İzmir'de kaza...

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
Allah Rahmet eylesin. :( Bu ticari araçların hız sınırı şehir içi 50 şehir dışı 80.. Eğer arkanızdan Ford Connect, Kango tarzı araç falan geliyorsa çok dikkatli olun. Bu şirket araçlarına binen formula 1 aracı zannediyor.

Scudo

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
O yoldan birkaç kere bisikletle geçtim gerçekten insanı sakinleştiren keyif alarak gitmesine yardımcı olan bi havası var. O yolda nasıl hız yapılmak istenildi anlam veremedim özellikle ticari bir araçla. Bizimde doblomuz ehliyeti aldıktan 1 sene sonra falan çevre yolunda kaç yapıyor diye merak ettim ve denemek istedim. Bu denememi trafiğin ve insanların en az olduğu saatte gerçekleştirdim tabi. Ehliyeti aldıktan bir yıl sonra yapmam araç hakimiyeti konusunda tehlikeli durabilir fakat yaklaşık 13-14 yaşından beri trafiğe kapalı alanlarda araba kullandım evde babam olmaz acil durum olur mecbur kalırız kullanmaya diye. Gerçi bu yaptığımı haklı çıkarmama sebep değil. Her neyse bilerek çevre yolunun en düz kısmını kestirdim gözüme çünkü arabaya güvenmiyorum. 100 km'den sonra viraja giremeyeciğini hissettiriyor, 125km'den sonra yol tutuşunu düz yol olsa bile kaybetmeye başlıyor, en son 140km gördüğümde gerçekten en ufak hatanda seni bu arabaya gömerim hissini yaşattı. Normal koşullarda hızlı gitmekten tedirgin olmayan biriyim fakat kendim kullanmama rağmen ticari araba beni altıma sıçıttırıcak duruma getirdi. Gerçekten o yolda hızlı gitmek nasıl bir akıl karı olduğunu anlamış değilim. Ölen arkadaşlara allah rahmet eylesin. Benim de hala bu apaçilikleri yaptığımı soracak olursanız arabanın kaç km'de ne tepki vereceğini hissettikten sonra yapmayı bıraktım. Fakat içimde hala güzel bir araba ile hız yapsam bile sadece kendimi tehlikeye atmış olacağım bi yolda deneyip bu hızın nasıl bir şey olduğunu hissetmek istiyorum

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.306
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Kazayı yapan sürücü 19 yaşında. Büyük olasılıkla o da hızın nasıl birşey olduğunu hissetmek istemiştir. Ama bu istek hem kendinin hem de bir başkasının ölümüne sebep oldu.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Vedat_Çakar

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
Vedat Çakar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allah Rahmet Eylesin,
Çok üzücü bu tür olaylar bu insanların aileleri sevenleri var :(

• Beğen
Tepki
90
İsim
Mehmet Cebeci
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allah rahmet eylesin... Daha gencecik bir kardeşimiz daha trafik canavarına yenik düştü. Aracın kontrolden çıkmasının sebebi bilinmiyor ama tahminime göre hızlı giderken telefon ile uğraşması olabilir. Genellikle yapılan bir durum ve özellikle İstanbul'da çok dikkat ettiğim konudur. İnsanlar telefon ile uğraşmaktan kırmızı-yeşil ışığa kayıtsız, yanından geçen bisiklete kayıtsız, yan yoldan çıkarken kayıtsız... Tabi sadece telefon da değil bu durum.

Dün eşimle Eyüp'ten Eminönü'ne giderken Edirnekapı'dan inen yoldan sahile bağlantı yolunda adam öyle bir hızla yola çıkmaya çalıştı ki az daha eşim kaza geçiriyordu. Adam bir de kenara çekip bana gerizekalı mı dediniz diyor. Bizi gördüğü halde bende araba var nasıl olsa mantığı ile hızlı gittiği aşikar. Biz yine de elimizden geldiğince bisikletlilere dikkat edin, trafik kurallarına uyun diyerek sakince hallettik. Son zamanlarda böyle kazaların olması aslında bizi değil araba kullananları etkilemeli ama burası Türkiye...

Tekrardan Allah rahmet eylesin... :(

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Çok üzücü, hız felakettir maalesef.

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cebecimehmetc
Dediniz mi?
Demediyseniz keşke deseydiniz.
Genelde hanımın yanında horozlanmam ancak onun hayatını da riske eden bir durum varsa karşıdakinin vay haline.

• Beğen
Tepki
90
İsim
Mehmet Cebeci
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok bir sıkıntı olmadı sadece konuştuk. Başta diklenme oldu ama adamlar sadece gerizekalı lafına takılmış onun üstündeler. Yine bir hışımla gittiğimizde adamların yanına gerizekalı mı dediniz dedim. Ben de yan yoldan öyle çıkılır mı derken adamlar bir şey demedi konuyu kapattık.

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.306
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Bugün o yoldan geçtim. Dar ve virajlı. Bildiğim kadarıyla akşam da loş oluyor. 30-40 km.den daha hızlı sürmek en dikkatli, en tecrübeli sürücü için bile kelle koltukta gitmek demek. Cinayet olmuş, kaza değil.
Ayrıca kazada ezilen bisikleti de ibret için ağaca bağlamışlardı ama artık orada yok. Akibeti ne oldu bilmiyorum. İnsana saygı yok bari hiç olmazsa ölenin paramparça olmuş bisikletine tenezzül etmeyin be insafsızlar.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bu kazadan sonra belediyeye gönderilen toplu mail vardı ben de göndermiştim.. bugün yanıt geldi..

toplu mailde neler yazıyordu önce onu hatırlayalım;

Konu : Projelendirilmiş olan Narlıdere-İstihkam Okulu-Güzelbahçe bisiklet yolunun tamamlanması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na

İLGİLİ BİRİMLER: Fen İşleri Daire Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı, Trafik Şube Müdürlüğü
24 Mayıs 2018 akşamı İzmir'in Narlıdere ilçesinde bir otomobil kontrolden çıkarak önce iki bisiklet sürücüsüne daha sonrada yol kenarındaki ağaca çarptı. Kaza sonucu, hurdaya dönen otomobilin içerisindeki 19 yaşındaki sürücü olay yerinde, 17 yaşındaki bisiklet sürücüsü de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Araç sürücüsü aşırı hız sebebiyle araç hakimiyetini kaybetti ve yolda seyir halinde ilerleyen bisiklet sürücülerine çarptı.

Narlıdere ilçesi Mithatpaşa caddesinde 6 ay önce benzer şekilde yaşanan başka bir kazada bisiklet sürücüsü yaralı olarak kurtulmuştu. Bu mevkide defalarca benzer kazalar meydana gelmiş, yaralanmalı ve ölümlü vakalar yaşanmıştır.

TRAFİKTE BİSİKLET ve YAYA GÜVENLİĞİ'nin sağlanması için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TRAFİK GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ'ni artırmalarını talep ediyorum.
Bu kapsamda;
Şehiriçinde hız sınırlarının düşürülmesi
Bisiklet sürücülerinin ulaşım güzergahı ve bisiklet sporcularının antrenman güzergahı olan Narlıdere ilçesi Mithatpaşa Caddesi, Güzelbahçe Sahil şeridinde ve diğer yollarda hız kesme kasisleri yapılması ve araçların yavaş gitmelerinin sağlanması.
Şehir içinde daha çok mobese kamerası konulması, denetimlerin artırılması, ışıklandırma olmayan yerlerin ışıklandırılmasını talep ediyorum.

Gereğini bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.

- - -

şimdi de gelen yanıtı okuyalım;

Sayın Hemşehrimiz,

Öncelikle siz değerli hemşehrilerimizin fikir ve görüşlerinin hizmet kalitemizi arttırabilmemiz ve
devamlılığını sağlayabilmemiz adına kurumumuz açısından çok değerli olduğunu bildirmek ister, başvurunuz için teşekkür ederiz.

Başvurunuz ile ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Trafik
ve Denetim Şube Müdürlüğü tarafından verilen yanıt
"Söz konusu talep Müdürlüğümüz tarafından incelenmiş
olup;Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 24.12.2007 tarih ve 5712 sayılı yazıları
ile yayınlanan 2007/115 sayılı genelgesi, 24.07.1998 tarih ve 1998/101 sayılı
İl Trafik Komisyonu Kararı ve 13.11.2013 tarih ve 2013/496 No'lu UKOME Kararı
gereği; "İBŞB sorumluluk alanında bulunan, şehir içi
ulaşımını sağlayan hızlı ve yoğun trafiğe sahip bulvar, ana cadde ve benzeri
birinci derecedeki yollarda, yol sathı, hız kontrol elemanları, tümsekler,
kasisler yapılmaması, bu kesimlerde yapılmış olanların kaldırılması, ancak;
sinyalize tesis bulunmayan okul giriş-çıkış kapısı önlerine trafik açısından
uygun görüldüğü takdirde TS 6283 standartlarında belirtildiği şekilde kasis
yapılması uygun görülmüştür." denilmektedir.

Ayrıca; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun
ilgili hükümleri gereği duran ve akan trafiği yönetmek, trafik suçu işleyenler
hakkında tutanak düzenlemek, gerekli işlemleri yapmak ve takip etmek, Emniyet
Genel Müdürlüğünün Merkez, Bölge İl ve İlçe Trafik Kuruluşlarının görev ve
yetkisindedir.

Şehrimiz genelinde bulunan ulaşım yollarında
yaya ve araç trafiği güvenliğine en uygun şekilde trafiği düzenlemek amacıyla,
trafik işaretleme levhaları, ışıklı ve sesli trafik işaretleri, yol
çizgilerinin çizimi, işaretlemelerinin tesis edilmesi ve bunların devamlılığı
en hassas şekilde yapılmaktadır.

Bahse konu kazanın meydana geldiği Narlıdere
İlçesi Mithatpaşa Caddesi istihkam okulu ve nizamiyesi bölgesinde, ilgili
kararlar gereği hız kesici kasis veya buna benzer uygulamalar yapılamamaktadır.
Bu bölgede uygun görülen noktalarda sinyalize yaya geçitleri bulunmakta olup
ayrıca; yaya ve araç trafiğinin güvenliğinin sağlanması için gerekli görülen
trafik işaretlemeleri de uygulanmıştır.

Sonuç olarak; bu bölgede yaşanılan trafik
kazalarının ilgi başvurularda ve kaza tespit tutanaklarında da belirtildiği
gibi aşırı hız ile sürücü dikkatsizliğinden kaynaklandığı belirtilmiş olup bu
hususta İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerinin denetim yaparak kural
ihlallerini önlemeleri gerekmektedir.

Bu bölgede ve şehrimiz genelindeki tüm ulaşım
yollarında trafik işaretlemelerinin tesis edilmesi, işaret eksikliklerinin
tamamlanması, tehlikeli noktalarda üst düzey önlemlerin alınması ve buna benzer
tüm uygulamaların yapılması için 7/24 esaslı çalışmalarımız yapılmakta olup
gerektiği zaman sürücülerin kural ihlallerinin denetlenmesi için İl Emniyet
Müdürlüğüne tarafımızca da bilgiler iletilmektedir. "şeklindedir

444 40 35 numaralı telefonu arayarak, him@izmir.bel.tr adresine e-posta atarak ya da
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret ederek Hemşehri İletişim Merkezi'ne 7/24
dilek, öneri ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: sccetin ve Afyon35

orcunek

Üye
Tepki
154
İsim
Orçun
Bisiklet
Bianchi
Sonuç: dikkatli gidin, hızlı sürücülerden sakının, bisiklet yolu olmasa oradan gidin yani kısacası biz belediye olarak sizler için bir şey yapamayız ne haliniz varsa görün demeye gelmiş bence :(

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
Vefat eden arkadasa Allahtan rahmet dilerim. Bugün ben de yeni aldığım bisikletle izmir de bir kaza geçirdim. Arkadan bir araba carpti ve sanirim 8-10 takla attim Bu satirlari hastane acil servisinden yazıyorum. El bilegimde ve dirsegimde bir sıkıntı var baskada bir seyim yok gibi görünüyor. Allah kimseye bisiklet kazasi yaşatmasın

• Beğen
Tepkiler: kerem E

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.913
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mertznc

Hocam büyük geçmiş olsun. Nerede, nasıl oldu kaza?

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
@specific teşekkür ederim. İzmir Atatürk organize sanayiden sasali ya gidiyordum. Araba arkamdan direkt carpti. Menemen sasali ayrimi vardi elimi kaldirarak orta serite gelmistim. 3 seritli yolda baska araba yoktu arkama baktigimda carpan arabayla aramda en az 100mt vardi. Fren yapmadan direkt vurdu. Yuvarlanarak savruldum. Ambulans hastane film tomografi derken simdi eve geldim. Allah a şükür büyük bir sıkıntım yok ufak tefek yaralar ve ağrılar dışında bir şeyim yok.

mehmet ugur demir

Youtube: https://bit.ly/2ME7hSm
Tepki
95
Bisiklet
Whistle
Allah rahmet eylesin. Bizim başımıza da gelebilir. Bisiklet yolları yapılmadıkça ve bisiklet kültürü yerleşmedikçe bu ölümler bitmez.

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
@Çağdaş78 cok sagolun. otoyola çıkmadım cevre yolu bağlantısında Sasalı istikametinde devam ediyordum. Bisikletle otoyola hic cikmadim simdiye kadar.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78
Tepki
232
Bisiklet
Salcano
sasaliya giden agaclik yola varmadan ve vardiktan sonraki kokusu kabir abazabindan beter bir kere gectim tesadufen grup surusune katildim bi daha asla gecmeyi dusunmuyorum ben bole koku ne duydum ne gordum bu nasil bir kokudur bilader 26 yil coraplarimi degistirmesem bu kadar kokmaz eminim

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
sözkonusu rotada yolun kenarındaki banketin gidişatını görmeniz açısından bu görseli hazırladım..
"kamu kurumları olarak bizim bir suçumuz yok" diyor adamlar..
zaten bu ülkede kurumların suçlu olmalarına kesinlikle imkan yok..
tek suçlu var o da bisiklete binenler.. binmeyin en güzeli.. iş çıkarmayın..