Beklenen Büyük İstanbul Depremi

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Tekirdağ, Yeniköy açıklarında 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün tespitlerine göre, saat 22.03'te merkez üssü Tekirdağ açıkları-Marmara Denizi olan 4.1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

(link)

İnşallah büyük depremin habercisi değildir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlk yorum benden olsun !

gerçekden henuz sabah gazetesıne uye olmama ragmen bu haber gelmedı ılk burdan gordum valla helal olsun !

yok buyuk depreme daha var ışıkara öyle dedı kafanı yorma ;)

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
Kadıköy'den hissettik.Bayağı etkisi oldu demekki.

unalkutlu

Üye
Tepki
37
saat 22.34 te 3,1 şiddetinde bir deprem daha oldu tekirdağ açıklarında.

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet arkadaşlar son günlerde istanbul depremi tekrar gündeme geldi. Aileniz ve kendiniz için ciddi anlamda deprem hazırlığı yapanınız varmı? Yoksa bir çok insan gibi oluruna mı bıraktınız? Sosyal medyada yayılan haberlere göre silivride bir bölgede afad konteynır sayılarını arttırmaya başlamış. Kimisi cesed torbası yazmış, kimisi çadır demiş, siz ne düşünüyorsunuz?

Akhan

Üye
Tepki
51
İsim
Avni
Başlangıç
1975—76
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İstanbul da değilim ama kendim için olmasa da yardım için hazırlığım her zaman var.
Mevcut şartlarda olası deprem sonrası belirli bir süre kimseden yardım görülemeyecek durumda olunma ihtimali sebebiyle eğitim ve teçhizat olarak hazır olunmalı.(ilk yardım malzemesi,dayanıklı ve az yer kaplayan ve tüketime hazır Gıda,su,ulaşılması gereken bölgeye nasıl gidileceğine dair ön hazırlık, vb.)

Tepki
1
İsim
Yusuf
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hiçbir şey yapmadım ne olacaksa olsun artık. Kaç yıldır deprem olacak diye bekliyoruz, olsa da kurtulsam artık. Böyle beklemek daha kötü.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olası senaryolar:
(link)

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olası senaryolar:
(link)
Filmlerdeki o korkunc manzara gercek olacak sanirim. Her yer yikinti icinde ve canli insan sayisi cok az. Yikilan binalara yardim gidemeyecek cunku ust uste yapilan binalar ulasimi engelleyecek. Yardim gitse dahi 16 milyon kadar insan var hangi birine yardim edilecek orasi da korkunc. Daracik alana cok fazla insani yigmak cok mantiksiz bir hareketken bunun onune gecmek icin de herhangi bir onlem alinmamis simdiye kadar. Simdiden itibaren bu nufus ve bina yogunlugunu azaltmaya yonelik calismalar olmali. Anadoludaki is imkanlari artirilarak insanlarin memleketlerine donmeleri saglanmali cunku insanlara kuru kuru yallah memlekete diyemezsiniz. Hatta Almanya tarzi uygulanarak koyler arasi ulasim ve koylerdeki imkanlar arttirilarak sehirlesmenin onune gecilmeli. Yapilacak cok ama cok fazla is var ama gorev basindakilerin akli bir karis havada. Umarim ki tum bu senaryolar gerceklesmez ve en az hasarla atlatilir beklenilen(veya soyleye soyleye getirilen) buyuk Marmara depremi. Allah yardimcimiz olsun.

speedymammy

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
speeddymammy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İstanbul giderse tüm Türkiye biter.Düşmanlar fırsat kolluyor deprem burayı yerle bir ettiği anda asıl işgal planı o zaman başlayacak.Her yerden saldıracaklarını ve ülkede Rusya ,Amerika ,İngiltere ve İsrail'in sahte çatışmalar yaratıp halka saldırarak iç savaşı başlatacağını düşünüyorum.Bence bu depremden daha korkunç.Tabii bu benim fikrim .İnşallah böyle bir şey olmaz.

ErzincanLee

Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzmanların açıklamalarıda bu yönde, yollar kapanacağı için yardım ulaştırmak günler haftalar sürebilirmiş. Enkaz altında hayatını kaybeden insanların cesetleri çürümeye başlayıp kötü koku ve salgın hastalıklara neden olacağı senaryolar arasında ve enkaz altında sağ olarak hayata tutunmaya çalışan insanlara da ulaşmak zorlaşacağı için buda ölü sayısı oranını daha da arttıracak. Bu durum kimsenin umrunda değil, kaderci tayfa herşeyi Allaha havale ederek başından savıyor. 81 ile sahip ve 80 m nüfusu aşmış bir ülkeyiz ama gel gör ki koca bir ülkeyi sadece istanbula doldurarak ülke ekonomisine yön vermeye çalışıyorlar.

Sonumuz Hayır Olsun...🙄
Filmlerdeki o korkunc manzara gercek olacak sanirim. Her yer yikinti icinde ve canli insan sayisi cok az. Yikilan binalara yardim gidemeyecek cunku ust uste yapilan binalar ulasimi engelleyecek. Yardim gitse dahi 16 milyon kadar insan var hangi birine yardim edilecek orasi da korkunc. Daracik alana cok fazla insani yigmak cok mantiksiz bir hareketken bunun onune gecmek icin de herhangi bir onlem alinmamis simdiye kadar. Simdiden itibaren bu nufus ve bina yogunlugunu azaltmaya yonelik calismalar olmali. Anadoludaki is imkanlari artirilarak insanlarin memleketlerine donmeleri saglanmali cunku insanlara kuru kuru yallah memlekete diyemezsiniz. Hatta Almanya tarzi uygulanarak koyler arasi ulasim ve koylerdeki imkanlar arttirilarak sehirlesmenin onune gecilmeli. Yapilacak cok ama cok fazla is var ama gorev basindakilerin akli bir karis havada. Umarim ki tum bu senaryolar gerceklesmez ve en az hasarla atlatilir beklenilen(veya soyleye soyleye getirilen) buyuk Marmara depremi. Allah yardimcimiz olsun.

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.384
Bisiklet
Scott
İstanbul giderse tüm Türkiye biter.Düşmanlar fırsat kolluyor deprem burayı yerle bir ettiği anda asıl işgal planı o zaman başlayacak.Her yerden saldıracaklarını ve ülkede Rusya ,Amerika ,İngiltere ve İsrail'in sahte çatışmalar yaratıp halka saldırarak iç savaşı başlatacağını düşünüyorum.Bence bu depremden daha korkunç.Tabii bu benim fikrim .İnşallah böyle bir şey olmaz.
Ah o kahrolası dış güçler yok mu... Hepsi fırsat kolluyorlar ülkemizi işgal etmek, ülkede karışıklık çıkarmak için. Buna karşı bize düşen ise deprem olmadan tedbir almak değil, "inşallah maşallah" diyerek dua etmek olmalı elbette.

Hoş, bizim her fırsatta "Bir gece ansızın gelebiliriz" diyerek saldırmakla tehdit ettiğimiz Yunanistan, Maraş depreminden sonra yardıma koşan ilk ülke olmuştu; sonradan katil İsrail'den falan da kurtarma ekipleri gelmişti ama biz işimize geleni görür, işimize gelmeyeni yoksayarız ne de olsa.

“Dostlar hem gece, hem gündüz gelir.”

tdzbk2loz5ha1.jpg

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.156
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Tedirgin olmakta haklısınız,senaryonuz tedirgin edici ama o işler o kadar kolay olmuyor öyle,bizim ülkecek kendi kendimize verdiğimiz zararı inanın başka ülkeler (dıjj güjjler) vermedi bu güne kadar bize,kimsenin de bizim toprakları işgal etme gibi bir hayali yok merak etmeyin,topraklarını büyütme gibi bir lüksü kalmadı artık ülkelerin,ha petrol varsa yada sağlam bir maden o zaman zaten godamanlar çöküyor tepenize,coğrafyamız pek güzel gelinip görülmesi güzel yerler orası ok ama yaşamak için hiçte elverişli yerler değil,en başta bütün avrupanın hatta dünyanın mülteci yükünü çeken bir yönetim anlayışımız var bizim önce bunu halletmemiz lazım dicemde güzel para veriyor şrfz avrupa! diğer sosyo ekonomik sorunlarımızı söylemiyorum bile,dokunanın elinde patlarız.
Deprem konusuna gelecek olursak ne ekersek onu biçeceğiz,berbat yapılaşma ve kaldıramayacağı kadar insan barındıran şehirler büyük kayıp vermeye mahkumdur.

Son düzenleme:

ErzincanLee

Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tedirgin olmakta haklısınız,senaryonuz tedirgin edici ama o işler o kadar kolay olmuyor öyle,bizim ülkecek kendi kendimize verdiğimiz zararı inanın başka ülkeler (dıjj güjjler) vermedi bu güne kadar bize,kimsenin de bizim toprakları işgal etme gibi bir hayali yok merak etmeyin,topraklarını büyütme gibi bir lüksü kalmadı artık ülkelerin,ha petrol varsa yada sağlam bir mağden o zaman zaten godamanlar çöküyor tepenize,coğrafyamız pek güzel gelinip görülmesi güzel yerler orası ok ama yaşamak için hiçte elverişli yerler değil,en başta bütün avrupanın hatta dünyanın mülteci yükünü çeken bir yönetim anlayışımız var bizim önce bunu halletmemiz lazım dicemde güzel para veriyor şrfz avrupa! diğer sosyo ekonomik sorunlarımızı söylemiyorum bile,dokunanın elinde patlarız.
Deprem konusuna gelecek olursak ne ekersek onu biçeceğiz,berbat yapılaşma ve kaldıramayacağı kadar insan barındıran şehirler büyük kayıp vermeye mahkumdur.
Bu konuda çok haklısın. Avrupa'nın her konuda kullanabileceği bir çöp konteyneri varken işgal edip başına belamı alacak. Topa tüfeğe para harcamadan 10 m yabancı insanı aramıza sokarak zaten işgal ettiler. Ama bütün bunlara rağmen insan sevdiklerini ve ailesini düşünmeden edemiyor. Olası bir depremde ortaya atilan senaryolar ve olasılıklar insanı korkutmuyor değil.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
99 depreminde alanda travma yaşayan yurttaşlarımıza destek veren çekirdek uzman grubunda idim.
O dönem için Marmara'nın önemli bir insan kaynağı, ekonomik, sosyo-kültürel değeri yok olup gitmişti.
Ki ülkenin ekonomisinin bel kemiği Marmara bölgesidir.
O kadar devasa katkı yapan sanayi kuruluşları hâlâ o bölgede...
Konutların standartlara uyanı yüzde 20 yi geçmez.
İstanbul çevresi ile Türkiye demektir, yarın bir gün o köprü ve otoyollar, gökdelenler, rezidanslar yapıldıkları amaç ile halkın hangi gereksinimine çare olacak?
Ne deprem bakanlığı oluşturuldu, ne çürük binalar boşaltıldı, ne de toplanma alanları arazi rantından korunabildi..
Geleceğimiz ipotek altından da ötede bir yerde, işimiz Allah 'a kalmışsa son duamızı okuyacak kişileri bile bulamaya biliriz...

SlowButProud

Aktif Üye
Tepki
246
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbul da değilim ama kendim için olmasa da yardım için hazırlığım her zaman var.
Mevcut şartlarda olası deprem sonrası belirli bir süre kimseden yardım görülemeyecek durumda olunma ihtimali sebebiyle eğitim ve teçhizat olarak hazır olunmalı.(ilk yardım malzemesi,dayanıklı ve az yer kaplayan ve tüketime hazır Gıda,su,ulaşılması gereken bölgeye nasıl gidileceğine dair ön hazırlık, vb.)
Depremde ilk 48 saat icin gereken en onemli malzemeler: ufak jenerator+yakit, spiral+bolca kesme tasi, hilti

P1n0ky0

Daimi Üye
Tepki
754
İsim
Pin Okyo
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ah o kahrolası dış güçler yok mu... Hepsi fırsat kolluyorlar ülkemizi işgal etmek, ülkede karışıklık çıkarmak için. Buna karşı bize düşen ise deprem olmadan tedbir almak değil, "inşallah maşallah" diyerek dua etmek olmalı elbette.

Hoş, bizim her fırsatta "Bir gece ansızın gelebiliriz" diyerek saldırmakla tehdit ettiğimiz Yunanistan, Maraş depreminden sonra yardıma koşan ilk ülke olmuştu; sonradan katil İsrail'den falan da kurtarma ekipleri gelmişti ama biz işimize geleni görür, işimize gelmeyeni yoksayarız ne de olsa.

“Dostlar hem gece, hem gündüz gelir.”

308392 dosyayı görüntüle
99 depreminden sonra gölcük ve çevresinde yardım için gelen ekiplerin bir kısmı hıristiyan misyoneri çıkmıştı. maraş depremi için gelen israilli ekip bildiğin ajan çıktı. yardım bir insanlık görevidir ama bu tür felaketlerde, dost ve arkadaş ülkeler, koşa koşa gelir ne var ne yok öğrenebildiğini öğrenir; bizlerden farklı olarak uzun ve kısa vadeli planlar yapar. ha biz yapmayız o ayrı. biz kalender meşrebiz, güzel çirkin aramayız.

• Beğen
Tepkiler: mustang41