İşte Bisikletle Ağrı Dağı Fotoları ve Zafer Sevinçleri (Resimli)

Konu, 'Delta Bisiklet' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

 1. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Küresel Isınmaya Karşı Bisikletle Ağrı
  Dağı’na Zirve Tırmanışı
  2-9 Ağustos 2009

  [​IMG]

  [​IMG]

  Küresel ısınma için Türkiye’nin Zirvesine bisikletle tırmandık.
  Çevreci kuruluşlar yaptıkları eğlemelerle küresel ısınmaya dikkat çekmek istiyor. Dünyanın en büyük sorununun küresel ısınma olduğu sürekli söyleniyor.”İklimsel değişimler başladı, dünyamız büyük tehdit altında” diyorlar ama özellikle ülkemiz bu konuya duyarlı değil. İşte bu yüzden dünyanın en çevreci taşıtı bisiklet ile ülkemizin zirvesine Ağrı dağına (5317m) çıkarsak belki sesimizi duyan olur diye düşündük. Bir kez de ülkemizin zirvesinden zirvesine seslenmek istedik. Ağrı dağı küresel ısınmanın en belirgin yerlerinden biri çünkü zirvesindeki buzul eriyor ve her yıl zirvemiz biraz daha alçalıyor. İşte bunu da ispatlamak istiyorduk. Delta bisiklet gurubu olarak böylesi bir amaçla 2 Ağustosta yola çıktık. Yol uzun şartlar çetin. Onlarca basın mensubu bizi Kars Hava Limanında karşıladı. Hepsi zirveye bizimle gelmek istiyor bizimle çevreci duyarlılığımızı paylaşıyordu. Hatta bizi duygulandıran bir olay bile oldu. Iğdır valimiz bisiklete atladığı gibi bizi yolda karşıladı. Mutluyduk. Daha şimdiden ses getirmeyi başarmıştık. Yollarda genç yaşlı kadın erkek hatta çocuklar üç tekerlekli bisikletleri ile “ Küresel ısınmaya hayır”sloganları ile bizlerle pedal basıyorlardı.

  [​IMG]
  Bölge halkının duyarlılığı bizi daha da umutlandırdı güç verdi. Artık bisikletle Ağrı zirvesine çıkmak bizi artık zor gelmeyecekti.

  [​IMG]

  İlk gün Iğdır’dan yola çıkan Delta Bisiklet ve gazetecilerden oluşan ekip Doğubeyazıt Ağrı dağı eteklerine gelerek tırmanışa başladı. Dağ bisikletinin bile yol almakta zorluk çektiği patikalar sivri kayaların arasında yol buldukça pedal basıyor kimi zamanda bisikleti sırtımıza alarak ilerlemeye çalışıyorduk. İlk hedefimiz ana kamp 3200 metreydi. Zoru başarmak için yola çıkan ekip bir yandan zorlu parkurda ilerliyor diğer yandan da yüksekliğin verdiği zorluklarla boğuşuyordu. Nefes nefese kan ter içinde insanüstü bir güçle çabalıyordu. 3200 kampı göründüğünde bedenler tükenmiş güç bitmişti. Dağcıların bile hayretle izlediği bisikletçileri kampa vardığında alkışlanıyordu. Geleceğimiz duyulmuş bahisler bile yapılmıştı. 3200 kampına bisikletle gelmek imkânsız diyenlerin utandıran ekibimizin hedefinin başlangıcıydı. Onları bekleyen daha zorlu bir etap vardı.4200 kampı ve zirve 5137...
  Zor parkur 20 kişilik ekibimizden dört kişiyi güçsüz bırakmış hasta etmişti bile. İlk kez dağa çıkan bisikletçilerimizden 4 kişi yükseklik hastalığına yakalandı pedalları sustu. Gazetecilerden bir kısmı ise hala bizimleydi.
  Gün ağarırken plan yapıldı. Usta dağ rehberimiz Hasan Çağdaş karar verdi. 4200 kampına iki bisiklet gidecek. “Artık yol zorlu. Bisiklet sürmek artık çok zor.”
  Haklıda, kayalık ve çakıl yolda gitmek imkânsız gibi. Bisikletler daha çok sırtta taşınacak. Bu yüzden iki bisikleti yanımıza alıyoruz. 4200 artık son kamp. Gün boyu yürüyoruz. Tam dört saat sırtlarda bisiklet çakıl ve kaygan yollar. Kampa vardığımızda çadıra giren soluksuz baygın uyuyor ayaklarda derman kalmamış durumda. Diğer kamp yapanlar dağcılar ile sohbet ettiğimizde hedefimizde belirleniyor. Hava güzel bu fırsatı değerlendirmek lazım. Yüksekliye uyum için kalırsak ertesi gün fırtına korkusu var. O zaman dinlenmek yok bu gece yola devam. Ekip giderek eksiliyor. İki kişi daha file veriyoruz. Yükseklik hastalığı iki arkadaşımızı daha güçsüz bırakıyor. Gelirlerse turu zora sokacaklar. Bu da zirveye çıkacak bisikletlerin sayısını bire düşürmesine neden oldu. Artık hedefimiz zirve. Yolumuz ise sadece karlı buzlu dik kayalardan kaplı uçurumların yamaççındaki zirve yolu. Hava eksi 10 . Saat gece yarısı 2 de kalk veriliyor. Kimse çadırından çıkmak istemezcesine uyku tulumundan çıkmamak istercesine sıkı, sıkı sarılarak isyan ediyor. Bisiklet parçalanarak Delta ekibine bölüştürülüyor. Kimi tekerleği kimi ana parçayı sırtlanıyor. Gözün alabildiği beyaz karın kapladığı zirveye kafa fenerleri ile çıkmak için 4200 kampından ayrılıyoruz. Oksijen azlığı yolun kar ve buz tutmuş aman vermez zorluğu ve havanın soğukluğu bizi durduramıyor. Hedefe kitlenmişçesine ilerliyoruz. Minik adımlar bizi zirveye yaklaştırıyor ama soluğumuzu kesen soğuk nefes almakta zorluk çektiğimiz yükseklik bizi epey zorluyor. Son güç son enerjimizi kullanıyoruz. Minik adımlar mikro adımlara dönüşüyor. Ama yılmak yok. Çünkü bir ilki gerçekleştiriyoruz. Ağrı zirvesine bisikletle çıkacağız.
  Ve tüm yorgunluğu unutturan son. Evet zirvedeyiz. Zirveyi sevinç çığlıkları kaplıyor. Kimi bisikleti havaya kaldırırken kimi zirvede adeta bisikleti ile şov yapıyor. CPS cihazı ile kötü haberi veriyoruz. Zirve yüksekliği 5132. Zirve tam 5 metre erimiş. Delta macera gurubu ile başarmanın verdiği gurur ile zirvede bayraklarımızı dalgalandırıyoruz.
  Hep beraber Türkiye’nin zirvesinden sesleniyoruz “ Lütfen çevreye ve küresel ısınmaya duyarlı olun.”

  İnişimiz çıkışımızdan daha zor oldu. Çok yorulmuştuk, dik kayalıklardan inmek çok zordu. Bazı arkadaşlarımız düşme tehlikesi yaşadı ve ufak sıyrıklarla tehlikeyi atlattı. Buzulu geçtikten sonra biraz rahatladık. İlk önce 4200 Kampına vardık. Çadırlarımıza koşarak uykusuzluğumuzu gidermemiz gerekiyordu. Saatlerdir yorgun ve açtık. Kampta kalan diğer arkadaşlarımız hemen bize yardımcı oldu ve yeme içme ihtiyaçlarımızı karşıladılar. Çorbalarımız hazırlanmıştı bile. Bardakta çorba içmek çok güzel.
  Hemen ertesi gün 3200 kampına indik ve kamptaki diğer arkadaşlarımızı alarak İshak Paşa Sarayı’na doğru pedal bastık. Artık her şey daha da kolaylaşıyordu ve hep iniş yapmak çok güzel bir duyguydu. Bazen küçük kazalar atlattığımız da oluyordu. Bisikletle Zirve Yapmış olma sevinci bu acıları unutturuyordu.
  Artık İshak Paşa Sarayı’ ndayız ve geceyi orada kamp kurarak geçireceğiz. İyice yorulmuştuk… Sabah kuş sesleriyle uyanmak çok güzel. Sarayı gezdikten sonra Iğdır’a doğru yol alıyoruz. Iğdır Valisi bizi karşılıyor ve sevincimize ortak oluyor. Bir şehir turu yaptıktan sonra Delta Bisiklet ve Katılımcıları olarak ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere hediyelerimizi veriyoruz.


  KATILIMCILAR

  BENGÜÇ ÖZERDEM
  ULAŞ BAYDAR
  GÖKCAN BAYDAR
  YÜKSEL BAYDAR
  SELAM BAYDAR
  EVREN OKCU
  BURAK KİNET
  SERHAD KANGÖZ
  ÖZDEM VELİ ERDEM
  HASAN ÇAĞDAŞ
  UMUT BEKTAŞ
  TANER DOĞRU
  ORKUN DOĞRU
  BURAK MURAT BAYRAM
  BARIŞ TOPCU
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Saygılarımızla,  Delta Bisiklet

  www.deltabisiklet.com
  delta@deltabisiklet.com

  0 216 450 66 30

  Özgürlük İki Tekerde…
   
 2. #2
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Daha bir suru resim var bunlarla simdilik idare edin :)
   
 3. memocy

  memocy Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  969
  Beğeniler:
  740
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  harikasınız.. muhteşem kareler gerçekten.. olmazı başardınız..
   
 4. Kadir Yılmaz

  Kadir Yılmaz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  713
  Beğeniler:
  419
  Şehir:
  istanbul kartal yakacık
  Seviye:
  söylenecek fazla birşey yok . hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.saygılar.
   
  Volkan Bilirli bunu beğendi.
 5. hız

  hız Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  2.249
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Seviye:
  tek kelimeyle,harıkasınııııız:in: :in:
   
  ümran çoker bunu beğendi.
 6. halid acar

  halid acar Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.234
  Beğeniler:
  629
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  fazla söze yok süppersiniz abi helal olsun ne diyelim
   
  Necati Günüç bunu beğendi.
 7. #7
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]
   
 8. Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  CPS cihazı ile kötü haberi veriyoruz. Zirve yüksekliği 5132. Zirve tam 5 metre erimiş

  bu cümle herşeyi anlatıyor tebrik ederim ilk defa bir Türk bisikletçi grup ağrı dağının zirvesini gösterdi bize daha nice dağlarımız var onlarıda görmek isteriz
   
 9. #9
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 10. memocy

  memocy Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  969
  Beğeniler:
  740
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  eskiden yükseklikler trigonometrik hesaplarla haritacılar tarafından yapılırmış. 3 tane yüksekliği kesin bilinen nokta yardımı ile zirvelerin irtifaları hesaplanırmış.Bu teknolojiden sonra barometrik sisteme geçildi. Çoğumuzun kolundaki saatler bu barometrik (hava basıncı) sistem ile çalışırdı ve ısıya göre sapmalar olurdu. Simdi ise GPS'ler direk uydudan veri alarak kesine en yakın sonucu verebiliyorlar. Hatta kimi GPS ler sapma metresini de gösteriyor. Bu tırmanışdaki ölçüm sonuca en yakın tutar,5137 mt ise genel kabul görmüş yükseklik.. Asıl küresel ısınmayı dağ eteklerindeki buzul erimelerinden net olarak görebiliriz. Kar örtüsü gittikçe küçülüyor bu dağımızda da.
   
  Mert SANER, irfancan, günay ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 11. #11
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]
   
  enis57, Erol KOLAS, irfancan ve 13 kişi daha bunu beğendi.
 12. ümran çoker

  ümran çoker Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  94
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  fotoğraflar bile enfes!nefes kesici! bu maceranın kendisine söylenecek kelime bile yok! İyi ki varsınız muhteşem Türkler!
   
  hız bunu beğendi.
 13. ümran çoker

  ümran çoker Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  94
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Muhammed bence "Çılgın Türkleri Kutlama Partisi " vermeliyiz ! Bu zaferi Kutlamalıyız!:winkenlux :winkenlux :winkenlux
   
  hız bunu beğendi.
 14. sebo

  sebo Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Trabzon
  Seviye:
  İşte budur diyorum ve tebrik ediyorum..
   
 15. Volkan Bilirli

  Volkan Bilirli Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.106
  Beğeniler:
  742
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  TEbrikler :in:
   
 16. utkuozgur

  utkuozgur Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  BODRUM -MUĞLA
  Seviye:
  Rüya gibi kareler aklınıza emeğinize sağlık . Geotech kendi markanız olduğundan zirvede daha yakışmış (daha önce titanyum corratec ile çıkacağını söylüyordu Ulaş).
   
 17. Burak BALKIR

  Burak BALKIR Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Gerçekten çok zor bir işi çok önemli bir amaç uğruna başarmışsınız gönülden tebrik ediyorum..
   
  hız bunu beğendi.
 18. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  bende tebrik ederim cesaretiniz ve azminizden ötürü bravo!
   
  Bora bunu beğendi.
 19. Tolga Gürgün

  Tolga Gürgün Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  2.385
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Selam ,

  Delta Bisiklet ' e bu duyarlı hareketinden dolayı canı gönülden tebrik ederim .

  Bravo ! ! !

  Tolga Gürgün
   
 20. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Tekirdağ
  Seviye:
  Bu anlamlı etkinlik için teşekkürler....
  Saygılar.
   

İlginizi Çekebilir

20150423_155512.jpg
Merhaba arkadaslar, bugun 2 saatlik bi antreman yaptim 110-140 arasi gezindim nabzim sona dogru zorladim kendimi zamana karsi moduna gecip sonrada sprint attim hesaplarimag ore max. Nabzim 199...
20160805_132318.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
07thighs1-articleLarge1.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...