İzmir-Karabağlar'da Yol Bisikleti Binmek Yasak

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Buradan Pazar günkü turumuzu, yazıyla ve fotolarla anlatmıştım, çok keyifli bir tur olmuştu.
Bakın tur sonunda ne oldu;
Pazar günü (14.01.2007) ekip arkadaşlarımla beraber Torbalı-Manisa-Emiralem-Menemen-İzmir turu yaptık, 170km kendi gücümüzle hiçbir sorun yaşamadan bisikletlerimizle yol aldık.
Tur bitip de evime Torbalı'ya döneceğimde, Karabağlar semtinden geçerken, akşam karanlıkta, kırmızı ışıklara az kala 30km hızla giderken, birden arka tekerim geniş bir mazgala takıldı ve şansıma düşmedim, çünkü bu durumlarda %100 bisiklet o mazgala girince, sürücüsünü üzerinden atarak, kemik kırılmalı düşüşlerle sonuçlanır bu kazalar.
Paniklemeden, birden arka tekerim kırılmış şekilde dönmez hale gelmişken yol kenarına sürükledim bisikletimi.Akşam karanlıkta, giderek soğuyan havada orada yalnız ve çaresiz kalmıştım.Üstelik hiçbir hatam da yoktu.
Bisikletçi bir arkadaşımı aradım, Karabağlar'dan Hıfsızsıhha semtine 1 saat yürüyerek ve bisikleti sürükleyerek götürdüm, arkadaşımda kaldım gece.
Ertesi gün de evime otobüsle dönüp, hemen internetten İzmir B.şehir bld. bşk ve Konak bld. başkanına, birkaç gazetenin bütün köşe yazarlarına e-posta ile konuyu anlattım.

İşte bisikletimin tekerinin son hali;

Hadi cana geleceğine mala gelsin,
Hadi bu tekerler çok eskiydi,
Ama benim tekrar yenisini veya muadilini alabilecek durumum var mı?
Veya ola ki bu tekerler Zipp karbon veya Mavic Ksyrium, Cosmic Karbon tekerler olsaydı? kaybımı kim ödeyecekti?

• Beğen
Tepkiler: MertSayın
Scudo

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Geçmiş olsun kardeşim. Gereken yerlere sesini duyurabildiysen çok güzel. Allah tekrarını göstermesin...

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Çok geçmiş olsun abicim allahtan ön tekerin girmemiş mazgala çok büyük bir tehlike atlatmışsın...
Allah daha beterinden korusun...

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
dostum gecmıs olsun yol bısıkletının en buyuk dusmanı mazgallardır daha 1 ay once benımde arka tekerım mazgala gırdı sonuc senın kı kadar olmasada akordu bozuldu.bılmıyorum gıttıgın yoldan daha once gectın mı ancak yol bısıkletınde ya gııtıgın yolu bıleceksın yada onunu tam olarak goreceksın sen mazgalı gormedın mı.tekrardan gecmıs olsun

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Sağolun arkadaşlarım,
Her yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı kupası yarışı öncesi bütün mazgalların üzerlerini metal plakalarla kapatmayı biliyorlar.
Kapatıyorlar çünkü yanlış uyguladıklarını kendileri de biliyorlar fakat nedense yarış bittikten birkaç gün sonra takılan plakaları söküp yine o yanlış konumlandırılmış mazgallarla az sayıdaki sporcu ve çevreye, trafiğe katkıda bulunan vatandaşları ölümle başbaşa bırakıyorlar.

Burgaz abi, gittiğim yoldan en az 200 defa geçmişimdir daha önce, çünkü eve gidiş yolum, fakat geçeceğim noktada yol 2 ye ayrılıyor, her 2sinden de aynı noktaya varabiliyorsunuz.
Sağdaki yoldan belediye otobüsleri geçiyor, minibüsler sürekli durup kalkıyorlar ve bol bol çukurlar var.
Ben de sol taraftan uzun yol akışı olan yoldan gideyim dedim, mazgalların yerini de biliyorum fakat mazgalın tam benim geçtiğim noktadaki parçasında, 2 demir arası aralık diğerlerinin 2 katıydı, ön tekerim 28c arka ise 23,, ya ön teker geniş olduğu için girmedi ya da bunny-hop ile zıpladım ama arkayı kurtaramadım.
Bizi mazgalları çapraz geçmek zorunda bırakmamalılar.

• Beğen

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
çok geçmiş olsun inşallah seseni duyurmuş olursun bisiklet çok kötü olmuş umarım bir daha başına böle bir olay gelmez

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Tekrar geçmiş olsun derken şunu söylemek istiyorum.bir kaç kişi ile sesimizi duyurabiileceğimizi sanmıyorum.bu sorun sadece İzmir'deki bisikletçiler için geçerli değil.Tüm bisikletçileri kapsayan bir konu.
Madem ki tüm bisikletçileri kapsıyor.Neden bütün bisikletçiler bu konuya el atmıyor.

t-genc

Forum Bağımlısı
Tepki
430
çok gemiş olsun ne hale dönmüş tekerlek!sesimizi duyurmadıkça hiçbirşey yapmıyorlar.inşallah bu olay onlara bir ses olur

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
çok sinirle okudum. pazartesi aynı şey benim başıma geldi allahtan sizin kisi kadar bir zarar olmadı . nediyeceğimi bilemiyorum sonuna kadar halısınız . yapılabilecek birşey varsa benide listeye alın . konuyu gündemde tutalım

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
(link)
Şu başlıktan konuyu takip edelim, ben orada konuyla ilgili iletişim kurmamız gerekenleri listeleyeceğim.
Size de geçmiş olsun.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Abi çok geçmiş olsun sana birşey olmamış allahtan ama üzüldüm durumu görünce :(

yol bisikletini hep düşünürüm sonra binecek yol mu var ki der vazgçerim...
hele antalyada her yer mazgal dolu
mazgalı düzgün değil zaten düzgün konumlandırıllmadığı gibi çukurda kalmış asfalt üstüne asfalt atarlarsa olacağı bu...

tekrar çok geçmiş olsun..

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
geçmiş olsun.gerçekten cana gelecegine diyoruz mala gelsin.ama yanlışlar düzeltilmio.umarım sesinizi duyurursunuz...

teker07

Üye
Tepki
5
kardeş gerçekten geçmiş olsun ben bu konuyu yeni gördüm bende yazı ve şikayet dilekçelerind ebulunabilirim ne yapmam lazım ise bende yapmak isterim senin dedğin olayı bende gördüm cumhurbaşkalığı turlarında bazen mazgaların üstüne halı açıyorlar görsen gülerisiniz ama üzünülecek bir durum tabi sonuçta spor bile yapma olanaklarımız kısıtlıyken iyice bitiriyorlar işlerini düzgün yapsa herkes o mazgal olayı bile olmaz fakat kim işini dügün yapıyorki memlekete ortalık içler acısı tabi sürekli bizlerde sesimizi yazı yazarak şikyayet ederek bildirmeliyizki onlarda işlerini yaptırdıkları taşarön firmaları denetlesinler süper abi bende katkıda bulunmak istiyorum ayrıca geçmiş olsun tekrar

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun!

Öyle güzel bir konu açıldı ki. Ben de yıllarca mazgalların üstünden atlayarak zıplayarak kaçmaya çalışarak düşüşler ve kazalar (10 gün önce en yenisi :)) yaşayan biri olarak gelin bunu tüm forum arkadaşlarımıze genişletelim diyorum ve mazgalları yarıkları yola paralel değil de dik olanlarından seçsin yerel yönetimler. Avrupa da bir tane bile böyle yola dik yarıklı mazgal bulamazsınız. Mecburlarsa koymaya ya yola dik yarıkları olan mazgallar konur ya da delikli mazgallar olur.

Yerel yönetimleri uyandırmalıyız. Biliyorum çok zor ama...Meral Tamer le başlayalım ne dersiniz.

Hoşçakalın

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Yola dik yada paralel diye ayrı mazgallar üretilmiyor ki arkadaşlar.
Onu yerleştiren akılsız , yerine koyarken ( genelde bunlar kare- dikdörtgen olduğundan ) yönünü ters çevirecek kadar zekaya sahip değil, problem bu.
Ayrıca burada olan olayla ilgili tazminat alacağınız bir hukuk sitemimiz de yok.
Yani bunu biz kuramamışız.
Solaklar için fincan üretmeye benziyor bu iş.
Solaklar için ayrı fincan yok yönünü çeviriyorsunuz.

• Beğen

Kemal Tecimen

Daimi Üye
Tepki
305
geçmiş olsun bende yol bisikleti kullanıyorum en büyük sorun mazgallar birde yamalı asfaltlar fakat bu türkiyenin her yerinde mevcut yinede malınıza gelmiş size bir şey olmamış o tekerlen düşmemeniz bir mucize inşallah gerekli merciler bu şikayetleri gaile alırlar
kemal tecimen

Tepki
44
Bisiklet
Salcano
2007 de yaşanmış bir olay bu ama
Hala bol bol yaşanabilir
Çünkü İzmirde yollar mazgal, çukur, tümsek dolu
Türkiyenin her yeri öyle ama izmir de durum berbata yakın olmaya başladı