İstanbul - Kapıdağ Yarımadası - Erdek - Manyas Kuş Gölü Haftasonu Turu

Tepki
61
Bisiklet
Merida
(link)
Bu sene üniversiteden mezun oldum ve 4 yılın stresini atmaya Mısır'a gittim. Uzun bir süre kaldıktan sonra hem bisiklet ile tur yapmak için hem de yüksek lisansa başlamak için geri döndüm. Ama bir sorun vardı, vakit! Mülakatlardı, kayıt süreciydi gibi işlerle uğraşacağım için aradaki kısa boşluğu değerlendirmem için bir şeyler yapmam lazımdı. İlk iş olarak İstanbul çevresinde gidilecek yerler diye aratarak yola koyuldum.

Kısa bir araştırmadan sonra Kapıdağ Yarımadasına gitmeye karar verdim. Rota, plan, gezilecek yerler vs. hiç birini araştırmadan, 2 gün sonrasına sabah saat 8:00 feribotuna biletimi aldım (50 TL). Ufak tefek eksiklerimi tamamlayarak malzemelerimi topladım. Yanıma ne alacağım konusunda tereddütte kalsamda bir şekilde eeehhh yeter be al gitsin nolcak diyip, işin bu keyifli kısmını hallettim.

(link)

Çeyizim bunlar benim. Evlensem hiç bir eksiğim yok valla. Bakır sahanım bile var. Birazdan onunla ne yaptığımı göstereceğim.

(link)

Yola çıkmak için hiçbir engel yoktu artık. Annemin, içinden gitme diyen gözlerinden başka.

(link)

Günün ilk metro seferi saat 06:00'da başlıyor. Yenibosna'dan binip saat 06:50'de Yenikapı iskelesinde oldum. Anka Bisiklet Grubundan kalabalık bir grupla karşılaştım. Mudanya'ya geçip, oradan istikamet Anıtkabir dediler. Yolun açık olsun diyerek birbirimizi uğurladık.

(link)

Yaklaşık 2 saat 30 dakika süren yolculuğun ardından Bandırmaya ulaştık. Ulaştık diyorum çünkü feribotta tanıştığım 3 kişilik arkadaş grubu da bisikletle Kapıdağ Yarımadası turu yapacakmış. Tanıştıktan sonra yaklaşık 10 km kadar birlikte pedalladık ve onlar yarımadayı tersten dolaşacakları için ayrıldık. Aslında benim bir rotam yoktu, teklif etseler onlara katılabilirdim belki ama böylesi daha iyi oldu. Dostane sohbetimize rağmen isimlerimizi almak hiç aklımıza gelmedi, buradan selam olsun arkadaşlara.

(link)

Yarımada kondüsyon kazanmak için birebir. Sürekli yokuş çıkıp iniyorsunuz ve batı kısmı hep rüzgarlı. Yollar yer yer stabil ancak bazı yerler ise çileliydi. Erimiş asfalt ve yoldaki mıcırlara rağmen manzaranın büyüsü ile keyifli bir gezinin ardından Erdeğe dönüp kamp yerine ulaştım. Ant Camping daha önceden bir kaç tanıdığın gidip memnun kaldığı bir yerdi. Denize sıfır, 35 yıllık kocaman çam ağaçlarının bulunduğu bir yer. Denizi kumlu ancak deniz kestaneleri sıkıntılı dikkat etmekte fayda var.

(link)

Bir de bu arkadaş ile tanıştık. Adını gölge koydum çünkü sürekli gölgesi ile oynuyordu. Bütün gece çadırın önünde yattı, dışarıdan gelen en ufak sese dahi tahammülü yoktu, hırlıyordu. Bir kaç kere fermuarı açıp sus artık dedim ama nafile, 5 dakika sonra gene başladı. Neyse çok sevdik birbirimizi sağ olsun, var olsun.

(link)

He bir de bu var bak. Yedi bitirdi ayakkabıyı kerata.

(link)

Photo by Gölge.

(link)

Uyuduk, hırlayıp havladık. Çam ağaçlarının kokularını içimize çekerken ateş böceklerini dinledik. Gece biraz üşüdük, sabah güneşi çadıra vurunca terleyip uyandık.

(link)

E birazda acıktık (Buraya gelicem demiştim). Gölge bütün gece nöbetteydi beraber kahvaltımızı yaptık. Daha sonra toparlanmak gerekliydi. Daha Manyas gölüne, yani Kuş Cenneti Milli Parkına gidilecekti. He unutmadan kamp ücreti elektrik dahil 20 TL. Duş, sıcak su, mutfak, buzdolabı, ocak vs. gibi imkanlarda vardı.

(link)

Kamptaki karavancılarla vedalaşıp yola koyuldum. Baksana şu güzelliğe. Burası adanın doğu tarafı, Bandırma'ya bakıyor.

(link)

Bandırma'ya tekrar geri dönüp bu sefer ters istikamette bulunan yoldan Balıkesir - Bursa yoluna devam ettim.

Bisiklet yüklü olduğu için yokuşları rahat çıkmak amacıyla lastiğin havasını arttırmak istedim ancak buraya gelene kadar 20 km boyunca 2 tane benzinlik vardı. Biri kapalıydı, diğerinde ise hava basarken lastiğin havası kaçtı, meğer ağzı bozukmuş! Benimde ağzım bozuldu. Mecbur daha da düşük hava ile yola devam ettim. E salak mısın oğlum pompasız mı gittin diyeceksiniz ama o da bir yere kadar şişiriyor abi, daha fazla şişiremedim.

(link)

Tren yoluna paralel giderken, "lan bi tren geçsede foto çeksek yeaa" diyordum, hafif bir yokuşun tepesinde zincir attı. Neyse indim bisikletten zinciri takıyorum bir baktım tren geliyor, ABOOOOOOOOOOVVVVVVVV! Yağlı ellerle telefona sarılıp foto işini hallettim. Artık kendimi prensesi kurtaran Mario reyiz gibi hissediyordum.

(link)

Az önceki tabeladan sonra yaklaşık 20. kmde Bursa'ya giden yoldan sağa ayrılıp, 6. kmsinde bu tabelayı görene kadar devam etmek gerekiyor. Yol cillop, kimse yok. Tek tük araba geçiyor, onlarda uçuyor resmen. Ben hayatımda böyle yol görmedim.

(link)

Sağa girip bir süre ilerledikten sonra Kuş Cenneti Köyü'ne girmeden devam ettim.

(link)

Sonunda geldim. Bakalım merak ettiğim kadar var mı?

(link)

Yetişkin 5 TL, öğrenci 2,5 TL. Okuyom ben yaa demek yeterli.

(link)

Yol arkadaşımı güvenliğin ta gözünün önüne bağlayarak yürüyüşe devam ettim. İçeride bisiklet yasak imiş. İlk önce müzeye girip daha sonra gözetleme kulesine çıkacağım.

(link)

Müzede ilk önce CCTV kameralarının olduğu odaya giriyorsunuz.

(link)

Kuşların olduğu yere gitmek yasak.

(link)

Yasak olması çok güzel. Umarım sonsuza kadar devam eder ve bu bölge de talan edilmez. Çok mu ütopik oldu? Neyse...

(link)

Müzeye girdik.

(link)

Doldurulmuş kuşlar ile dolu.

(link)

Bahri... Ama çok naif.

(link)

Sinan Bengier'in kaşlar gibi maşallah.

(link)

Müzeden çıkarken kimlik karşılığı dürbün veriyorlar. Kuşlar rahatsız edilmeden buradan izleniyor. Her yer yemyeşil ve çeşit çeşit böcek dolu. Jungle gibi bir yerden yürüyerek gözetleme kulesine varılıyor.

(link)

Bundan sadece bir tane var. E haliyle birazcık sıra bekliyorsun ve arkadaki de görmek istediği için fazla bakamıyorsun.

(link)

Bak tee oradalar. Görebildin mi?

(link)

Göremedin di mi? Dur daha yakınını bulayım sana internetten.

(link)

Bunlar fena değil.

(link)

Leyleği havada görmek için bile gidilebilir. Kuş Cenneti böyle işte arkadaşım. Artık dönüş vakti.
Bandırma'ya geri döndüm. En son feribota bilet alıp karnımı doyurmak için meydanda bulunan tarihi iskendercide yemeğimi yiyip, feribot saatini beklemeye devam ettim. Yeni yerleri görmenin mutluluğu ile eve dönüyordum artık. Aslında ne kadar yakın olmasına rağmen, belki hiç bir zaman göremeyeceğim yerleri bisikletim sayesinde gördüm.

Pek ilgilenemiyorum blogumla ancak ilerleyen zamanlarda kullandığım ekipmanlar hakkında bir yazı da paylaşacağım. Bakmak isterseniz buyrun arkadaşlar. (link)

Scudo

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Orkun Dönmez Tebrik ederim. Beğenerek ve imrenerek keyifle okudum. Paylaşım için teşekkürler. Devamını bekleriz :)

Tepki
61
Bisiklet
Merida
Teşekkürler arkadaşlar güzel düşünceleriniz için. :)

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
Bu güzergahları rotama ekledim. Ne güzel yerler ne güzel görüntüler. Bayıldım. Ayakların ellerin dert görmesin.

• Beğen
Tepkiler: Orkun Dönmez

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Orkun kardesim çok guzel ve bir o kadarda keyifli tur olmus. (Taaki lastiginin havasi inene kadar) kismet olursa bu bahar arkadaşlarımla beraber bu kapidag turunu yapicaz anlatimin icin ellerine saglik.

• Beğen

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Tebrikler güzel bir tur olmuş Kuş cennetiyle ilgili paylaşımlar çok hoşuma gitti :harika:

• Beğen

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Kapıdağ bisiklet turu için çok keyifli rotalar sunuyor. Geçen yaz biz de bir grupla, yine bir haftasonu pedallamıştık.

(link)

Rotayı kuş cennetine doğru kırmadığımıza üzüldüm :( Belki bir sonraki sefer...

• Beğen
Tepki
44
Bisiklet
Kron
Eğer 55mm üstünde bir objektifiniz yoksa dslr almak zaten gereksiz olurmuş. İphone 6 kamera olarak fazlasıyla yeterli. Acaba kuş cenneti içinde çadır kurup kaçak ya da legal olarak 1-2 gün konaklayabilir miyim?

• Beğen

Aydın A.

Üye
Tepki
198
İsim
AYDIN
Bisiklet
b'Twin
Çok güzel bir yazı olmuş. Ayağına ve kalemine sağlık, benimde merak ettiğim sorulardan bir tanesi Manyas gölü çevresinde konaklayıp kamp yapabileceğimiz bir alan var mı? Bu çevreyi bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

• Beğen
Tepki
110
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Bulldog
Anlatım diliniz sürükleyici, zevkle okutuyor, güzel bir gezi olmuş, paylaşım için teşekkürler.

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Tebrik ediyorum muazzam bir tur olmuş.Fotoğraf ve anlatımınızda öyle.Nasipse müsait zamanda Bursa-Erdek-Kapıdağ turu yapacağım.300+ km üzeri bir tur olacak İnşaAllah.20-21 saatte bitirmeyi hedefliyorum.Kapıdağı Narlı tarafından başlayıp Turanköy den Erdeğe yarım tur şeklinde planlıyorum.Enerji durumuna göre sadece Erdekte olabilir 260 km de tamamlayabilirim Allah nasib ederse.Ama önceliğim 300+km

• Beğen

SerhatAtan

Aktif Üye
Tepki
289
Bisiklet
Dahon
Tebrik ederim. İnsanı şevkle tura çıkarmaya özendiren bir anlatım ve gezi olmuş. :)

• Beğen
Tepki
61
Bisiklet
Merida
@Furkan Ertürk @Aydın A. Kuş Cenneti Milli Parkı içerisinde kaçak kalmak mümkün değil. Özel izin dışında kalınmasına izin verilmez diye düşünüyorum. Hemen milli parkın yanında Kuş Cenneti Köyü var, gözüme kestirseydim 1 gün orada kalacaktım ancak tek başıma olduğum için vazgeçtim. Ayrıca kuşların olduğu bölgeye geçmek yasak. Belki çevresinde kalınabilir. Bölgeyi iyi bilen arkadaşlar yazarsa daha güvenli olur. :)