İzmir Mavişehir bisiklet yolundaki olay

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında tt2000 tarafından paylaşıldı.

 1. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Aslında bunun için ayrı başlık açıp açmama konusunda çelişkiliydim ama başkasının da başına gelmesin diye dikkat çekmek için ayrı başlık açıyorum.

  Cuma akşamı oldu olay. Mavişehir'i geçtikten sonra başlayan aydınlatmasız karanlık bölgedeki koçtaş'a çıkan yolda dönüş yolundayken karşıdan 2 tane beyaz ışığın geldiğini görüp sağa yanaştım.Işık rengi nedeniyle gelenlerin de bisikletli olduğunu sanmıştım.Kulağımda kulaklık müzik dinliyorum.Forumda bisiklet sürerken müzik dinlememek gerektiğini yazdığım halde, bir süredir turlarda sağdan soldan işittiğim lafları duymamak adına müzik dinliyorum.Dolayısıyla gelenlerin motor gürültüsünü duymadım.Gelenler motosikletliymiş.Müziğe de kaptırdığım için tamamen başka bir alemdeyim.

  Dediğim gibi sağa yanaşıp aheste aheste pedal çeviriyorum.Yolu tamamen boşalttım.Hatta yandaki beyaz çizgi üzerindeyim.Önde ve arkada aydınlatmam var.Önde gelen tip yanımdan geçti, biraz yakın geçti gibi ama aldırış etmedim.Milletin öküzlüğüne alıştık artık, nede olsa burası Türkiye.Arkadan gelen bana doğru son anda bir manevra yaptı ve yüzüme doğru vurmaya çalıştı! Neyse ki tutturamadı, eli yanağımı sıyırdı.

  Bir anda kan beynime sıçradı.Ben özellikle milletle dalaşmamak için çok dikkatli bir hayat yaşamaya gayret ederim.Kurallara ve insanlara saygım vardır.Fakat bu tür fiziksel müdahalelere toleransım sıfırdır.Fiziki sataşma olursa misliyle karşılık veririm.O heyecanla olayı da biraz geç idrak ettiğim için, kulağımda halen müzik çalıyor halde, bisikletten inip arkasından koşmaya başladım.Bir yandan koşuyorum bir yandan durması için bağırıyorum, bir yandan da anasına dair bildiğim tüm küfürleri ediyorum ki dursun.Öyle şiddetli bağırmışım ki eve geldiğimde boğazım ağrıyordu.Herhalde o sessizlikte bütün o bölge küfürlerimle inlemiştir.Böyle koşa bağıra bir süre takip ettim, hareketi yapan küfürlerim nedeniyle mi neden bilmiyorum yavaşlayıp bir şeyler söyledi, muhtemelen o da küfür ediyordu ama ben hiç birini duymadım.O yavaşlama esnasında aradaki mesafe 40 metreye kadar falan düştü.O zaman fark ettim ki bu daha çocuk, 15-16 yaşlarında falan.Gazı açtı pi. kurusu, gitti.Ancak sinirim tepe noktasında.

  Az önce beni geçen bisikletli durup geri dönmüş.Ona gel şunları yakalayalım dedim.Cevabını beklemeden koşup bisikleti aldım.Üzerine atlayıp ayakta sağa sola yatıra yatıra değme sprinterler gibi depar atıyorum.Beraber başladık pedallara asılmaya ama ortada motor falan yok.kaçtı gitti eşşek sıpaları.İyi ki de kaçtılar diye düşündüm sonradan.Çünkü eğer yakalasaydım muhtemelen o sinirle çocuk mocuk dinlemeyecektim.

  Geri döndük.Dönüşte bir süre birlikte pedal çevirip bu tanımadığım ama cesur arkadaşıma teşekkür ettim.Tam ben ayrılacakken yanda bankta oturan arkadaşları seslendi.Yanlarına gittik.Baktım yaşça aynı yada benden büyük olabilecek insanlar.Orada kısaca olay anlatımı sonrası benzeri yeni bilgiler öğrenme şansım oldu.Meğer o yol zaten sabıkalıymış. Daha geçen hafta 7-8 tane tip yolun ilerisinde bekleyip geçen bisikletlilere saldırıp dövmüşler. Bu tür olayların sıkça yaşandığını anlattılar.Benim hiç haberim yok! Ayrıca yine aynı yol üzerinde başıboş köpeklerin saldırısına uğramış arkadaşlardan biri.O yolun ileride sanayi yanından geçen yarinde bir tarafı bent diğer tarafı kapalı tel örgü.Yani kaçacak hiçbir yer yok.Köpekler o yola girmiş.Onlardan kaçayım derken yandaki tel örgü üzerine düşüyor.Sol kolu bükülme yerinden derin şekilde kesiliyor.Sol kolundaki geniş ve uzun dikişleri görünce zaten benim betim benzim attı.Hastaneye zor yetişmiş.Sinirler kesildiği için doktor doğru dikmek adına uyuşturmadan sinirleri dikmiş!Muhabbet kırılan kol, bacak ve parmaklar diye devam etti.Yıllardır vücudumda doğru dürüst yara olmamıştı.Sadece son 1 ay içinde 2 düşüşümle diz ve dirseklerimde oluşan yaraları düşündüm.Bu işin şakası yoktu.Gerçi o yaralanmalar beni hiç düşündürmemiş hatta eğlendirici olmuştu.İkinci düşüşümde çok gülmüştüm kendi kendime.Ancak ilk düşüşümde omuzum çıktı zannetmiştim.Öyle olmadığını fark edince müthiş rahatlamıştım.

  Çok uzattım yine kusura bakmayın.Özetle ben şimdilik bisiklete binmeyi bırakıyorum.En azından bu şehirden taşınana yada başka bir ilçesine gidene kadar.Bu şehir bitmiş diyorduk, hakikaten bitmiş.Yaşanmaz artık burada.Bu son olayla daha iyi anladım.Şiddet şiddeti doğuruyor.Ve yıllardır rastlamadığım şiddet ve tacizin bisiklete bindiğim anlarda adeta üzerime yağmasından bıktım.Ben bireysel yaşamı seven insanım.Sırf bu olaylardan kurtulacam diye toplu halde dolaşma fikri de bana sıcak gelmiyor.Bu ülkede kurallarıyla bisiklete binmek ve her şeye rağmen ısrarla binmeye devam etmek gerçekten cesurca bir iş.Başlığın amacı o yolla ilgili uyarıdır.Bundan sonra mesaj yazmak isteyen olursa lütfen benim için değil genel olarak yazsın.Yani "pes etme" türünden mesajlara gerek yok, bende farkındayım, çoğaldıkça gücümüz artacak.Ben mola veriyorum.Saygılar selamlar.
   
 2. Tuncay Üner

  Tuncay Üner Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1.031
  Beğeniler:
  662
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Bir hafta icinde bisiklet aliyorum kismetse. Neler lazim olur diye liste yapiyordum. Bu yazidan sonra listeye biber gazi ve kesici bir alet eklemeye karar verdim.

  Ben hayatta kavga etmis insan değilim halbuki... Sadece kendi guvenligimi saglamak adina bunlari yapmam gerekiyor bunu anladim.

  Bu arada gecmis olsun...
   
 3. tarık akman

  tarık akman Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  257
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  Kocaeli/Derince
  Seviye:
  Bu tip insanlardan kurtulmanın bir yolu yok gibi bir şey. En iyisi biber gazı ya da anlık olarak etkisiz hale getirebilecek bir silah taşımak. Hiç muhattap olmaya dahi gerek yok. Bunun gibiler bitmez çünkü. Böyle boş insanlarla(!) uğraşmanın mantığı yok.
   
 4. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  528
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  İstanbul'da bu tip saldırılar ben duymadım. Durduk yere sataşmak ne demek? İzmir çıgrından çıkmış. Geçmiş olsun.
   
 5. Haluk Soydan

  Haluk Soydan Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  yav şu yazılanları hayretle okuyorum, tam cahil ortadoğu toplumuyuz, o anda insanın kan tepesine çıkar tabi ama tepki göstermemek lazım, çünkü iki ayağı üstünde yürüyen hayvan sayısı çok fazla, gerçi bunlara hayvan demek hayvanlara haksızlık
   
  Doğukan Aksu bunu beğendi.
 6. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.764
  Beğeniler:
  1.134
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Öncelikle geçmiş olsun. Böyle olumsuz olaylara maruz kalmak üzücü gerçekten de. Hele ki İzmir gibi bir ilin Mavişehir gibi tertemiz yemyeşil diye bilinen bir semtinde yaşanması daha da acı. Bisikleti bırakmak keşke çözüm olsa. Bu kişiler devam edecek bu tür eylemlerine. Geçen başka bir konuda da vardı bisiklet üzerinde tacize uğrayınca ne yapmalı diye. Kimi silah taşıyacağım dedi, kimi kurusıkı, kimi biber gazı, kimi elektroşok. Ben de öldürüp yaralamayacak ama karşıdan geleni caydıracak bir alet taşımanın mantıklı olduğunu belirtmiştim. Alın bir elektroşok tabancası/feneri vs. baktınız birisi art niyetle geliyor üzerinize üzerinize. Hemen çıkarıp cebinizden basın düğmeye, zaten onu görünce 2 metre yanınıza bile yaklaşamazlar. Bir de gel lan a. k. çocuğu diye bağırınca(sizin jargona uygun) ohoo mümkün değil bulaşamazlar. Bir daha sizi görünce de bu belalı buna bulaşmayın şakası yok derler. Siz onlardan kaçacağınıza, bisikleti bırakacağınıza onlar sizden kaçtın. Bisiklet bu üç beş ne idüğü belirsiz yüzünden terk edilecek bir sevda değil...
   
  Artık Yok bunu beğendi.
 7. Doğukan Aksu

  Doğukan Aksu Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  4.035
  Şehir:
  Ankara / Çankaya
  Seviye:

  Nedir bu bisiklet düşmanlığı anlamış değilim? Bir arkadaşımızın üzerine sürülür, diğerie torpil atılır, silah çekilir derken olmayacak şeylere şahit olur olduk. Çok cahil, bilinçsiz ve barbar bir toplumuz. Asar, keser, küfreder ve yıkarız ancak.
  Sinirim bozuldu yine, geçmiş olsun.
   
 8. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.611
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  birgün toplu halde gidelim mavişehire şimdiye kadar hep sağduyu ve uzlaşıdan yana oldum ama artık sabrım taşmış durumda bizler örnek teşkil eden efendi terbiye sahibi insanlardan oluşmaktayız ancak böyle olduğumuz farkedildiği için hep kolay av olarak görülüyoruz bir kaç tanesinin haddini bildirirsek artık bizlerle uğraşmaktan vazgeçerler diye düşünüyorum
   
 9. ÖzerFurkan

  ÖzerFurkan Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İzmir/Konak
  Seviye:
  artık spor yaparkende rahat yok , spor yapmaya diye çıkıp eve dönememe korkusu sardı . Böyle insanların canlarına katleden zarar verenlere karşı kendinizi koruyun ,spor yapmazlar yapanlarada saygıları yok.
   
 10. özençekçen

  özençekçen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  378
  Beğeniler:
  256
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  çok geçmiş olsun hayatımda bolca kavga etmiş insanım yedimde attım da ama böyle bir olay ne duydum ne gördüm tekrar geçmiş olsun.