İstanbul trafiğine elektrikli bisiklet çözümü

Tepki
54
İsim
Abdullah Keleş
Bisiklet
Scott
İstanbul'da yaşanılan trafik çilesine İSPARK'tan elektrikli bisiklet çözümü getiriliyor.

Trafik sorunu yaşamadan şehrin dolaşılmasını sağlamak amacıyla akıllı bisiklet sistemini İstanbulluların kullanımına sunan İSPARK, Danimarka'nın başkenti Kopenhag başta olmak üzere birçok şehirde kullanılan elektrikli bisikletleri bu yıl içinde İstanbul'a getiriyor.

AKILLI BİSİKLET TARİHİ YARIMADADA UYGULANACAK
İSPARK ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan proje ile akıllı bisiklet sistemi tarihi yarımadada uygulanacak. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği projenin bir yıl içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

İLK ETAPTA UYGULANACAK GÜZERGAHLAR
İlk etapta Sultanahmet, Topkapı Sarayı önü, Gülhane Parkı ve Eminönü olmak üzere dört istasyonla hizmet vermeye başlayacak akıllı bisiklet uygulaması bu güzergahta yayalaştırma projesi kapsamında genişletilecek. Tarihi Yarımada'da belirli noktaların araç trafiğine kapatılmasıyla birlikte hattın Beyazıt, Vezneciler, Süleymaniye ve belirlenecek diğer alanlarda yaygınlaştırılması düşünülüyor.

"ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERİ DE DEVREYE SOKACAĞIZ"
Şehiriçi bisiklet ulaşımının yaygınlaştırılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, "Kentin birçok noktasında bisiklet severlerin bu imkândan yararlanması için elektrikli bisikletleri de devreye sokacağız. Kısa zamanda yokuşları elektrikli bisikletlerle aşacağız" dedi.

AKILLI BİSİKLET FLORYA-YEŞİLKÖY'DE
İSPARK Kadıköy-Kartal sahilinde başlattığı Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemini şimdi de Florya-Yeşilköy arasındaki güzergâhta hayata geçiriyor. Yaklaşık 6 kilometrelik Florya-Yeşilköy güzergâhında hayata geçirilecek projede 5 istasyon bulunacak. 100 bisikletle hizmet verilecek uygulama kapsamında hasar gören bisikletlerin tamir edilebildiği bakım onarım kademesi ile daha kaliteli ve etkin hizmet verebilmek için müşteri hizmetleri noktası da bulunacak.

KADIKÖY-KARTAL HATTINDA ÜCRET KARŞILIĞINDA KİRALANABİLİYOR
Test–kontrol çalışmalarında sona gelinen sistem yakın zamandabisiklet severlerin kullanımına sunulacak. İstanbullular, Kadıköy-Kartal hattında, kredi kartı ve abone kartla 1 saati 2 TL, 2 saati 3 TL günlük 25 TL ücret ödeyerek haftanın her günü 07.00 ile 24.00 saatleri arasında bisiklet kiralayabiliyorlar.

(link)

şahsen çok sevindim bisiklet düşkünü biri olarak.

Scudo

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Önce elektrikli bisikletlilere şakır şakır ceza yazan Trafik Polislerini adam etsinler.

Mevzuatta bu elektrikli bisikletin tam olarak ne olduğu çok belli olmadığından, bazı aklı evvel trafik polisleri ceza kesiyor.

Ayrıca ben bu kiralık elektrikli bisiklet olayını çözemedim. Gayet pahalı bir teknoloji o, kredi kartından kaç para provizyon çekecekler kiralama için?

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@Mert E.

Ben de merak ettim bu kismi. Normal bisiklet icin 50 falan kesiliyor sanirim. Hadi neyse o bisiklet 100tl eder belki dersek, elektirikli bir bisikletin sadece bataryasi herhalde 400-500 dolar ediyordur. 1000 tl cekilse anca olay garantiye alinmis olur. Burasi tabelalarin, direklerin bile calindigi bir ulke sonucta.