İyi ki bisiklet süreyim dedim...

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
İyi günler arkadaşlar başıma gelen bazı sinir bozucu olayları paylaşmak istedim.
Buralarda birkaç gündür hava yağışlıydı en son düzeldiğinde kuzenlere gidip tekeri yapalım dedik. Onlarda yama vardı çünkü.
Tekeri yaptık eve gittim biraz tur atarken lastiğin indiğini anladım, heralde yama kaçırdı deyip petrole havayı tazelemeye gittim. Biraz hava bastıktan sonra baktım teker hızlıca iniyor sibop taraflarından ses geliyordu ama ben yama sanmıştım ona yakın yerde patlak vardı çünkü.
Neyse aldım elime bisikleti ilerlerken eldivenleri çıkarmaya çalıştım onla uğraşırken km saatini yere düşürdüm, cebime koyup yola devam ettim.
Sonra akrabaya yakın bir yerde aklıma geldi dedim kesin bunun tuşu(sigma 1009) düşmüştür, elime aldım baktım tuş yok. Bisikleti akrabanın yanına bırakıp tuş aramaya gittim.
50 metreden fazla bir alanı 3 kere dolaşarak tuşu anca buldum:)
Daha sonra gidip bisikleti aldım eve vardım, o an lastiği de kontrol etmek için eve çıkardım. Lastiği şişiriyorum hiçbir şey yok, ama tekerdeyken iniyordu.
Bir ara pompanın arka tarafında 3 tane vida vardı neyin bu deyip açtım içini(açarken de bozarım kesin dedim ama neyini bozacam açıp kapatarak dedim), basınç göstergesinin kalibrasyon ayarı var(mış). Oynadıktan sonra fark ettim, en alt kısma alıp taktım vidaları.
Bu arada lastik hâlâ inmemişti, dün lastiği indirdim tekere taktım hava vurdum yine lastik iniyor. Meğer araba sibop kesilmiş de onu hareket ettirince hemen kaçırmaya başlıyormuş. Ona ufaktan yama yaptım ama yolda başıma birşey gelmesin deyip elimde yedek presta siboplu iç lastik vardı onu taktım.
Başladım şişirmeye, şişirirken iflahım kesildi bir yandan basınç göstergesine, bir yandan da bisikletin arka tekerine göre ön tekeri elimle kontrol ederek
şişirdim. 60 psi kadar hava bastım, elimde presta araba sibop dönüştürücüsü olmadığı için de petrole gidip kontrol edemedim. O şekilde kuzenle sözleştiğimiz yere vardım.
O geldikten sonra araba yolunda giderken yüksek bir patlama sesi geldi. Millet bakıyor bu ne diye, kuzen de o neydi öyle diye sordu.
Benim lastikten geldi dedim, neyse hayırlısı deyip yakın olduğu için bize gidecektik. O arada bir abi vardı o da bir şey dedi de pek aklımda kalmadı, en son sağolsun araba bekliyorum tamir ettireceğin yer varsa oraya götürelim dedi Allah razı olsun. Ben de ev yakın deyip teşekkür edip ayrıldık.
Eve geldik lastiği çıkarmaya uğraşırken levyeyi zorladım lastik hâlâ janttan ayrılmadı, en sonunda levye kaydı ve baş parmağımın içine girdi.
Kanayan parmak için yukarı çıktım peçete aldım geldim. O ara kuzen lastiği çıkarmıştı, lastik 25 cm açılmış dedi plastik levyede de kırık vardı. Artık tırnağımla mı kırıldı yoksa kuzen mi kırdı bilmiyorum. Tırnağım kırık çünkü.
Gittim tekrar üvey evlat muamelesi ettiğim iç lastiği aldım(siboptaki yarığı kapatacak şekilde japonla yapıştırdığım ufak yama parçası vardı), jantta dış teker yokken onu janta takıp şişirdik bir şey yoktu. O halde üstüne dış lastiği takıp lastiği şişirip eve çıktık. Kaçak yoktu.
Yemek faslından sonra tekrar aşağı indim baktım lastik inmiş, tekrar şişirdim yine indi.
Eve çıkardım adam akıllı yama yapayım dedim sibobu.
Tekeri tamamen çıkardım ama iç lastik gelmiyordu. Günün sinirini kendisinden çıkarıp lastiği sert şekilde çıkardım.
Sibop artık jantın olmuştu, söve söve sibobu da çıkardım balkondan fırlattım. 2 lastiği heba ettikten sonra gece aklıma birşey geldi.
Parçalanan iç lastiğinin presta ucunu kopan sibop deliğine japonla yamalamak...
Bugün aldım iki lastiği elime presta olanı yanlardan fazlalık kalacak şekilde, fabrikasyon çizgisine göre kestim. Diğer lastiğin deliğine de makası takıp ağzını genişleterek prestayı oraya soktum. Üstüne de bastım japonu, şu an kendisi aynen aşağıdaki gibi. Şişirdiğimde hava kaçağı olacak mı bilmiyorum ama inşallah olmaz. Biraz öyle kalsın belki yama tutar.
Parmağım ve lastik...
https://i.hizliresim.com/p4r9lN.jpg
https://i.hizliresim.com/krVJm7.jpg

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
pişmiş tavuk bile senden daha şanslı arkadaşım. geçmiş oslun parmağın için.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
japon olmaz bali olsa belki ama merak ettiğim neden yeni bir içlastik almıyorsunda böyle uğraşıyorsun.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@c. kırmızı
Öyle görünüyor bisiklette çok fena nazar var heralde başka açıklama bulamıyorum yoksa ben temizim:) Sağolun.
@meseduzu
İlk sebebi olup olmadığını öğrenmek ikincisi de babam bisikletin masrafı bitmiyor dediği için para istemeye çekinir oldum bu konuda. Işim de yok kpssye çalışıyorum, lastik idare eder heralde tutarsa.
Daha önce de en dipten kesilmişti yarım santim, onu da japonla kurtarmıştım

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Delta da stok sorunlu kazık attı bana yav:)
CONTINENTAL CONTI CROSS 28 İÇ LASTİK alacaktım siparişi verdim gece ama havale şeklinde verdim, aslında kargo ücretinin peşin kesilip kesilmediğini denemek içindi.
Bu akşam yine baktım lastiğe kartla sipariş verecektim, baktım sepete at kısmı yok stokta kalmamış. Şansıma deyip CONTINENTAL TOUR 28 ALL lastik aldım iki tane.
Aslında conti başka bir sitede 26 lira olarak vardı ama onda da 1den fazla sipariş verilmiyordu, onu 1 tane alacağıma ötekini deltadan iki tane aldım.
Bir de yarın arayıp sormayı düşünüyorum belki presta araba dönüştürücü felan verirler hayrına:)