İyi bir yaz bisiklet sezonu için kış sezonunun planlanması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hakan Yazman tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Merhaba malumunuz kış sezonundayız, bu yazımın öncelikli hedefi yaz mevsimini yoğun olarak bisiklet antrenmanı ve yarışarak geçiren sporculardır, bunun yanında her bisikletçi elbette kendine göre birşeyler bulacaktır. Yine bu yazı kışın bisiklet yarışları yapmayacağınızı varsaymaktadır, kışın bisiklet yarışı süper sağlam bir yaz yarış sezonuna ters düşebilir ve bazı antrenörlere göre hatalıdır ancak kendinizi ve antrenman dalgalanmanızı iyi ayarlayabilirseniz önemli bir sorun yaşıyacağınızı da zannetmiyorum.

  İyi bir yaz bisiklet sezonu için kış sezonunun planlanması
  Merhaba, iyi bir yarış sezonu için kışı çok iyi değerlendirmek gerektiği bugün bir çok sporcunun ve antrenörün kabul ettiği bir gerçek, kış mevsiminde de fit olmak ve ve fazla kilolanmamak önemlidir, eğer bazı insanların yaptığı hata olan kışın kendimi salarım yaza nasılsa toparlarım şeklinde bir hata yaptıysanız muhtemelen yazın bunun o kadar kolay olmadığını tecrübe etmişsinizdir, elbette aktivite azaldığı için kışın biraz kilolanmak normaldir ama asla abartılmamalıdır, bütün sene boyunca kilonuzu kontrol altında tutmak gerekir. Kışın fit olmak derken bisiklet üzerinde fit olmayı kastetmiyorum, genel olarak fit ve aktif olmayı kastediyorum. Eğer iyi ayarlanmazsa kışın çok fazla bisiklet antrenmanı bütün yaz sezonunuzu mahvedebilir, bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı gireceğiz.

  Öncelikle yaz sezonu için hedeflerinizi belirlemekle işe başlayabilirsiniz, önceki sezonu değerlendirebilir eksikliklerinizi açık yüreklilikle değerlendirebilir, bunların düzeltilmesi için planlama yapabilirsiniz. Yine bir antrenman günlüğü tutmak gelişmenizi görmek açısından iyi olabilir. Hedeflerimizi belirlerken kağıt üzerine yazmak ve görebileceğiniz bir yere asmak iyi olacaktır böylece aklınızdan çıkmaz, hedefleri belirlerken gerçekçi olmalıdır, örneğin geçen sezon yarış sonuçlarında ilk 10 içindeyseniz bu sezon ilk 3 içinde olmak biraz uzak düşebilir, daha gerçekçi olarak ilk 5 veya 6 hedeflenebilir, büyük hedefler de her zaman akılda olmalıdır çünkü en büyük itilimi bunlar sağlarlar. Kendinize kısa uzun ve orta vade hedeflerde belirlemeniz yararlı olacaktır. Yine örnek olarak önceki sezon yokuşlarda zayıf kaldıysanız yeni sezonda bunu gidermek için daha iyi kuvvet çalışması ile beraber diyetinize ve kilonuza daha çok dikkat edeceksinizdir.

  Yarışçılar dikkat! Kış şampiyonu sendromundan sakının...
  Belki birçok insana göre kışın çok iyi ve yoğun bir antrenman programı uygularak kış sezonunda çok iyi bir performans gösterilebilir, belki kalbinizden bütün kış boyunca çılgınlar gibi antrenman yapıp yazın ortalığı duman etmek geçiyor, bu belki çekici gelebilir ama gerçekte çok olumsuz neticelere sebeb olabilir...

  İşte size klasik bir senaryo, bir bisiklet yarışçısı, yarış sezonun bitmesiyle birlikte, kış boyunca hemen her gün bisiklet antrenmanı yapar, çok ağır antrenmanlar, intervaller yapar, salon çalışması yapar, ilkbaharda bomba gibidir, mühtiş dereceler yapar, ancak yazın ortalarına performansı düşmeye başlar, ilk baharda geçtiği tüm rakipleri onu geçmeye başlamıştır, yazın ortasında en önemli yarışlarda ise artık psikolojik enerjisi ve motivasyonu kalmamıştır. Aynı örnek benim bir rakibimin başına geldi, önceki sene yerelinde yaptığımız bir yarışta aldığı yenilgi üzerine beni düşünerek bir sene boyunca amansız bir çaba içine girmişti, kar kış yağmur çamur demeden kendini antrenmana vermişti, ve nihayetinde sezon geldi çattı, ilk yarışlarda gerçekten müthiş bir performans gösteriyordu ve beni geçiyordu, 3. yarışta ufak saniyelik farklarla geçmeye başladım sonrakisinde fark daha da arttı, ve ilerleyen yarışlarda fark neredeyse bir tura yaklaştı, ve hazin son yazın ortasında en önemli ve güzel yarışlarda yarışmayı bıraktı, mental olarak enerjisi tamamen tükenmişti, motivasyon olsun istek olsun kalmamıştı.

  Eğer gerçekten gerçek sezon olan yaz sezonunda hakkını vererek bisiklete binmek istiyorsanız şu gerçeği kafanıza kazımalısınız, en yüksek performansınızı devamlı olarak sürdüremessiniz, aslında bu herhangi bir yarışı planlarken bile geçerlidir, önemli olan yarıştaki performansınızdır, normal antrenmanlarda kırdığınız rekorların, hangi yokuşu kaç dakikada çıktığınızın bir önemi yoktur, gerçek olan yarışta gösterdiğiniz performanstır, iyi bir yarışçı antrenmanlarını adeta bir sanatkar hüneriyle ve sabırıyla öyle bir işlemelidirki, öyle bir ince ayar çekmelidirki vereceği en yüksek performansı yarışta yakalayabilmelidir.

  Yaz sezonu ise aynı şekildedir senenin en enerjik olmanız gereken zamanıdır, eğer bu enerjiyi kışın tüketirseniz yaza hiçbirşey kalmaz... O zaman ne yapmalıyız, bütün kış boyunca yan gelip yatacak enerji mi toplayacağız, bu soruya cevabım elbette koca bir hayır olacaktır, kış mevsimi bize tabiat ananın bir hediyesidir, dinlenmemizi sağlar, soğukta aktiviteniz doğal olarak azalır ve zorlaşır, aslında bu iyidirde, doğanın bir gereğidir, bu sayede eksiklerimizi tamamlar, diğer şeylere vakit ayırma fırsatı bulabiliriz, bence kış sezonu çok önemlidir, örneğin yazın bisiklete binerken yokuş tırmanırken bel ağrısı çekiyorsanız kış zamanı belinizi sırtınızı omurganızı kuvvetlendirmek için iyi bir fırsattır, yine yarışlarda teknik etaplarda kollarınız üst vücudunuz ağrıyorsa bu sorunu kışın üzerine düşerek geçirebilirsiniz.

  Kışın gönüllü olarak bisikleti azaltmanız gerekmektedir, ancak yine de aktif olmanız gerekir, önemli olan ilkbahara bisiklete aç bir şekilde girmenizdir. Kışın başka diğer sporlarla aktif kalmak önemlidir, bunlar, koşu, yüzme, trekking, dağcılık ve elbette dağ bisikletinin en önemli etkenlerinden biri olan kuvveti geliştirmek için salon çalışması.

  Dağ bisikleti için en önemli salon antrenmanları hangileridir ? Öncelikli en temel hareketler şunlardır: Alt ektremiteler: Squat, leg press, leg extention, leg curl, kalf raises. Orta vücut: mekik, ters mekik, cruch, öne yanlara twist. Üst ektremiteler: Bench press, barı karna çekme, biseps curl, barbel curl, düz ve ters wrist curl, ense press, french press. Bu yazıda -oldukça detaylı olduğu için- bu hareketlerin icrasına girmeyeceğim, bir salonda eğitmenden öğrenebilir veya evinizde yeriniz varsa çok yönlü bir bech sehpası alarak yapabilirsiniz, öğrenme açısından tavsiye edebileceğim en önemli kitaplar: Arnold: Bir Vücutçunun Eğitimi Arnold Schwarzenegger, Douglas Kent Hall AKAŞA YAYINLARI /

  Herkes İçin Spor / Vücut Geliştirme, Fitness ve Formda Kalma, Erol Uğur,Özer Baysaling, Adale ve Kuvvet (can ÜStel) bu kitaplardan bu hareketleri yapmayı öğrenebilirsiniz, ayrıca bu kitapların çok kıymetli olduklarını ve gerek antrenman gerek diğer bir çok bilgiler açısından çok kıymetli bilgiler içerdiklerini belirtmek istiyorum, bu yüzden sadece vücut geliştirme amacıyla bakmayın bu kitaplara, özellikle Can üstel in kitabını öneririm.

  Bisikletçi olarak salon çalışmasını nasıl icra etmeliyiz? Elbette bir bisikletçi olarak mr olimpia gibi antrenman yapmayacağız :) Esas olan daha az ağırlıkla daha çok tekrar yapmaktır , ve yine bisiklet ölçülerine göre hareketleri modifiye etmek iyi olacaktır, örneğin bech press yaparken ellemizin gidon açıklığında olması, squat yaparken bacaklarımızın pedala basarkenki açıklıkta olması bisiklete maksimum faydayı sağlayacaktır.

  Esneklik antrenmanları; Bütün sezon boyunca esneklik antrenmanlarını programınıza almalısınız, bu sakatlıkları azaltırken kasların daha çabuk iyileşmesini ve gelişmesini sağlar. Özellikle ilerleyen yaşlarda esneklik çalışmalarının önemi çok daha artar. Esneme hareketleri kasları uzatır ve hacimlerinin artmasına yardımcı olur, sakatlıkların önlenmesini sağlar, yine esneme hareketleri kasların amino asit emilimlerini arttırmaktadır. Esneklik hareketleri için çeşitli kaynaklardan bilgiler edinmek ve bunu programınıza dahil etmek çok faydalı olacaktır, yine ilgi alanınıza giriyorsa bir yoga kursuna yazılarak bunu en etkin ve faydalı bir şekilde icra edebilirsiniz...


  Koşu
  Koşuya nasıl başlamalı ? Bir bisikletçinin en zayıf noktalarından birisini sorarsanız sanırım diz eklemi derdim. Koşu da açıkçası dize en çok yük bindiren zarar verebilen aktivite olabilir. dolayısıyla bir bisikletçi olarak koşu size tehlike oluşturabilir, ancak yine de koşuya alışabilirsiniz, eğer ölüçülü hareket ederseniz.

  Koşarken ayak sağlığımız için öncelikle iyi bir koşu ayakkabısı edinmeliyiz. Öncelikle iyi bir koşu ayakkabısı edinin, hava yastıklı olanları tavsiye ederim. Tercihen yumuşak bir zemin (tartan pist veya toprak) koşmak için iyi olur.

  Şu şekilde başlayın, eğer dizleriniz hassas ise ve daha önce önemli bir koşu geçmişiniz yoksa veya uzun süre koşmadıysanız dizleriniz ve bilekleriniz koşunun yıpratıcılığına karşı korumasızdır. Bu yüzden önce bu zayıf noktaları kuvvetlendirmeniz gerekiyor, bunu da tempolu yürüyüş yaparak geliştireceğiz. örneğin ilk gün 15 dakika tempolu yürüyün, sonraki günler bunu arttırın ve 60 -70 dakikaya kadar kademeli olarak arttırın tabii arada ihtiyaca göre dinlenme günleri vermeyi ihmal etmeyin. Artık dizlerinizi bileklerinizi yeterince kuvvetlendirdiniz. Koşu yaparken amaç kalp nabız sistemini çalıştırmak sağlıklı bir dolaşımı muhafaza etmektir, gerçekte bir bisikletçi olarak (özellikle bütün yaz bisiklet üzerinden inmemiş biri iseniz:)) koşudan son derece zevk alacağınızdan eminim. Koşu jogging denen yavaş tempoda yapılması iyidir bu sayede hem daha uzun süre yapabilir hemde sakatlıklardan korunursunuz. Isınmak ve esnemek çok önemlidir, koşuya başlamadan önce 15-20 dakika yürüyerek ısının biraz esneme yaptıktan sonra yavaş tempoda 30-60 dakika kadar koşabilirsiniz, yine koşu bitiminde 10-15 dakika kadar yürüyerek soğuyun. Koşuya ilk başladığınız günlerde az az koşarak başlayınız, örneğin 2 dakika koşu 3 dakika yürüme ve tekrar, geliştikçe 5 dakika koşu 3 dakika yürüme şeklinde, eğer her hangi bir sorun yaşamassanız koşu sürenizi arttırabilirsiniz, tercihan 30 60 dakikaya kadar... Asla iki gün üstüste koşmayın, iyi hissetseniz dahi ara günler vererek tendonların eklemlerin iyileşmesine zaman tanıyın, yine dizleri korumak amacıyla parkurunuzda yokuş aşağı olan bölümleri yürüyerek geçmeye çalışın. Koşu yaptığınız günler dizlerinize soğuk kompres uygulamak da olası sakatlık riskini azaltacaktır...

  Peki ne kadar ve nasıl bisiklete bineceğiz?
  Haftada 2-3 biniş yerinde olacaktır, ama asla fazla yorucu olmamalıdır, asla bezene bıkana kadar bisiklete binmemelisiniz, bu kış antrenmanlarınız için en önemli argümandır, her zaman antrenmana aç bırakmalısınız kendinizi, büyük usta Arnold'ın dediği gibi: "Stay hungry." asla çok fazla antrenman yapmamalısınız, kışı olması gerektiği gibi geçirin, daha yavaş ve derinden. Kışın bisiklette daha ziyade dayanıklılık antrenmanları iyi olacaktır, bacağın devrini kaybetmemesi için yüksek kadans antrenmanlarını da ihmal etmeyin.

  Yine teknik yetilerin gelişmesi için kış iyi bir fırsattır, zaman eksiklerinizi giderme kendinizi düzeltmek zamanıdır, yazın ağır antrenmanlarda buna fırsatınız kalmayabilir, teknik iniş çalışmaları, dengede duruş, buny hop, whelie gibi bisiklet teknik akrobasi çalışmaları yaparak hem eğlenin hem de bisiklet hakimiyetinizi arttırın. Unutmayın kuvvet antrenmanlarını bisiklet üzerinde değil salonda yapacağız.

  Trainer ve Makara
  Mümkün olduğunca açık havada binmeyi tercih etmek iyidir, ancak zaman zaman buna fırsatınız olmayacaktır. trainer üzerinde sürüş mental olarak oldukça yorucudur, bir bisikletçinin sanırım canının en çok sıkıldığı binişler sabit bisiklet üzerinde olmaktadır, hem rüzgar yoktur, hem de çevirdiğiniz halde bir yere gidememek oldukça can sıkıcıdır :) Sanırım sabit bisiklete binmenın en zor kısmı binmeye başlamaktır, evin içinde bisiklet giysilerinizi giyip allahın cezası şeye tırmanıp pedal çevirmeye başlamak oldukça zor gelmeye başlayabilir bir süre sonra...

  Şöyle ya da böyle sabit bisiklet yapmak zorunda kalacağız, bu yüzden bunu nasıl biraz daha eğlenceli hale getirebiliriz onlara odaklanalım, öncelikle kış bile olsa bir (veya birkaç) vantilatöre ihtiyacınız var, bunu sabit bisikletinizin karşısına yerleştirin ve sizi soğutmasını sağlayın. sabitte pedal çevirirken müzik dinlemek, film seyretmek, bisiklet videoları dinlemek yerinde olacaktır. Mümkün olduğunca başka şeylere odaklanın, asla asla zamana odaklanmayın, zamanı en yavaş geçiren şey budur. Film seyrediyorsanız, film gerçekten iyi olmalıdır, sizi içine çekmeli zamanı unutturmalıdır, bu yüzden seyredeceğiniz en iyi filimleri sabit bisiklet antrenmanına saklamak iyi bir fikir olabilir.

  Ergonometreler ve sanal gerçeklik trainerları.
  Ergonometre denilen trainer lar harcadığınız gücü, enerjiyi, hızınızı pedal devrinizi, nabzınızı vs gösterir, en önemli özelliği arka tekere parkurun durumuna göre aktif olarak direnç uygulamasıdır, örneğin parkurda eğim görünüyorsa pedala vermeniz gereken güç artacaktır, bu açıdan tercih sebebidir. Örnek: Tacx Flow

  Sanal gerçeklik trainerlar bir bilgisayar yardımıyla evde antrenmanı oldukça eğlenceli bir hale getirebilirler

  Sanal gerçeklik trainer: Bu trainerlar bilgisayara bağlayarak ekranda kendinizi bisiklet binerken görebilirsiniz, ekranda aynı araba oyunundaki grafik akışı gibi bisiklet sürebilirsiniz, ekranda yokuş gördüğünüz zaman cihaz arka tekerinize direnç uygulayarak işinizi zorlaştıracaktır, yine bu cihazlarla ayrı bir eğlence olarak online veya offline yarış yapabilir, kendi performansınızla yarışabilir veya ülkenin başka bir yerinde arkadaşınızla sanal gerçeklikte gezinebilirsiniz. Yine RLV denen videolarla dünyanın çeşitli ünlü mekanlarında gerçek video gezintisi yapabilirsiniz, öyleki siz hızlandıkça video akışı buna uyum sağlayarak hızlanıp yavaşlamaktadır, yani gerçek gezintinin simulasyonunu oluşturmaktadır.
  Bu cihazlara örnek: Tacx imagic veya fortius.

  Ayrıca Tacx Upgrade Imagic alarak ucuz yoldan herhangi bir trainerı bilgisayara bağlayabilirsiniz, tek fark parkurun şekline göre fren yapmayacaktır tekeriniz...

  Trainer mı makara mı?
  Makara daha tekniğe dayalı biraz daha eğlenceli bir antrenman imkanı sunabilir, yine iyi bir pedal tekniği için iyi bir seçimdir. Trainer ise daha saf olarak tam antrenmana odaklanır, benim kişisel tercihim trainer dan yana olacaktır, makara sahibiyseniz ve antrenmana çok önem veriyorsanız bir adet de trainer edinmeniz yerinde olacaktır. Yine makaraya göre trainerlar daha portatiftir, daha dayanıklıdırlar ve daha az yer kaplarlar.

  Trainer veya makara seçerken sessiz modelleri tercih etmeniz yerinde olacaktır, makarada büyük çaplı tamburlar daha yavaş döneceğinden daha sessiz olacaktır, yine özellikle makarada yedek parça olanaklarını da araştırınız. Trainer da en sesli modeller fanlı modellerdir, bunlardan özellikle kaçınınız. Benim trainer tavsiyelerim, normalde Tacx sirius, ergonometrede Tacx Flow, Sanal gerçeklik Trainerda ise Tacx Imagic dir.

  Diğer Antrenman tavsiyeleri:
  Yüzme: çok faydalı bir spordur, iyi bir bisikletçi olsanız bile yüzmede bazen kısa sürede çok yorulduğunuzu farkedebilirsiniz, bu yüzden yavaş yavaş alışmaya çalışın. Yüzme ciğerlerinizi geliştirir kasları uzatır, tüm vücuda komple bir antrenman sağlar, yine dağ bisikletçisi iseniz üst vücudun çok iyi bir antrenman görmesi arazide performansınızı arttıracaktır.

  Yoga: Esnekliği ve ciğerleri geliştirmek için harikadır, aynı zamanda ruhsal olarak gevşemenize, stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır, eğer bel omurga, sırt ağrıları çekiyorsanız en faydalı eğzersizlerden birisidir. Yoga vücuda komple bir antrenman sağlar ve enerjinizi vital kapasitenizi arttırır, mental olarak güçlenmenizi sağlar, çok faydalıdır kesinlikle öneriyorum. Kış sezonunun planlanması ve periyotlara bölünmesi, kasım, aralık ocak aylarında alternatif antrenmanlar ve ağırlık çalışmalarıyla beraber haftada 2-3 kere bisiklet dayanıklılık antrenmanları iyi olacaktır.

  Şubat ayı ile birlikte bisiklet temelinizi inşa etme zamanınızdır, özellikle arkadaşlarla yapılan haftasonu belgrad binişleri gibi aktiviteler güzel olacaktır, yine bisikleti gittikçe arttırmak gerkiyor bu mevsimde, haftada 3-5 gün binmek uygun olabilir, ancak havalar halen oldukça soğuk olacağı için çok dikkatli olmak şarttır, asla risk almamalıdır, hastalık riskine karşı bağışıklık sistemi çok iyi desteklenmelidir, en ufak bir hastalık belirtisinde hemen antrenmandan geri çekilmelidir.

  Mart ile beraber uzun yol ve parkur çalışmalarınızı iyice arttırın bu ay genel dayanıklılığınızı arttırmak için çok önemlidir, haftada 5-6 gün bisiklet üzerinde 10-15 saat genellikle yağ yakım nabızında (max nabızın %65-72) olması önerilebilir. Yine hafif intevaller yapılabilir bu sezonda ama çok fazla olmamak kaydıyla.

  Nisan ayında önceki ay arttırdığımız bisiklet saatlerini azaltacağız ancak şiddeti ve yoğunluğu biraz daha arttıracağız, nisan ayında interval, yüksek kadans ve hız çalışmalarına, yokuş intervallerine ağırlık vermek için iyi bir aydır ve elbette eksik yanlarınızı tamamlamak için de... Mayıs ayında artık (varsa) yarışmalara başlarız, dolayısıyla bisiklet antrenmanları daha ziyade güç ve hız antrenmanlarına daha çok odaklanır. Eğer temmuz ağustos ve eylül aylarındaki en önemli yarışlarda en yüksek performansınızı gösterdiyseniz sezonunuzu başarılı bir şekilde programlamışsınız demektir...

  Sonuç ve Özet
  Tekrar belirtmekte zarar görmüyorum, kışın aktif olmalı, kilonuzu kontrol altında tutmalı, bisikleti gönüllü olarak azaltmalı, diğer değişik sporlara yönelerek zihnen ve bedenen yaz için enerji depolamalı, eksikliklerimizi gidermeliyiz, yazın geleceğini ve ona yönelik planlı antrenman yapmamız gerektiğini unutmamalı, hedeflerimize dört elle sarılmalıyız...

  Hakan Yazman

  Güncelleme:
  Arkadaşlar kış sezonun bitmesi ve yarış sezonunun başlaması nedeniyle konuyu sabitliklikten indirmeyi düşünüyordum, ancak gerek ağırlık antrenmanlarının ve bazı diğer antrenmanları bazı sporcular için yıl boyunca yapılması gerekliliğinden gereksede genel olarak konunun oldukça faydalı bilgiler içermesinden dolayı sabitte kalmasını uygun gördüm bilginize...
   
 2. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.885
  Hakan Abi öyle bir yazı yazmışsın ki insanın soracağı soru aklına geliyor ama 2 satır sonra cevabını buluyor :)
   
 3. alperenkıvılcım

  alperenkıvılcım Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2007
  Mesajlar:
  346
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  yalova
  Seviye:
  cok güzel bi yazı işimize cok yarıcak teşekkürler...
   
  Abdurrahman TÜZÜN ve Hakan Yazman bunu beğendi.
 4. onaran

  onaran Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  heryer
  Seviye:
  hakan abi okudukça hem sorular hemde cevaplar birbirini buluyor,harika bir yazı olmuş...
   
 5. Onur Kula

  Onur Kula Bisikletkolik

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  23 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.012
  Beğeniler:
  909
  Şehir:
  Alanya
  Adı:
  Onur Kula
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Hakan Abi coşmuşsun yine.Konuyu olanca detayıyla anlatmışsın.Bilgiler için teşekkürler ve tebrikler.
   
  Abdurrahman TÜZÜN ve Hakan Yazman bunu beğendi.
 6. enis57

  enis57 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  420
  Beğeniler:
  307
  Şehir:
  İSTANBUL/MALTEPE
  Seviye:
  elinize sağlık
   
  Abdurrahman TÜZÜN ve Hakan Yazman bunu beğendi.
 7. gurkankas

  gurkankas Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.655
  Beğeniler:
  1.403
  Şehir:
  Balıkesir/Merkez
  Seviye:
  Hakan abi koşu için önerebileceğiniz bir ayakkabı modeli varmı bn koşarken yumuşak tabanlı baskekbol aykkabısı kullanıyorum ama 3000 metreden itibaren ayaklarım ağrıyor :(
   
  Abdurrahman TÜZÜN bunu beğendi.
 8. #8
  Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Nike air (havalı) modellerinden birini seçebilirsin, hava diğer (kauçuk, lastik vs) şok emiciler gibi zamanla deforme olmadığı için zaman içinde daha iyi bir kullanıma sahip olacaktır. Ayrıca koştuğun günler akşam yatmadan önce ayaklarını bir miktar buz atılmış suda bekletmeni öneririm, ayakların iyileşmesini hızlandıracaktır, suya bir miktar tuz da ekliyebilirsin ...
   
 9. yasinymn

  yasinymn Bisikletkolik

  Kayıt:
  21 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.139
  Beğeniler:
  1.319
  Seviye:
  Hakan abi bilgilerin için çok saolasın...... : )
   
  Abdurrahman TÜZÜN ve Hakan Yazman bunu beğendi.
 10. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  897
  Çok tesekkurler bu bılgıler cok ısıme yarayacak.
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 11. Koray Karaman

  Koray Karaman Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.123
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  Teşekkürler hakan abi emeğe saygı.. :)
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 12. #12
  Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar kış sezonun bitmesi ve yarış sezonunun başlaması nedeniyle konuyu sabitliklikten indirmeyi düşünüyordum, ancak gerek ağırlık antrenmanlarının ve bazı diğer antrenmanları bazı sporcular için yıl boyunca yapılması gerekliliğinden gereksede genel olarak konunun oldukça faydalı bilgiler içermesinden dolayı sabitte kalmasını uygun gördüm bilginize...
   
 13. keremakgun

  keremakgun Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  elinize sağlık:)
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 14. Serdar Emre ACAR

  Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  âksaray
  Seviye:
  Peki bu mtb için geçerli bir program değil mi?Yol bisikletinde yarışlar daha fazla ve uzun.
   
 15. #15
  Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Genel bisiklet yarışçıları için diyebiliriz bu yol ve mtb yi kapsar. Kanımca zorlu gurup binişleri yol bisikletçileri için sene boyunca yapılmalıdır, zaten kışın daha az yapılacağı için endişeye mahal yok.
  Yine ciddi yarışçılar için haftada bir sert gurup binişleri, haftada bir kaç interval ve sprint çalışmaları bacak devri ve kuvvetini çok kavbetmemek için gerekli... Önemli olan mental açıdan kendimizi çok bitirmemek biraz değişik sporlara yönelerek zihinsel, bedensel ve ruhsal açıdan dinlenmektir.
  Hakan Yazman
   
 16. Serdar Emre ACAR

  Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  âksaray
  Seviye:
  ben yol bisikletine binerken hep haftanın bir günü oda pazartesi binmez geri kalan 6 gün en az 60 km antreman yapardım.Pazar günleri ise 100 110 km antreman yapardım.Ona rağmen gücüm yetersiz kalabiliyordu finişe geldiğimde.Galiba bende kış sporcusuyum.
   
 17. #17
  Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bence ondan değil, kış sporcusu yazın ortasında motivasyonu ve enerjisi bitenler için kullanılıyor.
  Sizin durum yeterli güç antrenmanı yapmamak ve antrenmanları iyi periyotlamamaktan kaynaklanıyor kanımca...
   
 18. bizimismail

  bizimismail Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  istanbul
  Eline ve emeğine sağlık
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 19. Samet SERTER

  Samet SERTER Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  538
  Beğeniler:
  267
  Şehir:
  TEKİRDAĞ
  Seviye:
  Ellerine sağlık Hakan Abi sağolasın.
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 20. #20
  Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Güncel ... :)
   
  blackuo bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-15-13.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
wide_tire.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
604136_10151528665302769_722716731_n.jpg
Bisiklet almak için sayısız sebep bulunabilir :) Kilo vermek de popüler sebeplerden biri... Ben, ilk yol bisikletimi aldığımda 3 ayda 11 kilo vermiştim. [ATTACH] Yeme alışkanlığımda da hiçbir...