İstanbul - İzmir turu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Devrim Uyanık tarafından paylaşıldı.

 1. Devrim Uyanık

  Devrim Uyanık Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2012
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
 2. yucel gulesenoglu

  yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  375
  Şehir:
  karşıyaka
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  güzel tur olmuş...
  Evren beyin bisiklet ile yeni yeni haşır neşir olmasını, Manisa'ya (sanırım) ilk defa gidip gelmelerini ve yol bisikleti alma macerasını daha dün gibi hatırlıyorum, çünkü daha dündü!! :)
  azminiz için tebrikler Evren bey ve Devrim bey.
   
  Evren Uyanık ve Devrim Uyanık bunu beğendi.
 3. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Valla , Devrim takdir ettim seni . 20 sene önceki gibi yine hırslı , yine başarılısın . 4 günde 600 km , profesyoneli bile zorlar . Senin gibi futbolcudan büyük bisikletçide çıkarmış . Devam ....

  Turun diğer teknik kısımlarınıda merak ediyorum , kaç kilo verdiniz ? ne yediniz , içtiniz ? ilaç , ağrı kesici , supplement vs gerek oldu mu ? Yol bisikletiyle tura çıkmanın artıları , eksileri ?
   
  Evren Uyanık ve Devrim Uyanık bunu beğendi.
 4. Orhanalkaya

  Orhanalkaya Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  858
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  İstanbul-İzmir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  çok güzel anlatmışsınız tebrik ederim güzel bir tur olmuş :)
   
  Devrim Uyanık ve Evren Uyanık bunu beğendi.
 5. #5
  Devrim Uyanık

  Devrim Uyanık Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2012
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Hocam ben seni nerden tanıdığımı bir vakit çıkartacam ama henüz çıkartamadım. Lisede sınıf arkadaşı mıydık biz? Tahminim var ama pot kırmamak için de söyleyemiyorum.

  Ben de bir şehir bisikleti de var ama Evren azimlisinden çok geri kalmamak için yol bisikletiyle çıkmayı tercih ettim. Eleman yine de son güne kadar domine etti beni ama son 50 kilometrede verdim ayarı gence afedersin. Öyle dili bir karış dışarda kaldı gerilerde. Ben protein bar dışında birşey almadım yanıma. Evren multi vitamin almış, protein tozu falan almış. Normal öğünlerin dışında kurabiye, muz, elma falan atıştırdım ben. Evren Red Bull, Snickers, Power Ade falan takıldı. Doğru ve gerektiği kadar beslenmenin sırrını henüz kaptıramadık. Ben 100 gram vermişim, olancası o kadar. 2. gün erken kesilince karbonhidrat girişini biraz abarttım herhalde. Evren de biraz kilo aldı sanırım.

  Sırt çantası tahmin ettiğim kadar ızdırap olmadı. Ben normalde heybeyle takılıyorum. Heybe daha rahat tabi de, son gün biraz sırt ağrısı oldu ama öyle yolculuğun tadını kaçırtacak ölçüde birşey değil. Yol bisikletiyle çıkmak güzel bir karar olmuş diye de düşündüm. Bozuk asfaltta rahatsızlık veriyor ama parkurun %80'inde asfalt kalitesi rahatsızlık vermedi diyebilirim. Bozuk asfaltta tur bisikleti de ahım şahım gitmiyor zaten.

  Ha bir de kasa ağrısı için Evren bir krem falan kullanıyordu. Ben yaylı brooks seleyi kullandığım için o anlamda bir sıkıntım olmadı.
   
  tekkir bunu beğendi.
 6. Nikola.gulucan

  Nikola.gulucan Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2012
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  4 gün doğayla iç içe .. Darısı böyle hayalleri olanlara :) :)
   
  Devrim Uyanık ve Evren Uyanık bunu beğendi.
 7. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ya Kaptan , daha yaşımız genç . Ben , seni tanıdığım kadarıyla akıllı , zeki , hafızası kuvvetli bir arkadaştın . BAL'da 4 sene aynı sınıfta okuduk seninle Evren Gören , Alper , Mehmet , Ertan , Namık Kemal vs daha sayayım mı , ilahi yatılı tayfası . Valla geçen yıllar seni yaşlatmış , şaştım kaldım :) Sanırım kafan çok meşgul , o kadar da geçmiş değil 20 sene ; hani altmışlı yaşlara gelsek neyse

  Bu tip turlarda doğru beslenmek nerdeyse imkansız birşey ; insan çakılmaktan korktuğu için psikolojik olarak daha fazla yemek yiyor ve kilo alıyor ; kardeşinle burada birkaç kez antremana çıktık , daha yolun başında ama bu iş yetenek değil antreman işi . Çok kilometre yapmak lazım rahat sürebilmek için ama vücudun böyle turların sonunda çökmesi normal .Çökmemesi için neler yapılabilir , üstünkörü bilmeme rağmen yine de her zaman bir uzmana danışmalı diyorum , tabii Türkiye'de bu konuda uzman az . Uzun turlarda benim bildiğim Soner Sarıhan var .
   
  Devrim Uyanık ve Evren Uyanık bunu beğendi.
 8. Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Teşekkürler hocam :) Gerçekten kısa sürede iyi yol kat ettik. Devamı da gelir umarım. Gerçekten hem keyifli hem sağlıklı bir uğraş. Spor tabi ara vermeye bırakmaya gelmiyor. Herşeyden önce sürekliliği sağlamak, yaşam tarzı haline getirmek lazım. Şimdilik iyi gidiyor. İlerleyen aylarda ve yıllarda da bu istek ve azimle devam ettirmeyi temenni ediyorum.

  Ben protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye çalıştım, yağlılara pek girmedim. Sabahları artık yol üstünde ne bulabiliyorsak, çorba, poğaça, simit, bu tarz şeyler yedik. Bir sabah da önceki akşam marketten aldığımız ekmek peynir bal türü şeylerle doyurduk karnımızı, o şekilde yola çıktık. Yol üstünde köfte, pilav, piyaz, pide gibi yemekler yedik ama hem iyi yer bulmak zor olduğu hem de çok vakit kaybetmek istemediğimiz için böyle düzgün bir öğünü günde ancak bir kez yiyebildik. Bisiklet üstünde veya 3-5 dakikalık molalarda snickers ve red bull tükettim ben ara ara. Mataralarda her daim powerade vardı. Akşamları sürüşü bitirdiğimizde 1 ölçek, yatmadan önce 1 ölçek, kalktığımda 1 ölçek, protein tozu içtim. Akşam yemeklerde yine karbonhidrat ve protein almaya çalıştık. Bir akşam köfte, bir akşam pizza ve tavuk, bir akşam pide yedik.

  Sürüşler bittiğinde akşamları hep yorgunluk ve ağrı oldu. Sabaha nasıl kalkacağız nasıl süreceğiz diye bir endişe hep oldu yatarken. Ancak şaşırtıcı şekilde sabahları kalktığımda genelde bacaklar iyiydi, ağrı acı kalmamıştı. İyi ve çok beslendiğimizden mi, alışmaktan mı bilmiyorum, muhtemelen ikisiyle de ilgilidir. Sele üzerinde çok durmaktan dolayı sıkıntı oldu biraz. Kas ve eklem ağrıları için Rheumon Sprey almıştım yanıma. Üçüncü ve dördüncü gün bir iki kez onu kullandım. Akşamları yemekten sonra Solgar VM 2000 multivitamin, Minoset ve Aferin Forte içtim birer tablet. Hasta olmayayım gezi sırasında başka bir sebepten yolda kalmayayım diye endişe ettiğim için ilaçlara biraz ağırlık verdim. Multivitamin lazım, ilaçlara belki gerek yoktu, ama gece rahat uyumak için de faydası olmuştur biraz.

  İzmir'e döndüğümüzün ertesi günü, tur öncesine göre 1 kilo fazla çıktım. Ancak 1 gün az yiyip, gece de geç saatte bir şey yemeden karnım aç sayılacak şekilde yatınca sabah tekrar normal kiloma indim. Sonrasında da değişiklik olmadı kiloda. Tur boyunca ya hiç kilo vermedim ya da çok az verdim sanırım. Aslında aşırı bir kalori yakışı oldu. 4 günde 20.000 kalori yakmışız. Ancak yolda bitkin düşmeyelim, enerjisiz kalmayalım, kas yıkımı olmasın, çabuk toparlanabilelim diye yemeğe yüklenince yaktığımız kadar aldık mı artık bilmiyorum.

  Ben tur bisikletinde de bagaj ve heybe taşımadığım, sele borusuna bağlanan bagaj kullandığım için yol bisikletiyle tur hiç sıkıntı olmadı. Hatta bu turda sele borusuna bagaj da takmadım, Zixtro Vento sırt çantası aldım. Rahatsız edici bir omuz ağrısı yaşamadım. Yola çıkmadan önce şüphelerim vardı 4 gün boyunca sırt çantası taşınır mı, çok acı verir mi diye, ancak memnun kaldım gerçekten. Hem belden de bağlantısının olması, hem de yol bisikletinde eğik sürüş pozisyonu alınması nedeniyle omuzlara fazla baskı yapmadı sanırım. Yol boyunca birkaç yerde asfalt kalitesi çok kötüydü, titreşimin çok rahatsızlık verdiği oldu. Ancak çoğunlukla abimin de yazdığı gibi yollar iyiydi. Zaten bizim eski tur bisikletleri de sabit maşa olduğu için onlar da öyle aman da aman konforlu bisikletler değildi. Yol bisikletinin tur performansından da memnun kaldık sonuç olarak. Ben zaten tur bisikletini satmıştım. Kendi adıma şu anki şartlarım ve beklentilerim içerisinde doğru bir karar verdiğime kanaat getirdim.
   
  Devrim Uyanık bunu beğendi.
 9. #9
  Devrim Uyanık

  Devrim Uyanık Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2012
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Valla Cem, hafıza kuvveti konusunda direk yanılmışsın yani biz istihkakımızı alamamışız o konuda. Hayal meyal hatırlıyorum ancak :)

  Bir İzmir'e geldiğimde pingleyelim seni de beraber pedallayalım uygun bir boşluğun olursa. Eski günleri de yadederiz.
   
 10. Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  tekkir bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.51.55.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
3.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
8.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...