İzmir - göztepe sahil yolundaki bisiklet yolu

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
izmirde, konaktan göztepeye uzanan bisiklet yolunu bilirsiniz. deniz kıyısı tarafında bütün yayaların cirit attığı bir ortamda, berbat bir zeminde, sadece mavi çizgiyle şekil verilmiş, bisiklete yönelik bir detay içermeyen uyduruk bir yoldur.

bu akşam üç şeritli araçlara ait yolun kenarından göztepe tarafına doğru giderken bir detay farkettim. yol kenarındaki yaya kaldırımını kimse kullanmıyor. benim gibi bazı bisiklet kullanıcıları da, az önce bahsettiğim uyduruk yolu kullanmıyor, araç yolunun kenarında ilerlemeye çalışıyor.

oysa aklı başında bir belediyemiz olsa, şu kaldırım payından kırpıp artanı bizim için bisiklet yolu yapsa fena mı olur arkadaşlar???

"yok orası çok tehlikeli" diyecek olanlar için belirteyim, yurtdışında birçok bisiklet yolu araç trafiğinin kenarındadır. otobüs duraklarına denk gelen yerlerde ise dur levhası olabilir, yere de yavaşlama çizgileri çizilebilir.

bence imkansız değil, siz ne dersiniz?

https://i.hizliresim.com/gA4JMZ.jpg

aynı şekilde bahçelerarası yolunda da kenarda kocaman kaldırım var ama kimsenin yürüdüğünü görmüyorum. orası da keşke hem bisikletliler hem de yayalar için uygun olsa, ayda yılda bir yaya'ya denk gelirsek yavaşlar yol veririz hiç dert etmem yani o_O

bir de izmir belediyesi, tam 2 yıl oldu hala körfez projesini bitiremedi, belediye başkanı anca şov yapsın :naslyany:

https://i.hizliresim.com/Aq0daQ.jpg

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Kim uğraşacak o kadar yolu düzeltmekle. 5 yıl önce başladıkları işi bitirememişler, 2 yıldan bahsediyoruz; o hiç bitmez. İzmir'de belediyecilik adına hiçbir şey yok. İzmir Türkiye'nin en büyük köyüdür. Bunun da ötesi yok...

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
yerden göğe kadar haklısınız.. izmir belediyesi, son yıllarda iyice boşladı. hiçbir şey yapmasalar bile seçimleri kazanıyorlar çünkü malum partiye tepki olarak herkes chp'ye oy veriyor.

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Orası kırpıldı diyelim sence araçlar ve motorcular rahat verecek mi orada? En iyisi bilinçli bir şekilde trafiğe katılmak.

Ek olarak; İzmir madem ki bir köy ve bundan şikayetçiyseniz şehrin bir çok yerinden çıkabilirsiniz. Göçlerden zaten kalabalık bir yer haline geldi iyice bizim için bir güzellik yapıp kendi 'köyünüzde' yaşayabilirsiniz.:harika:

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
geri dönecek bir köyüm olmadığı için mecburen izmirde yaşamaya devam edicem.. ayrıca kimse durup dururken bizler için birşey yapmıyor, kendimiz istemek zorundayız ;)

• Beğen
Tepkiler: bulut

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
(link) ve (link) adreslerinden isteğinizi yazın, inanın forumda yazmaktan daha faydalı oluyor. olumlu veya olumsuz cevap veriyorlar, belki ufacık bir ihtimal de olsa değerlendirmeye alırlar. en azından millete laf yetiştirmek yerine bir çabada bulunmuş olursunuz :harika:

• Beğen
Tepkiler: Rafet Tolga Kaplan

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@eozalp1914 Beğenmeyen gitsin mantığı İzmir Büyükşehir Belediye'sinin mantığından başka birşey değildir. Hizmet vermek zorunda olan bir kurumdan bahsediyoruz. Yılda kasasına bilmem kaç milyar giren bir kurumdan...

@Atacan Oraya da yazıyoruz merak etmeyin. Oraya yazdığımızı sadece masa başındaki bir adam görüyor, dilerse gündeme alıyor dilemezse görmezden geliyor. Sana cevap verip vermemesi önemli değil. Otomatik cevap var hazır metin: "İlgileniyoruz, görüşleriniz bizim için değerlidir vs. v.s"
Foruma yazınca daha çok insanı bilgilendirmiş oluyoruz. Milletin farkındalığını arttırıyoruz. Biraz mantıklı düşünelim milleti eleştirirken...

• Beğen
Tepkiler: bulut ve Türka¥

serkanoz87

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
serkan özdemir
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bilmem kaç yıldır kesintisiz sahil youl bitmedi, ilçeler için açıklanan bisiklet yolları projeleri tozlu raflara kalmış durumda sorulan sorulara döneceğiz diyorlar ama tık yok, altınyol kenarındaki ışıklar için 2 ay önce kazmaya başladılar ama halen kazık duruyor, tersane k.yaka iskele arasında hiçbir şey yok, alsancak h.pınar kısmı malum söz köprü yapılacak vs vs iyi yapılan şeyleri övdüğümüz gibi keşke izmirde yapılmayan şeyleri gerçekten eleştirebilseydik durum farklı olabilirdi ancak yine de geç değil

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
İlk mesajdaki fikri destekliyorum, öyle bir şey yapılabilir hatta öyle yapılmalı zaten.
Aşağıdaki yaya alanında mavi boya ile ayrılıp güya bisiklet yolu ilan edilen yerde birkaç hafta önce mazgalların üzerine metal levhalar yerleştirdiler.Bu da gösteriyor ki en azından yakın gelecekte Konak-Göztepe arasında bisiklet yoluyla ilgili bir yenilik yapılmayacak.Zaten bisiklet yolunun yaya bölgesinde olmaması lazım.Göztepe-Uçkuyular arasında olduğu gibi yukarıda olmalı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmadığı iddiası pek doğru değil.Yeni eklenen mahallelerle birlikte hizmet vermesi gereken alan genişledi.Bir de çevreci yatırımları var.Burada uzun uzun analtıp can sıkmayayım, merak eden iskelelerde bulunan ücretsiz belediye dergisinden alıp okuyabilir.

Biz olaya genelde sadece bisiklet yollarından baktığımız için bir şey yapılmıyormuş gibi görüyoruz.Eğer sadece buraya(bisiklet yollarına) bakarsak gerçekten de pek bir şey yapılmıyor.Yollar yarım kaldı.Yapılanlar da hızla tahrip ediliyor.Mesela pasaport'ta araçlar girmesin diye konulan demirler kırılmış, bisiklet yolu park yeri olarak kullanılıyor.

pr 053.jpg

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
@Halil EROĞLU konuşma tarzın şu insan tipiyle birebir aynı. ' İzmiri beğenmez fakat izmir dışında da yaşayamaz'

Hangi hizmet vermek zorunda olan kurumdan verimli hizmet alıyorsunuz? Kasasına kendine oranla en az devletten destek alan şehir İzmir olmasına rağmen yaşanılır şehirler listelerinde sürekli yer alıyor. Bu açıdan bakınca gayet 'Mantıklı' bir şekilde şehri yöneten belediyenin; dediğiniz gibi ' beğenmeyen gitsin' mantığını da destekliyorum.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@eozalp1914 Sana iyi desteklemeler. Biz İzmir'i beğenmemezlik yapanlardan değiliz. İzmir konum olarak da insanı olarak da evet yaşanacak şehirler listesinde. Ancak belediyecilik olarak Türkiye'de ilk 70'e giremeyecek kadar pasif. Bunu görmek istemeyen göz görmez. Benim lafım mevcut partiye değil, elindeki imkânları düzgün kullanamayan proje üretemeyen belediyecilik yapıyor gibi görünen, haftalık bülten dağıtıp "Süperiz, şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz." diyerek yaşlıları kandıran zihniyete. Kısacası İzmir konumu, doğası ve insanı ile yaşanabilecek bir şehir olduğu için burada yaşamaya devam ediyoruz. Yoksa bunlar da olmasa bu belediyeciliğin olduğu bir yerde 1 dakika bile durmazdık merak etmeyin...

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ilk mesajımda bahsettiğim "bahçelerarasındaki yol" işte bu..
kimsenin yürümediği kaldırımlar ve trafiğin kenarından ilerlemeye çalışan bisikletler o_O

https://i.hizliresim.com/mzPlMR.jpg

ikitekerbirdünya

Aktif Üye
Tepki
60
İsim
Deniz
Bisiklet
Scott
Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum ama ben umudumu kestim sahilde ki bisiklet yolları bile çok kötü.Bisiklet yolu diyorum ama onlara bisiklet yolu denmez bence.

bulut

Üye
Tepki
23
İsim
hakkı b.
Bisiklet
Carraro
kendime bisiklet aldığımdan beri bu yolu kullanmıyorum bir hafta sonu gitmeyi düşünüyordum ama resimdeki araç beni dumura uğrattı birleşip kaldıralım o aracı ordan ya da çekiciyle falan çeksinler şikayet edelim bu tür durumlarda

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
evet kesinlikle yol ve kaldırım arasında bisikletlelilere ayrılmış bölüm olmalı.Ben Kemer'de çalışırken merkez bölümünde yolun kenarında bisikletliler için ayrılmış ayrı renkte olan araçların girmemesi için kenarlarında duba olan yol vardı.Bir örneğide şuanda yaşadığım şehir Denizlide mevcut Acıpayam asvaltı olarak adlandırılan yolun kaldırım kısmını komple bisiklete ayrıdılar aslında hem iyi hemde kötü bu sefer yayalara yol kalmıyor hadi yayaları geçtim bisiklet yoluna park eden insanlardan ve her an üzerinize çıkabilecek motorlulara kadar herkes var.Birde insanlarda şu bilinç tam oturmamış bisiklet yolunuda kaldırım olarak görüyorlar ve bisiklet ile giderken olan lafı yiyoruz.Kaldırımda biniyorum diye Denizli çınar meydanındaki polis memuru yola inmemizi istedi 5 kişilik grubumuzda 500m. ilerideki memur ise anons ile kaldırıma çıkmamızı istedi :) Türkiyede az çok şu mantık var Büyük balık küçük balığı nasıl yerse, büyük araç küçük aracı eser mantığı inşallah insanlar trafikte seyir eden diğer araçlara,bisiklet ve motosikletlilere ve de yayalara daha saygılı olur.

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
Son bomba birkaç hafta önce geldi. Kesintisiz meydan yapacağız diye bisiklet yolunu kestiler. Deniz tarafında ana yoldan hem trafik yönünde, hem ters yönde gidiliyor. Birde en sağa tabela koymuşlar ki bisikletliler kenardan değil daha da ortadan gitsin diye, bravo dedirttiler en sonunda :acpsnr:

Aynı çalışma bostanlı eski tansaş civarında ve altınyol bayraklı girişinde de var. Kesin belediye 3-5 bisikletliyi indirip tehlikeli diyerek bisim'i falan kapatacak herhalde. Aman dikkat

özlemalikaan

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
mehmet ali
Bisiklet
Sedona
Izmirliyim şuan Konya'da yaşıyorum İzmir'in hiçbirşeyini başka bir şehre değişmem ama konya ve birçok şehir görüp neden kendi şehrimde böyle yok yada değil dediğim birsürü şey var siyasi olarak yaklaşmıyorum ama İzmir yönetiminden hiç memnun değilim yurtdışı bile değil kendi ülkemizde İzmir'den güzel olmayan ama iyi başarılı işlerle izmiri geçen şehirler var ne yazık ki

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Belediye yapması gerekeni yapmiyor. Yapan da 'nası yaptık ama'diye hava atiyor. Samsun'da engelliler icin belediye havuzlu terapi merkezi kurmuş. Iyi hoş yapmişlar. Engelli vatandaşlar hayatlarinda belki ilk defa 60'indan sonra havuza giriyor. Hersey engelliler icin dusunulmus. Görsel ve yazılı basin da öve öve bitiremiyorlar. Iyi de senin işin bu yani neden böbürleniyorsun ki? Yapman gerekeni yapıyorsun. Biz yapılması gerektiği halde yapilmayana kiziyoruz. Biraz yemekten ara verin de hizmet edin hizmet. Babalarının çiftliği gibi görüyor.

• Beğen
Tepkiler: bulut ve Türka¥

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
bugün bu aşağıdaki amcayı gördüm, hemen fotoğraflıyayım ki ikimizde havaya girelim istedim :)
Görünt030.jpg Görünt031.jpg Görünt032.jpg Görünt033.jpg
ceza yiyen motorcuların karşısında hababamdaki çocuk gibi güldükten sonra, polise bu bilinçli hareketi için teeşekkür ederek devamının gelmesini temenni ettim :)

peki bisiklet yoluna giren yayalar için ne yapmalı acaba, normalde pek bişey demiyorum yerdeki insan giremez işaretini gösteriyorum
http://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2014/4/20/62731_resource/1.jpg

bugün tamda böyle bi zamanda bisiklet yoluna giren 3 tane badem mizaçlı genç erkek yola giriyordu, tam ayağının dibinde fren yapınca bi an gözgöze geldik
-hocam görmüyomusun tabelayı ? dedim, (tabela çıktı ağzımdan)
"görmüyoruz" şeklinde bi cevap geldi, gidiyorum bu arada durmadım ama konuşuyoruz
-bak orda insan giremez diyo.
"e sen nesin ?"
-bisiklet..... peki sen nesin ? dedim
"..................."

uzun bi sessizlik oldu sonra, tahmin ettiğim gibi yakalayıp dövmediler neyse ki :)

acaba böyle muhabbetlere hiç girmemek için ne yapılabilir, arapça tabelamı koymak lazım acaba yaz sezonu için ?