İşte "O" an!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.811
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  Söze hiç gerek yok işte "o" an!

  [​IMG]

  Küçük yardımlar
  Kadiatu 3 yaşında. Afrika ülkelerinden Sierra Leonede yaşıyor. Doğumundan itibaren başta ishal olmak üzere bir yığın önlenebilir, tedavi edilebilir hastalıkla boğuşuyor. Save the Children adlı kuruluş zengin ülkeleri Afrikadaki çocuk sağlığı sorunları için fazla para tutmayan yardıma çağırıyor. Küçük yardımlar deniyor. Küçük yardımlar, Afrikadaki yaygın çocuk sağlığı sorunlarını halledebilir. Kadiatu da o anda bakışlarıyla bilmeden bu çağrıyı tekrarlıyor.

  [​IMG]


  Masumiyetin tablosu
  Afganistanda Kabildeki bir çay evinde baba ve kızı... Baba, kızının tatlılığından ve foto muhabiri Rodrigo Abdın ilgisinden hoşnut ve gururlu. Işıksa hoş bir sürprizle çocuğun o ana ağırlığını koyan masumiyetini okşuyor. Sonuçta ilahi tablolardakine benzer bir ortam oluşuyor.


  [​IMG]

  Yorgun güzel
  Haitide Başkent Port-au-Princede başında kova taşıyan bir kadın. Foto muhabiri Arianna Cubillosu farkettiğinde yorgunluktan şikayetle ilgi görmenin sevincinin sınırında gülümsüyor. Bu o an da onu güzelleştiriyor.


  [​IMG]


  Dalgalarla yarışmak
  Amerika Birleşik Devletleri Coloradoda Eagle Nehrindeki kano yarışlarından bir enstantane. Yerel kanocu Ian Anderson nehirle mücadele ederken.

  [​IMG]

  Yunuslu tedavi
  Yunusların spastik ve otistik çocukların tedavisine yardımcı olduğu ne zamandır konuşulan bir konu. Hollandalı çocuk spastik. Antalyada hizmet veren bir tedavi merkezinde Agence France Presseten Mustafa Özerin fotoğrafı yunuslarla spastik ya da otistik çocuklar arasındaki harika o anlardan birini gösteriyor.

  [​IMG]

  Yeterli şişkinlik
  Amerika Birleşik Devletlerinin Teksas Eyaletinde düzenlenen balon festivalinde Arizona Phoenixten Eugene Clewley balonunun şişirilmesine nezaret ediyor.

  [​IMG]

  Yalnızlık üzerine
  Soldan sağa; Arun 3 yaşında, Gopika 2 yaşında ve Subiksha 4 aylık. Üçü de HIV taşıyor. Üçü de AIDS yüzünden öksüz. Hindistan�da kendileriyle birlikte bakılan ve aynı durumda olan 36 çocukla birlikte bir yetimhanede barınıyorlar. Yaklaşık 6 milyon enfekte insanla dünyanın en fazla HIV taşıyıcısı veya AIDS hastası bulunan ülkesinde yaşıyorlar. Altlarına serilen veya üzerlerine örtülenler olmasa ne kadar da yalnızlar.

  [​IMG]

  Hindistanda eğitim
  Hindistan Yeni Delhideki Delhi Üniversitesinde bir öğrenci adayı başvuru formu alıyor. Delhi Üniversitesi, dünyanın en kalabalık yüksek öğretim kurumlarından biri. 300 bin öğrencisi var. O anın berisi böylesine kalabalık bir üniversitede kendisini bekleyen sıkışıklığı akla getiriyor.

  [​IMG]

  Uğurlu vuruş
  Amerikada Arkansas Eyaletinde düzenlenen rodeodan bir enstantane. Lucky Strike Uğurlu-Şanslı Vuruş adlı boğa katılımcılardan Missourili Brandon Reynoldsu sırtından attıktan hemen sonra. Karenin solunda binicinin dağılmış çaresizliği, sağındaysa Uğurlu Vuruşun gerilmiş öfkesi var


  [​IMG]

  Yudum yudum sıcak
  8 yaşındaki Van Jacksonun bulunduğu yerde Amerikanın Ohio Eyaletine bağlı Hamilton kentinde hava sıcaklığı 33 derece. Van Jackson çok susamış anlaşılan. Çünkü o anda ağzıyla değil kafasıyla içiyormuş gibi görünüyor. Ayrıca o anda ıskalıyor

  [​IMG]

  Anne kalbi
  Hindistanın Manipur eyaletindeki Tengnoupal kentinde bir kadın yağışlı havada bebeğini şalının altına gizlemiş yürüyor. Bu bölgede terör ya da kimilerine göre ayrılıkçı gerillalar var. Gözlerindeki korku, o andaki sessizliğini en azından bir fısıtlıya dönüştürebiliyor

  [​IMG]

  Kaçak göç, kaçamak bakış
  Afrikadan İspanyaya bağlı Kanarya Adalarına kaçak göç, 2006 yılının önde gelen insani sorunlarından biri. Fotoğraf duyguları zerreler halinde kaydeden bir sanat olduğundan mıdır bilinmez, duygu ağırlıklı olaylardan sürekli çok iyi fotoğraflar çıkıyor. Hem bunlar adeta fotoğraf editörlerine ilgi mesajları gönderip seçicileri ikna eden o anlar oluyor.


  [​IMG]


  Formula 1!
  Kamboçyada Ölüler Festivali sırasında düzenlenen öküz yarışlarından bir enstantane. Kamboçyalılar bu yarışa Formula 1 diyorlar. Haliyle formula yarışlarındaki pan fotoğraflarının çoğu da böyle çıkıyor. Öküz üzerine reklam alınmamış yalnız..

  [​IMG]  Hücuumm
  Amerika Birleşik Devletlerindeki futbol liginden bir fotoğraf. Kırmızı formasıyla ev sahibi New York Red Bulls takımı savunma oyuncusu, New England Revolution takımının hücum oyuncusunu durdurmaya çalışıyor. Her iki oyuncunun bedenlerinin değişik yerlerine aldıkları darbe yüzünden canları yanıyor.

  [​IMG]

  Afganistanda Ramazanın ilk günü
  Ramazanın ilk günü Afganistan. Burkalı bir kadın çocuklarıyla Kabil sokaklarında dileniyor. Kadın zaten görünmeyen yüzünü gizleyerek o andan iyice çekiliyor. Geriye burkanın altından yayılan bir çift oyuncul içtenlik kalıyor. Bir de burkanın kıvrımlarında dolaşan hüzün ve yaşama sevinci kararsızlığı.


  [​IMG]


  Ramallahta ibadet
  Yine Ramazanın birinci günü. Bu kez Filistin. Ramallahta iftardan hemen önce ibadet. AP Ajansından Muhammed Muheisen, Filistin sorununun ışığı yutan yorgunluğuyla bu mesele içinde Filistinlilerin neredeyse tek umudu inancın ışığını duvarda biraraya getirmiş. Ve ışıktan çerçeve içine uzanan gencin öfkeyi bırakışını da yakalamış.

  [​IMG]

  Bulutların meydan okuması
  Amerikanın Washington Eyaleti Bremerton Kentinde bir inşaatta çalışan işçiler. Yapı bir gökdelen olacak. Bulutların bunu bilircesine o anda meydan okur gibi bir halleri var.


  [​IMG]

  Zafer kutlaması
  İspanyanın Başkenti Madritteki Badminton turnuvasında yarı final karşılaşmasının sonu. Çinli Dan Lin, vatandaşı Hong Chene karşı kazandığı zaferi kutluyor. Formasını yüzüne geçirince, kumaş, içinden gelen öfke ve sevinci süzüp gizli başka duyguları dışarı veriyor.

  [​IMG]

  Gorilleri öldürmeyin
  İngiltere Londra'da dağ gorillerinin yasak avlanmasını ve yaşam alanlarının tahrip edilmesini protesto için yapılan gösteri. Baba-oğul gösterinin havasına girmiş... Biberonu saymazsak tabii...

  ***

  Arkadaşlar, eğer beğenirseniz devam edecek (?)...
   
  emrullah, brol, kata ve 9 kişi daha bunu beğendi.
 2. kata

  kata Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  Maltepe / İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Derya abi fotoğraflar mükemmel........ Sağol paylaştığın için.........
   
 3. selcuktnt

  selcuktnt Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  649
  Beğeniler:
  323
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  ellerine sağlık abim pek güzel
   
 4. #4
  Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.811
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  Devam ediyorum...
  ***


  [​IMG]

  Moskova’da patlama
  Rusya metrosundaki patlamadan kısa bir süre sonra çekilen bir fotoğraf. Vagonların birinden yaralıların çıkarıldığı anda deklanşöre basan fotoğrafçı, terörün korkutucu yüzünü bir kez daha gösteriyor. Yaralıların durumu ve çevredekilerin yüzündeki korku dolu ifade, yaşanan dehşeti ‘o’ anda donduruyor ve devamını da anlatmaya yetiyor.


  [​IMG]

  Zor bir ‘o’ an
  Batı Şeria'daki bir operasyon sırasında çekilen bir fotoğraf. İsrail askerleri, tutukladıkları bir Filistinli’yi yüzüne bir bez parçası kapatarak götürüyorlar. Yüzündeki ifadeyi göremiyoruz, ama bez parçasından seçilen yüz hatları ‘o’ anda Filistinli’nin hayatının en zor anlarından birini yaşadığını gösteriyor.


  [​IMG]

  Savaşın tanımı
  Fotoğraf Nikaragua'da çekildi. Savaş, tanımı gereği korkutucu, tehlikeli ve ölümcül olmalıdır. Ancak savaş ve silah, bazen sıradan yaşamın bir parçası haline gelince tanım da değişiyor. Nikaragua'da bir parkta bulunan tank kalıntıları arasında oynayan çocuklar için de savaşın ve silahların tanımı çok farklı gibi gözüküyor. Çocuğun yüzündeki bu ifadede, korkudan çok belli belirsiz bir neşe göze çarpıyor.


  [​IMG]

  Estetikle zorun birlikteliği
  Avrupa Buz Pateni Şampiyonası’nda çekilen bir fotoğraf. Rusya'nın tanınmış buz patencisi Evgeni Plushenko şovunu sergiliyor. ‘O’ anda çekilen bu fotoğraf, buz pateninin estetik bir spor olduğu kadar zor bir spor olduğunu da gösteriyor. Plushenko, şovunun zor bir hareketini başarıyla sergilemek için vücudunun her bölümüyle konsantre olmuş görünüyor

  [​IMG]

  İlginç bir tesadüf
  Katar'da çekilen bir fotoğraf. Aslında ilginç bir tesadüfün fotoğrafı bu… Bir tarafta deve yarışlarına katılanlar, öbür taraftaysa bisiklet yarışına katılanlar kıyasıya mücadele ediyor. Bu farklı yarışın katılımcıları, farklı hızlarda, farklı yönlere gitse de ortak bir noktaları da var: Bisikletçilerin ve deve binicilerinin kazanma hırsları...


  [​IMG]

  ''Kutuptaki büyük beyaz''
  Kanada'nın Vapusk Ulusal Parkı'nda çekilen bir fotoğraf. Anne kutup ayısı bir ağacın altında dinleniyor, ama yavrular ‘o’ anların tadını çıkarıyor... İçlerinden biri, bir kar kümesinin ardından kara bulanmış burnuyla adeta saklambaç oynar gibi kardeşine bakıyor. Fotoğraf, National Geographic Türkiye Dergisi'nin Şubat sayısındaki ''Kutuptaki büyük beyaz'' başlıklı foto makalede yer alıyor. Ayrıca bu ‘o’ an, dergiyle birlikte poster olarak veriliyor...

  [​IMG]

  Amerikan gölgesi eşliğinde
  Filipinler'de başkent Manila'daki Amerikan Büyükelçiliği önünde gösteri yapanlardan biri, diğer göstericilerle birlikte ülkedeki Amerikan askeri varlığını protesto ediyor. Amerikan Ordusu, Filipinler'deki Ebu sayyaf adlı örgütün El Kaide'yle bağlantısı olduğu gerekçesiyle bu ülkede tatbikatlar yapıyor. Filipinler ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerin tarihi bilinmezse bu fotoğraf da o an karşımıza çıkmıyor. Amerika Birleşik Devletleri 1898'de savaşla bu adalar ülkesini İspanya'nın elinden almıştı. Bağımsızlık 1946'da elde edilmişti. Özellikle Filipinler'deki sol kesim, sömürge ve yarı bağımsızlık dönemlerindeki insan hakları ihlallerinden Amerika'yı sorumlu tutuyor. İşte bu bilgiler, protestocu kadının gözbebeklerinin üst kısımlarındaki gölgeyi tercüme ediyor. Kadının gözleri o anda Filipinler'deki Amerikan gölgesini açığa vuruyor.

  [​IMG]

  Mekanik sesler
  Fotoğraf, Filistin Batı Şeria'dan... Balata Mülteci Kampında İsrailli bir asker, zırhlı aracın penceresinden taş atan Filistinli çocuklara bağırıyor. İsrail Ordusu'nun Filistin'deki mekanik heybeti, o anda da insani duyguları sıkıştırıyor. Adeta genç askerin lafını fotoğraf değil de zırhlının metali donduruyor

  [​IMG]

  Sahip çalışır, gölge dinlenir
  Amerika Birleşik Devletleri'nin ünlü beyzbol takımı Chicago White Sox'un yeni vurucu oyuncusu Jim Thome, takımın sezona hazırlık idmanları sırasında vuruş çalışıyor. AP Ajansı'ndan Charles Rex Arbogast, oyuncunun gölgesini fotoğraflarken öyle bir kompozisyon elde ediyor ki, topun orada duruşu o ana bir çalışma değil de dinlenme izlenimi veriyor. Yani o an'a sahibi çalışırken gölgesi dinleniyor

  [​IMG]


  Nesillerarası iletişim
  Amerika Minnesota'daki Eagan kenti huzurevinin sakinlerinden Helen Donahue'nun 100'üncü yaşgünü. Bayan Donahue'ye sarılan torunu ya da torunun torunu değil. 5 yaşındaki Maureen 100 yaşındaki Helen'in arkadaşı. Kız çocuğu, nesillerarası iletişim programına katılımcılarından biri olarak haftanın belirli günlerinde huzurevini ziyaret ederken o anda bütün içtenliğiyle karşımıza çıkan dostluk oluşmuş. Çocuk sevgiden mest, içtenliğini pürüzsüz yüzüne yayıyor. O an aldığı sevgi, kadının yüzündeki çizgileri utandırıp sindiriyor.

  [​IMG]

  Hayat öpücüğü
  Sudanın güneyinde kolera salgını var. İki kentte toplam 54 kişi öldü. Ülkenin bu kesiminde yaşayanların 3te 2si güvenli su olanağından yoksun. Fotoğraftaysa bir Güney Sudanlı, Nili besleyen ırmaklardan biri olan Aquemden görece temiz su içiyor. Bölgenin temiz su olanakları gözönünde bulundurulursa eğer o an, Aquem Irmağının sunduğu hayat öpücüğüne dönüşüyor.


  [​IMG]

  Umutsuzluk söyleşisi
  Suyun hayat öpücüğünden toprağın can aldığı yere Filipinlere... Adalar ülkesinin merkezinde yer alan Leyte Adasında toprak kayması bir köyü adeta yuttu. 84 ceset çıkarıldı, 900 kişi toprak altında. Olayın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen askerler umut kazıyor. Fotoğraftaysa kurtarma çalışmalarına katılan bir asker, bir yandan dinlenirken bir yandan da felaket alanını yukarıdan izliyor. Asker görmüyor, duymuyor ama buradan bakınca bine yakın cansız bedenin hüznünü dışa vuran toprak, o anda gökyüzündeki kara bulutla umutsuzluğu söyleşiyor.

  [​IMG]


  Öfke sızıntısı
  Filistin... Batı Şeria�daki El Halil kenti... Yaygın tanımla Ultra Radikal Yahudi, El Halil�in boş bir sokağında. Burası İsrail Ordusu�nun kontrolündeki bir bölge. Bu nedenle Filistin öfkesi süpürülmüş. Ama duvarlar boş sokağa adeta görünmez öfke sızıntıları salıyor. Kablolar da gerilimi dokuyor.

  [​IMG]


  Suların altındaki zenginlik
  Fotoğraf, Sualtı Temizlik Hareketinin denizlerimizi nasıl çöplük gibi kullandığımızı göstermek amacıyla yaptığı etkinliklerden birinde, İstanbulda Harem dalışı sırasında çekildi. Hareketin gönüllülerinden Ateş Evirgenin çektiği bir fotoğraf. O, dalış sırasında en masum buluntulardan biri. Zaten Harry Potter kitabı gönüllü dalgıca Ben masumum derken, deniz de yorgun ve bezgin, bu savunmayı onaylıyor

  [​IMG]


  Çarpma anı
  Japonya ile Rusya Kadın Futbol Ulusal takımları arasında Fukuroi kentinde oynanan maçta ev sahibi takımın oyuncusu Mio Otani, Rusyanın kalecisi Maria Pigileva tarafından durduruluyor. O anda Otani, duvara çarpmış gibi olmuş. Rus kalecinin sertliği ise faulü gören olmasın diye ellerinin ucundan geriye doğru kaçmış.

  [​IMG]

  Sessiz yalnızlık içinde
  Afganistandaki Kabil yakınlarında bulunan Policharki Cezaevinde çıkan isyanla ilgili bir fotoğraf. İçeridekilerin yakınları bilgi almak için Afgan askerden medet umuyor. Kadınlardan ikisinin yalvaran bakışları, görünecek yer bulamayınca vücutlarının duruşuna yayılıyor. Ve gözyaşlarını silmek için burkasını açan kadın... Ağlayışı hem üzüntüsünün boyutunu hem de onca kalabalığın içinde çaresiz, sessiz yalnızlığını anlatıyor.

  [​IMG]
  Bizim sadece babamızdı
  Filistinde Gazze Şeridinde İslami Cihadın Askeri Kanadının Komutanı Khaled Dahdouh öldürüldü. Filistinliler, Dahdouhun İsrail hava saldırısında öldürüldüğünü söylüyor. İsrail Ordusu ise Hayır biz değildik diyor. Fotoğraf, Khaled Dahdouhun cenazesi evden çıkarılırken çekildi. Dauhdouh, İsraile göre terörist, Filistinlilere göreyse direnişçi komutandı. Çocukların o anda hem korkan hem de ağlayan gözyaşları ise Babamızdı diyor.


  [​IMG]

  Shakespare ve Maskeleri
  Kübanın Başkenti Havanada Ulusal Bale, Shakespare ve Maskeleri adlı eseri sergiliyor. Etkinlik, 8. Küba Cigar Festivali şerefine yapılıyor. Karenin içinden bize doğru geliyormuş gibi görünen baletin o andaki hareketi kusursuz görünüyor. Dolayısıyla o andaki ışık da, renkler de, gölgeler de baletin rahatlığına ve hareketinin kusursuzluğuna eşlik ediyor. Sonuçta da AP foto muhabiri Javier Galeano, bu eşgüdümün en olgun anını yakaladığında güzel bir fotoğraf oluşuyor.  [​IMG]


  Bilin bakalım...
  Hani gazetelerin eklerinde bazen bulmacalar olur. Bu resimde ne var? diye sorulur. Bu da öyle bir o an sayılır. O anda Ohiodaki Elyria Kenti parkında sahibinin gezmeye çıkardığı dalmaçya cinsi bir köpek vardır.

  [​IMG]


  Galaksi
  Hubble Uzay Teleskopuyla çekilen bir fotoğraf. 25 milyon yıl önceki o ana bakıyoruz. O anın önemi, bugüne kadar çekilen en iyi, en net spiral galaksi fotoğrafı olması. Büyüklüğü ve aradaki mesafe hesap makinelere sığacak gibi değil... Bu dev yıldız adacıkları ve yıldızlar topluluğunun genişliği, bir ucundan bir ucuna 1,6 kentilyon kilometre. Bizlerden uzaklığı 25 milyon ışık yılı ya da başka bir deyişle 25 milyon kere 9 buçuk trilyon kilometre. Dev Fırıldak Galaksisi, adına yaraşır muzip bir edayla evrene yıldızlar saçarak geçip gidiyormuş gibi görünüyor.
   
  bisikletci, lepidoptera, brol ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.835
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu tip fotoğraflara bakınca, daha önce okuduğum "Tüfek Mikrop ve Çelik " kitabını hatırlamadan edemiyorum. Neden acı ve hüzün dolu anlar , hep belli kültürlerde , belli coğrafyalarda ağırlık kazanıyor. Neden ?

  Paylaşım için çok teşekkürler
   
 6. Burak Taha

  Burak Taha Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  150
  Şehir:
  İstanbul/ALİBEYKÖY
  Seviye:
  Resimler için teşekkür ederim..Hepsi de çok anlamlı ..Başarılarınızın devamını dilerim..iyi forumlar..:)
   
 7. bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  Güzel resimler NTV de rastladığım zaman bakıyorum mutlaka .. Teşekkürler
   
 8. #8
  Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.811
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  [​IMG]


  Okul
  Dünyanın en yeni petrol üreticisi Çad’da bir okul... Bu ülkenin çocuklarının durumu da Afrika ortalamasını yansıtıyor. Yani petrol üreticisi Çad’da çocukların yüzde 60’ı eğitim olanağından yoksun bulunuyor. Bu çocuklarsa Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın yardımlarıyla ‘o’ anın yansıttığı koşullarda eğitim görüyor. İlk sıradaki kızlar, elle tutulurcasına yoğun bakışlarıyla foto muhabirini tutmaya çalışıyor. (Associated Press / Sayyid Azim)


  [​IMG]


  Felaketin özeti
  Yaşlı kadın Filipinler’de Leyte Adası’ndaki heyelandan sağ kurtulan sayılı insanlardan biri. Toprak kayması bir kasabayı adeta yuttu. 107 kişinin cesedi çıkarıldı, 900 kişi toprak altında. Yaşlı kadın, kasabanın yakınlarında oluşturulan merkezde barındırılıyor. ‘O’ anda tek gözünde kalan yaşam ışığının son pırıltılarıyla, yüzündeki çizgilerle ve hatta yorgun ak saçlarıyla felaketi özetliyor. (Associated Press / David Longstreath)

  [​IMG]

  Afganistan kuş gribi olursa
  Uzmanlara göre, kuş gribinin Afganistan’da da ortaya çıkması kaçınılmaz. Yine uzmanlara göre, hükümet bu konuda hiç bir adım atmıyor. Ve ‘o’ anda birden bire karşımıza çıkar gibi görünen kadın, Kabil’de satmak için pazara götürdüğü tavuklarla müşteri bekliyor. Kadının geçim umudunun tavukları tutuşu, gizli bakışların yayıldığı burkanın ‘o’ andaki meydan okuyuşu, eğer patlak verirse kuş gribi salgınının Afganistan’da nelere yolaçabileceğinin ipuçlarını veriyor. (Associated Press / Rafiq Maqbool)


  [​IMG]

  Bu kaşıntı da ne?”
  Kına 9 aylık. Fotoğrafı çeken anne Ayşe Akbaş’ın verdiği bilgiye göre, mimiklerini keşfetmeye ve yüzünü tanımaya başladığında yaptığı ilk hareketlerden biri olarak ‘o’ an, Kına’nın kişisel öyküsünde tarihe geçiyor. Ama Kına o sırada diş çıkarıyor, dolayısıyla kaşınıyor. O yaştaki çocukların mimikleri biz, anne ve babası dışındakiler için bilmece gibidir ama bakışlar o kadar güçlü ki, herhalde Kına dehşet bir şaşkınlıkla diş kaşıntısını soruyor. (Ayşe Akbaş)


  [​IMG]

  Tesadüfi sevgi
  Nam Choke adlı erkek fille Boonrawd adlı dişi fil, Tayvan’daki fil kampında oynaşıyor. Ve ‘o’ an, tesadüflerin de “Seni seviyorum” diyebileceğini kanıtlıyor. (Reuters / Sukree Sukplang)


  [​IMG]


  Sessiz mesaj
  Fotoğraf Kudüs’te çekildi. İki Filistinli, Cuma namazı kılmak için El Aksa Camii’ne gitmeden önce İsrail polisinin izin vermesini bekliyor. İsrail, 45 yaşın altındaki Filistinliler’in El Aksa Camii’ne girmesine izin vermiyor. AP Ajansı’ndan Enric Marti, tek bir kareyle yılların birikmiş öfkesini ‘o’ ana sığdırıyor. Özellikle sağdaki adam., dilinin değil gözlerinin ucuna gelmiş ifadeyi, sessiz bir mesaj olarak ‘o’ ana yayıyor. (Associated Press / Enric Marti)


  [​IMG]

  Ruh temizliği
  Hindistan’da Allahabat kentinde bir baba, 1 buçuk yaşındaki oğlunu inanışına göre, ruhu yıkansın diye Ganj Nehri’ne daldırıp çıkarıyor. Baba, oğlunun ruhunun yıkandığına inanıyor ama çocuk ne bilsin, ‘o’ anda ruhu temizlenmekten ziyade ruhu korkuyor. (Associated Press / Rajesh Kumar Singh)

  [​IMG]

  Ortak duygular
  Hindistanda dünya medyasının ilgisini çeken bir eylem var. Madhya Pradeshte inşa edilen dünyanın en büyük ikinci barajının daha da yükseltilmesine karşı çıkan ve açlık grevine başlayan eylemci Medha Patkar, 6 Nisanda polis zoruyla hastaneye kaldırıldı. Eylemcinin destekçilerinden biri olan köylü, o sırada Yeni Delhide Patkar için yapılan mitingde konuşmalardan birini dinlemekteydi. Işığın yüzdeki yerleşimi, çakır bakışlarındaki gölgeler, kalın çizgiler ve hatta duruş... Öylesine bir o an yakalamıştı ki Gurinder Osan, adam o anda orada bulunanların ortak duygularını yüklenmekteydi.


  [​IMG]

  Dün, bugün ve sefalet
  Afganistanın başkenti Kabil... İç savaşta harap olmuş bir binanın önünde iki kadın halı silkiyor. Beride derin bir kültürün parlak ürünü Afgan halısı, ötede ise modern bir camii. Ortada da geçmişle bugün arasındaki bağlantıyı kopartan sefalet.

  [​IMG]

  Muhalif hareket
  Belarusta kısa bir süre önce yapılan seçimlerin sonuçlarına itiraz edenlerin oluşturduğu muhalif hareket, iktidardakilerin sert müdahelesiyle karşılaştı. Sonuçta gösteriler sırasında çok sayıda muhalif tutuklandı. Bu genç o anda tutuklu yoldaşlarının adlarının yazılı olduğu kağıttan kayıkları suya bırakmaktaydı.

  [​IMG]

  2007ye hazırlık
  Jamaikanın başkenti Kingstonda göstericilerle polis çatışıyor. Aslında bu bir tatbikat. İngilizler tarafından eğitilen güvenlik güçleri, Jamaikada 2007de yapılacak Dünya Kriket Şampiyonasına hazırlanıyor. Anlaşılan özellikle gösterici rolündekiler işi epey ciddiye alıyor. Haliyle hareketten ve sahte de olsa ortamdaki gerilimden etkilenen ışık da işi ciddiye alıyor.


  [​IMG]


  Sel sularında
  Avustralya, ülkenin kuzeyindeki Katherine Kasabası... Kız çocuğunun saflığı, masumiyeti gibi sözler edilebilir belki ama o anda bu tür yaklaşımlara soğuk duran bir şeyler hemen seziliyor. Bu çocuk, kasabayı basan sel sularında eğleniyor.


  [​IMG]


  Teknolojinin işi
  O an, yüksek teknolojinin hoş bir sürprizi. Bir insan parmağının metal yüzeyde bıraktığı terden izin fotoğrafı...
   

İlginizi Çekebilir

4.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
forearms-on-bars.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
IMG_20160426_172107.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...