İzmir “EuroVelo”yu istiyor...(muş)!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında timurdigital tarafından paylaşıldı.

 1. timurdigital

  timurdigital Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2006
  Mesajlar:
  235
  Beğeniler:
  488
  Şehir:
  İzmir/Bayraklı
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sayfası.
  Haberler | İzmir “EuroVelo”yu istiyor
  EuroVelo nedir?
  EuroVelo, 70 bin km üzerinde planlanmış 45 bin km tamamlanmış 14 adet uzun yol bisiklet rotasıdır. EuroVelo bisiklet rotaları geçtiği ülkelerdeki şehirlerin prestij kazanmasına ve sosyo-ekonomik yapının geliştirilmesine destek sağlar. Avrupa Parlamentosu Turizm ve Ulaştırma komitesi tarafından desteklenen sürdürülebilir alternatif turizm modelidir. Merkezi Brüksel / Belçika olan ECF Avrupa Bisikletçiler Federasyonu tarafından yönetilir. EuroVelo, bisiklet rotalarının Uluslararası statüsü kazanmasına destek olur.
  İzmir “EuroVelo”yu istiyor
  Planladığı 3 ayrı bisiklet rotası ile Avrupa Bisiklet Yolları Ağı’na (EuroVelo) girmek için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, hazırlık dosyasını Brüksel’e yolluyor.

  Bisiklet kenti olma yolunda önemli adımlar atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, gözünü EuroVelo’ya (Avrupa Bisiklet Yolları Ağı) dikti. Yarımada Kalkınma Strateji Planı kapsamında bisiklet rotaları hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı çalışmaları içeren dosyayı Eurovelo’nun Brüksel’deki merkezine göndermeye hazırlanıyor. İzmir’in dosyasını Brüksel’e, NowWeBike (Şimdi Bisiklet Zamanı) turu kapsamında 2700 kilometre pedal çevirecek olan ve kaptanlığını EuroVelo Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi’nin yaptığı 4 kişilik bisiklet takımı ulaştıracak.


  haberin ayrıntısı,yukarıdaki linkte.

  bunu yapmayan belediye yukarıdaki işi yapacakmış!!!!
  Haberler | İşte Başkan Kocaoğlu’nun İzmir manifestosu
  134 km yeni bisiklet yolu
  İzmir’de bisiklet ulaşımını kent hayatının bir parçası haline getirecek yatırımlara hız verilecek. BİSİM projesindeki bisiklet ve istasyon sayısı arttırılarak bisiklet kullanımı teşvik edilecek. BİSİM'in toplu ulaşım kartı ile kullanılmasına olanak sağlayan sistem hayata geçirilecek. İlçe merkezlerinden kent merkezine ulaşımı sağlayacak kuzey, güney, doğu ve güneydoğu akslarında toplam 134 km'lik bisiklet yolları oluşturulacak. Seferihisar- Sığacık arasındaki güzergahta bisiklet yolu açılacak. Kent merkezindeki konut-iş, sosyal ve kültürel mekanlar, vapur iskeleleri, metro istasyonları, terminaller, sosyal ve turizm alanları, alışveriş merkezleri, üniversite kampus alanları, pazaryerleri gibi mekanlara bisikletle erişimi sağlamak amacı ile ilave güzergahlar ve park alanları yapılacak. Bisiklet parkları yaygınlaştırılacak, yeni gemilerde bisiklet park alanları oluşturulacak, Metro istasyonlarına bisiklet rampaları yapılacak.

  ayrıca sayın Belediyemiz, zamanında bunu da yapacağım demişti.
  İzmir Kent Rehberi | İzmir Haritası | İzmir Hava Durumu | Canlı Yayın İzle | Vizesiz Ülkeler | Ege Üniversitesi | Ödev Kapakları | Canlı Yayın | Mobese Kameralari | Tv Canlı İzle   
  Tayfun Sezer ve dufpanla bunu beğendi.
 2. sadık özer

  sadık özer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  En azindan 3 5 bisiklet yolu daha yapilir hos bize vermezler ama gostermelikte olsa belki bisiklet ve bisikletci hakkinda bir jac kişinin daha haberi olur(ölücüĺük gibi oldu ama... )
   
 3. #3
  timurdigital

  timurdigital Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2006
  Mesajlar:
  235
  Beğeniler:
  488
  Şehir:
  İzmir/Bayraklı
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  benim itirazım neye?
  yaklaşık 7-8 yıldır aşağıda yazılanı yapmayan belediye,şimdi ne oldu da EuroVelo'yu istiyor.
  Bornova
  Kentin kuzeyinde yer alan Çiğli ve güneyinde yer alan Alsancak – Urla parkurunu birleştirecek Sakarya – Mustafa Kemal – Zafer ve Ankara Caddesi – Fatih ve Kemalpaşa Caddeleri boyunca karayolu kenarında yapılacak düzenlemelerle birbirine bağlı parkurlarla 24,5 km’lik bir parkur oluşturulacak.
  Bayraklı ve Bornova da bulunan, Özkanlar pazarı,Bornova merkez pazarı,Çamkıran pazarına bisikletle erişim var mı?
  hangi metro istasyonun da bisiklet rampası var?
  benim itirazım bunlar.
  önce bu yapacağım dediğiniz işleri yapın bitirin,sonra büyük işlere kalkışın.
   
  dufpanla ve MehmetAliB. bunu beğendi.
 4. serkanoz87

  serkanoz87 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2015
  Mesajlar:
  313
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  serkan özdemir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  kesinlikle katılıyorum hocam, ben ilçeleri de geçtim, önce sahildeki kesintisiz yolu tamamlasınlar, mavi çizgi çizmekle bisiklet yolu olmuyor maalesef, kesintisiz yol dediğin engelsiz çukursuz mazgalsız ve asfaltlı olur, 2 aydır altınyol kenarındaki elektrik direklerinin çukurlarını kapatmadılar, tersane-k.yaka iskele arasında işaretli yol bile yok, sahil güvenliğin orası malum, alsancak limanda yol bile köprü yapılacakta biz göreceğiz, pasaportta araç parkederler, gündoğduda ve alsancak sahilde 50 m de bir girilen taşlı yollar vs vs
  iyi yapılanları tabiki de tebrik edeceğiz ama söz verilip yapılmayanları da eleştirmeliyizki belki yönetenlerde bir şey görürler
   
  timurdigital ve dufpanla bunu beğendi.
 5. scitakoglu

  scitakoglu Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  İzmir - Karşıyaka
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Şaka şaka . o kilometre değil metredir.. İzmir de hiçkimse tempolu gidecek değil 100 değil 50 km , 20 km bile nizami kesiksiz tempolu gidilecek yol bulamaz.. Hep laylaylom yolları.. Komşular alışverişte görsün muhabbeti.. Hiç biri daha market bisikletinden ötesini bilmeyen spor olarak bisikletin nasıl kulanıldığının hiiiç farkında olmayan insanlar planlama yapacak. İlk önce bisiklet federasyonundan fikir almışlar mı? bir iki antrenör ile bir iki bisikletçi ile görüş almışlar mı ???? Nerdeee Google a bisiklet yolu yazıp çıkan sonuca hadi canım buda yapılır mı? maviye boyayın yeter demişlerdir bence...
   
  Tayfun Sezer, UtkuK ve serkanoz87 bunu beğendi.
 6. serkanoz87

  serkanoz87 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2015
  Mesajlar:
  313
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  serkan özdemir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  izmirimiz şaka gibi yemin ediyorum. sürdürülebilir ulaşım paneli düzenleniyor yetkililer sadece akıllı kavşak çalışmalarına vurgu yapıyor. tabiki önemlidir ülkede ilktir vs vs. bitmeyen bisiklet yollarından, yapılmayan alsancak geçiş köprüsünden bahsedilmiyor. bisiklet yolunu sadece sahil sananlarla bu işler çok zor çok, bisiklet yolları, ayvalıktaki, g.osmanpaşadaki gibi araç yollarının yanına yapılmadığı sürece gerçekten ulaşım amacıyla kullanışlı olmayacaktır. ama biz bunu yetkililere anlatamıyoruz ve anlamakta istemiyorlar
   
 7. oktayakgoz

  oktayakgoz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  750
  Beğeniler:
  539
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  İzmiri bilmiyorum ama istanbulda e5 in yanina yapilmali bisiklet yolu ki adam gibi kullanalim.
   
 8. geziniyo

  geziniyo Üyeliği iptal edildi

  Kayıt:
  9 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.584
  Beğeniler:
  6.941
  Seviye:
  Bir İzmirli olarak buna ancak gülerim...İzbana, metroya katlanır bisikleti almayan, ulaşım panelinde dünyadan bi haber yöneticlerle akıllı trafikten bahseden bi belediye euroveloyu istese ne olacak...Şu bisiklet yolu için kaç tane mail attım her seferinde saçma sapan otomatik mail aldık geri...İzmirliyim İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum, belediye ile aynı siyasi görüşlere sahip olsamda İzmir Büyükşehir belediyesinden utanıyorum resmen...
   
  Tayfun Sezer bunu beğendi.
 9. Tayfun Sezer

  Tayfun Sezer Kıdemli Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  11 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  512
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Ben de Balçova tepelerinin düzenlenip içinde lastik tamiri ve bakım hizmeti de verecek,telesiyejli downhill parkurları hayal ediyorum.Ama düz bisiklet yolu yapmak daha kolay olmalı.İzmir bu güzel doğayı neden kullanmaz anlamıyorum.
   
 10. Burak_Dingiloglu

  Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  448
  Beğeniler:
  164
  Şehir:
  Izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Olduğu kadar demekten başka çare yok ama elin gavuruna '- aha hele bunlar da bizim yollarımız' deyip bari komik duruma düşmeseler.
   
 11. serkanoz87

  serkanoz87 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2015
  Mesajlar:
  313
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  serkan özdemir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  istanbulda BUP oluşumu gerçekten bisikletçiler lehine çok iyi çalışıyor ve hakkını veriyorlar resmen. ancak izmirde böyle bir oluşum yok ve olanlarda maalesef siyasi açıdan tekrardan maalesef ki diyorum abiyane tabirle yalakalık yapıyorlar. izbana metroya bisiklet alınmıyor ama vapura alınıyor, çok yaşa dernekler çok yaşa kulüpler çok yaşa belediye?! neden kimse salhaneye okullar kapanacağı zaman yapılacağı söylenen köprüden bahsetmiyor sorgulamıyor? okullar açılıyor okullar, siyasi açıdan sevelim sevmeyelim, bisikletliler için gerçekten ne yapılıyor şu izmirde? ama lafa gelince gırla. biz sahilde oturmuyoruz. sahile ulaşmamız için 5 6 km araç yolunu kullanan insanlarız. her gün tehlikeler atlatıyoruz var mı sesimizi duyan yetkiliiler? yok. ama o yetkililerin çocuklarına zarar gelse bakın hemen nasılda düzeltiliyor yollar.