İzmir-Karşıyaka-Bornova güzergahında bisiklet sürenler!

Gökhan Sümer

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Sedona
Mehaba arkadaşlar,

Malumunuz kış kapıda ve havalar yakın bir zamanda soğuyacak; ancak ben şuanda işime bisiklet ile gidip gelmek konusunda git geller yaşıyorum. Gerek trafik, gerekse hava koşullarından dolayı çekindiğim noktalar var.

Bu güzergahı kullanan arkadaşlar varsa. Özellikle bu güzergahı kullanarak işe gidip gelen arkadaşlar varsa;

1- nelere dikkat etmeliyim ve yol olarak nereden gitmeliyim (kaldırımlar veya anayol)?
2- gideceğim mesafe yaklaşık 14km, bu mesafe için çok terler miyim ve bu konu ile ilgii kıyafet önerileri ve soğuktan korunma önerileri( hem sürerken terlememek hem de soğuktan hasta olmamak adına öneriler)
3- hiç yağmurda bisikletle işe giden oldumu? Bu durumda bisiklet sürmem mantıklı olur mu ? :)
4- bu uzak mesafeyi bisikletle giden varsa iş yerindekilerin tepkisi ne oluyor :) (deli misin ne işin var gibi yaklaşımlar oluyor mu :) )

Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim. Hatta bu güzergahta denk gelme ihtimalim olan kişiler varsa beraber sürmekte isterim.

Herkese cevapları için şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

Scudo

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
bisikletle işe gidenler diye konu var, geneli istanbullu arkadaşlar ancak sorularına cevap verebilirler.
iş yerinde müsait bir yer varsa orada üzerini değişebilirsin yada iş yerinde yedek kıyafet bırakıp gittiğinde onları giyersin. terleme konusuna gelince elbette terlenir, ancak önüne kıyafetler ile geçilir diye tahmin ediyorum. kıyafete epey bir meblağ yatırım yapman gerekebilir.

Gökhan Sümer

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Sedona
Aslında uygun kıyafetlerim var sayılır, belki yağmura göre çok kıyafetim yoktur. Onun dışında işte terlemeyi en aza indirmek için taktik teknik ne biliyorsanız, sonra yollarda nerelerde nelere dikkat etmeliyim bana bu güzergahla ilgili bilgiler verebilirseniz çok faydalı olabilir. Hem benim için hem de bu güzegahı kullananlar için.

Servisle giderken görüyorum 1-2 kişi sürekli o güzergahta sabah bisikletle yolculuk yapıyorlar ama sohbet etme şansım olmadı hiç.

emre gülaydın

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Merida
Merhaba Gökhan, belki o bir kişi benim.:D

Her sabah Smyrna meydanının ( manavkuyunun arka tarafları dere kenarı diyelim) ilerisinden evden çıkarak başlıyorum. Hep düz giderek Bornova pazar yeri, meydan, Libas mağazasının ordan gezerek Lavanten evleri aralarından kampüse kadar.

Trafik sıkıntısı sabah var Özkanlar migros arkası biraz karışık oluyor birde meydan ve rektörlük arası sıkışıyor. Onun haricinde pek problem yaşamadım.

3 gün öncesine kadar hala şort ile devam ediyordum. Bu aralar eşofman altı giyiyorum, içimde nike yada adidas dry fit, cooll v.s. üstüne tek yağmurluk idare ediyorum şimdilik.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@emre gülaydın

Merhaba EMRE ağabey.

Ya ben de SMYRNA meydanında oturuyorum ama kimse benimle buluşup tur yapmıyor :agla:

Acaba boş zamanlarınızda buralarda tur yapıyor musunuz ?

Yapıyorsanız beni de çağırır mısınız lütfen , gerçekten forumdan biriyle çok istiyorum , buralarda gezmek lütfen beni es geçmeyin lütfen beni de çağırın :mlk: :agla:

emre gülaydın

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Merida
Merhaba Enes kardeşim, işten güçten henüz sadece sabah işe akşamda ev arası gidiyorum. ( Babamın sağlık problemleri v.s. var)
Pazar sabahları müsait olursam Kayadibi' ne doğru Bornova'nın tepelerine doğru tek başıma takılıyorum.

(link) bu grubu gördüm ekledim epey oldu. Aktifler Özkanlar Tansaşta buluşuyorlar.

Fakat kendileri ile tanışmışlığım ve bir tura katılmışlığım yok. İşleri yoluna koyduğumda aktivitelere katılabilirim. Haberleşiriz, selamlar.

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@emre gülaydın

İnşallah , teşekkürler :)

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Yağmurlu günlerde bisikleti unut bence.Daha doğrusu gezinti amaçlı binilecek olsa yağmurlukları giyip binilir, nasılsa eve dönülecek ama işe gidilmez bence.Mutlaka ensenden paçandan bir yerlerden su giriyor, olmadı ayakların ıslanır.Su geçirmez botlar da bir yere kadar.Bilekten su alır, yada hava soğuksa ayağın donar.

İş yerinde üstünü değiştirme şansın yoksa işin zor.Terden ıslanmış iç çamaşırı ile oturmak/dolaşmak gayet berbat bir durum.Teri dışarı atan iç çamaşırı giysen bu seferde ter üst katmanlara geçiyor bir süre sonra leş gibi kokmaya başlıyorsun.Mesafe kısa olsa, terlemeden gidebilsen süper ama mesafe kısa değil.Mutlaka terlenir.

Güzergah olarak: Karşıyaka'dan çıkışta 2 alternatif var, birisi tersanenin yanından karayolu köprüsünden; ki bu köprünün yanına şu an yayalar ve bisikletliler için asma yol yapılıyor, burası yakın zamanda bizim için çok kullanışlı hale gelecek.Diğeri de Bahçelievler tarafından, köprünün altından.Bu yol çok daha sakin.

Altınyol'a çıkınca ben hemen sağ taraftaki kaldırıma çıkıyorum. Kim yapmışsa eline sağlık betondan küçük bir rampa var.Altınyol'u beton bariyer arkasındaki kaldırımdan geçiyorum.Kaldırımda 3 metrede bir parke taşı sırası var.Biraz konforsuz oluyor ama güvenli.Bir de çok cam kırığı var, zemini tarayarak ve seçerek gitmek lazım.

Bayraklı tarafına geçmek için 2 alternatif var.Birisi Bayraklı vapur iskelesindeki yaya üst geçidi.Diğeri de Turan köprüsünden sağa aşağı dönüp Bayraklı tarafına girmek.Yalnız Bayraklı iskelesi tarafındaki köprüden geçebilmek için yine köprüden aşağı dönmek gerekiyor.Sahil kenarındaki yüzme havuzu/düğün salonu arkasındaki otoparktan bisiklet yolu başlıyor.Oradan girilip rahatça köprüye çıkılabilir.

Bayraklı tarafına geçilince tren yolunu geçmek için 5 alternatif var.

1-Turan köprüsünden sağa döndükten sonra devam edip tekrar sağa dönerek U dönüşünü tamamlayıp köprünün altından geçtikten sonra (bu dolmuş güzergahı aynı zamanda) sağ taraftaki otobüs durağının arkasında bulunan yaya üst geçidi.Asansör var.Ancak kapısı bir acayip.Hızlı hareket etmek lazım yoksa hemen kapanıyor, kapıya sıkışmak mümkün!

2-Bayraklı tren istasyonundaki karayolu üst geçidi.Biraz dolambaçlı ben tercih etmiyorum.Bir de yokuşu dik.

3-Dolmuşların kullandığı Bornova güzergahı (büyük karayolu köprüsü).Standart yol bu.

4-Adliye yolu köprüsü.Burada her daim yoğun trafik var.Çok fazla kural ihlali ve kırmızıda geçme oluyor.Dikkatli olmak lazım.

5-Yol uzuyor ama Bornova'da ne tarafa gidileceğine bağlı olarak kullanılabilir: Çınarlı karakolunun yanından girilen demiryolu yaya üst geçidi.Asansör var, kapılar yine bir tuhaf.

Ek:İş yerindekilerin tepkisini yazmayı unutmuşum.Deli misin manyak mısın ne işin var bisikletle diyecekler.Kadınlar sana gariban fakir gözüyle bakacak.İş yerindeki saygınlığın sıfırlanacak :) Burası Türkiye, unuttun galiba.Sorman bile abes :)
Not:Bisikletin ne kadar güzel bir araç olduğunun farkında olsan %0,1 lik kesim hariç.İş yerinde öyle insanlar varsa kendini şanslı say.

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
@volkert

Hocam çok güzel açıklamışsınız bende yarın Bornova(colins sokağı) Konak Çankaya Yapmayı düşünüyorum belden rahatsız olduğum için bisikletimi kaldır indir yapma şansım yok igo 2013 güncel haritalı navigasyon zımbırtısı beni yenişehir sanayi tarafından götürmekte ısrar ediyor sizden ricam rahatsızlığımıda göz önüne alarak güvenli bir rota tarif edebilirmisiniz eğer çok güvenli olursa günlük işe gitgeli o yoldan yapmak istiyorum

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun.Yenişehir tarafındaki araçlar için yapılan alt geçit çok tehlikeli.Ankara yolu çok çok tehlikeli.

Bornova tarafında oturmuyorum, nadiren o tarafa gidiyorum.Bahsettiğiniz yer tam olarak neresi bilmiyorum ama Bornova merkez diye düşünüp Bornova'lı arkadaşların izlediği güzergahı yazayım.

Özkanlar Migros'tan aşağı doğru düz devam edip folkart towers'ın olduğu kavşağa gidiyorlar.Oradan karşıya geçip yolun sonundaki tren yoluna kadar yine düz.Oradan sola dönüp tren yoluna paralel devam.1.sanayi girişi karşısındaki ışıklara gelindiğinde sağa dönüp karayolu köprüsü çıkılarak gidilebilir ama orası da tehlikeli yahu:(

Ben folkart tower's dan sonra tren yoluna doğru düz devam ettiğimde yolun sonunda karşı kaldırımdaki yaya üst geçidin asansörünü kullanıyorum.Bisikletin boyutu uygunsa ön tekerleği kaldırmaya gerek kalmadan asansöre çaprazlama giriyor.İniş de aynı şekilde.Oradan Çınarlı karakolu yanına çıkılıyor ve çok rahat bir şekilde Alsancak limanı önüne geliniyor.Benim bildiğim en güvenli rota bu.

Bu başlığı gören Bornova'lı arkadaşlar daha güvenli yada benim bilmediğim daha uygun bir rota önerebilirler.