İtalya'da Bari Belediyesi işe bisikletle gidenlere ödeme yapacak

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.059
Bisiklet
Trek
Italya'da Bari belediyesi ise bisikletle gidenlere odeme yapmak icin 4 aylik deney baslatmis. Amac hava kirliligini azaltmak ve fosil yakitlarin tuketimini dusurmek.
Odeme kilometre basina yapilacamis fakat aylik 25€'yu gecmeyecekmis. Ayrilan bitce 545 bin €.
Bu odeme disinda henuz bisikleti olmayanlari da bisiklet almasi icin destekleme karari almislar. Yeni bisiklet icin 150€, elektrikli bisiklet icin 250€, kullanilmis bisiklet icin ise 100€ odeme yapacaklarmis.

(link)

Scudo

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
aylık 25 euro ya ne ekipman alınır ya off

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
olmayacak dua'ya amin denilmez

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Avrupa Birliği Fonlu Projeler kapsamında mesela ''Çevre ve İklim Değişikliği'' adı altında Avrupa Birliği, hibe programı sunarsa; bizim belediyeler de Ortadoğu görmüş Amerikan Başkanı gibi bu projelere saldırır.Bizde böyle bir projenin olabilmesi için başka bir alternatif yok diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Almanyada bazi sehirlerde de hava kirliligini önlemek icin projeler baslattilar.
Mesela Stuttgarta ocak ayindan itibaren euro 5 katalisatörü olmayan mazotlu arabalar giremiyor, benim araba gecen sene 7-8bin euro civari ediyordu ve ocak ayindan sonra malesef cöp oldu (Katalisatörüm euro 4 ve 2009model VW Touran). Almanyada euro 5 olmayan mazotlu arabalari devlet resmen cöp yapti ve böylelikle seni yeni araba almaya mecbur tutuyor.
Buyurun size Almanya.

Srcnkrtlms

Üye
Tepki
142
İsim
Srcnkrtlms
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biz daha trafik kurallarına uymayı ve göstermelik de olsa bisiklet yolu yapmayı beceremiyoruz. Bu kültürün oturması maalesef bizim görebileceğimiz tarihlerde gerçekleşmeyecektir.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.059
Bisiklet
Trek
@Desert Fox

Ben bunun biraz degisini yapiyorum. Aylik yol odenegim oturdugum yer icin 97.50€. Ekim - Mart arasi aylik abonelik aliyorum Nisan - Eylul arasi ise bisikletle ise gidip o parayi ekipmana yatiriyorum.

@Murat Cömez

Norvet 2025, Hollanda ise 2030'dan sonra fosil yakitli tasitlarin satisini durduracak tamamen. Onlar boyle yapiyorsa Almanya'da yapar gibime geliyor. Zorla Tesla aldiracaklar herkese. Model 3 58.800€ baslangic fiyati ile geldi. Uzerine premium paket, otonom surus eklenince 66.168€ oluyor fiyati alinacak gibi degil.

@Srcnkrtlms

Isin ucunda para olduktan sonra Turk insani her turlu kulture ayak uydurur. Bunun gibi bisiklet parasi + aylik odeme yapsinlar, bisikleti coluk cocuk isi gorup dalga gecenlerin yarisi bisikletten inmez.

denizyalin

Üye
Tepki
46
İsim
Deniz
Bisiklet
Specialized
@Murat Cömez
burada yanlış olan ne acaba? sizi yeni araba almaya zorlamıyorlar. Gereklilikleri karşılamayan arabaların kullanımını yasaklıyorlar. Yeni araba alıp almamak tamamen sizin tercihiniz.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@denizyalin
Neyin ne olduğunu bilmediğiniz bir konuyu sizinle tartışmamı beklemiyorsunuz herhalde. 2009 model yani daha 10 senesi dolmamış bir arabanın gereklilikleri karilamadiginida sizden duydum. Arabaya ihtiyacınız varsa mecburen yeni araba alacaksınız. Neyse bu konu bence sizinle tartışılacak bir konu değil.

Saygılarımla

denizyalin

Üye
Tepki
46
İsim
Deniz
Bisiklet
Specialized
@Murat Cömez
Buyrun size Almanya demeden önce daha derinlemesine düşünmeniz lazım. Kusura bakmayın ama ıkı ulkede de yasamıs bırı olarak tartısmak ıstersenız seve seve eslık edebılırım sıze.( tartısmak denılen sey kavga etmek, satasmak vs değildir.) arabanın on senelık olması onemlı değil. "Almanyada bazi sehirlerde de hava kirliligini önlemek icin projeler baslattilar." bu cümlenizde kendi kendinize cevap vermiş oluyorsunuz aslında. Dünya üstünde yaşayabilmeye devam etmek istiyorsanız öyle ya da böyle bazı şeylere dikkat edip bazı yaptırımlara uymak zorundasınız.(Tabi dünyanın gelişmiş olarak adlandırılabilecek kısımlarında yaşamak istiyorsanız) 10 sene teknoloji için çok çok uzun bir süre. çevreye karşı farkındalık her gün artıyor. Yaşadığınız yeri körü körüne eleştirmek yerine kendi yazdığınız ilk cümleyi tekrar okursanız Almanya'nın bu uygulamayı neden yaptığını görebilirsiniz.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@denizyalin
Ben size tartismak kavga etmektir diye bir deyimde bulunmadim yalniz bilmediginiz konuyu sizinle tartismak istemedigimi söyledim. Almanyada bulunduysaniz yada hala orada yasiyorsaniz ozaman oradaki miletin bu olaya nasil bir tepki verdiginide bilirdirsiniz. Siz her 10 senede yeni araba alabiliyorsaniz bravo.
Ben benim arabanin 10 senelik oldugun söyledim ve tamam o sizin icin artik ömrünü doldurmus bir araba peki 3 senelik euro 4 kati olana arabalar da mi ömrünü doldurmus oluyor ve onlarda malesef bu yasadan faydalandilar. Adam 3 sene önce arabaya 35000 euro vermis ve simdi ise almanyada 5 para etmiyor, tabiki mahkemeye verdiler ama malesef sonuc icin en az 3-4 sene beklemelerini söylediler.
Ha diyeceksinizki havakirliligini önlemek istiyorlar tamam buna birsey demiyorum ama stuttgartin icine giremesin yalniz 2 km ilerideki ilcesine grebilirsin dedikleri zaman bunun neresi hava kirliligini önlemek oluyor? Stuttgartin ici kapali alan cig gaz icinde kaliyorda 2km ilerdeki ilce acik alan cig gaz baska bir yeremi gidiyor?
Diyeceksinizki ileride oralarada yasak gelir ama malesef öyle degil iste. bundan ortalama 15 sene (Tam yilini bilmiyorum simdi) öncede euro 4 ile bu kanunu cikardilardi ve misal veriyorum 500m ilerideki sokaga gireme yasagi olmayan arac 500metre berideki sokaga giremiyordu ve o kanun 15 senedirde böyle devam ediyor.
Simdi bunun sevebi malesef almanyada hava kirliligini önlemek degil sadece volkswagen skandali oldugu icin politaka yaparak araba sanayisine para kazandirmak.
Nedense euro 5 katalisatörü olmayan araba stuttgarta giremiyor ama Polis arabasi, hastane arabasi, Itfaiye arabasi, ve dünyada en cok havayi kirletmeye müsait olan oldtimerler arti isi olan kamiyonlar ve acil isi olanlar girebilir, peki bunlar hvayi kirletmiyormu?

Neyse siz yinede almanyada yasamis birisi olarak tabiki oralari cok iyi bilirsiniz, ben bundan dolayi size hak veriyorum ve bu konuyu biraz arastirin diyorum.

Nedense almanya böyle bir sey yapiyor ve sizler cok iyi buluyorsunuz ama türkiye posete 25kurus isteyince dünya ayaklaniyor.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.209
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu da Yeni Zelanda'daki bir işverenin uygulaması:

• Beğen
Tepkiler: Şerif Feridun

denizyalin

Üye
Tepki
46
İsim
Deniz
Bisiklet
Specialized
@Murat Cömez
kendimce gerekli bulduğum cevabı, konu içinde daha fazla kirliliğe sebep vermemek için özel mesaj yolu ile ilettim.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bizim caminin imamını örgütledim o da bisikletle gidip geliyor 5 vakit :)

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Murat Cömez
İnsanlığı halkını düşünen devlet .

@Murat Cömez
Bir yandan da halka eziyet ediyorlar. Teşvik versin o zaman . Diğer bir çare aracı euro 5 standartlarına uydurmak.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel yurdumda da görmek istediğim üstelik ödülü olmasada en azından kolaylıklar sağlanması ve saygı gösterilmesi umudu ile.

Edit:konu daha evvel açılmış üstelik bakmama rağmen gözümden kaçmış olduğundan mesaj düzenlemeye gittim... İyi forumlar

Son düzenleme: