İstanbulda bisiklet yolları

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında K. Benli tarafından paylaşıldı.

 1. K. Benli

  K. Benli Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  661
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Selamlar!
  Dün yine ''Basında ve medyada Bisiklet'' kategorisinde bir web sitesi bilgisi paylaşmıştım. Sitede İstanbul'un sadece Avrupa Yakası'ndaki bisiklet parkurlarının haritaları ve ek bilgiler veriliyor (bisiklet yolu diyemiyorum maalesef nedenini biliyorsunuz!).
  Haklı olarak bir forumdaşımız sadece Avrupa Yakası'nın olmasına tepkisel bir cevap vermişti.
  Söz konusu siteye log.in yaparak ''create your route'' seçeneği ile harita üzerinde uygun gördüğünüz parkurları çizebiliyorsunuz. Ben denemedim dolayısıyla bu haritayı kalıcı olarak siteye yükleyip herkese sunabiliyormusunuz: bilmiyorum. Ama eğer bir de öyleyse çok harika olur!
  Ülkemizde de bu gibi sitelerin yapılandırılmasını diliyorum. Tabii bunun gerçekleşmesi için yapılacak çoook işler (özellikle bisiklet yolları) var.
  Bu haritalar MTB parkurları için de kullanılıyor tabii bu durumda özel bisiklet yolları gerekmez. Ancak şunu da söylemeliyim şehir içinde bisiklet kullanımının başka
  anlam ve önemi var: çağdaşlık, çevrecilik, sporun gelişmesi... daha nelerin sayılabileceğini sanırım bizler iyi biliyoruz.
  Yeterli ve gereken evsafta yolların olmaması yüzünden önemli bir kesim şehir içinde MTB kullanmak zorunda kalıyor. Bu şehrin kaldırımlarında dağcılık ayakkabıları
  ile yürümekle aynı.
   
 2. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  http://bisikletliulasim.com/harita.html

  Yukarıdaki haritada İstanbul'un, belediyecilik anlamındaki bisiklet yollarını (Ormanlarda patikalarda yer alanlar hariç) ve ihtiyaç duyabileceğiniz farklı detayları inceleyebilirsiniz.
   
  Rehavet bunu beğendi.
 3. #3
  K. Benli

  K. Benli Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  661
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  BisikletliUlasim.com hiç değilse var denilecek durumda. Mesela Avrupa Yakasında boğaza gitmek için sahil yolu seçeneği var ben dahil çok sayıda bisikletli kullanıyor. Tabii diğer araçlarla dirsek teması şeklinde oluyor. Bazı bölümlerde kaldırımda sürmek mümkün ama o zaman da akıcı değil, parkta gezer gibi, yayalarla içiçe oluyor. Ama deniz havası soluyarak pedallamak daha keyifli. Bu seçenek o haritada yok. Onlar da diyecek ki biz ayrılmış bisiklet yollarını gösteririz yalnız işine gelirse!
   
 4. Gültekin R. Demirkaya

  Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Haziran 2013
  Mesajlar:
  433
  Beğeniler:
  299
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Maalesef bizim bisiklet yollarımızda teyzeler amcalar mangal yapıp kömürünü de oraya döküyor. İşin en kötüsü de teyzelerin amcaların bana "ne işin var burda" bakışı...hem de önündeki yolda koskoca bisiklet amblemi varken
   
 5. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  BisikletliUlasim.com haritası, ilk mesajımda da belirttiğim gibi belediyecilik ve karayolları mantığında yer alan ve belli başlı standartlara uygun (en azından uyguna yakın) durumdaki bisiklet yollarını sisteme işliyor. İstanbul için konuşursak, bu bisiklet yollarını da ya İBB ya da yerel yönetimler inşa etmekte. Mesela Beşiktaş-Sarıyer arasındaki sahil hattında ya da boğazın bu taraftaki yakasında İstanbul Boğazı boyunca bisiklet yolu olmasını bende isterdim ama devlet büyüklerimiz sağ olsun ki buna lüzum görmedikleri için kıllarını bile kıpırdatmıyorlar (gerçi çarpık kentleşme yüzünden gelişi güzel düzenlenen ulaşım ağı da buna izin vermemekte ya neyse).

  Bunun haricinde, bisikletin tekerleklerinin temas ettiği her yol, (resmen ya da gayriresmi olarak) birer bisiklet yoludur. Sizde hak verirsiniz ki her caddeyi, sokağı, patikayı bisikletliulasim.com haritasına "bakın burası bisiklet yolu" diye işaretlemek oldukça gereksiz ve boşa zaman kaybettirecek bir uğraş olmaktan öteye gitmez.