İzmir'de kıyı şeridine 40 km'lik bisiklet yolu

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
Mavişehir'den İnciraltı'na dek uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin ve Körfez'in yeniden tasarlanmasını hedefleyen çalışma kapsamında, kesintisiz yaya ve bisiklet yolları oluşturmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, kısım kısım uygulayacağı kıyı tasarım projeleriyle bu hedefine ulaşacak. İlk uygulama olan Pasaport bölgesinde; Cumhuriyet Meydanı'ndan Konak Pier'e uzanan kıyı şeridinin düzenlenmesi için 28 Ağustos 2013'te yapım ihalesi gerçekleştirilecek ve çalışmalar, ihalenin sonuçlanıp yer tesliminin yapılmasının ardından 90 günde tamamlanacak.

Kaynak; (link)

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Scudo

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
İzmirliler adına sevindirici bir haber olmasıyla birlikte umarım sadece "bisiklet yolu" olarak kalır.
Proje çiziminden gördüğüm kadarıyla, bariyerler nedeniyle araç tacizine pek imkan yok gibi ama umarım yayalar da duyarlı davranırlar.

Umarım bu çalışma, bir ilk adım olur ve diğer şehirlerimize de örnek teşkil eder.

• Beğen
Tepkiler: enzo

TaylanEr

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Carraro
Zaten şuan ki halindede, bisiklet yolu araç yolundan daha yüksek olduğu için araçların tacizine uğramak söz konusu olmuyor şimdiki sahil şeridinde.Tek sorunumuz Yürüyüş yolunda kafelerin masa sandelyeleri yüzünden insanların bisiklet yolundan yürümesidir.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Fidancı

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar şı anda gösterilen yer zaten bisiklet yolu. Ancak kafelerin baskınına uğrayan kaldırım yerine bisiklet yolunu kullanan yayalar var.Bunu alışkanlık haline getirmişler ki boş kaldırım dururken dahi bisiklet yolunu tercih ediyorlar. Bence birazda yayaların rektefeye ihtiyacı var. Oranın bisiklet yolu olduğunu her geçen bisikletçi söylüyor ama hemen geri giriyorlar o yola. Bence aralıklı yaya geçisi için yol bırakılmalı ve sağ ve solu basitte olsa kapatılmalı ki bisiklet yolu olsun.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Pasaport'taki bisiklet yolu yaya kaldırımıyla aynı yükseklikte değil de araba yoluyla aynı hizada olup bariyerlerle ayrılırsa sıkıntı olmaz. Sanırım projede bu şekilde

• Beğen
Tepkiler: K.Burak ve tt2000

Alper Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Fuji
İsterse İzmir'i baştan sona bisiklet yoluyla donatsınlar bu projelerin samimiyetine inanmıyorum.Mevcut olan bisiklet yolları bile sahil şeridindeki kafelerin masa - sandalye işgali altında, seyyar satıcıların işgali altında.Belediye ilk olarak bunlara çözüm bulsun.Adamlara ağzını açıp bir kelime ettiğinde de haksız sen oluyorsun hemen, oysaki adı üstünde bisiklet yolu.İşletmecilerle tartışmaktan artık sahil şeridinde sürmeye düşünür oldum.

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Şu anki durum içler acısı ama proje resmine dikkat edilirse yeni düzende masalar iç tarafta kalıyor.Ayrıca bisiklet yolu yaya kaldırımından aşağıda araç yolu ile aynı kotta, ki olması gereken zaten bu.

Bu proje doğru bir proje.Ancak çok geç kalındı. İzmir Büyükşehir belediyesi bugüne kadarki tutumuyla tüm bisikletçilerin nefretini kazandı. Ayrıca sahil yolu haricindeki yerlerde bisiklet yok mu, oralara neden bisiklet yolu yapılmıyor sorusu var ortada.Ne yazık ki İzmir'de bisiklet halen ulaşımın bir parçası olmaktan uzak.Sadece sahil kenarında binilen, göstermelik, gezinti amaçlı, hobi aracı olarak görülüyor.Doğru düzgün bisiklet yolları olsa, bisiklete binmek tehlikeli olmaktan uzaklaşsa, bisiklete binen sayısının hızla artacağını, toplu ulaşımdaki ve yollardaki bireysel motorlu taşıtların yoğunluğunun azalacağını yetkililer ne yazık ki göremiyor.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan
Tepki
13
Bisiklet
Ghost
Keşke Bizim Buralarada Yapılsa :) Gerçekten Muhteşem İnşallah İnsanlar Gerekli Önemi Ve Saygıyı Veriyordur ...

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Sayın Başkan,kıyı şeridinden önce,esnafın; yaya yolunu işgal etmesini,yayaların'da; bisiklet yolunu işgal etmesinin önüne geçmeli.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
pasaportta kıyıyı işgal eden esnafın zabıta ordusunu sopalarla kovaladığını gördüm yıllar önce.. sandalyeler havada uçuşuyordu..
o zamanlar büyük şemsiyeler monte edilmemişti sadece sandalye masa sıralıyorlardı, her geçen yıl daha da yayılıyor adamlar, yayalar da boş kalan yerlerde yürüyor mecburen

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bu akşam alsancaktan geçtim, kordondaki bisiklet yolu limandan pasaporta kadar komple yenilenmiş.. sanırım bu proje yavaştan uygulanmaya başladı

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Bu projeyle ilgili geçen ayın sonunda Aziz Kocaoğlu ve beraberindekiler tarihi hava gazı fabrikasında bisikletçilerle bir toplantı yaptı.100 kadar bisikletçi oradaydık.

-Projenin ihaleyle verileceğini bu yüzden bitiş tarihinin belirsiz olduğunu söyledi.İlk etapta 5 ay içerisinde yeni bisiklet kiralama istasyonları yapılacak.
-Karşıyaka tersanesinin oradaki karayolu köprüsüne Turan köprüsündeki gibi metalden askılı bisiklet ve yaya geçiş yolu eklenecek(çalışma başladı).
-Bayraklı sahiline geçiş için Turan köprüsü çıkışında aşağıdaki yoldan karşıya geçiş noktası eklenecek.
-Limana doğru giden yolda bir ara geçici olarak Meles çayı üzerine yapılan toprak köprüyü geri istemiştik.O bölgedeki mülkiyet hakkının karayolları 2. bölge müdürlüğünde olduğunu, güvenlik gerekçesiyle karayollarının burada bir bisiklet yolu yapılmasına izin vermediği söylendi.O bölgede bir sıkıntı yaşanacak gibi görünüyor.
-Kordondaki arnavut taşlar meydan bütünlüğü açısından ve bisikletlilerin hız yapıp kazaya neden olmaması için aynen koruncak(çok saçma bence).

İzmir körfezinin kıyı şeridini kapsayan bu proje dalgakıranın yayalara açılması, Pasaport'a yat limanı yapılması, ksk yelken kulübü park alanının denize doğru kaydırılıp o bölgede daralan gezinti alanının öncesi ve sonrasıyla eşitlenmesi gibi daha pek çok değişikliği kapsıyor.Sadece bisiklet yolu değil.Bisiklet yolu bu proje içindeki detaylardan biri.Ulaşım olarak kıyı şeridini kullanmayanlara hiçbir faydası yok.Bunun tartışması o günde yapıldı halen de devam ediyor.Ama görünen o ki yakın zamanda Bornova, Buca gibi ilçelere şehir merkeziyle bağlantılı bisiklet yolu yapılması düşünülmüyor.Geçmiş olsun.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bu konuyu açalı tam 1 yıl oldu ama ne yazık ki 90 günde tamamlanacak dedikleri 40km'lik bisiklet yolu 12 ay oldu hala tamamlanamadı..
tamam göztepe ve pasaportta gayet güzel düzenlemeler yaptılar ancak havagazı fabrikası ile melez deltası arasında hiç birbir gelişme yok..
bir de karşıyaka çıkışından bayraklıya kadar olan kısımda da bir gelişme yok.. 40km yalan oldu!!!

konuyu hatırlatayım istedim :confused:

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
zaten komple kıyı şeridini bağlasalar süper olur ancak arada alsancak limanı ve alaybey tersane işi bozuyor.

ayrıca yapsalar ne olacak dostum evvelsi ctesi bucadan çıktım can sıkıntısı atayım dedim. mithatpaşadan feribot iskeleye kadar gittim oradan alsancak izbana sürdüm.
sürmez olaydım, sıkılaydım evde oturaydım. resmen carmageddon yola cart diye hoplayan çocuklarmı ararsın. mal insanlarmı dersin, bisiklet sürenler ayrı facia zaten.
illa iki kişi yan yana sürecekler, önlü arkalı sürmek yok.

araba yolundan sürmek inanın daha güvenli.

• Beğen
Tepkiler: Yankı

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Aynen öyle kardeşim. Daha önemli işleri vardır o yüzden ilgilenememişlerdir !!! Yoksa Empire State binası 410 günde yani 1 yılı biraz aşkın zamanda inşa edilmişti (yıl 1929) , 40 km lik bisiklet yolu mu yapılamayacak !!!!!

Tepki
66
Bisiklet
Salcano
bir daha chp ye oy vermeyi düşünmüyorum, bunu siyasi olarak algılamayın. ben hep oyumu chp ye verdim, ahmet piriştina öncesinde de dsp ye. ama artık hangi belediye gerçekten çalışıyorsa ona vereceğim. resmen oyumuzla rezil olduğumuzu düşünüyorum. sadece bisiklet yolu olayı değil, daha yeni ulaşım sistemini değiştirdiler, saçma sapan bir sistem yaptılar. hoş sistem saçma sapan değil de izmirin demiryolu altyapısı bu sistem için yeterli değil. her gün izbanla bir sorun yaşıyorum, ya sinyalizasyon bozulur, ya zamanında gelmez. iş yerim alsancakta bir kere kulağımda kulaklık takılıydı, gecikmeden ötürü alsancağa girmeyip doğruca cumaovası yönüne gidecekmiş, tesadüf eseri anons esnasında müzik durmuştu da duymuştum.

hiç kimse kusura bakmasın ama bu tür aksaklıkların tek sorumlusu belediyedir.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Hamit E.

özellikle kiralık bisiklet kullananlar tam bir tehlike.. gelişigüzel sürmeler, bi anda duramamalar, ters yönden üstünüze gelmeler, iki üç kişinin yanyana sürmesi..
tamam bisiklet kullanımı yaygınlaşsın istiyoruz ama böyle de dan dun şekilde nereye kadar..
en çok korktuğum ise, seyir halindeki kiralık bisikletin arkasından gelip yanından geçicem diyelim, arkayı kontrol etmeden aniden sağa sola kırıp yön değiştirebiliyor bunlar, en az arabalar kadar tehlikeliler :eek:

• Beğen
Tepkiler: Yankı

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@türkay yılmaz
Tecrübesizlikten kaynaklanıyor,mesela kendi bisikleti olsa yada aynı hareketi ona yapan olsa oda anlar diye düşünüyorum.Oy konusuna birşey demeyeceğim sadece başıma gelen birşeyi anlatayım. başka yerlere gitme imkanım oldu belediyenin ulaşım hizmeti ücretlerinin çük yüksek olsuğunu söyleyebilirim. Mesela ankara da misafirlerin aldığı 3 basımlık EGO kart 3.5 tl idi. 1 hafta sonra izmir e geldim ve kent kartımı unutmuşum metroya bineceğim 3 basımlık kart alayım dedim 6.5 tl istediler.

Cenk Yiğit

Daimi Üye
Tepki
53
Bisiklet
Merida
Bisim demek artık çok büyük tehlike demek. Yaklaşma mesafesine girdiklerinde etrafıma bağırıyorum "DİKKAT BİSİM DİYE" geçtiklerinde oh bu tehlike'de zayiatsız geçti diye bağırıyorum sadece duysunlar diye :D Arkadaşlarım diyor yapma yazık diye diyorum ki nesi yazık sürmeyi bilmiyorlar, hiç birinde sağlam ışık kalmadı sağolsunlar ufacık sahil yolun'da sırf muhabbet için yolu 3 şerit yapıyorlar.kaç tanesini ana yol'da ters şeritten gelirken gördüm. Hele bide sollayınca bir hırs yapıyorlar :D öyle bir gülme tutuyor ki anlatılmaz yaşanır :D Kısacası bu bisimleri kaldırsınlar arkadaş bisiklet sahibi bir insan olarak izmir ve halkı daha fazla eziyet çekmesin