İZBAN - İzmir'lilere hayırlı uğurlu olsun. ^^

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.544
  Beğeniler:
  1.736
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  [​IMG]

  İZMİR METRO

  İzmir’de bisiklet tutkunları artık raylı sistemden de yararlanabilecek. Bu konudaki yoğun talepleri değerlendiren İzmir Metro A.Ş. ve İZBAN yetkilileri, gerekli altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirterek yılın ilk gününden itibaren bisikletli yolcuların da sistem içerisine alınacağını duyurdu.

  İstasyon önlerine açtığı bisiklet park alanları sayesinde, özellikle Avrupa’da yaygın olarak kullanılan “Park and Go” (park et ve git) uygulamasını yıllar önce hayata geçiren İzmir Metrosu ve aynı anlayış doğrultusunda hareket eden İZBAN, şimdi de kent içi ulaşımda yeni bir dönem başlatıyor. Yolcuların bisikletleriyle yolculuk yapmasını sağlayacak yeni uygulama 1 Ocak 2013’den itibaren hizmete giriyor.

  Haftanın her günü serbest
  Yeni uygulamayla bisiklet kullanıcılarına daha büyük bir seyahat özgürlüğü sağlanması hedefleniyor. Yeni yılın ilk gününden itibaren, bisikletli yolcular haftanın her günü İzmir Metrosu ve İZBAN trenleriyle yolculuk yapabilecekler. Yaklaşık iki ay süren bir planlamanın ardından devreye giren uygulama sayesinde İzmir Metrosu ve İZBAN’ın en uç istasyonlarına kadar gidebilecek bisiklet sevdalıları, doğayla iç içe olan parkurlarda pedal basabilecekler. Bisikletlerini kısa ve orta mesafede kullanan vatandaşlar da çok büyük bir seyahat rahatlığına kavuşup diledikleri yere gidebilecek.

  Günde 8 saatten fazla
  İzmir Metrosu ve İZBAN yetkilileri, bisiklet kullanımını özendirmek ve desteklemek için bisikletlerin sistem içinde kalış sürelerini de oldukça geniş tuttu. Bisikletli yolcular, hafta içi ve cumartesi günleri 5,5, pazar günleri ise 8 saatten fazla bir zaman diliminde yolculuk yapabilecek. Bisikletli yolcular, pazar günleri sabah 05:00-09:00 saatleri arasında sistemden yararlanırken, akşam ise saat 20:00’den son trene kadar seyahat edebilecekler. Diğer günlerde, sabah 09:30-11:00 saatlerinde kapılar bisikletli yolculara açılacak, akşam yine 20:00’den sonra son trene kadar seyahat olanağı sağlanacak.

  Bisikletliye özel kapı
  Sisteme bisikletleriyle giren yolcular, trenlerin ilk ve son vagonlarında onlar için ayrılmış özel işaretli kapılardan trenlere binecekler ve kapı sahanlığı dışına çıkamayacaklar. Böylelikle diğer yolcuların toplu ulaşım konforları en alt düzeyde etkilenmiş olacak. Bisikletli yolcular, bisikletleri için de Kentkart kullanırken, yolcu güvenliği nedeniyle yürüyen merdiven ve asansörler yerine sabit merdivenleri tercih edecek. Elektrikli bisiklet veya motorsiklet gibi araçlar ise bu olanakların hiçbirinden yararlanamayacak.

  1 milyon kişiye ulaşacak
  İzmir Metrosu ve İZBAN yetkilileri, bisikletli yolcuların kurallara uyma konusunda azami hassasiyet göstermelerini istedi. İzmir Metrosu Genel Müdürü Sönmez Alev, İzmir’deki raylı sistemlerin çok kısa bir süre içerisinde günde 1 milyon yolcu taşıma kapasitesine ulaşacağını vurgulayarak, “İzmir Metrosu ve İZBAN, sunduğu güvenli, konforlu, hızlı, ucuz, temiz, sessiz ve kolay toplu ulaşım hizmetini daha da ileriye taşımak için bir yandan tren seti ve istasyon sayısını artırmakta, diğer yandan geçen her zaman hat uzunluğuna yeni kilometreler eklemektedir. Aktarmayı daha verimli hale getirmek için de ‘Büyük Ulaşım Planı’ çerçevesinde başta Hilal İstasyonu inşaatı olmak üzere çok önemli adımlar atılmaktadır. Bisiklet kullanımını özendirmek adına başlatılan bu uygulama da uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir planlamaydı. Bisikletli yolcularımızın da uygulama döneminde, üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirecekleri ve kurallara uyacakları inancını taşıyoruz “ dedi.

  Sevinçle takip ediliyor
  İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş ise her iki sistemde çok yoğun yolcu taşımacılığının yapıldığına dikkat çekerek, “İzmir Metrosu ve İZBAN, 206 vagonla günde 400 bin İzmirliye yüksek doluluk seviyesinde hizmet üretiyor. Bisikletli yolcularımız için planlama yaparken, bu yoğunluğu öncelikli olarak dikkate aldık. İzmir’de bisiklet kullanıcı sayısının hızla artmasını sevindirici bir gelişme olarak takip ediyoruz. Bunda, bisiklet yollarının uzaması ve istasyon önlerinde açtığımız park alanları önemli rol oynadı. Attığımız bu adımın amacına ulaşması en büyük dileğimiz” diye konuştu.

  İZMİR METRO - İzmir Metro ve İzban’dan bisiklet müjdesi | Facebook


  [​IMG]

  Kazandık! Katlanır Bisiklet İzmir Metro’ya Biniyor!

  Katlanabilir bisikletimle evden çıkıp 8 km pedal çevirip, körfezin bir yanından diğer yanına hafif raylı sistemle geçmek için Alsancak İzban İstasyonu’nun önüne gelip, bisikletimi katlayıp turnikelere yöneldiğimde güvenlik görevlisi tarafından durdurulup “bisikletiniz ister küçük ister büyük olsun, sizi vagona alamayız” dediği günün akşamı katlanır bisikletin ne olduğunu anlatan bir yazı yazdım. 3 Kasım tarihli blog yazım yüzlerce kez paylaşıldı. Twitter’da Türkiye’nin her yerinden kullanıcılar tarafındaın retweetlendi. Change.org’da hazırlanan imza kampanyasına yüzlere imza toplandı. İzmir Metro, kullanıcı anketindeki “bisiklet metro’ya alınsın mı” sorusuna “evet” dendi.
  Ve bugün duyuru yapıldı.
  ARTIK İZMİR’DE BİSİKLET İLE ZAMAN KISITLAMASI OLMADAN VE BİSİKLET İÇİN EKSTRA ÜCRET ÖDEMEDEN İZBAN ve METRO’ YU KULLANABİLİRİZ.

  Kazandık! Katlanır Bisiklet İzmir Metro'ya Biniyor!
   
 2. Türka¥

  Türka¥ Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.676
  Beğeniler:
  2.206
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  türkay
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  her gün her saat.. ek ücretsiz.. heyecanlandım :D
   
  hogutmen ve Burak_Cakir bunu beğendi.
 3. erendiz çetiner

  erendiz çetiner Forum Bağımlısı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  6 Ekim 2011
  Mesajlar:
  903
  Beğeniler:
  1.019
  Şehir:
  Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bilgilendirme için teşekkür ederiz.:harika:
   
 4. minimalist

  minimalist Heyecanlı Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Fırat AKYOL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  2013 yılının haberi olarak gördüm. Ben mi yanlış görüyorum.
  1 Ocak 2013'ten itibaren başlayacak deniyor haberde.
  Facebook'taki paylaşım da 2013 yılından.
   
 5. mervan kızıl

  mervan kızıl Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  4 Eylül 2012
  Mesajlar:
  140
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Mervan K.
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  2013'te belirli saatlerde ek ücretle başlayan uygulama, artık tüm saatler ve ücretsiz mi??

  Ne zaman uygulamaya geçilecek?
   
 6. receptcelik

  receptcelik Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  256
  Beğeniler:
  295
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Baya geriden gelen bir hizmet olsada doğru ise hayırlı olsun :D biz istanbul da eski otobüsleri kapalı otopark olarak kullanıyoruz da :D (havalı bir şekilde konudan uzaklaşır)
   
  Burak_Cakir bunu beğendi.
 7. #7
  Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.544
  Beğeniler:
  1.736
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  @mervan kızıl

  Şimdi Fuji Shop'un etkinliğine gidecem unutmaz ve vakit bulursam Konak'ta sorarım.
   
  Burak_Cakir ve mervan kızıl bunu beğendi.
 8. D.Mustafa

  D.Mustafa Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.310
  Beğeniler:
  978
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Bizim kilerin bunu idrak edip hemen uygulamaya geçireceklerini sanmıyorum ama yanılmayı çok isterim. En kısa zamanda yani yarın bi gidip deneyeceğim. Editlerim.
   
  Burak_Cakir bunu beğendi.
 9. geziniyo

  geziniyo Üyeliği iptal edildi

  Kayıt:
  9 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.582
  Beğeniler:
  6.939
  Seviye:
  Ne zaman uygulamaya geçirilecek?
   
  Burak_Cakir bunu beğendi.
 10. Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.744
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu ara bisikletimi kullanamıyorum. Deneyen bir arkadaş sonucu yazar umarım. Çok keyifli bir haber, umarım heryerde doğru şekilde uygulanır :)
   
  Burak_Cakir bunu beğendi.
 11. 0zan

  0zan Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  23 Nisan 2015
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  371
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ozan
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Beni de 2 kez geri çevirmişlerdi, bisiklet farklı şey katlanır bisiklet farklı şey diye epey bir dil dökmüştüm :(
   
  Burak_Cakir bunu beğendi.
 12. TuFaNCaN

  TuFaNCaN Yeni Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  4 Ekim 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  bu durum sadeca katlanır bisiklet için değil di mi? artık her turlu bisikletle günün her saati metro/izban a binebileceğiz
   
  Burak_Cakir bunu beğendi.
 13. aykut35-35

  aykut35-35 Yeni Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  15 Aralık 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Arkadaşlar bugün 3 ayrı metro istasyonunda görevlilere sordum. Tüm bisikletler haftanın her günü her saat binebiliyor. Ancak eğer seferler çok yoğun ise sizi bekletebilirler. Ayrıca bisiklet için ayrı bir ücret vermiycez. İstasyonlardaki asansör ve yürüyen merdivenleri kullanmıyoruz. Peronlarda nerede bekleyeceğimiz yazıyor. Tüm vagonlara binebiliyoruz ancak sadece en ön yada en arkadan kapılardan. Vagon içerisinde nerede bekleyeceğimiz ve neler yapmamamız gerektiğinide ufak notlar halinde kapı yanındaki camlara ve yere yazmışlar. Özellikle ücret konusu beni çok tatmin etti... :)
   
 14. serkanoz87

  serkanoz87 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2015
  Mesajlar:
  313
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  serkan özdemir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  ya zaten ben sanmıyorumki en yoğun zamanlarda bisikletlilerin izbana metroya bineceği, en azından saat kaçırdım derdimiz kalmadı bu rahatlık bizim için, hayırlısı bakalım
   
  Türka¥ ve Burak_Cakir bunu beğendi.
 15. Burak_Cakir

  Burak_Cakir Forum Demirbaşı

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  28 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  588
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Burak Çakır
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
   
  dufpanla bunu beğendi.
 16. ozgurgokalp

  ozgurgokalp Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  358
  Beğeniler:
  638
  Şehir:
  Fethiye/MUĞLA
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu çok güzel bir haber. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.
   
 17. Tolga Uşaklı

  Tolga Uşaklı Forum Demirbaşı

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  421
  Beğeniler:
  970
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Valla ben sabah en yoğun zamanda bindim, problem olmadı. Sistem gayet güzel çalışıyor. Burda önemli olan iniş / biniş sırasında diğer yolculara saygı göstermek, sonuçta vagonda yer sınırlı, sabah kalabalığında bisiklete dikkat etmek lazım diğer insanları rahatsız etmemesi için. Sonuçta talep eden bizleriz ve düzenli olarak kurallara uygun bir şekilde kullanırsak herkese faydası olur.

  Tekrar hayırlı olsun!
   

  Ekli Dosyalar:

 18. Taner35

  Taner35 Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  67
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Taner
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  @Tolga Uşaklı aman tanrım :krktm: artık işe bisikletle akşam trafiği çilesini çekmeden gidebileceğim müthiş
  (Akşam gaziemir girişi trafiği +30 dk eve ulaşmam için:)
   
 19. Türka¥

  Türka¥ Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.676
  Beğeniler:
  2.206
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  türkay
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  bir keresinde gecenin bi yarısı, bisikletimle metroya f.altaydan girdim. turnikedeki güvenlik görevlisi "dur bakalım" dedi. telsizle birisine saati sordu. 23.55 cevabını alınca "5dakikayla kurtardın hadi" dedi. sanki 00.00 dan sonra binmek yasakmış gibi. (son metro 00.20)

  en çok da bu adamların kaprislerinden kurtulduğumuz için sevinmeliyiz ;)
   
 20. askgeronimo

  askgeronimo Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  24 Mart 2015
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  297
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Aşkın Akyüz
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Arkadaşlar, İzmir metro hattının F.Altay - Konak hattını kullanıyorum (henüz bisiklet ile değil:)).Dikkatimi çeken istasyonlarda ilk ve son vagonun denk geldiği yerlerde kırmızı bisiklet işaretleri mevcut, vagon içinde de aynı işaretlerden var, ayrıca oturma bölümüne bisikletle geçilmemesi içinde bir uyarı işareti de mevcut.(fotoğraflarını çekmediğim için paylaşamadım).
  Dikkatimi çeken bir diğer nokta Konakta ilk vagondan indikten sonraki merdiven kenarına bisiklet tekerleği genişliğinde metal ray-yol gibi ek yapılmış olması.(kusura bakmayın yine fotoğraf yok:)en kısa zamanda bir arkadaş paylaşır diye ümit ediyorum)
   
  Atacan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Ekran Görüntüsü (7).png
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
qweqwe.jpg
Bugün 2lerde çıkıp Google Haritalar Bu rotaya oruçlu gidiş geliş yaptım eve geldiğimde iftar okunmuştu ve benim boğazımda tam gırtlağın orasında sağ ve sol tarafta basit çizimle...
upload_2017-1-3_15-31-54.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...