İstanbulda gece

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında biyani tarafından paylaşıldı.

 1. biyani

  biyani Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  merhaba
  Sürüş kontrolümü geliştirebilmek için geceleri yada sabah erkenden bisiklet sürmeye çıkıyorum(istanbulda tecrübe olmadan trafiğe çıkmak bana gereksizlik gibi geliyor).Bu şehir içi bisiklet kullanımlarımın son iki üçünü tur havasında yaptım.Güzergahım genellikle taksim-eminönü-sarayburnu-yenikapı-beyazıt-sultanahmet-eminönü-beşiktaş-bebek-tarabya-bebek-beşiktaş-karaköy-taksim-şişli.Genellikle gece 02:00 ile 06:00 arasında yolda oluyorum ortalama 80-90 km civarı yol yapıyorum.Bu gece sürüşlerimde kompakt makinemle amatörce bazı fotoğraflar çektim.Bu fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Bisiklete bindiğim güzergahta 02:00 ile 07:00 arasında, ortaköy(özellikler sabahları çeşitli bar yada cafelerin çöplerini deşmek için toplanıyorlar), bebek parkı civarında,kireçburnu karakolu civarında,istinyede,kumkapı balık hali civarı,yenikapıdan saraçhanaye dönüşte, dolmabahçede lunaparkın önünden şişliye çıkan yolda taciz için hazır bekliyen köpekler var bu mıntıkalarda beklemediğiniz bir anda çalıların arasından fırlayan köpekler ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek.Sarayburnu -eminönü-unkapanı köprüsü arasında ise rogar kapakları yola dikine yerleştirilmiş ve bazı kapaklar çukurda kalmış(bu bölgede yol çalışması daha yeni bitti ve çukur olan yerler iyice çukurlaştı) dikkatinize.
  Gece ilginç diyaloglarda yaşanmıyor değil,bazılarını paylaşıyım.
  Hello(sultanahmette bi yurdum insanı bana sesleniyor merhaba diyorum bende)

  Turiste söylesem ne der (sultanahmette taksiciler kendi kendilerine benimle ilgili konuşuyor gülüyorlar)

  Gülhaneden inerken bi kamyon sıkıştırıyor ve parke taşlar çok gevşek bu arada raylardan amatörce dikine değil yan geçmeye çalışrken bisiklet kayıyor düşmek üzereyken kurtluyorum vaya a...... gibilerden bir kaç küfür sayıyorum yolcu bekliyen taksici benden türkçe küfür duyunca tuhaflaşıyor bön bön bakıyor.

  Dolmabahçeden lunapark önündeki rampadan çıkarken bir motora tünemiş iki kişiden biri la oğlum la evine gitsene laaa dio dönüyorum ,sanane lan diye bağırıyorum motor gözden kayboluyor.

  Bir başka seferde dolmabahçeden taksime çıkan rampanın başında 4 5 taksici oturmuş geyik yaparken kendini şakacı olduğunu sanan birisi ehliyetin varmııııııııı diyor uzatarakk bende uzatarak yokkkkkkkkkkkkkkkkk diyorum, polis çevirir seni diyor bende sen merak etme diyor geçiyorum.

  Lailanın önündeki güruhu bekliyen başka bir güruhtan olan taksici karakolun önünde ve trafik polislerinin cirit attığı yerde(nasıl oluyorsa) u dönüşü yapıp gelip bana çarpacak oluyor ben işe uyanmış fren yapmış durmuşum taksici gruhundan bi ses aman sana bişi olmasın lambanı görmedi galiba güçlü bi lamba almalısın diyor.Dedim ya gruh var ortada hangisine dalacan .

  Kabataş içinde üç kişi olan bi araç tam yanımdan geçerken kornaya abanıyor ve direksiyonu hafif üstüme kırıyor,önde oturan zibidilerden birinin eli camda zafer işareti yapıyor.Başıma ne geleceğini düşünmeden arkalarından bağırarak saydırdım ama öle bi hızla gittiki yetişmem mümkün değil.

  Yer beşiktaşta parkta gece saat 04:30 civarı ben sodamı içerken sokakta yaşıyan bir genç yanıma sokuluyor.
  Yattığım yerden gördüm geldim ilginç geldin abi diyor, bir yandanda çaktırmadan beni süzdüğünü sanıyor gözü belimdeki fotoğraf makinasına taklıyor?
  spormu yapıyorsun abi
  evet spor yapıyorum diyorum
  neden kendine motor almıyorsun be abi paranmı yok yoksa ,motor tehlikeli yoksa ondanmı diyor
  motorbisikleti motoru yürütüyor bisikleti ise ben diye yüzeysel bir cevapla geçiştriyorum aslında niyetine dair şüpheleniyorum ama ben onu insan olarak görüyorum kırarak başımdan def etmek istemiyorum,tahmin ettiğim gibi olmıyada bilir ,yoksa insan damgalmak çok kolay.Sonuçta onları bu duruma getiren ekonomik düzende suç.İlk seferde sert çıkmamam belkide bana bişi yapamıyacağını anladığımdanda olabilir.
  Abi diyor sen uyumadınmı yoksa gözlerime bakıyor
  Yo uyumadım diyorum
  Gel burada biraz uyu dinlen sabah gidersin diyor:)(sanırım kendimdeyken bana birşey yapamıyacağını anladı)
  Koçum işine bak diyorum benim tetikte olduğu anlamış olacakki,güven telkinine başlıyor
  Abime benim yanımda kimse bişi yapamaz benim yanımda birşeyin kaybolmaz filan diyor.
  Artık hoşgörünün yerini agresif tavrım alıyor,iyiniyetlide olsa yorgun halimle bu muhabetti çekecek halim yok.İşine bak kardeşim yatacak yere ihtiyacım yok diyorum yanımdan uzaklaşıyor.Belkide gerçekten iyi niyetliydi kim bilir.

  Şişliden pangaltına gelirken travestiler dizilmiş biri bağırıyor ay tekerin dönüyor,içimden neler dönmüyor demek geçiyor ama kendime insan aşağılamayı yakıştıramıyorum geçiyorum gülüyorum sadece.

  Bir başka günde başka bir travesti sesleniyor benide gezdirsene :)gülüyorum devam ediyorum.

  Artık eve çok yaklaşmışım otobüsler artık yolda işe gidenler yollarda orta yaşlı birisi yolda yürüyor benim bile geçmeme yol yok efendi kaldırım dururken araç yolunda ben bunun başıma bela olacağını varsayıyorum ve yavaşlıyıp duruyorum.Dayı ya çarpacaktın ban diyor yolda ne işin var diyorum arkasına bilebakmadan devam ediyor.

  Yer yenikapı ışıklar kırmızı ışığı su içme fırsatı olarak değerlendiriyorum ekip otosu yanaşıyor,yoruldunmu diyor evet diyorum allah yardım etsin diyip yola devam ediyor.

  Yer eminönü polisler asayiş uygulamasında çevirme var.Polislerden biri ile göz göze geliyoruz ben aradan geçme niyetindeyim hafif kenara çekiliyor sırıtarak evrakları göreyim diyor.

  geçelim resimlere
  unkapanı köprüsü
  [​IMG]
  sultanahmet cami
  [​IMG]
  ayasofya müzesi
  [​IMG]
  yerebatan sarnıcı
  [​IMG]
  sultanahmetten gülhane parkına iniş
  [​IMG]
  gece eminönünde balık ekmek ziyafeti çekenler
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  galata köprüsünü bu halde görmiyenler için
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  eminönünden karaköy ve galata kulesinin görünümü
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  unkapanı köprüsünden eminönünün görünümü
  [​IMG]
  sarayburnundan boğaz köprüsü
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  arnavutköy kıyısından bir kaç fotoğraf
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  beşiktaş iskele yanı mola verdiğimde bisikletimi çekmek istedim ama ışık yetersiz di bisiklet çıkmamış
  [​IMG]

  resimler bitti
   
 2. murattaner

  murattaner Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  86
  Şehir:
  İçerenköy/Ataşehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Vallahi büyük cesaret.İstanbul gibi bir şehirde,bu saatlerde pedal basmak.Hemde sicili belli saatlerden sonra hiç de temiz olmayan semtlerde.Kolaylıklar diliyorum arkadaşım.Bana göre olmadığını belirtmek isterim.Makul saatlerdeki trafik tehlikesini,bu tehlikelere yeğlerim.Hele hele tek başına böyle bir aktivite içinde olmak oldukça riskli.Belkide fazla evhamlıyım,bilemiyorum.Ben en azından böyle düşünüyorum.Kolay gelsin.
   
 3. #3
  biyani

  biyani Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  beşiktaş iskele yanı mola verdiğimde bisikletimi çekmek istedim ama ışık yetersiz di bisiklet çıkmamış başlığı ile verdiğim resimde bir yanlışlık yapıp başka resmi kopyalamışım düzeltiyorum
  doğrusu bu fotoğraf
  [​IMG]
   
 4. soneryen

  soneryen Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.871
  Beğeniler:
  2.916
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Resimler çok güzel. Büyük cesaret ama yürekten tebrik ederim. Denenmesi gereken bir tur diye düşünüyorum. Paylaşım için sağolun.
   
 5. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Arkadaşım fotoğraf makinan nedir? Bu arada fotoğrafları iyi yakalamışsın.
   
 6. #6
  biyani

  biyani Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  merhaba
  kolaylık dileğiniz için teşekkürler.
  zamanla bisiklete gündüz binmeye başlıyacağım(zorunluluktan dolayı sürekli gece zaman yaratmak kolay olmuyor,uykusuzluk cabası)şimdilik bisiklet kontrolümü yeterli bulmuyorum istanbul trafiği malum.
  gündüzü yeğlerim demişsiniz ama ben köpek taaruzları dışında ciddi bir sorun yaşamadım laf atma türü olayların gündüzde olabileceğini düşünüyorum benim için İstanbulda gece ve gündüz yaşıyan insanlar farklı değil gündüz belki daha düzenli bir şehirmiş gibi gözküyor ama şehir kalabalıklaştıkça suç oranı artıyor.Gündüz araç yolunda yayanın bisiklete çarpma ihtimali var araçlar sürekli önünüze kırar ,bir büfeden su alıyım desen bisikletini çalabilirler,egzoz dumanı solumak ayrı bir dert vs.vs.

  merhaba
  Fotoğrafları beğendiğinize sevindim.Bir önceki cevaptada yazdım ama şimdi başkalarıda adama bak ufacık çocuklar gündüz bisiklete biniyor o korkudan gece çıkıyor diye bilir :).Benim yaptığımı cesaret yada korkaklık olarak değilde zorunluluk olarak nitelemek sanki daha iyi olur.Belki benzer bi turu berbaber yaparız.Sende sağol.
   
 7. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Güzel fotolar için teşekkürler. Gece sürüşleri için gerekli aydınlatma ve güvenlik önlemlerini almış olmanız dileğiyle.. :)
   
 8. #8
  biyani

  biyani Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  merhaba
  Fotoğrafları beğenmeniz beni mutlu etti.Gece sürüşleri için önde ve arkada birer flaşör var,mümkün mertebe açık renk giyisi giyiniyorum.Güvenlik önlemi konusundaki uyarınızı dikkate alıcam :)
   
 9. ramazankurucay

  ramazankurucay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  601
  Beğeniler:
  798
  Şehir:
  istanbul yeniköy
  Seviye:
  güzel ve farklı bir gezi olmuş paylaştığınız fotoğraflar için ayrıca bi teşekkür etmek istedim ..gerçekten çok güzeller.. sanırım tripodla gidilse çok çok daha güzel kareler yakalamak mümkün...
   
 10. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  istanbulun gece bir başka güzel olduğunu her zaman belirtmişimdir.
  bunu karelerinle bizlere aktardın.ellerine ayaklarına sağlık.
   
 11. PhysX

  PhysX Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bisiklet üzerindeyken gece sorun olmayabilir ama bisilkletten gece 3-4 arası indiğinizde dikkatli olun derim :in:

  tehlikesiz keyifli sürüşler
   
 12. Bulunmaz

  Bulunmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.053
  Beğeniler:
  802
  Şehir:
  Ankara-Isparta
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bende son 2 gece bisiklet sürmek durumunda kaldım..Gerçekten gece sürmek ayrı bir tat verdi bana.Daha az araba ve yayayla daha rahat ama daha karanlık, daha heyecanlı bi sürüş yaptım.Bu gece de çıkıcam galiba ama ne yazık ki senin kadar cesur değilim kısa kısa oluyo benimkiler. Fotoğraflar da çok güzel.:)
   
 13. heisenberg3910

  heisenberg3910 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  710
  Beğeniler:
  450
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  tebrikler.gerçekten istanbul gibi bi ilde gece dışarı çıkmak büyük cesaret.ben konyada gece 4 te çıktım bir kaç defa.millet uyuyor.kimseler çıkmadı karşıma.konyada gündüz geceden daha tehlikeli.:D bişeyi merak ettim.bisikletin mtb mi yoksa yol bisikleti mi?mtb olursa sorun yok yine de ama yol bisikleti olunca tehlike 2 katına çıkıyor en azından konyada.yani bu benim görüşüm.yolun açık olsun....
   
 14. blueboy

  blueboy Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  gündüz geçerken bile çekindigim yerlerde gece vaktı geçmek bence büyük cesaret helal olsun walla ;) eminönü ve sultanahmette ilk defa bu kadar boş gözukuyo :)
   
 15. sertacr88

  sertacr88 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  721
  Beğeniler:
  374
  Şehir:
  Pistanbul-Fener
  Seviye:
  Ahhhhh Ahhhh bilsemki ailem bişi demicek, o saatlerde gezmek çoooook ama çoooooooook isterdim.
  Ama hiç bir zaman o saate bisiklet süremicem. Babam üşenmez dış kapının kilidini değiştirir vallahi :D
   
 16. Spec

  Spec Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2006
  Mesajlar:
  476
  Beğeniler:
  703
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  İstanbul geceleri bir farklı oluyor. Fotoğraflar için teşekkürler , çok güzeller. Bu arada bir önlem olarak yanına biber gazı almanı tavsiye ediyorum , ufak bir önlem ama çok etkili , gasp edilmeni önleyebilir.
   
 17. basar

  basar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Kasım 2006
  Mesajlar:
  383
  Beğeniler:
  212
  Seviye:
  İyi aydınlatılmamış yollarda hiç tavsiye etmem.

  Lastiğim onarılmayacak şekilde yarılmıştı, eve kadar yürümek zorunda kalmıştım...
   
 18. #18
  biyani

  biyani Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Fotoğraflarla ilgili güzel sözler için teşekkürler.Tripod konusunda haklısınız, fakat fotoğraf çekmek değilde bisiklet kullanmak için yola çıktığımdan tripod taşımak mümkün olmaz sanırım ,zaten kullanabileceğim bir tripodum yok :).
  saygılar

  İstanbulda gece güzeldir,bisiklete kullanmaya başlamadan evvelde ara sıra gece yürüyüşleri yapardım.Fotoğraflarla ilgili yorumun ve güzel dileklerin için teşekkürler.

  Dikkatli olma önerin için sağol dikkate alacağım.Dileklerin için teşekkürler

  Daha az araba ve yaya konusunda haklısın.Heyecan konusunda ise size katılamıyacağım,gece karanlığında heyecan denemeleri olumsuz sonuçlanabilir.Ben sürekli aynı güzergahta bisiklete biniyorum ve ilk kez bu güzergahta bisiklet kullanmaya başladığımda bisikleti çok yavaş kullanmıştım, yol durumu çok önemli karanlık bizim için dezavantaj.
  Fotoğrafları beğendiğinize sevindim.

  merhaba
  Bisikletim mtb,gece bisiklet kullanırken tehlike mtb içinde artıyor sonuçta yol aydınlatmanız yeterli değilse ve yol bozuksa işiniz var.İstanbulda sabaha doğru saat 5-6 civarı sahil yolunda yol lambaları sönüyor herkezin dikkatine.Seninde yolun açık olsun.

  teşekkürler

  merhaba
  Bisikletle gezeceğiz diye bir aileyi teyakuzza geçirmeye gerek yok :).Sonra babanız kapıyı kilitlemekle kalmaz bisikleti bile elinizden alır :).Hiç bir zaman o saatlerde bisiklet süremiyeceğinize içerlenmenize gerek yok, sizde gündüz sürersiniz.

  Fotoğraflar hakkındaki yorumunuz için teşekkürler.Biber gazı tavsiyenizi değerlendireceğim.

  Sürekli aynı güzergahı kullanmam gece artan riski az azda olsa azaltıyor,çukurların ,kasislerin, köpeklerin bulunduğu yerleri bilmek gece azalan görüş mesafesini azda olsa telafi ediyor.Kullandığım güzergah görece olarak aydınlık bi hat,fakat sabaha doğru yol lambaları söndürülüyor.
  Bir keresinde Kireçburnundan geri gelirken yol lambaları söndürüldü saat 5-6 civarı olmalı ve o zamanki ön flaşörüm sadece kendi önünü aydınlatıyordu.O gece tam korku filimlikti,karanlıkta istinyede yolun ortasına yatmış dev gibi bir köpeğe çarpıyordum allahtan ben göremedim köpek görmüş :) kaçtıda kaza yapmadım.Şu an lambalar sönmeden kendimi ortaköy civarına atıyorum,görece olarak buralar daha aydınlık mağaza ışıkları vs.azda olsa yolu ışıtıyor,ve daha güçlü bir farım var.Sabaha doğru bisiklete binecekler yol lambalarının söndürüldüğünü dikkate almalı.
   
 19. başarist

  başarist Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  611
  Beğeniler:
  718
  Şehir:
  İSTANBUL Beşiktaş
  Seviye:
  fotoğraflar ve yazılanlar gerçekten çok güzel
  eskiden arkadaşım fuat'la geceleride bisiklete binerdik genelde sarıyer taksim şişli tarafalarında öylesine dolaşırdık (kendi yaptığımız sele altı, ledli flaşörler hariç hiçbir güvenlik önlemimiz yoktu:( ) bisiklete binerken insanlar tarafından yapılan herhangibir ciddi tehdit hatırmıyorum, arabayla dolaşırken ''doğan, yada doğan görünümlü şahine'' dolmuş serseriler tarafından durup dururken sebepsiz yere yapılan tornavidalı küfürlü tehditleri ve benzer olayları ise unutmadım,
  şimdi geceleri iş dönüşlerimde bazı cuma ve pazar günleri saat 03:30am gibi yollarda oluyorum bu yüzden, kardeşime o öğrenciyken aldığım biber spreyini yanımda taşıyorum; ''yanımda olup gerekmemesi , gerekipte yanımda olmamasından iyidir'' değilmi.
   
 20. wolfret

  wolfret Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2007
  Mesajlar:
  144
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  merhabalar.böyle bi tura size uyarsa beraber çıkmak isterim...gerçekten guzel olduugunu düşünüyorum...
   

İlginizi Çekebilir

3.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...
1430319843263-1tem865pty2hw-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...