(İzmir)Hırsız Avı

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Adalet yetişemiyorsa yardım etmek lazım.Nasıl olacak o iş?İşte bu soruya yanıt.

Bir gün Ege üniversitesi kampüsünde hırsız avı yapalım.Hatta başka belli yerlerde de yapabiliriz.Av düzeni şöyle yapılabilir:

Bir arkadaşımız bisikletle gelip görünen bir yere bisikletini kitleyecek.Aramızda anlaştığımız bir dayanışma grubu bağımsız şekilde civarda gezinecek, dikkat çekmeden.İşaret verilince toplanılacak şekilde etrafa dağılacak dayanışma grubu.Bir arkadaş gözcü olacak,bir arkadaşta hırsız gelip bisikletin kilidi ile uğraşmaya başladığı anda kamera ile video çekimi yapacak.Hırsız kilitle uğraşırken enseleme yapılacak...

Ne dersiniz yapalım mı?

Scudo

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
yazacağım yazı tamamen benim kendi görüşüm olup,her türlü eleştiriye açıktır.

fikir olarak güzel olmakla beraber "enseleme yapılacak" kısmında korkularım var. çünkü adam hırsız,gözü kara,ayrıca boş gezmeyebilir,yani yanında bıçak, kasatura vb. olma ihtimali kuvvetli. size bununla saldırırsa,gerisini düşünmek bile istemiyorum.(Allah korusun her şey olabilir)
bence en iyisi,park edeceğiniz veya kilitleyip başında durmayacağınız zamanlarda ikinci bisikletinize binmek.normal bir bisiklet yani,dikkat çekmeyen,aliminyum kadro tourney,acera ve türevleri komponent olan ikinci bir bisiklet.
ben İzmir'de böyle yapıyorum,gerçek bisikleti park edeceğim veya kilitleyeceğim yerlere götürmüyorum,sadece biniş amaçlı kullanıp işim bitimce odama bırakıyorum. ikinci bisiklet merdiven boşluğunda duruyor,park edeceğim ve kilitli bırakacağım yerlere götürüyorum.kafam da rahat oluyoror,içim de.
bu şekilde yapmak ektra bir maliyet getiriyor,bunu farkındayım.ya asıl bisikletimiz çalınırsa (Allah korusun),ve bulamazsak,yeniden bisiklet mi toplayacağız sil baştan.
sonuç olarak,konuyu açan sayın arkadaşım,siz yine dediğiniz gibi pusuya yatıp kamera veya fotoğraflarla hırsızı tespit edin,gerisini polise bırakın. Allah korusun her şey olabilir.
eğer imkanınız varsa,ikinci normal bir bisiklet edinmek,hem hırsızlar ellemez, hemde hırsızla muhatap olmazsınız,saygılar.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Ege üniversitesi rektörlüğü ile görüştüler mi bisikletleri çalınanlar?Birleşip dilekçe gönderdiler mi gerekli makamlara?

İzmir'den bile ilginin bu kadar az olması, bisikletlerin çalınmasını meşru kılar.Herkes razı galiba duruma.Şuur yok toplumumuzda.Avrupa'da bisiklete ilgi şöyle böyle diye resim koymakla sorunlar düzelmiyor,gidin Avrupa'daki bisikletlilerin dayanışmasını görün.

İyiler, kötüler kadar cesaretli olursa bir şeyler düzelir.Bir köşede acı çekmenizi kimseler umursamaz,bir şeyler oturduğumuz yerden de düzelmez.

Bisiklet çaldırmadım hiç ama çalıntı haberlerinden çok rahatsız oluyorum.Sizi de rahatsız etmiyor mu?

Berk_D

Daimi Üye
Tepki
131
Bisiklet
Geotech
Her ihtimale karşılık biber gazı bulundurmak şart.
Ancak bu kişi tek olmayabilir çevrede onu gözleyen 2-3 kişi daha bulunabilir bu durumda bir sırt çantası içerisinde 2-3 tane demir sopa bulundurmakta şart oluyor. Tek kişiyse zaten sopaları kullanmak insanlık olmaz ama bir anda ava giderken av olursanız da kullanmamak olmaz. :)
İstanbul'dan başarılar

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Forumdan en az 20-25 kişi oluruz diye bekliyorum.İnşallah daha fazla olur da mahçup olurum.Mahçup edin beni dostlar.

randie

Aktif Üye
Tepki
89
Bence bisiklet çalanların önemli kısmı hırsızlar değil fırsatçılardan oluşuyor. Uygun bir yerde emniyete alınmamış bir bisiklet görünce şunu alsam gitsem kimsenin haberi olmaz diyorlar.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
:D
Ben kendimi kaybeder parçalarım la :D

FarukDemir

Forum Bağımlısı
Tepki
397
İzmir'de olsam yardım etmek isterdim, gerekli önlemler alınırsa güzel fikir bence..

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
ege üniversitesi bisiklet topluluğu olarak bunu bizde düşündük, hatta benimde dahil birçok arkadasımızın bisikleti çalındı, rektörlükle değil ancak güvenlik şubesiyle görüşmeler yapıldı, bisiklet çalanların kim olduğu aslında biliniyor ama ne hikmetse yakalanamıyor, ege üniversitesinde sadece bisiklet hırsızlığı değil birçok konuda güvenlik zaafiyeti var maalesef. içinde hastane, kipa, forum bornova, diş hekimliği hastanesi vb. birsürü halka açık yer olduğu için dışarıdan insan girmesi önlenemiyor ve ortalama günde 100000 insan girip çıkıyor. ozaman ege, çankaya konak gibi hırsızların fink attığı bir yer haline geliyor.
hırsız avlama konusuna gelince eğer aslında mantıklı ama şöyle bir sonuca da gidiyor olay. mesela hırsızı yakaladık, hemde bisikleti çalarken suç üstü yakaladık diyelim güvnliğe götürdük onlarda polise götürdü ve cezasını yedi. okulda bisiklet bisiklet çalmayı meslek haline getirenler 18 yaşından küçük insanlar bu yüzden ceza yeme olasılığı çok düşük, bunu güvenlik şubenin bize söylediklerine dayanarak söylüyorum onlarda yakalamışlar bir iki defa ama savcılık pek ilgilenmemiş. neyse yakaladık ve cezasını kendimiz verdik diyelim ama şunu da unutmamak lazım yakaladığız insan hırsız bizlerse(bu işi yapmak isteyenlern genç olduğunu var sayıyorum) üniversite öğrencisi hayatına iyi birer yol çizmek isteyen insanlarız. diyelim o çocuk kampüse geri döndü ve bisikletlilerin takıldıkları yeri bildiğine göre yine oraya gidecek ve bir bakıcak onu dövenler orda, sonra sizi takip edip okuduğunuz bölümü, evinizi öğrenip sizin başınıza daha büyük işler açabilir ve bu işten hem siz hemde aileniz çok büyük zarar görebilirsiniz. bende bisikletimi çalanı yakalayıp hersabını verdirtmek istiyorum ama durum böyleyken zor görünüyor.

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Sizin enselemenize gerek yok,kameraya çekip polise gösterin yakalanır.Polisler zaten hırsızları biliyor,ellerinde listeler fotoğraflar var.

Batuhan İŞBİLİR

Daimi Üye
Tepki
71
arkadaşlar benim bisikletim de 3-4 ay önce kampüsten çalındı.kamera kayıtları var. hatta hırsız bu kameralar sayesinde yakalandı. fakat Genar Batur arkadaşımızın dediği gibi hırsız 18 yaşından küçük. geçtiğimiz ay mahkemesi vardı ve hırsız mahkameye gelmedi bile. üstüne hırsızın baro tarafından atanan avukatı geldi. mağdur olan kişi benim fakat muammeleye bakın. 10 nisanda 2. duruşma var. bu sefer yok polis zoruyla getirilecek vs vs deniyor ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.olay gelip gelmemesi de değil biyerden sonra. avukatın dediğine göre (aslında bunu yazmak istemiyorum ama alışıldı böyle şeylere bu ülkede, resmen hırsızlık şerefsizlik göz yumulan hadi affetik seni denen bir şey olmuş) 18 yaşından ufak ve daha önceden sabıkası olmadığı için kayda değer hiç bir şey olmayacak. olan bana bize bizlere oluyor. hatta ben size hırsızın ifadesini de anlatayım. güler misin ağlar mısın.

"ben bisikleti buldum. bisikleti polise karakola götürcektim aslında ama ertesi gün satmaya karar verdim ve bit pazarında 75 TL ye sattım " ( gerçek mi değil mi belli bile değil )

ifasde bu arkadaşlar. trajikomik gibi. ama ülke adına insanlık adına utanç verici. kimsenin kimsenin emeğiyle oynamaya hakkı yok. haklıyı savunacak suçluyu cezalandıracak haklıya hakkını verecek olan "devlet" dediğimiz kurum her konuda git gide paslanmaktan başka bir ilerleme kaydetmiyor.

Aslında yazacak çok şey var ama yeri burası değil. bu arada hırsızın suçüstü yapılması ve daha sonrasında gelişecek olaylarla ilgili olarak genar arkadaşımıza katılıyorum. bana sorarsanız çözüm 5-10-20 kişinin bikaç gün hırsız avına çıkmasından ziyade toplu bir bilinç ile, kameralara güvenip değil, insanların birbirine güvenerek, destek olarak, üniversite halkının daha genel anlamda ülke halkının bu tür olaylarda birbirinin savunucusu olması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: sadık özer
Tepki
12
Ege Üniversitesini biliyorum ve bence okula giriş çıkışlar kayıt altına alınmadıkça bu sorun daha sürer. Devlet Üniversitesinin ilkel kafaları bitsin artık. Ekonomi'ye Yaşar'a kimliksiz sinek bile giremiyor.

Sporla uğraşan topluluklara yönetim kıymet veriyordur kanımca, bastırırsanız bu yolda katkınız olur.

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
83
@Batuhan İŞBİLİR

Kamera kayıtları varken daha neyin savunmasını yapıyor ki? Kilitli değil miydi bisiklet?

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
valla anadoludayım ve bisikletimi kilitsiz bıraktığımı bile hatırlıyorum tabi bizde adım bası kamera ve güvenlik var ,üstüne sivil girişide yasak hergün okula bisikletle gönül rahatlığıyla gidiyorum.Allah yardımcınız olsun ,,işiniz zor okula bile gidemiyorsunuz rahat rahat.

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
En iyi çözüm her zaman belirttiğim gibi yüksek voltajda elektirik vermek gizi düğmesi olacak basacan çalışacak basacan kapanacak çalanda orda kıvransın dursun