İstanbul - Londra Bisiklet Turu

eyavas

Üye
Tepki
13
Arkadaşlar Merhaba,

Bir süredir forumu üye olmadan takip ediyorum şimdi ise üye olup bu konuyu açmak istedim.

Eğer İngiltere vizesi elime zamanında geçerse arkadaşım Ömer Eser ile birlikte 24 Haziran'da Üsküdar'dan Londra'ya doğru yola çıkacağız. Edirne'den kuzeye doğru çıkıp Tuna nehrini yakalayıp, Güney Almanya'ya kadar bu nehri takip edeceğiz. Rhine vadisi bir süre daha takip edip Basel'den kuzeye yönelip Almanya Fransa sınırından geçip, sırasıyla Lüksemburg, Belçika ve Hollanda'yı geçerek Amsterdam'a ulaşacağız. Oradan feribotla İngiltere'ye geçeceğiz ve kısa bir süre sonra da Londra'ya varıp turu noktalayacağız. (Türkiye - Bulgaristan - Romanya - Sırbistan - Macaristan - Slovakya - Avusturya - Güney Almanya - İsviçre - Doğu Fransa - Lüksemburg - Belçika - Hollanda - Güney İngiltere)

Turu 24 Haziran - 10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Tur güncellemelerini buradan, twitter ve facebook'tan yayınlamayı planlıyoruz arkadaşlar, bizi takip eder destek verirseniz çok mutlu oluruz.

Bunun yanında, tur ile ilgili, konaklama ile ilgili, görülmesi gereken yerlerle ilgili her türlü tavsiyelerinizi okumaktan büyük mutluluk duyarız.

(link)

(link)

(link)

Sağlıcakla kalın,
Egemen Yavaş

Scudo

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Egemen Bey umarım vizeyi alırsınız da gidersiniz. Tur bittikten sonra tecrübelerinizi bizlerle paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum :)

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Çok güzel bir düşünce. Ama merak ettiğim birşey var, bu şekil turların maliyeti nasıl hesaplanıyor? Nerede nasıl konaklayacağınızı ve nerede nekadar para harcayacağını önceden kestirebiliyor musunuz?

eyavas

Üye
Tepki
13
Tamer Bey,
Çok teşekkürler, tabi paylaşacağım. Yazılı bilgi önemli oluyor bisikletçiler için. Yeşil pasaportum olduğu için her türlü turu yapacağız, ingiltere'li ya da ingiltere'siz :) Vize gelmezse istanbul-amsterdam'a çevirebiliriz. :)

Tuncay Bey,
Maaliyet normal bir geziden epey daha düşük aslında. Konaklamaye neredeyse hiç para vermemeyi planlıyoruz. Couchsurfing ve warmshowers kullanacağız çoğunlukla bizi kabul ederlerse, olmadığı yerlerde çadır kampı ve hostel. Yiyecek içecek ise en büyük maliyetler olacak ki bunları da marketlerden aldığımız şeylerle sandviç yaparak, ara sıra da restoran'larda yiyerek geçiştirmeyi planlıyoruz.

Bu durumda son derece kaba bir hesapla,
20 kere hostelde kalsak. Günlük 15 euro olsa, 20x15=300 Euro
Yiyecek günlük 12 euro desek. 75x12=900 Euro
İngiltere vizesi masrafları: 100 Euro
Bisiklet masraflarını saymıyorum. Herşeyi katarsak kabaca yaklaşık 1500 euro gibi bir maaliyet çıkıyor 2.5 ay için eğer büyük bir sıkıntı yaşamazsak.

Tepki
271
Egemen Bey yolunuz açık olsun.
Kesinlikle ve sabırsızlıkla takipteyim.

Ayrıca yaptığınız hazırlıkları ve seyahat için temin ettiğiniz malzemeleri de bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Yolunuz açık olsun... Rota çok güzel :)

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@eyavas

Gerçekten makul görünüyor. Peki varış noktaniz İngiltere olduğu halde, geçiş yapacağınız ülkelerin de vizesini almanız gerekiyor mu? Eğer öyleyse pek sancılı bir iş olur. :)

eyavas

Üye
Tepki
13
İngiltere haricinde geçeceğimiz bütün ülkeler Schengen Anlaşması doğrultusunda ortak vize uygulaması halindeler bildiğiniz gibi. Yani diğer ülkelerin herhangi birinden alınan çok girişli bir Schengen vizesi bütün ülkeler için geçerli oluyor. Ancak İngiltere Schengen üyesi değil ve onun için ayrı vize alınması gerekiyor.

Fakat benim yeşil pasaportum olduğu için schengen vizesinden muafım, yalnızca İngiltere vizesi almam gerekliydi. Tabi tur planları Schengen bölgesi haricinde bir bölgeyi kapsıyorsa biraz daha sıkıntılı olabilir.

Hepinize güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Malzeme konusunda ise tura çok az bir süre kalmasına rağmen kafam birazcık karışık. Sadece arka heybe yeterli olur mu yoksa ön teker üzerine de heybe kursam mı emin olamıyorum. Türkiye içindeki turlarda sadece arka heybe yeterli olmuştu. Tavsiyelerinizi de bekliyorum. Bunu netleştirdikten sonra tüm malzeme listesine karar verebilirim ancak.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Kazasız belasız sürüşler dilerim.
Takip edeceğim. Benim hayalimi gerçekleştiriyorsunuz.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
iyi yolculuklar :) kıskandıran turlar/turcular listeme yazdım sizi de :)
(kıskandıran derken, "ben de böyle turlar yapmalıyım" listem :) )

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Tekrar iyi yolculuklar... Takipteyiz... :)

adem er

Daimi Üye
Tepki
143
iyi yolculuklar.haber bekleriz. tecrübeleriniz bizimle paylaşacağınız için tşkrler.