(İzmir)Hırsız Avı

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında Raven_35 tarafından paylaşıldı.

 1. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Adalet yetişemiyorsa yardım etmek lazım.Nasıl olacak o iş?İşte bu soruya yanıt.

  Bir gün Ege üniversitesi kampüsünde hırsız avı yapalım.Hatta başka belli yerlerde de yapabiliriz.Av düzeni şöyle yapılabilir:

  Bir arkadaşımız bisikletle gelip görünen bir yere bisikletini kitleyecek.Aramızda anlaştığımız bir dayanışma grubu bağımsız şekilde civarda gezinecek, dikkat çekmeden.İşaret verilince toplanılacak şekilde etrafa dağılacak dayanışma grubu.Bir arkadaş gözcü olacak,bir arkadaşta hırsız gelip bisikletin kilidi ile uğraşmaya başladığı anda kamera ile video çekimi yapacak.Hırsız kilitle uğraşırken enseleme yapılacak...

  Ne dersiniz yapalım mı?
   
 2. timurdigital

  timurdigital Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2006
  Mesajlar:
  235
  Beğeniler:
  488
  Şehir:
  İzmir/Bayraklı
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  yazacağım yazı tamamen benim kendi görüşüm olup,her türlü eleştiriye açıktır.

  fikir olarak güzel olmakla beraber "enseleme yapılacak" kısmında korkularım var. çünkü adam hırsız,gözü kara,ayrıca boş gezmeyebilir,yani yanında bıçak, kasatura vb. olma ihtimali kuvvetli. size bununla saldırırsa,gerisini düşünmek bile istemiyorum.(Allah korusun her şey olabilir)
  bence en iyisi,park edeceğiniz veya kilitleyip başında durmayacağınız zamanlarda ikinci bisikletinize binmek.normal bir bisiklet yani,dikkat çekmeyen,aliminyum kadro tourney,acera ve türevleri komponent olan ikinci bir bisiklet.
  ben İzmir'de böyle yapıyorum,gerçek bisikleti park edeceğim veya kilitleyeceğim yerlere götürmüyorum,sadece biniş amaçlı kullanıp işim bitimce odama bırakıyorum. ikinci bisiklet merdiven boşluğunda duruyor,park edeceğim ve kilitli bırakacağım yerlere götürüyorum.kafam da rahat oluyoror,içim de.
  bu şekilde yapmak ektra bir maliyet getiriyor,bunu farkındayım.ya asıl bisikletimiz çalınırsa (Allah korusun),ve bulamazsak,yeniden bisiklet mi toplayacağız sil baştan.
  sonuç olarak,konuyu açan sayın arkadaşım,siz yine dediğiniz gibi pusuya yatıp kamera veya fotoğraflarla hırsızı tespit edin,gerisini polise bırakın. Allah korusun her şey olabilir.
  eğer imkanınız varsa,ikinci normal bir bisiklet edinmek,hem hırsızlar ellemez, hemde hırsızla muhatap olmazsınız,saygılar.
   
 3. mevlüt yalcınkaya

  mevlüt yalcınkaya Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Ekim 2009
  Mesajlar:
  109
  Beğeniler:
  29
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  güzel fikir abi yapılsada yakalınır...
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 4. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Enseleme esnasında her hangi bir tehlikeye karşı topluca enseleyin, biber gazınıda eksik etmeyin sorun olucağını sanmıyorum :).
   
  Kıvanç ERTÜRK ve Raven_35 bunu beğendi.
 5. matrixod

  matrixod Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.815
  Beğeniler:
  1.164
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Ouz
  Seviye:
  yapalım toprağam bana uyar :D
   
  Kıvanç ERTÜRK ve Raven_35 bunu beğendi.
 6. #6
  Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Ege üniversitesi rektörlüğü ile görüştüler mi bisikletleri çalınanlar?Birleşip dilekçe gönderdiler mi gerekli makamlara?

  İzmir'den bile ilginin bu kadar az olması, bisikletlerin çalınmasını meşru kılar.Herkes razı galiba duruma.Şuur yok toplumumuzda.Avrupa'da bisiklete ilgi şöyle böyle diye resim koymakla sorunlar düzelmiyor,gidin Avrupa'daki bisikletlilerin dayanışmasını görün.

  İyiler, kötüler kadar cesaretli olursa bir şeyler düzelir.Bir köşede acı çekmenizi kimseler umursamaz,bir şeyler oturduğumuz yerden de düzelmez.

  Bisiklet çaldırmadım hiç ama çalıntı haberlerinden çok rahatsız oluyorum.Sizi de rahatsız etmiyor mu?
   
  İslam Gölge, Soner Sarihan ve matrixod bunu beğendi.
 7. Berk_D

  Berk_D Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2010
  Mesajlar:
  221
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Her ihtimale karşılık biber gazı bulundurmak şart.
  Ancak bu kişi tek olmayabilir çevrede onu gözleyen 2-3 kişi daha bulunabilir bu durumda bir sırt çantası içerisinde 2-3 tane demir sopa bulundurmakta şart oluyor. Tek kişiyse zaten sopaları kullanmak insanlık olmaz ama bir anda ava giderken av olursanız da kullanmamak olmaz. :)
  İstanbul'dan başarılar
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 8. #8
  Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Forumdan en az 20-25 kişi oluruz diye bekliyorum.İnşallah daha fazla olur da mahçup olurum.Mahçup edin beni dostlar.
   
 9. randie

  randie Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  Izmir Karşıyaka
  Seviye:
  Bence bisiklet çalanların önemli kısmı hırsızlar değil fırsatçılardan oluşuyor. Uygun bir yerde emniyete alınmamış bir bisiklet görünce şunu alsam gitsem kimsenin haberi olmaz diyorlar.
   
  Kıvanç ERTÜRK ve Raven_35 bunu beğendi.
 10. #10
  Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Onlarda hırsız oluyor.Hırsız demek illaki sürekli çalma işi uğraşan kişi değildir.1 tane bile mal çalan kişi hırsızdır.
   
  oguzcigsar ve Barış Kılınç bunu beğendi.
 11. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  :D
  Ben kendimi kaybeder parçalarım la :D
   
 12. FarukDemir

  FarukDemir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  655
  Beğeniler:
  420
  Şehir:
  Almanya-NRW
  Seviye:
  İzmir'de olsam yardım etmek isterdim, gerekli önlemler alınırsa güzel fikir bence..
   
 13. Genar Batur

  Genar Batur Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  276
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  ege üniversitesi bisiklet topluluğu olarak bunu bizde düşündük, hatta benimde dahil birçok arkadasımızın bisikleti çalındı, rektörlükle değil ancak güvenlik şubesiyle görüşmeler yapıldı, bisiklet çalanların kim olduğu aslında biliniyor ama ne hikmetse yakalanamıyor, ege üniversitesinde sadece bisiklet hırsızlığı değil birçok konuda güvenlik zaafiyeti var maalesef. içinde hastane, kipa, forum bornova, diş hekimliği hastanesi vb. birsürü halka açık yer olduğu için dışarıdan insan girmesi önlenemiyor ve ortalama günde 100000 insan girip çıkıyor. ozaman ege, çankaya konak gibi hırsızların fink attığı bir yer haline geliyor.
  hırsız avlama konusuna gelince eğer aslında mantıklı ama şöyle bir sonuca da gidiyor olay. mesela hırsızı yakaladık, hemde bisikleti çalarken suç üstü yakaladık diyelim güvnliğe götürdük onlarda polise götürdü ve cezasını yedi. okulda bisiklet bisiklet çalmayı meslek haline getirenler 18 yaşından küçük insanlar bu yüzden ceza yeme olasılığı çok düşük, bunu güvenlik şubenin bize söylediklerine dayanarak söylüyorum onlarda yakalamışlar bir iki defa ama savcılık pek ilgilenmemiş. neyse yakaladık ve cezasını kendimiz verdik diyelim ama şunu da unutmamak lazım yakaladığız insan hırsız bizlerse(bu işi yapmak isteyenlern genç olduğunu var sayıyorum) üniversite öğrencisi hayatına iyi birer yol çizmek isteyen insanlarız. diyelim o çocuk kampüse geri döndü ve bisikletlilerin takıldıkları yeri bildiğine göre yine oraya gidecek ve bir bakıcak onu dövenler orda, sonra sizi takip edip okuduğunuz bölümü, evinizi öğrenip sizin başınıza daha büyük işler açabilir ve bu işten hem siz hemde aileniz çok büyük zarar görebilirsiniz. bende bisikletimi çalanı yakalayıp hersabını verdirtmek istiyorum ama durum böyleyken zor görünüyor.
   
 14. bislet

  bislet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  260
  Beğeniler:
  126
  Şehir:
  türkiye
  Seviye:
  Sizin enselemenize gerek yok,kameraya çekip polise gösterin yakalanır.Polisler zaten hırsızları biliyor,ellerinde listeler fotoğraflar var.
   
 15. Batuhan İŞBİLİR

  Batuhan İŞBİLİR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  266
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  arkadaşlar benim bisikletim de 3-4 ay önce kampüsten çalındı.kamera kayıtları var. hatta hırsız bu kameralar sayesinde yakalandı. fakat Genar Batur arkadaşımızın dediği gibi hırsız 18 yaşından küçük. geçtiğimiz ay mahkemesi vardı ve hırsız mahkameye gelmedi bile. üstüne hırsızın baro tarafından atanan avukatı geldi. mağdur olan kişi benim fakat muammeleye bakın. 10 nisanda 2. duruşma var. bu sefer yok polis zoruyla getirilecek vs vs deniyor ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.olay gelip gelmemesi de değil biyerden sonra. avukatın dediğine göre (aslında bunu yazmak istemiyorum ama alışıldı böyle şeylere bu ülkede, resmen hırsızlık şerefsizlik göz yumulan hadi affetik seni denen bir şey olmuş) 18 yaşından ufak ve daha önceden sabıkası olmadığı için kayda değer hiç bir şey olmayacak. olan bana bize bizlere oluyor. hatta ben size hırsızın ifadesini de anlatayım. güler misin ağlar mısın.

  "ben bisikleti buldum. bisikleti polise karakola götürcektim aslında ama ertesi gün satmaya karar verdim ve bit pazarında 75 TL ye sattım " ( gerçek mi değil mi belli bile değil )

  ifasde bu arkadaşlar. trajikomik gibi. ama ülke adına insanlık adına utanç verici. kimsenin kimsenin emeğiyle oynamaya hakkı yok. haklıyı savunacak suçluyu cezalandıracak haklıya hakkını verecek olan "devlet" dediğimiz kurum her konuda git gide paslanmaktan başka bir ilerleme kaydetmiyor.

  Aslında yazacak çok şey var ama yeri burası değil. bu arada hırsızın suçüstü yapılması ve daha sonrasında gelişecek olaylarla ilgili olarak genar arkadaşımıza katılıyorum. bana sorarsanız çözüm 5-10-20 kişinin bikaç gün hırsız avına çıkmasından ziyade toplu bir bilinç ile, kameralara güvenip değil, insanların birbirine güvenerek, destek olarak, üniversite halkının daha genel anlamda ülke halkının bu tür olaylarda birbirinin savunucusu olması gerekiyor.
   
  sadık özer bunu beğendi.
 16. İ. Sidar Gündoğan

  İ. Sidar Gündoğan Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2011
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ege Üniversitesini biliyorum ve bence okula giriş çıkışlar kayıt altına alınmadıkça bu sorun daha sürer. Devlet Üniversitesinin ilkel kafaları bitsin artık. Ekonomi'ye Yaşar'a kimliksiz sinek bile giremiyor.

  Sporla uğraşan topluluklara yönetim kıymet veriyordur kanımca, bastırırsanız bu yolda katkınız olur.
   
 17. Göker Gülay

  Göker Gülay Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  213
  Beğeniler:
  88
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Kamera kayıtları varken daha neyin savunmasını yapıyor ki? Kilitli değil miydi bisiklet?
   
 18. Taner Rona

  Taner Rona Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  689
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  valla anadoludayım ve bisikletimi kilitsiz bıraktığımı bile hatırlıyorum tabi bizde adım bası kamera ve güvenlik var ,üstüne sivil girişide yasak hergün okula bisikletle gönül rahatlığıyla gidiyorum.Allah yardımcınız olsun ,,işiniz zor okula bile gidemiyorsunuz rahat rahat.
   
 19. Batuhan İŞBİLİR

  Batuhan İŞBİLİR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  266
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  kilitliydi. ama durum bu valla.
   
 20. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.169
  Beğeniler:
  2.473
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  En iyi çözüm her zaman belirttiğim gibi yüksek voltajda elektirik vermek gizi düğmesi olacak basacan çalışacak basacan kapanacak çalanda orda kıvransın dursun