İstanbul'da Yokuş Antrenmanı

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Kaan Özçelik tarafından 9 Nisan 2015 tarihinde paylaşıldı.

 1. Kaan Özçelik

  Kaan Özçelik Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
  Sponsorlu İstanbul Avrupa yakasında yol bisikletinizle antrenman yapıyorsanız alternatifiniz maalesef çok fazla değil. Şehrin kalabalık yapısı,araç popülasyonu,trafikte bisikletliye duyulmayan saygı nedeniyle antrenman yapabilmek zor. Bütün bunlarla beraber eğer uzun yokuşları seven bir bisikletçiyseniz maalesef İstanbul'un coğrafi yapısı da buna çok uygun değil. Ama İstanbul yine coğrafi yapısından ötürü özellikle boğaz hattında deniz kenarından iç taraflara doğru uzunan ortalama 1-2 km'lik ama sert ve çok sert yapıda sağlam yokuşlara sahip. Bunların dışında şehir merkezinden e-5 üzerinde Tekirdağ yönünde uzaklaşırken de yine çok uzun olmayan ama hatırı sayılır eğimlere sahip yokuşlara sahip.Bunların dışında Avrupa yakasında antrenman yapmak için en uygun yerler olan şehrin kuzeyinde de güzel yokuşlar mevcut. Bu yazıda çoğunlukla kullandığım rotalar üzerindeki en sevdiğim 10 yokuşu sıralamaya çalışacağım. Yazmaya çalışacağım eğim bilgileri ve ekleyeceğim kişisel görüşler umarım okuyan bisiklet severlere faydalı ve gaza getirici bilgiler olarak geri döner.

  0001.jpg

  1) Bebek Yokuşu: Koca İstanbul'da en sevdiğim yokuş burası. Boğaz hattında Bebek semtinin dar bir sokağından başlayan yokuş başladıktan yaklaşık 100-200m sonra eğim bir daha gevşememek üzere sertleşiyor. 1km'lik yokuş ortalama %12 ve max. %21,6 eğim ile bana Mur de Huy yokuşunu hatırlatıyor. Küçük Bebek yokuşuyla tanışana kadar bu yokuşun İstanbul'daki en acımasız eğime sahip yokuş olduğunu düşünüyordum. Hatta ilk seferinde çıkamamıştım. Bi sonraki denememde carbon bisiklet ve kilitli pedal farkını yaşayacağımı düşünmüştüm ama yine çok zorlanarak ve sonlara doğru zigzaglar çizerek çıkmıştım. Benim için efsane yokuşlardan biridir.
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.


  2) Örcünlü Yokuşu: Kuzey İstanbul'un yol bisikletçileri için sunduğu en acımasız ve o bölgede en iyi yokuş antrenmanlarının yapılabileceği yokuşlardan biri. 4km'lik yokuş ilk 1,5km'de çok hafif bir eğimle karşılıyor bisikletçiyi. Strava'daki bu yokuşa ait iki segmentten ben eğimin bisikletçiyi hafiften çarpmaya başladığı zirveye uzaklığın 2,8km olduğu bölümden başlayan segmenti seçtim. Ortalama eğimin %5 olduğu bu segmentte maks. eğim %10 seviyelerinde. Hızlı girip,sert çevirirseniz,eğimin yumuşadığı son 500m'de patlama garantili:)Grup olarak rekabet halinde çıkıyorsanız, ani ataktan ziyade tempo yükseltip grubu inceltmeye yönelik atakların yapılabileceği bir eğim. Eğim çok sertleşmediği için grubun içinde kalmaya çalışıp zirveyi görmeye çalışın. Ama nabzı iyi olanların eğimin yumuşamasıyla birlikte tempoyu arttırması karşısında patlamışlığım vardır:)
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.


  3) Büyükçekmece - Beylikdüzü (cat 3): İstanbul'da bulabildiğim ender cat3 tırmanışlardan. Ortalama eğim %5.3 ve maks. eğim %12,4. 3,6km boyunca e-5 üzerinden Büyükçekmece'den deniz seviyesinden Beylikdüzü'ne doğru tırmanıyorsunuz. Birbirine benzer iki segmentten birinde ağır araçların kullandığı eğimin sertleşmediği ancak sürekli makul bir seviyede olduğu rota,diğerinde ise e-5 boyunca devam eden rota. Bu ikinci segmentte eğimin stravaya göre maks. %12,4'e, bana göre ise daha da yüksek olduğu bir dönüş mevcut. Günün birinde bu rotada bir yarış olursa, kendine güvenen bisikletçilerin atak yapacağı nokta burası:))
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.


  4) İnönü stadı-Taksim Meydanı: Burada listeye yazdığım 10 yokuştan en çok kullandığım, antrenman amaçlı en çok ziyaret edip,uygun vakit bulursam 3-5 set çıkıp indiğim yokuş. Hatta bir ara KOM'una da bayağı göz koyduk ama sonradan ortalık dağıldı,KOM derecesi benim şu an için ulaşamayacağım değerlere geldi.1,6km'lik yokuşta ortalama eğim %6,3,maks. eğim %21,3(strava'ya göre)Deniz seviyesinden İnönü Stadı'nın hemen önünden başlayan segment, stadı döndükten sonra İnönü caddesi üzerinden Taksim meydana çıkıyor. Stadı döndükten sonra hızlanıp nefes alabileceğiniz negatif bir eğim var. Stad dönüşünü tamamlayıp İnönü caddesine doğru döndükten sonra eğim bisikletçiyi yaklaşık 200-300m boyunca sert bir şekilde çarpıyor. Strava'nın gösterdiği değerlere göre de maks. eğim burada gerçekleşiyor. Gerçekten pedal çevirmenin zorlaştığı,bisikletin shifter'ına çaresizce tekrar vurduğun,ama vitesi düşüremediğin bir bölüm. Ama çabuk bitiyor. Benim en çok keyif aldığım,antrenman yapmaktan zevk aldığım yokuş..
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.


  5) Küçük Bebek Yokuşu (duvar): Benim gördüğüm,benim bildiğim İstanbul'daki en acımasız yokuş. Henüz bisikletle tırmanmaya cesaret edemedim. Arabayla çıkarken vites değiştirmeye çekindiğiniz,araba geriye doğru devrilecekmiş gibi korktuğunuz bir bölüm var. Strava mühendisleri de galiba orada ne yapacağını şaşırmış ve eğim grafiğine direk duvar çizmişler.Segmentteki veriler çok sağlıklı değil ama bu bile nasıl bir yokuş olduğu hakkında ipucu veriyordur eminim. 900m'lik yokuş %11,4'lük ortalama eğim ve %28,4'lük maks. eğime sahip. (strava'ya göre) Eğim grafiğindeki duvarlarda ise maks. eğim %60'ları filan gösteriyor strava ama onları çok dikkate almadım. Bana göre bu yokuşu zigzag çizmeden çıkabilmek çok çok büyük bir başarı. 36/30'luk aynakol/ruble oranına sahip CX bisikletimle ilk fırsatta deniyeceğim.
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  6) Tarabya Yokuşu: 1,7km'lik, ortalama eğimin %7 olduğu, maks eğimin %23,5'le(strava'ya göre) çıkanı çarptığı güzel bir yokuş. Lokasyon itibarıyla ancak pazar uzun sürüşlerinde rotama ekleyebildiğim,buradan Bahçeköy bağlantısı ve İstanbul'un kuzeyine çıkabildiğim rota.
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  7) Bahçeköy Yokuşu: Tarabya yokuşu ile paralel, lokasyon olarak benzer yerde bulunan ancak eğim profilleri farklı olan yokuş.Sahil kenarından başlayan yokuş uzun bir süre neredeyse sıfır eğim devam ediyor. Ben özellikle bu rotadaki sahil kenarından başlayan uzun segmenti seçtim.Çünkü gerçekten geçerken çok keyif alacağınız manzaralar mevcut. 4,4 km'lik segment %2,4 ortalama eğim ve %12 civarı maks. eğime sahip.Özellikle son kısım sert eğimler içeriyor. İstanbul'un en keyifli yolu bile diyebilirim burası için. Ben ilk gördüğümde buraya daha önceden nasıl gelmedim diye kendime kızmıştım.
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  8) Avcılar Tırmanış: E-5 üzerinden Küçükçekmece'den Avcılar'a doğru 2km'lik %3,8 ortalama eğime sahip segment. Rota E-5 üzerinde olduğundan yoldaki eğim çok stabil ve ani değişim ve kırıcı bir nokta mevcut değil. Segment E-5 üzerinde olduğundan genellikle tercih edilmese de kuzey İstanbul'a çıkmak için veya Çatalca tarafına gitmek için geçilmesi gereken bir yol.
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  9) Haramidere Rampası: E-5 üzerinde Avcılar tarafından Beylükdüzü'ne çıktığınız rampa. 4km'lik segment %4,2 ortalama eğim ve %12,2 maks.eğim ile iyi derecede zorluyor bisikletçiyi.
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  10) Florya Çıkış: Bu yokuş biraz duygusal sebepten seçildi:) (kapımın önünden geçen segment) 1,6km uzunluğunda ortalama eğim %2,4,maks. eğim %3,9. Görüldüğü gibi sert bir yokuş değil. Ama 3-6 seti bir antrenmana sıkıştırırsanız güzel bir antrenman yapmış olursunuz..
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  Herkese iyi antrenmanlar...

  Kaynak: Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
 2. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.828
  Beğeniler:
  5.552
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Bahçeköy yokuşunun tam ortasında bir sahanlık (hatta direk ufak bir iniş) var. Hastayım oraya :)
  İnsan huzur doluyor o noktaya gelince.
   
  Kaan Özçelik bunu beğendi.
 3. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.095
  Beğeniler:
  6.023
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  üçyüzlü tabya yokuşu var listedeki tüm yokuşlara beş basar :D
  bide bağcılar dere den tepe ye çıkan yokuşlar var :D
   
  FelixTheCat ve Osman Kıtay bunu beğendi.
 4. Ali Demir

  Ali Demir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Eylül 2009
  Mesajlar:
  732
  Beğeniler:
  1.677
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  güzel bir derleme olmuş. sarıyer, kilyos ve rumeli fenerine çıkılan yerde gayet güzel.

  göktürk, tayakadın, çatalca taraflarında da güzel tırmanışlar var. :)
   
 5. ozgur908 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  745
  Beğeniler:
  1.119
  Şehir:
  İstanbul
  portakal yokuşu da benim sevdiklerim arasında.
   
  Berke, mevlutyuceldinc ve Kaan Özçelik bunu beğendi.
 6. Osman Kıtay

  Osman Kıtay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  889
  Beğeniler:
  1.120
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Fuji
  Eyüp Alibeyköy yamaçlarında da kısa ama çok sert egimler mevcut. Hatta bizim gazi mahallesinde yürüyerek çıkarken bile çok zorlayan 1-2 rampa mevcut. Bilginize.
   
 7. BF Okuru

  BF Okuru Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  7
  Öncelikle elinize sağlık. Bahçeköy yokuşunu geçtiğimiz pazar günü arkadaşlar ile çıkarken ciddi bir tehlike atlattık. O yol 2 şerit ve gidiş geliş şeklinde kullanılıyor. Geride kalan bir arkadaşımızı bekleyelim diye kenara çekilmiştik ki, yukarıdan gelen iett otobüsünü, yük taşıyan bir kamyon sollayarak silme yanımızdan geçti. O yolu kullanacak olanlar, özellikle araçlara dikkat etsin diyorum.
   
 8. #8
  Kaan Özçelik

  Kaan Özçelik Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
  Evet Sarıyer ve Rumeli feneri harika. Orada henüz binmediğim için yazmamıştım. Ama bu baharla birlikte ilk fırsatta oralarda döndürcem tekerleri
   
  Ali Demir bunu beğendi.
 9. Melih Muratoğlu

  Melih Muratoğlu Daimi Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Bence Avrupa yakasının şöyle bir artısı var,orman kenarlarındaki yollar güzel.Anadolu yakası köy yolları bazı yerlerde bezdiriyor.
  Rumeli Feneri benimde aklımda minübüsle geçerken yolları çok temizdi adeta kaymak gibi ;) Orda tırmanış çok zevkli olur :D
   
  Kaan Özçelik bunu beğendi.
 10. Hasan Çabuk

  Hasan Çabuk Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2012
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Trek
  @Kaan Özçelik Küçük Bebek yokuşu benim de en sevdiğim yokuşlardan :D Hatta aksiyon kamerasını ilk aldığımda orda deneme çekimi gibi bir şey çekmiştim.

  İstanbul'da daha dik başka bir yer ben bilmiyorum. Dik olması bir yana, asfalt çok kötü ve arada mazgallar var. Bir de üzerine taksi ve kurye motorlarının çoğunlukta olduğu saçma bir trafiği var. İnerken duramıyorlar, çıkarken de durmak istemiyorlar :/
   
 11. KaanG

  KaanG Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  718
  Beğeniler:
  1.060
  Şehir:
  Istanbul Maslak
  Bisiklet:
  KTM
  Çok uzun değil ama Yıldız Parkı'nın yokuşu da güzeldir.
   
  Berke ve Kaan Özçelik bunu beğendi.
 12. #12
  Kaan Özçelik

  Kaan Özçelik Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
  @Hasan Çabuk Tebrikler,çok da iyi tırmanmışsın. Aynakol/ruble oranın neydi?
   
 13. fatihaydın

  fatihaydın Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.001
  Beğeniler:
  368
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Look
  @Kaan Özçelik kesinlikle tavsiye ederim :) emin olun ki listenizi değiştirecek cinsten yokuşlar göreceksiniz :) ayrıca çok güzel liste olmuş.elinize sağlık :)
   
 14. Osman Kıtay

  Osman Kıtay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  889
  Beğeniler:
  1.120
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Fuji
  Yarın bir sıkıntı olmazsa sırasıyla Avcılar-Haramidere-Örüncü rampalarının bir tadına bakalım. Ağlatsın bizi :)
   
  Kaan Özçelik bunu beğendi.
 15. ozgur908 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  745
  Beğeniler:
  1.119
  Şehir:
  İstanbul
  bence o kadar tırmanıp düzlüğe çıktıktan sonra bisikletin pedal basmadan da ilerleyebilmesi gerekiyor. adil olan budur.
   
 16. KaanG

  KaanG Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  718
  Beğeniler:
  1.060
  Şehir:
  Istanbul Maslak
  Bisiklet:
  KTM
  Benim de şurada işten dönerken eve doğru tırmandığım ufak ve şirin :) bir yokuşum var %24'le başlayıp ufak bir düzlükten sonra %10'larla devam eden. %10'luk bölüme gelince rahatlıyor insan :) Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
  Bu da segmenti : Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. (strava ortada eğimi eksi gösteriyor ama düz orası aslında)
   
 17. Hasan Çabuk

  Hasan Çabuk Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2012
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Kaan Özçelik bunu beğendi.
 18. Hasan Çabuk

  Hasan Çabuk Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2012
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Trek
  @ozgur908 Aslında her şeye rağmen bisiklet adil davranıyor sürücüsüne. Gösterdiğin çabanın karşılığını alıyorsun bir şekilde :)
   
 19. muzaffer KOCABAŞ

  muzaffer KOCABAŞ Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Ekim 2013
  Mesajlar:
  439
  Beğeniler:
  511
  Şehir:
  istanbul
  Fatih Balatta Kırmızı Killisenin Yokuşu, ruhban Okulunun OLduğu Sokağın Yokuşu Bilen Bilir :) Bugün'e Kadar Çıktığım En Dik Yokuş Orası 100 Mt Filandır Bugüne Kadar Çoz .az Bisikletçi Çıkmıştır O yokuş'u
   
 20. #20
  Kaan Özçelik

  Kaan Özçelik Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat