İzleyecek, dinleyecek birşeyler isteyene tavsiyeler

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat Ekmekçi tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  3 film tavsiye ederek başlayayım. Gözünden kaçmış olan olur, İmdb'sini beğenmemiş( ben 8den aşağı film seyretmem hacı, favori yönetmenim de Haneke diyenlere) olan olur, öyle nacizane keyiflik seyirler.
  İlki "Walk of Shame". Utanç yürüyüşü diye çevrilebilir. Komedi tarzında. Benim gibi Elizabeth Banks ablamızı tanıyan, seven, sempatik bulan varsa , keyifle izlesin. Yerel kanalda haber sunuculuğu yapan arkadaşımızın, yeni işi için bir nevi görüşmeye giderken çektiği çileyi anlatıyor. İmdb'si 6.1, Notu yerini bulmuş.
  İkinci tavsiyem gene komedi. "Chef", bildiğin şef, ya da filmde sonradan büründüğü ismi ile "El Jefe"(bu da bildiğin şef). İron man 1 ve 2'yi yönetmiş, ayrıca Tony Stark'ın şöförünü oynamış abimiz. Kendisi zaten hem yönetmen hem oyuncu hem produktör ...
  Durum böyle olunca Scarlett Johannsonn ve Robert Downey Jr. da kısa sahnelerde oynamış filmde. RDj gene kafadan kontak :)
  Konusu: Şef abimiz restorandaki işinden olduktan sonra mobil dükkandan sandviç işine giriyor. Arada da sürekli bir markanın cep telefonu reklamını yedire yedire veriyorlar ki "da bi s..." diyorsunuz artık! İmdb'si 7.4, Ben 6.7 veririm :p (ama cidden en fazla okadar)
  3. film tavsiyem, "Coherence" . Benim gibi mühendis tipler için bulunmaz kaftan. Pi, Fermat's Room, Primer, GroundHog Day, The Quiet Earth gibi filmler ne ifade ediyorsa artık bu film de onu ifade ediyor bana. Paralel Evren kavramını, var olan bir teorinin değişik versiyonunu kullanarak, ellerine yüzlerine bulaştırmadan çekmeyi başarmışlar. İmdb'si 7.3, Notunu kesinlikle hakediyor. Gecenin Bombası. Uyarı: Filmi uykulu iken, kafanız eblek iken, aklınızda başka düşünceler var iken izlemeyin. Önce alın bir bardak yeşil çay, zihni boşaltın, sonra full konsantre izleyin, ipin ucunu kaçırmayın :D Çok dua edeceksiniz bana!
  Müzik tavsiyesi olarak, Chef filmi sayesinde keşfettiğim bir yeniden uyarlama( cover ) oldu. Marvin Gaye'in Sexual Healing şarkısını bana gören orjinalinden daha dinlenebilir ve eğlenceli hale getirmişler. Soul müzik sevenler varsa buyursun ama önce filmi seyredin şarkıyı söyledikleri sahneden sonra buradan tamamını dinleyebilirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=s75WIkQBYzk
  Bu şarkı da kamp severlere, bisikletini yanına koyup Maltepe sahilden adaları seyredenlere gelsin. Otis Redding abimizi tanımayanlar da bu eşsiz sesi tanısın. Dinlerken gözleri kapatın :)
  https://www.youtube.com/watch?v=UCmUhYSr-e4
  Herkese iyi geceler.
   
 2. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.766
  Beğeniler:
  1.138
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Teşekkür ederiz, eyvallah da neden genel notu 7.4 olan ve bu notu çok bulup 6.7 verdiğin bir filmi öneriyorsunuz onu anlamadım. Maksat önermek olsun, paylaşım olsun diyorsanız sağolun. Yok değilse bu konuyu kıllığına açılmış bir konu olarak mı algılamak gerekir?..
   
 3. #3
  Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  6.7 de kötü değil ki dostum. Film hala keyifle izlenebilir sadece 7.4 de etmez. En azından bana göre etmez yani. Gene de izleyince o güzel tadı bırakıyor damakta ;) Kıllık olsun diye de konu açmak ... :)
   
 4. atta

  atta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  775
  Beğeniler:
  413
  Şehir:
  -
  Seviye:
  8 den aşağı film izlemem diyenleri neden aşağıladınız? Mesela bana 7 den aşağı olan filmler çok kolay gelir, çünkü 10 dakika geçmeden filmin her sahnesini tahmin ediyorum, bir noktadan sonra da yönetmen süpriz yapmadıysa sonu da beklediğim gibi oluyor. Bu da filmden keyif alamamama neden oluyor. 8 ve yukarısı filmler benim için biçilmiş kaftan, film dediğin anlamlı ve oyunculuğu iyi olacak, kafa yorduracak...
   
 5. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.868
  Beğeniler:
  533
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Gerginlik...
   
 6. #6
  Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Aşağılamak!! Haşa, sadece nüktedanlık yapayım dedim. Her film türünü kendi içinde değerlendirmek lazım. Mesela korku filmleri için 6 baya iyi bir ortalama İmdb standartlarında. Halbuki İmdbsi 7 civarı çıkmış animasyon tarzı filmler de genelde o tarzın nispeten kötü örnekleri oluyor. Mesela ben de yabancı dizilerde 8.9 ve üstü dizileri seyrediyorum. 8 civarı bir dizi, o tatmini vermiyor.
  Öyle içten gelerek tavsiyeler yaptık arkadaşlar, uyku saatimiz mi geldi nedir acaba!
   
 7. Berk Mercancı

  Berk Mercancı Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.271
  Beğeniler:
  1.086
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
  Sinema bir sanattır. Yönetmenin anlattığı bazılarına sıradan gelir veya ilgisini ve çekmezken bazılarına "işte tam da bu" dedirtebilir. O yüzden filmleri puanlara göre kategorilendirmek, 8'in altını izlemem şeklinde önyargılı olmak bana göre çok yanlış bir şey. Çook örneği var da, benim uyku saatim geldi açıkçası :)
   
 8. serefisikhan

  serefisikhan Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Guzel filmler
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-5-10_15-11-39.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...
upload_2017-5-4_14-38-12.png
Spor dediğimizde aklımıza, o spora yatkın kasları olan atletler geliyor. Örneğin, maraton veya yol bisikleti yarışından bahsediyorsak, hem kardiyovasküler sistemin hem de ilgili kasların...
upload_2017-1-31_11-39-59.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...