İzmir dünya otomobilsiz kent günü etkinliği

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Decsan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Decsan

  Decsan Forum Demirbaşı

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  5 Kasım 2014
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  654
  Şehir:
  KARŞIYAKA
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  [​IMG]
  DİĞER
  DÜNYA OTOMOBİLSİZ KENT GÜNÜ ETKİNLİĞİ
  Pevne Bulvarı, 22 Eylül tarihinde kutlanacak “Otomobilsiz Kentler Günü” çerçevesinde motorlu araç trafiğine kapatılarak farkındalık yaratılacak. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin bu konudaki kararı doğrultusunda, 22 Eylül günü İzmir’de "Otomobilsiz Kentler Günü" etkinliği gerçekleştirilecek ve Gündoğdu Meydanı’ndan Lozan Meydanı’na kadar olan Plevne Bulvarı trafiğe kapatılacak. 1. Kordon, 2. Kordon ve Talat Paşa Bulvarı ise bu uygulamanın dışında tutulacak.

  Karbon salınımının azaltılması ve insan sağlığı konularına dikkat çekilecek günde trafiğe kapalı alan bisiklet, dans, serbest kürsü, konserler, pandomim, kukla, yoga, kitap okuma, yüz boyama ve defile gibi etkinlikler ve çeşitli yarışmalarla şenlenecek.

  Dünyanın çeşitli kentlerinde 16 - 22 Eylül tarihlerinin “Avrupa Hareketlilik Haftası” olarak kutlanmasından yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Kent Konseyi, bu kapsamda bir dizi etkinlik düzenledi.

  Dünya genelinde, sürdürülebilir, çevreye duyarlı ulaşım yöntemleri ve kent içi ulaşımda hareketliliğin özendirilmesini amaçlayan etkinlik kapsamında; Plevne Bulvarı'nda motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması ile ulaşım sadece yaya olarak ya da bisiklet gibi motorsuz araçlarla sağlanacak. Uygulama sayesinde insan sağlığı ve araçlardan arındırılmış sokakların ne kadar sessiz ve güvenli olduğu konusunda farkındalık yaratmak dışında, karbon salınımının azaltılması yönüne de dikkat çekilecek.

  22 Eylül etkinlikleri kapsamında, sivil toplum örgütlerinden de alınan desteklerle, Büyükşehir Belediyesi'nin BİSİM (Kiralık Bisiklet Sistemi) projesi de organizasyona dahil olacak ve o güne özel “Sokaklar Bizim” sloganı ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Proje bu yönüyle, Türkiye’ de ilk kez İzmir’ de gerçekleştirilecek.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi'ndeki yaklaşık 30 engelli çocuk tarafından branda üzerine yapılan resimler, Konak ve Alsancak Vapur iskelelerinde sergilenecek.

  22 Eylül'de ayrıca, yine Plevne Bulvarı'nda, çocuk katılımcılar İzmir’in bir çok köşesine asılacak dev pankart resimler yapmaya devam edecek. Otomobilsiz Kent Günü kutlamaları kapsamında bisiklet, dans, serbest kürsü, konserler, pandomim, kukla, yoga gibi etkinliklerin yanı sıra kitap okuma, yüz boyama, defile gibi faaliyetler ve çeşitli yarışmalar da yer alacak. Etkinliklerin tamamı 10.00 - 23.00 saatleri arasında Plevne Bulvarı'nda gerçekleştirilecek.

  Öte yandan yine bu kapsamda İzmir Karikatürcüler Platformu'nun katkılarıyla karikatür sergisi de açıldı. Sergi, 22 Eylül Pazartesi gününe kadar Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde görülebilecek. Aynı gün “Karikatür atölye çalışması” da gerçekleştirilecek.

  KAYNAK: İZMİR B.B.