İstanbul'da bisikletle gezmek -1 / Ümraniye-Çengelköy - Üsküdar - Göztepe

ekobike

Üye
Tepki
284
İsim
Murat T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar,

Bu sezon vaktim oldukça İstanbul'da bisikletle gezip görüntüler ve videolar kaydedeceğim. Bisikletin şehirde bir ulaşım aracı olarak kullanılabileceğini vurgulamak amacıyla elimden geldiğince paylaşımlar yapacağım.

Bu turumda rota olarak Ümraniye den yola çıkarak Bosna bulvarı üzerinden Çengelköy'e indim. Ardından Üsküdar'a geçip Haremden E-5 üzerinden Göztepe köprüsüne ulaştım. Libadiye caddesinden Ümraniye'ye tırmanarak turumu tamamladım. Toplam katettiğim mesafe 32 km olup maksimum hızım 51 km/s buldu. Daha önce araçla hızlıca geçtiğim yerleri bisikletle aheste aheste gezip manzaranın tadını çıkardım.

ÜMRANİYE-ÇENGELKÖY-ÜSKÜDAR-GÖZTEPE

Turuma ait görüntüler

186122

186123

186126

186127

186128

186129

Turumun hız ve tırmanış verileri

(link)

186130

Strava Hesabım : (link)

Blog Sitem : (link)

You Tube Kanalım : (link)

Scudo
Tepki
8
Bisiklet
Merida
Selam, kim demiş MTB ile tur olmaz diye :) Harem - Göztepe arası E-5 tehlikeli değil mi? O kısmı, yolu uzatarak sahilden gitmek hem daha güvenli hem de daha keyifli olurdu diye düşünüyorum. Onun dışında rota gayet güzel.

ekobike

Üye
Tepki
284
İsim
Murat T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Armağan Özmen

Teşekkürler. Evet kesinlikle tehlikeli tavsiye etmiyorum. Güvenlik için yolu uzatmak gerekir.

Snapdroid

Üye
Tepki
2
İsim
Yahya A.
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar. Bende çengelköyde oturuyorum. Bir acemi olarak cengelkoy den Üsküdara gitmek tehlikeli olur mu? Trafiğin akıcılığının akmasimi daha iyi olur yoksa hafif sıkışık olmasımı
(Hizla arabalar yanimdam geçerse korkarim duygusu yüzünden sordum bunu)
Bisiklet kron xc259. Lastikler idare eder durumda.

Ayriyeten bir soru daha başlangıç olarak cengelkoy den Üsküdara mı daha iyi olur Beykozamı?

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Daha yeniyim diyorsan iş çıkış saatlerine denk gelmiyecek şekilde yola çıkarsan daha rahat edersin. Yolda ne kadar az araç varsa o zamanlar yola çık alıştınmı zaten gerisi gelir.

• Beğen
Tepkiler: Snapdroid

EmreSac

Üye
Tepki
0
İsim
Emre
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Mtb ile tur olmazmı buyrun kanıtı

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@EmreSac
Kanıtı eklemeyi unutmuşsun :)
2018 de MTB ile geziyordum sağlamlığı çok güzel kaldırımlardan hoplayıp zıplamak ayrı bi güzel ama baya yoruyor adamı.

ekobike

Üye
Tepki
284
İsim
Murat T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Snapdroid

Merhabalar ,

Bu turu bisiklete ilk başladığım zamanlar yapmıştım. Fotodaki MTB ilk bisikletim. Araç yolunda pedallamak her zaman tehlikeli ve riskler içerir. Bu acemisinden profesyoneline kadar herkes için geçerli. Size tavsiyem eğer Çengelköyden - Üsküdara gitmek istiyorsanız sabah erken saatleri tercih etmenizdir. Bu şekilde tehlike ve riski aza indirmiş oluruz. Trafikte hareket ederken en sağda kalmayı ve bir araç gibi düşünüp hareket etmenizi tavsiye ederim. Yavaş giden bir araç gibi trafiğin akıcılığını sağlayınız. (araç kullananlar beni daha iyi anlayacaklardır) Ve yolda kesinlikle görünür ve dikkat çekici olunuz. Ben sakin trafikte ve sıkışık trafikte Çengelden Üsküdara pedalladım. Problem yaşamadım çok şükür. Çok korkmayın sanıldığının aksine şoförlerimizin geneli anlayışlıdır genelde yol verir ve sizi beklerler. Sabırsızlar zaten dayanamayıp kornaya asılacaklardır. Katılım noktalarında ne yapmak istediğinizi önceden şoförlere el hareketleriyle bildirin. Durmayıp geçmeyi düşünüyorsanız araçlara elinizde dur işareti yapınız. Yol verirlerse el hareketiyle teşekkür ediniz. Eğer siz değilde aracın geçmesini istiyorsanız araca yine el hareketiyle geç işareti yapınız.

Kondisyonunuz nasıl bilemediğimden. Eğer yeni başladıysanız kısa mesafe olan Üsküdara pedallamanızı tavsiye ederim.
Beykoz biraz daha uzak üsküdara göre. Ama Beykoz rotasıda sahilden hafif ve kısa rampalarla tatlı bir sürüş keyfi sunar.

Hafta sonu erken saatleri tercih ediniz sahil rotaları için.

Turlarımı takip etmek istersen instagram hesabım : (link)

Keyifli sürüşler.

@Pisiklet Süren Adam

Sonrasında Mtb ile çok daha uzun yollara gittim. (link) Buradan seyredebilirsin. Söylediğiniz gibi oldukça yorucu oluyor MTB ile gezmek. Sunduğu konfor ve güvenlik güzel ama uzun turlarda oldukça yorucu oluyor. Kondisyona göre değişir tabi.
Artık orada video paylaşmıyorum. Yeni sayfa açtım bisikleti değiştirince (link)

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
İstanbul'un anayolları dışında dağ bayır. Hele pendiğin üst tarafı vs. bildiğin kalahari ayarında. Mtb bence istanbul içerisi için uygundur.