yeşillik bir alan. Doğa sporu ile uğraşan bir çok insanın kamp noktası. Yine bisikletimizi ele alıp 200m den fazla çıkıyoruz. Bu çıkışın sonunda yine düz bir çayır=) buarası da manastır 2 olarak adlandırılıyor. Bisikleti elimize alıyoruz çünkü ben daha bisiklet üzerinde tırmananı görmedim. Şahsen denedim 1.vites te ne gücüm yetiyor ne de bisikletin önü yerde kalıyor.. Manastır 2 den sonra 500metre kadar daha bir arabanın geçeceği genişlikteki yolu takip ederseniz yolun sonuna ulaşıyorsunuz. Dağın denize dönük yüzündeki en üst noktaya çıkıyorsunuz. Yüzünüzü denize döndüğünüzde solunuzda çatal kaya, sağınızda teleferik kalıyor.

Biz genelde Manastır2'ye çıktıktan sonra Manastır 1 e kadar eğlenceli bir iniş yapıyoruz. manastır 1den de 30-40metre elde cıktığımız yeri bisiklet üzerinde iniyoruz yine. Bu noktada iniş için 2 tercih geliyor size. 1.'si araba genişliğindeki yolu 30-40km/h civarındaki bir hızla iniyoruz. Zemin toprak elimi geçmeyecek büyüklükte taşlar,engebeler mevcut. 2. tercih ise teknik bir MTB parkuru olarak adlandırılan yol.. Kaç km ölçmedim fakat mutlaka denenmesi gereken bir parkur =)

Tabi ben ve arkadaşlarım araziye daha 2-3defa çımışken bu teknik parkura girmeyi denedik. İlk girdiğimizde bir çok yerde bisikleti elimize aldık sağa sola ayağımızı yaslayarak fln indik. Fakat 2. ve sonraki inişlerimiz tamamen ''cahil (aptal) cesaretiyle'' oldu. İnmeyi deneye deneye öğrenmeye başladık. Tabi biz buraların teknik bir parkur olduğunu, bu teknik parkurdan önce daha çok sürate ve dönüş kabiliyetlerine dayalı parkurlar da pişmemiz gerektiğini öğrendik. Neyse ki ben bugüne kadar yere yapışmadan sürdüm bu parkurda. Şuan bisikleti elime alıp geçtiğim sanırım 1 veya 2 yer kaldı. Eski bisikletim ile yaz tatilinde tam biz bu işi öğrenmeye başladık derken üniversite açıldı, bisikletimi sattım vs...

20 ocakta final sınavlarım biriyor. E yeni bisikletimi de topladım. Bize katılmak isteyen arkadaşlar olursa bekleriz. Hatta 21 ocakta karagölü bilen arkadaşlar varsa oraya beraber çıkmayı ve oradan da emiraleme kadar giden patika yolda pedallamayı çok isterim...

Son olarak; umarım iyi pir paylaşım olmuştur. Eski İzmir'li bisikletçilerin tamamı burayı biliyor sanırım fakat yeniler için rehber olur inş. =)

Buse Evren

Üye
Tepki
27
Yalıya inerken tansansın olduğu yerde yokuş var uzun sayılır dikliğini bilemem ama çıkarken arabayla biraz basıyosun yanı :D Bir de o sokağın bir yokuşu var hatta taşlı baya dik bir inişi var arabaların çıkması imkansız ben bile 1 keresinde külüstür bisikletimle inerken çok zorlanmıştım frenler tutmuyodu artık inerken.

Ferhat Şener

Forum Demirbaşı
Tepki
562
Bisiklet
Giant
İzmirde birçok tırmanış var hepside birbirinde zor.Bornova tarafında homeros,çiçekli köy,sabuncubeli,ewka-3 parkurumuz var inişli çıkışlı;) Evka 4'ten eğriderenin arkasından karagöle tırmanış full arazi...Farklı farklı yerler daha çok fazla uygun zmanda tek tek gezip keşfetmeye değecek yerler ;)

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
Kemalpaşa merkez den Balık çiftliğine çıkışı tek geçerim.
1100 rakıma çıkıp, 850 rakıma iniyorsun, balık yedikten sonra yine 1100 rakıma çıkıp inişe başlıyorsun. Yaz mevsiminde gidilmesi tavsiye edilmez. :))

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Şener

Mert KURT

Daimi Üye
Tepki
34
Bisiklet
Scott
@Nail USANMAZ

Bir gün bizi de çıkar =))

Tepki
75
yazacağım rotayı denerseniz memnun kalacağınızı garanti ederim şahsım tarafından denenmiştir epey yorucudur
varyant-altıntaş-üçyol meydan-karabağlar yolu-bozyaka çevikkuvvet yolundan sağ rampa yeşilyurt üzümcü okulu-limontepe yokuşu-cennetçeşme yolu- toki evleri-efemçukuru-tirazlı-gödence yolunu takip ve seferihisar merkeze iniş toplam mesafeyi net hatırlayamıyorum ama sanırım sadece tırmanışlar 33 km sürmüştü dönüş için çok sıkı yemek yedikten ve dinlendikten sonra seferihisar-izmir yolundan merkeze dönüş yapabilirsiniz bu rota size uygun gelmezse sabuncubelini tırmanıp inin yada belkahveyi eminim sizi tatmin edecektir spil dağınada tırmandım mtb ile at alanına kadar 18.5 km aralıksız %12-13 eğim var oldukça yoruyor ancak iniş mükemmeldir spil için tavsiyem mtb dir çünkü hala kenarları yapılmamış mıcırlar ve taşlarla dolu

Tepki
4
Daha dün gece 4 arkadaş gece 1 de, balçovadan alsancağa oradan ikiçeşmelik yokuşundan limontepe oradan olimpiyat evlerinin oradan otobandan balçovaya geri döndük... gayet keyifliydi.. hatta sağolsun bir ara "yeşilyurt yokuşu civarlarında" scooterli bir arkadaş 2 kişi 2 kişi bizi tepeye kadar çekti :)) çünkü alsancakta karışık sandevic falan filan bayagi yemek yorgunlugu vardi üzerimizde :))

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
18 yaşındayken egekent'de oturan ve bisikletle çiğli hava üssüne tayyare izlemeye gidip gelen birisi olarak yokuş dendi mi tüylerim diken diken oluyor! :) Gençlere ve meraklılarına kolaylıklar diliyor, selam ediyorum.Yokuşu gördüm mü ben ya geri dönerim yada otobüse binerim aga. :D

Frédéric Lapointe

Forum Demirbaşı
Tepki
1.356
Yokus gorunce tepeye gitmek istiyorum: oradan manzara nasil, arkasinda ne var,ve en onemlisi zorlanmanin keyfi

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Ben abimle Radar'a tırmanmıştım. En tepeye ulaştığınızda yanlış hatırlamıyorsam 18 km oluyordu. Oranın yokuşları iyidir, yer yer baya bi dikleşiyo yokuşlar elde çıkardığımı bile biliyorum. Belki spd'ye geçtiğimde elde çıkarmam artık haftaya göreceğiz :)

Buraya yazılmayan ama sizin bildiğiniz uzun asfalt yokuşlar bilenler paylaşırsa sevinirim :) İzmir merkezden çok uzak olmamak koşuluyla

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
İzmir için Bademler-Menderes asfalt güzel rampa çıkışı ama en güzel asfalt tırmanış herhalde Bornova-Sabuncabeli-Manisa-Spil-Sütçüler-Bornova (toplam 90-100 km civarı acayip eğlenceli :D) (Toplamda 30-40 km arası bir tırmanış var sadece, 10-12.5 sabuncabeli, 19-20 spil)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Narlıdere sondurak taki huzur evi yanından Çatalkaya 9.5 km Seferihisara giderken bademler köyünden Gödence ve Efem çukuru köyleri yaklaşık 30 km tırmanışları mevcut sözüne aynen katılıyorum 2 parkuruda test etme imkanım oldu oldukça iyi parkurlardır
ayrıca güzelbahçeden sırasıyla payamlı kavacık tirazlı yolları aşılarak balçova otobanından şansınız var ise trafiğe yakalanmadan balçovaya iniş makbüldür toplam 48 km kadar sürecek olan bu güzergahta oldukça verimli bir antrenman gerçekleştirmenizi sağlayacaktır yalnız payamlıda kesinlikle mola vermeli ve o ana kadar tırmandığınız 10 km neticesinde yaktığınız enerjiyi yerine koymanız yerinde olur aksi takdirde parkur bitimine kadar ihtiyaçlarınızı temin edeceğiniz bir büfe bulunmamaktadır

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ahmet Kırıkhanuğur

Ne kadar söylerseniz söyleyin, karşıdakilerin anlayabildiği kadardır anlattıklarınız...

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
her ayın son cumartesi günü critical mass etkinliğine bekleriz arkadaşlar..
haklarınız için