İzmir'de ölümlü bisiklet kazası 2 (1 haftada 2. ölüm)

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen kazadan sonra ( (link) ) maalesef bu sabah bir acı haber daha geldi.

İzmir'de sabah saatlerinde yolun karşısına geçmeye çalışan bisikletli Fuat Bozkurt, otomobil sürücüsü E.A.'nın bisikletine çarpmasının şiddetiyle hayatını kaybetti.

YOLUN KARŞISINA GEÇİYORDU
Olay, sabah saat 07.30 sıralarında İzmir'in Bornova ilçesindeki Kemalpaşa Caddesi üzerinde meydana geldi. Kemalpaşa istikametinden otogar istikametine giden 30 yaşındaki E.A. idaresindeki otomobil, bisikletiyle yolun karşısına geçmeye çalışan 35 yaşındaki Fuat Bozkurt'a çarptı.

SAĞLIK EKİPLERİ OLAY YERİNE GELDİ
Kazayı gören vatandaşlar durumu hemen sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı kontrol sonrası Bozkurt'un hayatını kaybettiği belirtildi.

Bozkurt'un cansız bedeni savcılık incelemesinin ardından otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

(link)

Trafikte ölüyoruz.

Scudo

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Geçen gün Buca'da otomobil sürücüyle tartıştım. Aniden şerit değiştirip sıkıştırdı hatta çarptı. Sonra ışıklarda yakalayıp yüzüne vuracaktım ki kaçtı gitti. Oysa hatasını söyleyecekken hala daha küfürle savuşturuyor. Bunu gibi nice öküz oğlu öküzler var yollarda. Bisikletli ölümlere şaşırmamak lazım güya trafik dersi koyuldu müfredata hala tık yok. İnsanımıza maalesef güzel şeyler fazla.

Ruhullah.Grbz

Daimi Üye
Tepki
366
Bisiklet
Diğer
Afedersiniz ama (Trafik öküzleri) laftan anlamazlar bulduğun yerde döveceksin tekme tokat ondan anlarlar.. bunlar yüzünden bisikletten soğudum resmen.

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Allah rahmet eylesin. İnşallah çarpan şahıs gerekli cezayı alır.

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
Herkes ehliyet alıp herkes araba kullanırsa bizler daha çoook ölürüz. Şurda çok rahat ehliyet alıyormuşsun, git orda al gibi lafları duymayanımız yoktur herhalde. Ehliyeti olup da araba kullanamayan birkaç tanıdığım var mesela.

Diğer konuda da yazmıştım, ehliyet alabilme yaşı minimum 25 olmalı. Şahsi aracı olanlar çok çok yüksek vergi ödemeli. Araba sahibi olmak çok lüks bir şey olmalı. Motosiklet ise tamamen yasaklanmalı.

Ben mesela iyi kötü kazanan biriyim. İstesem şimdiye çoktan araba almıştım ama kararlıyım ve asla araba almayacağım. Araba almadığım için ailem ve arkadaşlarım bana uzaylı muamelesi yapıyor. Çünkü onlara göre çalışan herkesin bir arabası olmalı.

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.489
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hayatçokgarip

Yazdığınız genellemelere gerçekten inanıyormusunuz? Ehliyet alabilme yaşı 25 olunca ne düzelecek sizce? Şahsi aracı olanlar pek çok ülkeden kat be kat daha fazla vergi ödüyorlar zaten ülkemizde. Daha da fazla ödeyince daha az araba trafiğe çıkar ve daha az kaza olur mantığında mısınız yoksa? Motosiklet konusuna hiç girmiyorum bile,iyi ki sizin kafanızda idareciler yok yoksa yanmışız biz.

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
@Aytaç DİREK
Benim kafamda idareciler lazım bu ülkeye. Elbette daha az araba daha az kaza demektir.
Geçen gün ehliyet sınavında görevliydim ve 15-16 yaşlarında gösteren ve muhtemelen yeni 18 yaşına girmiş bir çocuk ehliyet için sınava giriyordu.
18 yaşında bir çocuğun ehliyet sahibi olabilmesinin bana bir tek mantıklı açıklamasını gösterebilir misiniz?
Zengin babanın çocuğuna 18 yaş hediyesi olarak lüks bir araba alabilmesinden başka neye yarıyor mesela 18 yaşında ehliyet? 18 yaşında ya lise sonda ya da yeni mezun bir çocuk oluyor çünkü.

Evet, motor ya da motosiklet her neyse adı, tamamen yasaklanmalı ya da ona da arabalar gibi çok yüksek vergiler konulmalı.

Pek çok ülkeden fazla vergi ödüyor olmamızın nesi kötü? Bence daha daha fazla ödemeliyiz. Alma o zaman araba, zorla mı? Araba almadığı için ölen birine rastlamadım henüz.

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Ülkemizde Trafikte asıl sorun(hemen her alanda olduğu gibi) yeterli ve etkin denetim yapılamamasıdır...
Basit bir örnek vermek gerekirse; İzmir Karşıyaka arası ALTINYOL'da hız koridoru uygulaması başladı...(MOBESA)
Yıllardır bu yolu kullanırım...Makas atanlar, sürat rekoru kıranlar, denize ve hatta dereye uçanlar( bilenler bilir yol nif çayının iki kolunu keser)...
Uygulama başladığından beri ortalık süt liman...İlk bi kaç ay muhtarlıklar adreslere gelen ceza makbuzları nedeniyle fazla mesai yapmak durumunda kalmıştı...
Tüm gelişmiş ve/veya gelişmekte olan ülkelerde problem caydırıcı cezalarla çözülmüş...
Diğer uygulamalar(Farkındalık yaratma, Belediyenin uygulamaları, eğitim, saygı vb) daha sonra geliyor bana sorarsanız...
Hayatını kaybeden arkadaşlara rahmet ailelerine de sabırlar diliyorum...

• Beğen
Tepkiler: bsklt07 ve Onat G.

ÇAMKOMLU

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
HASAN
Bisiklet
Diğer
Ölmek için en kötü iki hal:
Çocuk ve bisikletli.
Yerde ölmüş kuş gibiler.

• Beğen
Tepkiler: Sadettin Z.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Forum ailesi bu konuda duyarsiz kalmamali ve ankara izmir istanbul gibi metropollerde es zamanli eylemler yapilmali.
Hayir bi aktivite plani hazirlayacagim, baslik acip paylasacagim, pesimden anca 3-5 kisi gelir de mal gibi ortada kalirim diye cesaret edemiyorum. Bir kac sefer ayni durumda kaldim cunku, kötü bir duygu. Bizim bisikletlimiz de bisikletsizimiz de ayri bir model cünkü.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Seymour Glass
Yarin ogleden sonra bir baslik acacagim kardesim. Biraz dusunup tasinip bi eylem plani tasarlayacagim. Detaylar konusunda bir beyin firtinasi yapariz duyarli arkadaslarla özel mesajda grup kurarak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@luneris
Bu kişi "Baba" tarafından Fransız olduğunu belli etmiş ama Türkçe bilmesine çok şaşırdım.
Ciddiye alınacak biri olsa adıyla var olurdu.

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Allah rahmet eylesin.Arkadaslar lutfen cok dikkat edin, edelimde.malesef motorlu araclar cok hizli oldugu icin, ve bunlari idare eden kisilerde dikkatsiz olunca malesef kaza kacinilmaz oluyor.
Bundan 2,3 sene once hanimla sokakta yuruyorduk cok degil 10 15 mt ileride sokak kesisim yeri vardi. Karsimizdan kaldirimdan kaski olmayan bir bisikletli geliyordu, ara yoldan gelen bir fiorino yola cikmak isterken tabi 20 25 km surati varmistir, bisiketliyle o suratle bir carpti, adam cama yapisti ve tam tepesinin uzerine yere cakildi, kafasinda o anda kocaman hematom olustu, muhtemelen orta dereceli kafa travmasi geciriyordu..yani olay saliseler icinde cereyan etti ve olay yeri kaldirim ile ara sokagin kesistigi nokta..hemen ambulans cagirdik soguk uygulama yaptik vs.
Yani kaldirmdanda gitsek, yoldanda gitsek cok ama cok dikkat.

Genç89

Daimi Üye
Tepki
276
Bisiklet
Merida
@luneris bu yorumu facebookta bende gördüm. Ama o kişi bunu art niyetle yada düşmanca bir tavırla söylemiyor. Sadece bir gerçekten bahsediyor ki bence haksız da sayılmaz. İstediğimiz kadar kurallar, haklar vs. diye tepinelim bilinç düzeyi artmadıkca yollarda sürmek hep eziyet olacak. Zaten sonraki yorumlarını okuyacak olursanız anlarsınız lakin söyleyiş tarzı yanlış.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Ölene rahmet, kalanlara ise başsağlığı dilemekten fazlası gelmiyor elden maalesef :( Canım ülkemin gerçekleri ortada, trafikte sürücülerin birbirine tahammülü (saygısı bile değil) sıfırken, bisikletlilere özen göstermelerini beklemek hayalcilikten öteye gitmiyor.

Umalım bu son olsun dediğimizde, aslında son olmayacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz, yapabildiğimiz tek şey ise "sıradaki" olmamak için gözümüzü hep açık tutmak, mümkün olduğunca trafiğin seyrek olduğu rotaları seçmekten ibaret. İşe bisikletle gidenlerin böyle bir lüksü de yok elbette.

Peki ne yapmalı? Yukarıda önerildiği gibi zaten Dünya'da ilk sıralarda olan vergiyi artırmak, bisikletlerle yol kesip eylem yapmak işe yarar mı, yoksa bisikletliye olan nefreti körüklemekten zaten çılgın gibi araç kullananları daha da öfkelendirmekten fazlasını sağlamaz mı?

Çözüm aslında basit: bilenlerin bildiği gibi Rusya'da hemen her araçta DVR kamera bulunur, bu kameraların GPS özelliği de vardır. Sadece kaza esnasında sigorta işlemlerini kolaylaştırmakla kalmaz, çekilen görüntülerde kuralları ihlal edenleri trafik denetim merkezine şikayet ettiğinizde kesilen cezanın bir bölümünü de almanızı sağlar. Bu nedenle trafikte herkes birbirinin hatasını kollar vaziyettedir. Ne kadar çok ihbar, o kadar çok para. Bu sistemin acilen ülkemize gelmesi gerekiyor. İşi gücü bırakıp trafikte maganda avına çıkanlar ortaya çıktığında o makas atmayı, emniyet şeridinden basıp gitmeyi marifet sayanlar kuzuya döner.

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@Genç89

Sonraki yazışmalara dikkat edince dediğinizi ben de farkettim. Fakat burada bir çizgiyi netleştirmek gerekiyor. Eğer "Burası Türkiye burada bisiklet mi sürülür?" düşüncesine prim verirsek bununla mücadele edemeyiz. Ben de "bu benim hakkım deyip" tehlikenin göbeğine atlayalım demiyorum. Ama bisikletlinin yolda ne işi varmış demekle, "o kızın o saatte orada ne işi varmış" demek aynı. Biz kurbanız, suçlu değil. Bu farkı tek bir ağız gibi haykırmamız lazım.

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross