İstanbul-Yalova-Orhangazi-İznik-Pamukova/Sakarya

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Musab Yardım tarafından paylaşıldı.

 1. Musab Yardım

  Musab Yardım Üye

  Kayıt:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  88
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  Gebze / Kocaeli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  1.Gün
  Güzergahımın genel rotası aşağıdaki şekilde ve toplamda 110km 'den oluşuyordu. Planıma göre 1 günde memleketime (Sakarya/Pamukova) varabileceğimi düşünüyordum. Rotamın Yalova üzerinden olması hem görmediğim yollardan gitmek hem yolu kısaltarak 1 günde gidebilmek hemde İznikte yaşayan büyük dayımları ziyaret etmekti.

  [​IMG]


  Yükseklik grafiğine baktığımda ise toplamda 40km 'lik bir yokuş tırmanacaktım. İlk yokuş Yalovadan tura başladıktan 5-6km sonra yaklaşık 10km sürecek olan bir yokuştu. Diğer yokuş ise İznikten başlayıp Çerkeşli Köyüne kadar devam eden 25km'lik yokuştu.

  [​IMG]


  29 haziran cumartesi sabahı saat 06:00'da uyandım ve son hazırlıklarımıda tamamlayarak Yenikapı'ya gittim. Yolculuk heyecanından olsa gerek 1 saat kadar erken gitmişim :) Etrafı izleyerek zaman geçirdim ve saat 08:00'da Yalova vapuruna bindim. (Bisiklet için ek bir ücret alınmadı.)

  [​IMG]


  Vapurda Çapa Tıp Fakültesinde spor fizyolojisi ile ilgililenen bir doktor ile sohbet ve aynı zamanda kahvaltı ederek yolculuğu tamamladım. 1 saat 20 dk süren yolculuk sonrası Yalovadan 09:30 da memlekete yolculuğa başladım. Hava kapalı ve güneş yok tam istediğim bir hava fakat saat 11 gibi yağmur gösteriyordu ama saat 11'e kadar ben Orhangaziye çoktan varmış olurdum. İstikamet öncelikle Bursanın Orhangazi ilçesi. Yalova – Orhangazi arası 20km ve yaklaşık 10km bir yokuş var.

  [​IMG]


  Yokuşlar başladı. Yokuşun bitmesine 2km kala dinlenirken arkama baktığımda yüklü bir kamyonun ağır ağır rampayı çıktığını gördüm ve aklımda biranda çocukken bisikletle traktörlerin arkasına takıldığım geldi. Kamyon yokuşu çıkarken bende hazırlandım ve kamyonun gelmesini bekledim. Emniyet şeridinin geniş olması ve kamyonun kasasında tutunabileceğim yerinde olmasının verdiği cesaretle birlikte başladım kamyonla yokuşu çıkmaya :) Birkaç dakika geçmeden kamyoncu beni farketti ve gülümsedi bende başımla selam verdim ve birlikte 2km kadar yolu saatte 20km hızla gittik.

  [​IMG]


  Yokuşu bitirdikten sonra geride kalan manzara görülmeye değerdi.

  [​IMG]


  Geriye kalan Orhangazi yolu hafif rampa aşağı ve gayet güzeldi.

  [​IMG]


  Orhangazide hiç oyalanmadan İznik yoluna döndüm ve İzniğe yaklaşık 43km yolum var. Saat ilerledikçe hava açıyor ve güneşte yüzünü gösteriyordu. Orhangazi İznik arasında hiç yokuş yok denebilir. Saatte ortalama 25-30 km hızla İzniğe doğru ilerlerken zaman zaman rüzgarın karşıdan estiği oluyor ve hızımı ister istemez düşürüyordu.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Saat 13:30 gibi İznikteki büyük dayımlara varıyorum ve geleceğimden haberleri olmadıkları için şaşıyorlar. Bisikletle geldiğimi öğrendiklerinde ise şaşkınları dahada artıyor :) Öğle yemeğimizi yedikten sonra (köfteci yusufa gidecektim gidemediğim için oradan köfte alıp yengeme yaptırıyorum.) 2 yazdır dayım yüzme sezonunu benimle açıyordu bu yazda birlikte açmak nasip oldu. Yengem dayımın yaşlılığından ötürü tek başına göle girmesine izin vermediği için şimdiye kadar sezonu açamamış ama benim gelmemi fırsat bilerek göle gidiyoruz.

  [​IMG]


  Gölün çok temiz olmaması ve yorgun olmam sebebiyle ben güneşlenmeyi tercih ediyorum. Hemde kısa kollu giymenin verdiği amele yanığı diye tabir ettiğimiz yanıklarımın geçmesi için ben güneşlenmeyi tercih ediyorum :) Ayrıca İznikte yapılan triatlon yarışları için burada olan triatletleri görüyorum. Tesadüf eseri 29 ve 30 haziranda Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından İznikte ilk kez düzenlenen triatlon yarışlarının çok az bir kısmını izleme fırsatım oluyor.

  [​IMG]


  Her ne kadar yola devam etmek istesemde dayım ve yengemin ısrarlarına dayanamayıp bu geceyi onlarda geçiriyorum. Günü dinlenerek geçiriyorum. İzniğe daha öncede geldiğim için gezmek yerine dinlenmeyi tercih ediyorum.

  1.gün yol istatistikleri
  Toplam km: 76km
  Ortalama km : 21km/s
  En fazla hız : 68km/s  2.Gün

  30 haziran pazar sabahı erkenden sağlam bir kahvaltı yaparak saat 08:30'da koyuluyorum yola. Biraz İznik içerisinde birazda İznikte bulunan Bizans dönemine ait surları görerek yavaş yavaş memlekete doğru yol alıyorum.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  İznik-Pamukova arası 44km ve 25km'lik bir yokuş var. Havaya bakılırsada oldukça sıcak birgün olacağa benziyor. İzniği çıktıktan 5km sonra başlıyor yokuş(lar) :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Bu yol fazla işlek olmasada yolcu otobüsleri ve kamyonlar tarafından sık kullanılan bir yol ve emniyet şeridinin olmamasıda tehlike oluşturuyor. Tura çıkmadan birkaç hafta önce aldığım küçük dikiz aynam bu yolda çok işime yaradı.

  [​IMG]


  Yokuşu sıcaktan bezmiş bir halde tırmanırken gördüğüm bu havuzda(aslında havuz olmasada o sıcakta burası bana havuz gibi geldi) serinlemek istedim fakat temiz olmadığı için bu fikirden vazgeçtim.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Yokuşun bitimine birkaç km kala yol yapım çalışması olduğu ve buradan itibaren yolun genişletildiğini öğreniyorum. Yolun çok bozuk olan bir kısmında lastiklere zarar vermemek için yürüyerek bu kısmı geçiyorum.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Yokuş Çerkeşli Köyünden hemen sonra yapılmış olan yapay gölet ile son buluyor ve 8km'lik dik bir iniş başlıyor. Gölet kenarında biraz mola vererek hem yokuşun yorgunluğunu atıyorum hemde güzel kareler yakalamaya çalışıyorum. Buradan sonra Sakarya il sınırlarına gireceğim içinde heyecanlıyım :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Yol ortasında ölmüş olarak gördüğüm kargayı insani görevimi yerine getirerek en azından yol kenarına bırakmayı ihmal etmiyorum.

  [​IMG]


  Yokuşu hızla inerken "Sakarya İl Sınırı" tabelasını son anda farkediyorum ve yavaşlayıp fotoğraf çekmek için geri dönüyorum. Bu anı yaşamak gerçekten mutluluk verici.

  [​IMG]


  Yokuş aşağı yolun geniş ve çok güzel olmasıyla 76km hıza çıkıyorum fakat virajlar ve tehlikeli birşey yaptığımın farkına vararak buralara kadar gelmişken riske girmek istemiyorum.

  [​IMG]


  Yokuş bittikten sonra Pamukovaya 10km'lik bir yolum kalıyor. İstikamet Pamukova :)

  [​IMG]


  Sonunda "Meyve ve Sebze Diyarı Pamukova"

  [​IMG]

  [​IMG]


  Saat 12:30 'da eve varıyorum.

  [​IMG]

  [​IMG]  2.gün yol istatistikleri
  Toplam km: 49km
  Ortalama km : 22km/s
  En fazla hız : 76km/s
   
 2. Bahadır Ulusoy

  Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  31 Aralık 2011
  Mesajlar:
  750
  Beğeniler:
  283
  Şehir:
  Karabük-Konya
  Adı:
  BAHADIR ULUSOY
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Cok güzel gezi olmus anlatım daha da güzel olmus tebrikler
   
 3. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.869
  Beğeniler:
  4.913
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ayklarınıza sağlık güzel tur gerçekleştirmişsiniz... :)
   
 4. erdemis

  erdemis Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2010
  Mesajlar:
  236
  Beğeniler:
  260
  Şehir:
  Yalova
  Seviye:
  Çok güzel fotoğraflar ve geziniz tebrikler. Bende Yalova-Mekece yapmıştım seneler once çok keyifli bir yoldur.
   
 5. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.307
  Beğeniler:
  4.185
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Elinize sağlık, güzel tur, güzel anlatım ve güzel resimler. Sonunda ben de düşeceğim yollara. İçim gidiyor böyle güzellikleri görünce :)
   
 6. m.ali mülayim

  m.ali mülayim Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2008
  Mesajlar:
  150
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  sakarya > pamukova > kemaliye (tirse)
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Güzel yolculuk, güzel anlatım, güzel resimler..... Hoşgeldin......
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-12-42.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
kayseri.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
fatguysuffers.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....