işte azim budur

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ahmet ozgen tarafından paylaşıldı.

 1. ahmet ozgen

  ahmet ozgen Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.760
  Beğeniler:
  645
  Seviye:
  slm arkadaşlar bisikletle ilgili haberlere bakarken zaman gazetesinin sitesindeki bi haberden çok etkilendim ve sizlerle paylaşmak istedim

  Hayata yarım pedalla sarıldı
  Küçük yaşta geçirdiği çocuk felcinden sonra sol ayağı tutmaz olan Celil Güler (29), sağ ayağıyla yarım pedal çevirerek kullandığı bisikletle hayata tutunmaya çalışıyor. Güler, görenleri hayrete düşürecek şekilde bisikletini profesyonelce sürüyor.

  Konya'nın Meram ilçesinde doğan Celil Güler, 1.5 yaşındayken mahalle iğnecisi olarak bilinen şahsın yanlış iğne vurması sonucu yüksek ateşe yakalanmış. Yüksek ateşin düşmemesi sonucu çocuk felçine yakalan Güler, çocukluğunu yaşayamamış. Yaşıtlarının oyun oynalarını, eğlenmelerini evinin pencerisinden üzüntü içerisinde seyrettiğini anlatan Güler, çocukluğunda reşitleri gibi gezememenin acısını çok fazla çektiğini anlatıyor.

  İlkokulda hıdrellez şenliklerine arkadaşlarının bisikletlerle gitmesinden çok etkilendiğini anlatan Güler, kendisinin de bisiklet kullanabileceğini düşünmüş. Büyük bir heyecan ve azim göstererek bisiklete binmeyi başardığını aktaran Güler, bisiklete hiç düşmeden bindiği ilk günün kendisini hayata bağladığını anlatıyor: ''Bisiklete binme hayaline kendisini öylesine kaptırdım ki, benim için sadece 'hayal olabilecek olan bisiklete binmek artık umuda' dönüştü. Ailem de benim bisiklet sürme azmime büyük destek verdi. Babam 14 yaşındayken bir gün eve bisikletle geldi. Mahallemizdeki insanların yardımlarıyla bisiklete binmeyi öğrendim. İlk zamanlar sürekli düşüyordum. Ama daha sonra büyük bir azim gösterdim ve düşlerim gerçek oldu. Bisikleti ilk sürdüğüm anın mutluğunu hiç unutamıyorum."

  İlerleyen sürede bisikletini ustaca kullanmaya başladığını aktaran Güler, Konya Büyükşehir Belediyesi'nde 21 yaşında sakat kadrosuyla işe başladığını belirtiyor. Belediyede 15 yıl çalıştıktan sonra malulen emekli olduğunu aktaran tek pedallı bisiklet kullanıcısı, 15 yıl boyunca evinden işine bisikletiyle gidip geldiğini ve şu ana kadar hiçbir kaza yapmadığını anlatıyor.

  Konya'da bisiklet yollarının kendisi için çok yararlı olduğunu anlatan Güler, trafikte de şoförlerden büyük destek aldığını söylüyor. Güler, "Bisikletimi tek ayağımla yarım pedal çevirerek kullandığımı, bir elimde baston diğer elimde bisikletin didonunu tuttuğumu gören şoförler, şerit değiştirip bana yol veriyor. Bazı vatandaşlar ise beni gördüklerinde hayrete düşüyorlar.'' şeklinde konuşuyor.

  Evli ve 3 çocuk babası olan Güler, okulunu ortaöğretim ikinci sınıftan terk ettiğini söylüyor. Ayağındaki sakatlığın okulu terketmesinde bir etken olmadığını anlatan Güler, bunun nedenini hayvan sevgisine bağlıyor. Güler'deki hayvan sevgisi, babasının arkadaşının bir gün kendisine geçmiş olsun ziyaretine gelirken hediye olarak iki güvercin getirmesiyle başlamış. Bu sevgi daha sonra onun okuması ikinci plana atmış ve zamanla okuldan ayrılmış.

  Renkli ve çok zor bir yaşamı olan Güler'in marifetlerinden biri de sağ bileğini bu güne kadar kimsenin yıkamamış olması. Güler, belediyede çalıştığı dönemde iş arkadaşları arasında 3 -4 ayda bir düzenledikleri bilek güreşi turnuvalarında bugüne kadar hiç yenilmediğini, yine tek ayağından tuttuğu sandalyeyi tek elle kaldırmada hiçbir arkadaşının kendisiyle yarışamadığını belirtiyor. Güler, sağ elinin bu kadar güçlü olmasını çocukluğunda geçirdiği felçten sonra bütün kuvvetinin sağ tarafında yoğunlaşmış olmasına bağlıyor. (CHA)
  zaman.com.tr den alıntıdır.
   
  BLACK_TROUBLE ve Karakartal Platton bunu beğendi.
 2. Karakartal Platton

  Karakartal Platton Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  180
  Seviye:
  Vaybe gerçekten azim bu demek tek ayakla bisiklet kullanmak.Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. BLACK_TROUBLE

  BLACK_TROUBLE Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Gerçekten tam bir azim öyküsü paylaşım için teşkkürler.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-26-49.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
Drafting_Graph_1024x1024.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
wide_tire.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....